Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timpul chiar vindeca ranile???


Recommended Posts

Da, stiu ca ceea ce imi spuneti voi pare atat de usor, dar mie mi se pare ca e IMPOSIBIL. Am stat si m-am gandit destul de mult, poate o sa radeti dar vreau sa merg acum sa vb si cu un preot pt ca nu am acces la un psiholog aici unde locuiesc ai mei. Parintii mei nu ar accepta nici in ruptul capului sa mearga la psiholog cu mine, dar poate la un preot da, cu toate ca si asta poate avea taisuri-poate sa fie un preot care sa tina f mult la "valorile" parintesti si atunci cam stiti ce sfat ne va da. Nici eu nu am crezut ca ar mei ar fi vreodata in stare de asa ceva, in plus parintii mei sunt cadre didactice, lucreaza cu copiii, traiesc intr-un mediu mai tinesresc as spune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iulia, ce fac parintii tai e de neiertat. Ei si-au trait viata asa cum au ales, de ce nu te lasa si pe tine??? Incearca sa ii faci sa te lase sa iei singura deciziile privitoare la viata ta, ca esti destul de mare. Iar daca faci o greseala, macar e greseala ta. Daca nu pleci doar din cauza lor, te vei intreba mereu "Cum ar fi fost, oare, daca....." Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia eu ma gandesc asa: de ce nu vine el la tine acasa cum e si normal sa il vada mama ta, taica-tau, sa facetzi treaba asa cum trebuie si cum se cade. Altfel ai tai au impresia ca fugi de acasa si din punctul de vedere al unui parinte poate nu ar trebui judecatzi ai tai foarte aspru mai ales ca tu ai zis ca i-ai povestit mamei tale ce si cum si ca tu ai suferit din cauza lui si pe mama ta poate a impresionat-o foarte tare asta. Hai incercatzi sa faceti lucrurile cum trebuie, sa vina si Hans acasa la tine nu sa te astepte sa mergi tu cu bagajele la Bucuresti caci nu mai avetzi 15 ani.Nu asa se fac lucrurile acestea. Daca el nu vrea fii macar tu mai intzeleapta si incearca sa-i impaci pe totzi. Eu nu stiu ce sa-tzi mai spun ca nu imi dau seama eu cum as reactziona, copilul meu sa nu-l stiu 100% ok, fericit si in sigurantza, nu pot repet sa-i invinuiesc prea mult pe ai tai.Desigur nici reactzia cu franghia nu mi se pare normala dar ce stiu eu ce e de fapt acolo. Oricum imi pare rau ca suferi in halul asta.Du-te tu la un preot daca tu crezi ca te poate sfatui in bine inainte sa-tzi duci si parintzii. Numai bine, Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Solutia cu preotul mi se pare f. buna. Eu nu locuiesc momentan in RO si la cite pb. am avut si am preotul de aici m-a ajutat enorm. Chiar si numai o vorba spusa atunci cind trebuie si cum trebuie te ajuta. In plus, in orasele mici sau la sate preotii si cadrelel didactice sunt altfel vazuti de catre comunitate. Vorbeste cu Hans si vezi ce planuri are. Daca vreti sa incercati o viata impreuna, faceti macar o logodna, mergeti la preot sa va de-a binecuvintarea, vorbeste si cu ai tai si cred ca o sa gasiti o cale de mijloc. Dar Iulia, repet, fii sigura ca vrei sa-l urmezi. Ca ar fi pacat de Dumnezeu sa agiti atita spiritele si tu sa gindesti ceea ce ai scris in primele mesaje, dar sa vrei sa pleci la el si cu el, doar pt ca esti singura acum. Numai bine! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar sigur Iulia, mergi la un preot daca asa simte sufletul tau, cum sa te gandesti ca rade cineva de tine, nu te gandi asa.Si eu cred ca e bine asa cum spune si Ralu. Dar Iulia m-am gandit in ultima jumatate de ora, l-am intrebat si pe sotzul meu si amandoi credem ca el , Hans, ar trebui sa fie barbat si sa-si asume responsabilitatea sa vina acasa la ai tai sa-i linisteasca.Ca doar nu te fura si el trebuie sa-si asume niste responsabilitatzi. Si daca tu nu crezi in "valorile" parintesti atunci de ce nu pleci pur si simplu si te mai intereseaza ce zic ai tai si cum fac? Nu cumva ti-e frica ca Hans va fii iar nu pe placul tau si nu vei mai avea unde sa te intorci a 2-a oara? Nu...eu sunt sigura ca o iubesti pe mamica ta caci chiar tu ai zis ca esti lumina ochilor ei. Destul am vorbit, Iulia sa stii ca nu exista problema de genul acesta fara rezolvare, totul e sa o luatzi calm, si asa cum trebuie. Asculta de Raluca(helbi) si mergi la un preot e foarte bine. Iti tzin pumnii. Si le las si pe cele mai in varsta decat mine sa-tzi dea un sfat bun , poate mamele de adolescentzi caci si eu sunt foarte tanara si poate nu am destula experientza. Te pup, Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,Alina, ai dreptate, inca mie frica sa nu am un nou esec in Olanda.Il iubesc pe Hans, dar totusi a lasat rani in urma si imi iubesc si parintii. Stiu ca nu e drept ceea ce fac ei, stiu ca au fost dintotdeauna mai posesivi cu mine pt ca eu le-am permis. Eu mai am un frate care este "oaia neagra" a familiei si ai mei aproape ca il reneaga, si pot spune ca eu sunt cea care l-a sustinut moral si financiar. Si da, daca o voi da in bara nu voi avea nici un punct de sprijin in Romania, caci acolo fara Hans nu raman! Eu l-as aduce pe Hans acasa, dar stiu ca ai mei il vor ignora, asta daca nu vor face scandal sa il dea afara...nu stiu, nu mai stiu ce sa fac. De aceeasi v-am si scris, voi care sunteti si mamici si femei indragostite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpa vad ca totusi nu esti orbita complet.E bine sa iubesti sa fii indragostita, e bine sa luptzi pentru iubire dar cu ochii deschisi stii tu. Iulia, incercare moarte n-are, eu cred ca tu vei creste enorm in ochii parintzilor tai daca vei da dovada de maturitate si tu si Hans si nu vetzi actiona asa la disperare, vetzi merge impreuna la ei acasa si vetzi sta de vorba omeneste. Suntetzi o familie, trebuie sa va intzelegetzi. Fii sigura ca parintzii tai nu-l vor da afara. Pe de alta parte Hans trebuie sa intzeleaga ca tu trebuie sa iti clarifici cu bine unele lucruri cu parintzii tai, el nu te poate rapi asa caci si in Olanda parintzii sunt parintzi si copiii inca mai au respect pt parintzi ca in Romania, deci el ar trebui sa stie lucrurile astea.Si el ar trebui sa-si ia fatza de tine niste angajamente clare, tu trebuie sa te gandesti ca el va trebui sa te sustzina si sa te tzina o perioada acolo in Olanda, stii foarte bine.Pentru asta lucrurile trebuie facute cum trebuie Iulia. Sa vezi ca parintzii tai nu-l vor da afara. Sa fii desteapta si nu-tzi mai arata si tu disperarea de fatza cu ai tai, fii calma si comporta-te matur si automat se vor linisti si ei. Nu in ultimul rand: nu merita nici un barbat pe lumea asta(asculta la mine) sa-ti batzi joc de mamica ta care te-a facut si te-a crescut si care te iubeste cum nu te va iubi nimeni in lume. Ea te va putea intzelege, depinde si de voi cum punetzi problema. Iulia eu inca tot sper ca tu vei primi mai multe raspunsuri la problema ta. In final sa vezi ca va fii bine! Sunt convinsa! Ai incredere in tine si ai incredere in parintzii tai caci sa vezi ei se vor purta bine daca si tu vei face la fel. Te pup, Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iulia...vorbeste cu hans..faceti nunta in ro...poate ai tai se inmoaie daca aud de nunta mare,cu 'jde mii de neamuri,prieteni,cunostinte,lautari si tot tacamul! Daca trece testul(si eu cred ca da,daca te iubeste)..poate se conving ai tai ca nu te lasa la rau si ca esti suficient de matura si mai ales cu discernamant. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, astea si erau intentiile noastre. Hans a venit sambata in Roamnia, eu trebuia sa il astept in aeroport si apoi veneam acasa, dar eu am dat inapoi vineri... El saracul a venit cu de toate, aveam planuit aproape totul, pana si nunta care trebuia sa fie la anul pe 16 iulie...in aceeasi zi s-au casatorit si ai mei acu 27 de ani...a fost ideea lui hans sa facem atunci nunta ca sa fie ca un cadou pt ai mei. In plus si numele primului copil sa fie George sau Georgiana-ca numele tatalui meu-tot un cadou!Si multe planuri... Acu el sta singurel in Bucuresti si eu am venit acasa sa ii mai intreb pe ai mei daca vor sa il cunoasca, daca poate sa vina aici, si bineinteles ca raspunsul a fost NU!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...