Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Canada (5)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by CataD
Emily, cum ii dai cerealele si ce fel de cereale? Eu stiu ca cele din orez constipa, chiar pediatrul m-a atentionat cand mi-a zis sa-i dau ca s-ar putea constipa Laura. Daca i-ai cumparat din cele cu formula in ele deja poate formula nu ii prinde bine. Eu zic sa nu intrerupi cerealele pentru ca sunt o sursa de fier de care bebita are multa nevoie. Incearca, daca tu crezi ca e de la cereale, sa schimbi marca sau sa i le prepari altfel (cu putin lapte matern sau chiar cu apa fiarta si sa le dai cu lingurita). Dar eu zic ca daca copilul tot mai face asa moale in continuare sa il duci la medic sa vezi ce are. Poate are o bacterie la stomac si de-aia face. Nu vreau sa te sperii dar mai bine sa fii precauta. Numai bine, Catalina si Laura (12 ian 2004)
Cerealele i le dau cu lapte matern, sunt Heinz si sunt din orez si i le dau cu lingurita.Dupa cum vezi la noi efectul e altul.Azi in schimb suntem constipate de la piureul de morcov.Ceva remedii stiti??deocamdata nu ma sperii... Cereale ii dau in continuare ca poate face kk, ironie acum ma ingrijoreaza de ce nu face???mamicile astea!... Tu ce marca de cereale folosesti? [flo] la fundulet suntem ok, deci continuam cu cerealeeee......, pupici Donia [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Christina, nu prea stiu ce sa zic. Noi am ajuns cu o zi inainte de 1 iulie, ziua Canadei, si am gasit camera usor, dar era in timpul saptamanii. Poate week-end-urile sunt mai aglomerate, poate merita o rezervare. Mamico Emilly, nu intra la disperare pentru o zi fara scaun. Spor la diversificare, vad ca ati intrat serios in subiect. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emily, fiecare copil reactioneaza diferit la mancare. Eu ii dau tot Heinz si le prepar cu formula de care mananca de obicei (cred ca ti-am mai zis ca nu mai am san). Dar nu a facut diaree niciodata de la ele. De la morcov sigur se constipa. Apa ii dai? Ca multi copii se rezolva cu apa. La mine nu merge cu apa, eu i-am dat suc de portocala sa se "destupe". Dar chestia cu portocala e cam controversata pe aici (cica citricele se introduc mai tarziu) asa ca e hotararea ta. Doctorul mi-a zis ca sucul de prune e bun la constipatie(din acela special pentru copii, cred ca tot de la Heinz). Dar eu zic sa mai astepti putin sa nu o strici iar la stomac. Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia-mulumesc pentru urari, sper sa avem spor la mincat si altele in afara de laptic de la mami.Pina acum s-a dovedit a fi o mincaciosa, maninca tot ce se da cu lingurita, o fascineaza cind ne vede pe noi ca mincam si cind ii dau si ei cu lingurita e toata o bucurie. Catalina-iti multumesc pentru rinduri, nu-mi dau seama de la ce e scaunul moale dar se pare ca combinatia cu piure de morcov e ideala.De dimineata a avut scaun si nu a mai fost fleasca ci mai degraba ca o pasta mai moale.Apa ii dau de mult timp filtrata fiarta si racita. Si eu stiam ca citricile sunt recomandate dupa 1 an... Oricum mi-am propus sa nu mai fac din tintar armasar, giza e bine, grasana si jucausa. Pupici si sanatate lui bb!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cateva saptamani am probleme cu lipsa poftei de mancare la puiul meu.Sunt tentata sa cred ca are ceva viermisori pentru ca acuza si dureri de burtica(uneori).Medicul nostru m-a trimis sa-i fac un coproparazitologic dar am de asteptat dupa rezultat si nici nu stiu daca va iesi ceva...Asa ca,m-am hotarat sa-i dau tinctura de propolis.Problema este-unde gasesc tinctura de propolis aici???Daca stie cineva un magazinel cu produse apicole sa ma anunte si pe mine,va rog! [pup] SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Simona73
De cateva saptamani am probleme cu lipsa poftei de mancare la puiul meu.Sunt tentata sa cred ca are ceva viermisori pentru ca acuza si dureri de burtica(uneori).Medicul nostru m-a trimis sa-i fac un coproparazitologic dar am de asteptat dupa rezultat si nici nu stiu daca va iesi ceva...Asa ca,m-am hotarat sa-i dau tinctura de propolis.Problema este-unde gasesc tinctura de propolis aici???Daca stie cineva un magazinel cu produse apicole sa ma anunte si pe mine,va rog! [pup] SIMONA
Eu am vazut acum citeva zile intr-o farmacie cind cautam cu totul altceva si luasem silitoare toate rindurile unul cite unul. Nici eu nu stiam ca se gaseste. Farmacia era din lantul "Pharmaprix" dar probabil ca se gasete si la altele. Cel mai bine ar fi sa intrebi farmacista. Cit este de mic copilul ? Pediatrii spun ca mai toti copiii spun ca ii doare burtica si cind nu-i doare, asta e modul lor de a spune ca au un "bobo" dar nu se stie unde :-) Multa sanatate, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Simona73
Mihaela,nu am gasit tinctura de propolis.Stii cum se numeste aici? SIMONA
Cred ca era "teinture de propolis" dar nu bag mina in foc, cuvintul propolis mi-a si atras atentia flaconului. Uite aici un site interesant despre propolis (in franceza) http://www.01sante.com/version-1/toutes_therapeutiques/produits_ruche/propolis.htm Simona, in ce oras esti tu ? Ce te face sa banuiesti viermii, numai lipsa poftei de mincare ? Pe aici bintuie un virus gastric, sa nu fie asa ceva. A slabit mult in greutate ? Eu am avut giardia acum foarte multi ani si nu ma durea deloc burta. Imi aduc aminte ca mi-au dat si mie propolis pe linga alte medicamente. Vrei sa-l caut eu in Montreal si sa ti-l trimit ? Multa sanatate, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...