Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (13)


Recommended Posts

Fetelor...am gasit pe net chestia asta..Despre asta vorbeati voi cand spuneati de regimul pe grupe?Pai..vad ca numa interzisuri al mine!!:FICAT...Sfecla rosie..si tot asa..ce parere aveti? Persoanelor cu grupa sanguina 0 le este recomandata o dieta bogata in proteine animale si exercitii fizice intense. Astfel, succesul dietei grupei sanguine 0 se bazeaza pe consumul de carne slaba, fara adaos de chimicale, a carnii de pasare si peste. Persoanele cu grupa sanguina 0 nu sunt atrase de produsele lactate si cereale, ca majoritatea celorlalte grupe sanguine, deoarece sistemul lor digestiv nu s-a adaptat pe deplin la aceste alimente. Factorii de scadere in greutate. Urmand dieta grupei sanguine 0, veti scadea din greutate prin reducerea consumului de cereale, paine si legume. Factorul de crestere in greutate pentru persoanele cu grupa sanguina 0 este glutenul. Glutenul se gaseste in germenii de grau si in toate produsele din grau. Acesta actioneaza asupra metabolismului, in loc sa te mentina supla si intr-o stare hiperenergetica, el interfereaza cu utilizarea eficienta a caloriilor si inhiba metabolizarea insulinei. Aceleasi efecte le poate avea si consumul de porumb. Porumbul nu influenteaza insa la fel de mult ca si graul greutatea celor ce au grupa sanguina 0. Alti factori care contribuie la cresterea in greutate a persoanelor cu grupa sanguina 0 sunt anumite tipuri de fasole si legume. Lintea si fasolea mare contin lectine care se depun in tesuturile musculare, facandu-le mai alcaline si mai “lenese” in activitatile fizice. Persoanele cu grupa sanguina 0 sunt mai suple atunci cand tesuturile musculare se gasesc intr-o stare de usoara acidoza metabolica. In aceasta stare caloriile sunt arse mai rapid. Un alt factor in cresterea in greutate a persoanelor cu grupa sanguina 0 este legat de reglarea tiroidiana. Persoanele cu grupa sanguina 0 au tendinta sa aiba nivelul scazut ale hormonilor tiroidieni. Aceasta stare numita hipotiroidism se produce in lipsa producerii de iod. Simptomele lipsei de iod duc la cresterea in greutate, retentia lichidelor, scaderea masei musculare si oboseala. Alimentele care favorizeaza cresterea in greutate sunt: glutenul din grau, porumbul, fasolea mare, lintea, mustarul, varza, varza de Bruxelles, conopida. Alimentele care favorizeaza scaderea in greutate: fructele de mare, sarea iodata, carnea rosie, broccoli, spanacul, napul, ficatul. Recomandarile alimentare Alimente recomandate: · Carne slaba de: vita, oaie, vitel, caprioara. · Peste: pastrav, somon, hering, cod, macrou. · Lactate: oua, branzeturi, iaurt, lapte (in cantitati mici) · Uleiuri vegetale de: in, masline. · Nuci si seminte de dovleac. · Legume: mazarea, papadia, usturoiul, hreanul, ceapa rosie, guliile, sfecla, ardeii rosii, spanac, patrunjel, ridichi, pastarnac. · Fructe: prune si smochine. · Sucurile de: cirese negre, ananas, prune uscate. · Mirodenii si condimente: curry, patrunjel, ardei rosu, sofranul. · Ceaiuri de: papadie, macese, menta, tei, dude. Alimente de evitat:· Sunca, costita, carnea de porc. · Pestele in saramura, caracatita. · Iaurtul, laptele batut, inghetata, branza de vaci, parmezanul, branza topita. · Uleiul de porumb, de arahide. · Arahidele, untul de arahide, fisticul, macul. · Lintea, fasolea. · Fulgii de porumb, faina si taratele de ovaz, cerealele combinate. · Faina de grau, faina de ovaz, faina de grau germinat. · Vinete, porumb, avocado, masline, ciuperci. · Nuci de cocos, portocale, capsuni, mure. · Sucul de mar, de portocala si cidru de mere. · Mirodenii si condimente: capere, piper, otet, scortisoara, nucsoara, ketchup, maioneza, muraturi. · Ceaiul de aloe, matasea porumbului, rubarba, Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by mamicaluitheo
Neata fete frumoase. azi am mancat dim. 3 crenwursti din piept de pui cu o felie de paine prajita- de secara cu o rosie si 2 felii de castravete + o cafea , la pranz voi manca saramura de macrou (ca-i permis) si pe la 18 habar nu am. pupici de la andreea mami lui theo si florin http://www.community.webshots.com/user/mamicaluitheo
Total gresit!! Alaturi de crenwursti nu ai voie paine sau legume, doar mezeluri, oua, branzeturi. Ai grija!! Citeste vechile postari si inspira-te de acolo. Sunt multe lucruri lamurite si-ti vor prinde bine! [pup] Corina, mamica de 2 baieti, spor la slabit in continuareeeee!!! [pk] Ce-ar fi sa nu mai existe sambete si duminici?? Hi, hi, doar din punct de vedere al mancarurilor!! [:)] Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum v-am spus, ieri am implinit doua luni de cand m-am apucat de Montignac. M-am cantarit si aveam aproape 3.5 kg in minus. Eh, cam putine, dar, la cate abateri am avut, nici nu se putea mai bine. Daca stau sa ma gandesc ca in prima saptamana am dat jos 1.5 kg, iar de trei saptamani incoace tot 1.5 kg, ar reiesi ca, in restul saptamanilor am dat jos doar 0.5 kg! hihihihi Luna care vine vreau sa fiu mult mai cumintica, poate reusesc sa scap de inca 3.5 kg. [:p] Vrabia... M-am uitat in calendar si mai am aproape 6 saptamani pana la vacanta. Vreau sa le valorific la maximum pentru ca in vacanta sper doar sa ma mentin, n-am pretentii la slabit. Desi nu m-ar deranja deloc si nici n-ar strica. [:D] Ieri am fost iar la BBQ unde am avut abateri mai putine decat alte dati, dar totusi am avut. Oricum, sunt mandra ca m-am stapanit sa nu pap niste pateuturi (eu, care sunt moarta dupa asa ceva!) si specialitatea gazdei, paine cu mozzarella. [hop] Maine ma voi cantari iar pentru raport. Sper sa fiu macar tot ca ieri! [:(!] Meniul... Ieri: dimineata - omleta cu sunca si branza pranz - frigarui de pui (cu bacon, rosii, ardei gras si ceapa), muschiulet de porc la gratar cu salata de rosii, branzeturi plus abaterile: putina inghetata Tiramisu, fructe (pere si struguri negri) pe langa branzeturi, suc de portocale, un campari orange si 2 pahare de vin rosu (Karinaaaa, poti sa ma faci albie de porci acum! [:D]), cappucino (cu lapte degresat) seara - sunca si...Kit Kat! [bang] Astazi: dimineata - paine integrala prajita cu gem neindulcit si o cana cu lapte degresat - cafea cu lapte degresat (de-abia am inceput-o) pranz - omleta cu branza si salata asortata seara - pepene rosu, mere...poate vreo salata, oricum, cumintica foc! [;)] [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caroline, merci pentru raspunsuri. Am mancat mazarea aia, asta este. Sa stii ca eu n-am vazut niciodata mazare pastai. A! Pe punga de la mazare (era congelata) scria ca are 9.1 carbohidrati pe suta de grame si m-am gandit ca nu este chiar grav. Felicitari pentru cele 2 kg pierdute. [cool] Cat despre sotul tau...am ramas muta. Se simte ok? Ca a dat ceva kg jos in doar cateva zile! Chatonel, spor la postul negru! [:D] Chiar, ciudata treaba asta cu retentia de apa! [biz] Laura, felicitari pentru targetul nr.1! [bis] Mult succes in continuare! Da, Korinna, asta este regimul cu pricina. [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adriana_mihnea
Total gresit!! Alaturi de crenwursti nu ai voie paine sau legume, doar mezeluri, oua, branzeturi. Ai grija!!
Prima parte este corecta, nu ai voie sa maninci la aceeasi masa piine cu carne (adica sa amesteci glucide cu lipide, doar daca acel produs din carne este fara lipide, adica 0% de materie grasa, eu cumpar jambon degresat care are numai 3% materie grasa si se accepta :))), dar ai voie carne cu legume!!! Legumele sunt admise in orice combinatie deoarece nu contin multe glucide iar lipide nu contin deloc, in schimb contin fibre care ajuta digestia (bineinteles ca daca sunt prajite in ulei trec la categoria lipide si se maninca cu carne). Legume = aproape orice, cu exceptia cartofilor, a morcovilor si a napilor, care sunt interzise :))) In ceea ce a mincat mamicaluitheo doar piinea este in plus. De fapt in prima faza, cea de pierdere a kg in plus, nu e recomandata piinea mai deloc, doar citeodata piine completa si numai dimineata. Eu azi la prinz am mincat friptura de porc cu dovlecei prajiti si cu salata verde preparata cu oua tari... A fost foaaaaarte bun. Seara poate fac o supa de rosii à la Montignac. [pup] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, Adriana a spus ca nu sunt ok legumele cu carne doar dimineata. Dupa studierea indelungata a cartii lui Monti s-a ajuns la concluzia asta. Asadar, dimineata fara legume. Sa inteleg ca tu mai tii Monti? Care faza? So, crezi ca se poate combina painea (integrala, normal) cu mezel degresat? Sau cu tonul ala cu 0% lipide de care va spuneam ieri? Caroline zicea ca nu merge...[biz] Am vazut astazi niste sunca cu 1% lipide. Asta este semidegresata doar, dar poate nu este chiar grav? Macar din cand in cand...[:D] Intreb pentru faza 1. [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by she_wolf
Otilia, Adriana a spus ca nu sunt ok legumele cu carne doar dimineata. Dupa studierea indelungata a cartii lui Monti s-a ajuns la concluzia asta. Asadar, dimineata fara legume. Sa inteleg ca tu mai tii Monti? Care faza? So, crezi ca se poate combina painea (integrala, normal) cu mezel degresat? Sau cu tonul ala cu 0% lipide de care va spuneam ieri? Caroline zicea ca nu merge...[biz] Am vazut astazi niste sunca cu 1% lipide. Asta este semidegresata doar, dar poate nu este chiar grav? Macar din cand in cand...[:D] Intreb pentru faza 1.
Scuze, n-am fost atenta ca se vorbeste de masa de dimineata... Dar de ce nu-i voie carne cu legume dimineata? Ma rog, eu acum aterizez... N-am mai tinut Montignac, bineinteles, in fiecare zi amin pe miine... E vina sotului meu, imi face intr-una tot felul de surprize dulci! Si rezultatele sunt catastrofice :( Dar gata, de azi am reinceput! Deci sunt in faza 1, pierderea in greutate. Sigur ca-i voie piine integrala cu mezeluri degresate si cu brinza degresata pina pe la 3-4% grasimi nu se pune. Deci dimineata piine integrala cu jambon degresat si cu brinza degresata de exemplu... Dar de ce zici ca nu trebuie combinat cu rosii sau castraveti, ca eu tot nu inteleg? Si spaghetele sunt mai bune cu putin jambon degresat alaturi, ca altfel nu au nici un gust fara unt, fara parmezan, doar cu sos de tomate si ceapa. Sper sa ma incurajati si pe mine sa am mai multa vointa si sa ma tin de regim, ca e jale, nu ma mai incape nimic!!! Mai ziceti-mi ce papati bun, ca sa citesc acum cela 13 capitole... Asa, un rezumat... [:o)] Oricum, de aici mi-a venit ideea cu dovlecei prajiti, si sunt grozavi! [cool] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad ca e voie rosii sau castraveti dimineata, citez din carte: "Exemple de mic-dejun sarat faza 1: 1. Suc de portocale proaspat, mere. Somon afumat cu biscoti suedezi integrali (fara zahar si fara ulei de palmier), rosii, castraveti. Cafea, lapte de soia. 2. Suc de morcovi proaspat, zmeura. Oua fierte moi, jambon degresat, salata, rosii. Ceai, lapte. 3. Suc de mere proaspat, capsuni. Omleta, jambon alb degresat, brinza, ciuperci, rosii. Cafea decafeinata, lapte praf." ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by she_wolf
Astazi: dimineata - 2 pere, capsune, suc de portocale pranz - 4 (patru!!!) felii de paine integrala prajita, 2 cu avocado si usturoi si 2 cu gem neindulcit de capsune si caise; ceai - patru patratele de cioco 85% - m-am indulcit bine de tot astazi!
Fii atenta ca avocado este foarte gras, deci lipidic!!! Ceea ce inseamna ca se maninca fara piine. Compozitia la 100 g: proteine 1.9 g, lipide 14,2 g, glucide 0,8 g!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parca avocado e chiar interzis in faza I :( ps am un kg mai putin ca azi de dimi, sper ca pina deseara sa mai storc inca juma :) Am papat un mar, o rosie si un macrou in vin alb (la cutie). pps au inceput sa ma doara rinichii, e normal? Se revolta ca-i pun la treaba prea tare????!!! Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...