Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai - Iunie 2004


Recommended Posts

Buna fetelor.
eu- 7 noiembrie 1978 .
Ce sa va mai spun si eu?Ayumitza mea de cateva nopti ,a inceput sa se scoale mai regulat ,ghinionul meu ca trebuie sa ma scol din 2 maxim 3 ore acum ca sa-i dau sa pape.Uff tare greu este asa imi pica okii in gura de somn .Tare bine era cand dormea 6 ore pe noapte ,nici nu simteam ca am bebe.Sper sa revina iar la programul ala cat de curand.
[foto]
[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Eryka"]poze_1[/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Eryka"]poze_2[/url]
Eryka & bebelusha Ayumi (nascuta-03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dragelor, va dorim un weekend bun, tuturor, cu mult soare si plimbari pe-afara cu bebei veseli si bine-dispusi:). va multumesc pentru toate gindurile in legatura cu ghinionul meu ca tre' sa merg la servici si s-o las pe beba.... deocamdata platesc femeia, tanti lotti, cu $25 pe zi, ceea ce e cam mai putin de jumate din cit se cam cere aici la ora asta, deci ajungem la cam $400-500 pe luna (4 zile pe saptamina, ca vreau sa lucrez de-acasa o zi) in loc de $1000, dar chiar si cu mia scoasa din buzunar, salariul meu e mai mare de atit.... chiar si asa prost platita cum sint acum.... asa ca, e cam nevoie sa prestez si eu cot la cot cu tati...sau tati sa-si gaseasca o slujba muuuuuult mai bine platita:) - ce fain ar fi, doamne-ajuta!! pietricico, ciclul se zice ca a venit daca singerarea e la 14-16 zile distanta de ultima picatura de lohie - deci, trebuie sa trecem prin 2 saptamini de nici un strop de singe sau alte molfaieli de scurgeri pentru ca singerarea sa fie menstruatie - asa mi-a zis doctorita... eu tot mai patez, dupa atita timp, usurel de tot cu galbui, cam la 2-3 zile.... alaptatul e de presupus sa intirzie instalarea ovulatiei si deci prin urmare, menstruatia, asa ca voi, majoritatea, aveti bune sanse sa va mai intirzie inca. eu, cu pseudo-alaptatul meu, in schimb...om vedea:). na, va pup si mai vorbim. fiti bine! mona si lia. www.seansimon.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor! M-am "prins" din mers ca e vorba de o listutza cu datele noastre de nastere!?! Eu:23 iunie 1971;Raducu:3 Mai 2004/ ora 9:15/ G=3.250 kg Baiatul meu are probleme cu buricutzul-herniaza si e iesit in afara.Am pus un banutz cu leucoplast,ca asa mi-a spus dr., dar am citit ca e ineficient.Mai are cineva problema asta?Ce sa-i fac? In legatura cu decalotarea, eu incerc putin la baita, dar uit sa-i fac in fiecare seara, apoi ii dau cu crema de galbenele; am citit ca nu e necesara, doar daca atunci cand urineaza ,jetul nu e continuu si nu face bolta! Maine avem botez!Mi-am gasit un costum care vine bine pe mine!Cat am cautat ceva de imbracat, in fiece magazin intram si intrebam daca au marimea mea, se uitau lung la mine si-mi raspundeau:"asa mare?nu, nu avem!"Ma simt ca un urangutan!Bai si acul cantarului sta teapan acolo, la 65 kg, nu mai imi vine nici o fusta, nici o bluza, nici un chilotzel!Am celulita cat blocul,dar am un copil sanatos si galagios! Pe voi va ajuta sotii?Sunteti niste norocoase...;al meu pleaca dimineata, cand copilul doarme sau suge, si vine seara tarziu, cand e in aceeasi postura(Raducu).Mi-a spus deunazi un coleg de-al lui barbat-miu, ca ce copil cuminte aveti; am auzit ca dorme si mananca." Cam asta e parerea lui tat'su despre copilul lui.Nu ma ajuta la nimic, ca n-are cand; asa era si inainte, de fapt.In schimb s-a mutat mama la noi si eu scriu acum cu 2 maini! Va pup si astept vesti despre buricutz.Va rog!!! loredana &raducu BB mic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore si noi avem hernie la buric, dar cica nu e mare (???). Dr. au spus ca nu e nevoie sa facem nimic, dupa ce am tot cautat si eu pe net si am mai citit prin carti am ajuns la aceeasi concluzie. Se pare ca aceasta hernie trece de la sine cand mushchii abdomenului se vor dezvolta si buricutzul va intra inauntru. In cazul in care vrei totusi sa il strangi, noi gasisem pe net o centura speciala pt. asta, sa nu te chinuiesti cu tifon si leocoplast (care mai rau irita pielea): http://freespirit.ro/product_info.php/cPath/46/products_id/666 Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor in sfarsit am gasit si eu timp sa scriu cateva randuri, caci sincer de cand suntem cu dennis acasa nu am avut timp decat sa merg la buda si sa fac un dush.Tati a fost cu noi acasa 10 zile si tare bine a fost caci m-a ajutat cot la cot cu bebelul cu o insufletire pe care nu o banuiam. Dennisucu e un mancacios, cateodata ma dispera are zile cand sta numai la san, acum s-a mai reglat un pic mananca din 2 in 2 ore ziua iar noaptea din 3 in 3 ore, oricum nu-i o regula eu il pun la san de fiecare data cand ii e foame. Altfel am luat in greutate de la 3,420 la 3,880 in numai 10 zile si 4,5cm in lungime. Colici inca nu avem si sper sa ne fereasca cel de sus, doctora mi-a aratat un masaj anti-colici pe care sa il fac de 2 ori pe zi in scop preventiv si mi-a spus si mie de vestitul ceai de anason, fenicul si chimen. Cu alaptatul am avut ceva istorii caci am venit de la spital cu nishte rani de toata frumusetea si a trebuit sa alaptez 3 zile cu o aparatoare speciala pana mi-au trecut ranile dupa care ne-au mai trebuit inca 3 zile pana a acceptat copilul tzatza si inca ceva zile pana mi s-au format calumea sfarcurile.Si de bine ce incepusem sa mearga treaba bine acu cateva zil e mi s-a inflamat un san, s-a inrosit si am facut febra mare cu frisoane o noapte intreaga.Am sunat la spital si mi s-a spus ca mi s-a infundat probabil un canal de lapte, dar bine ca a trecut si asta acum. Altfel eu sunt bine, deja dupa 2 zile de la nashtere nu mai simteam nici un fel de durere( eu nu am avut epiziotomie, aici nu se face de rutina), ma simt de parca nici nu am nascut, am dat jos 12 kg si mai am exact 3 kg in plus fata de greutatea mea initiala. Nu stiu cum voi reusiti sa scrieti asha mult caci eu nu am timp de absolut nimik, zilele ma stradui sa ma odihnesc cat pot de mult si sa mai fac una alta prin casa. Ce sa va mai zic de noi, apropo am vazut lishte listutze eu sunt nascuta 23 decembrie 1976, daca despre asta era vorba. Promit sa mai scriu!Va pup! Gabitza cu baietzelul scump Dennis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru mamicile care au probleme cu tinutul bb-lui treaz ca sa manance am gasit un articol bun daca aveti timp sa-l cititi: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=94 daca nu uite un citat cu un sfat pe care nu l-am vazut pe aici pe la noi si s-ar putea sa fie bun ca la noi merge: "Oferiti ambii sani la fiecare masa. Priviti-va copilul in timp ce suge. Va suge viguros pentru citeva minute si apoi va micsora ritmul, inghiting din ce in ce mai rar. S-ar putea sa continue acest supt lenes pentru citeva minute si apoi s-ar putea sa fie prea obosit sa mai suga de la celalt san. Imediat ce observati ca suge lenes - mutati-l la celalat san. Facati la fel cu celalalt san pina cind i-ati ofetit fiecare san de doua ori si apoi lasati-l sa suga cum vrea el. Aceasta 'mutare' de la un san la altul va asigura hranirea lui cu laptele bogat in calorii si in acelasi timp va asigura ambilor sani stimularea adecvata" [pup] Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nally, ce ma bucur pentru Sebi!!! Si...sa va fie de bine tie si lui tati ;-) Alina33, noi ne-am uitat un pic, da nu prea se vede mare lucru si nu ne agitam. Sa ne spui si noua ce a zis nenea doctorul. Din cate stiu, daca nu e rosie putzulica la varf, e ok. Daca e rosie, inseamna ca se infecteaza si trebuie dus la doctor. CU hernia la buricutz chiar n-am idee. Gabitza bine ai revenit. Cum e masajul ala contra colicilor? Ohoho, ce bine stai cu greutatea...Felicitari! E bine ca nici nu pusesei mult. Monet [pup] Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, scriu cu 2 maini! Da' vreau sa-mi ziceti si mie, cum va scoateti voi bebeii afara, in landou, cu caliulita sau fara, cand is 30 de grade si vant aproape deloc? Eu am pus-o pe Ingrid in landou afara pe terasa, cu plasa contra insectelor, si de unde pana acu nu voia sa stea deloc acolo ,acum sta,Doamne-ajuta, da' daca ii pun caculita face urat,asa ca sta fara.Ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pietricico, nu cred ca are nimic daca nu bate vantul si e cald, mai ales daca Ingrid are si parisor mai mare(?). La carte scrie ca tb. tinuti numai cu caciulitza afara, dar in cazul asta cred ca e ok. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...