Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Canada (5)


Recommended Posts

Mamici de bb-iti din Canada (oriunde te-ai afla), vreau sa-i dau peste bb-ului meu insa nu ma descurc.Suntem de putin timp aici (aprox 6 luni) si nu am reusit inca sa aflu ce feluri de peste sunt si ce as putea sa-i dau la 10 luni. Multumesc anticipat pentru raspunsuri Nicoleta si [copil]Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by bebitzu
Mamici de bb-iti din Canada (oriunde te-ai afla), vreau sa-i dau peste bb-ului meu insa nu ma descurc.Suntem de putin timp aici (aprox 6 luni) si nu am reusit inca sa aflu ce feluri de peste sunt si ce as putea sa-i dau la 10 luni. Multumesc anticipat pentru raspunsuri Nicoleta si [copil]Mihnea
Poti sa-i dai linistita saumon sau sole caci sint printre cele mai cunoscute dar nu stiu sa fie un peste mai recomandat decit altul. Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici ti se da in spital dupa nastere un "manual cu instructiuni de utilizare" - pentru bb. Insa vad ca tu ai venit abia de cateva luni si scazand, cred ca ai venit ca si noi cu bb de 4-5 luni asa ca presupun ca nu ai "manualul" cu pricina. Eu l-am luat de la un vente de garage (in maternitate se distribuie gratuit) dar am si primit unul la nasterea celei de-a doua fetite. Manualul de care iti spun se cheama "Mieux vivre avec son enfant - de la naissance a deux ans - guide pratique pour les parents". (cred ca exista si varianta in engleza) ar fi bun de cautat (poate la biblioteca sau la CLSC) - eu mai am o rezerva (unul l-am imprumutat unei prietene care urmeaza sa nasca)..... si pentru ca si pe mine m-a interesat subiectul uite, la pag 264-265 sunt enumerate cateva sorturi recomandate si altele nerecomandate din cauza poluarii cu mercur in special a celor de apa dulce. Ca regula generala pestele oceanic e mai putin expus poluarii. iti reproduc enumerarea de la pag sus mentionate. "Consommez SANS CRAINTE les poissons DE MER; morue, plie, fletan, sole, saumon de L"ATLANTIQUE (atentie ca e si de apa dulce) turbot, goberge, aiglefin, thon en conserve (din cel mai putin sarat) ainsi que les poissons d'eau douce suivants: grand coregone, omble de fontaine, truites (SAUF TOULADI), alose savoureuse, eperlan arc-en-ciel et poulamon. Pour d'autres especes, limitez votre consomations. MAXIMUM 1 FOIS PAR SEMAINE: barbotte, carpet, esturgeon, lotte, meunier, perchaude. PAS PLUS D"UNE FOIS PAR SEMAINE: espadon, requin, thon frais ou congele. A EVITER: achigan, brochet, doré, maskinongé, touladi (truite grise), vert de homard, caviar, foie de poisson." Eu personal le-am dat saumon de l'atlantique(roz portocaliu) si turbot(alb, fara oase, minunat fiert in abur pt bb si cu putin sos alb pt voi sau pané) - drept sa-ti spun eu am ametit cand am citit prima data capitolul asta.... nici nu mai pricepeam: ba e recomandat, ba nu e recomandat sa dai peste - ideea e ca e foarte bun cu conditia sa nu fie poluat...... dupa cum vezi la sfarsit e mentionat ficatul de peste... ca si orice alt fel de ficat care pe aici nu e atat de recomandat ca in romania - caci e organul in care se aduna toate toxinele pana la urma..... Asa ca iti recomand sa incerci sa faci rost de carticica sa vezi care sunt teoriile pe aici. Carticica e publicata de institut national de santé publique du Québec. Crismaria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicilor din Canada noi va citim destul de des de scris scriem mai rar ca de n-avem timp la cit sintem de plimbareti. Avem si noi o intrebare noi fiind asa plimbareti in weekend plecam dimineata si venim seara si de mincare ii iau la noi lapte praf si borcanele ca pe caldura asta mi s-a parut mie ca asa n-as avea probleme sa se altereze. Insa parca nu mai mi se pare potrivit la 14 luni sa-i mai dau borcanele si lapte praf. Voi cum faceti cind plecati 8-10 ore ce le dati sa manince? Va pupici Dana si Joshua http://members.rogers.com/joshuas/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, noi am cumparat o cutie termoizolanta (pare asa se spune?) si 2 ice-pack parca le zice (pe care le tinem in congelator pana plecam de acasa) si caram dupa noi cutia in fiecare week-end. Asa ca acolo putem pune orice, iaurt, cascaval, sunca, apa, sucuri, fructe... tot ce avem nevoie. Cateodata venim seara tarziu acasa si iaurtul nemancat e inca rece, deci cutia izoleaza foarte bine. Pe de alta parte, borcanasele cu pireuri sunt foarte bune exact pentru aceste ocazii, asa ca de ce sa-ti faci probleme?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continuarea aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30021 [flo][flo][flo] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...