Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (13)


Recommended Posts

Otilia..de unde ai luat meniurile pentru faza 1???Chiar din carte???Eu nu am vazut... Sa stii ca fost o mare cotroversa cu legumele dimineata.deci care e concluzia merg sau nu dimineata?? Oricum..treaba cu somonul,jambonul degresat....nu se poate discuta la Romanika!!!Aici..totul e la fel!!! Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by korinna
Otilia..de unde ai luat meniurile pentru faza 1???Chiar din carte???Eu nu am vazut... Sa stii ca fost o mare cotroversa cu legumele dimineata.deci care e concluzia merg sau nu dimineata??
Da, Korinna, direct din carte le-am luat! Pagina 137, "Je mange donc je maigris... et je reste mince" de Michel Montignac, editia noiembrie 1999, capitolul 4 "La méthode - phase I - la perte de poids", subcapitolul "Résumé des grands principes de la phase I / tableaux récapitulatifs". Eu doar am tradus din franceza in româna. Poate ca traducatorilor din RO le-a fost lene sa traduca chiar tot si au mai sarit pasaje pe ici pe colo... [ups] Si aveti grija cu mezelurile, cel putin aici in Franta au prostul obicei sa puna zahar peste tot, chiar si-n cirnati sau in piine, nu mai vorbesc de mincarurile gata-preparate si congelate!!! Cititi etichetele bine. ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am obtinut cu mare greutate reteta ( parca ar fi fost secret de stat ).Eu n-o cunosc personal pe sefa de la Scala ci prin cineva care a cumparat ani de zile de acolo pt sotul ei diabetic (facea si comenzi pt evenimente speciale etc si asa a intrat int-o oarecare relatie cu cofetaresele ....) Reteta Diplomat pt diabetici : 1.Pt. Crema : 8 oua, 1/2 l lapte, 500 gr. smintina, indulcitor, 35 gr. gelatina, o cutie compot ananas, vanilie 2.Pt. Ornat : 300g smatana si indulcitor Mod de preparare Din smintina si indulcitor se face frisca ( se bate ) si se da la rece. Gelatina se inmoaie cu putin lapte caldut. Indulcitorul (dupa gust - depinde ce fel de indulcitor pui deci nu sunt clare cantitatile ), 8 oua, 1/2 l lapte se bat cu telul si se pun pe aragaz la foc mic, amestecind tot timpul, sa nu se lipeasca de vas. Dupa ce s-a ingrosat compozitia, se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca. Se amesteca cu gelatina, dupa care se pune frisca si vanilia. Se scurge compotul de ananas si se pune in compozitie. Se pune intr-o forma pe folie de plastic . Se pune in frigider pana se intareste . Apoi se orneaza cu frisca ( smantana batuta cu indulcitor ). Si cica asta e “diplomat pt diabetici “ Eu am incercat si incercat ieri dupa ce am primit reteta si m-am apucat intai sa fac frisca - adica am frecat smantana Danone (albastru - slaba) cu indulcitor si ca gust a fost OK dar aspectul a fost jalnic - era f. lichida . Asa ca am renuntat la prajitura . Meniu : Sambata : Dim: ou fiert , telemea (fara branza -sic!!!) Pranz: Gratar vita + salata rosii , castraveti, ceapa si evident telemea . Dupa amiaza - 5 linguri zdravene de "frisca" Seara : piersici si mere verzi Azi - dimineta am sarit peste masa Pranz: Aici e aici, in timp ce gateam am ciupit cate ceva , si marturisesc: Abatere 1. Facut mamaliga pt sot - " gustat " vreo 5 imbucaturi Abatere 2. Mancat smantana de bivolita ( grasa si buuuuna)- tot vreo 5 imbucaturi Asa ca de ciuda ca am zbarcit-o n-am mai mancat nimic si in seara asta doar fructe (cirese si piersici) Nu dati cu pietre pt abateri! Numai bine Vio.N.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam ca vin cu coada intre picioare ca am mancat paine alba...[bang] dar era prajita asa ca e mai bine...si cnad colo vad ca si voi ati cam ocolit regimutul(ei, nu toate...dar ce nasol e sambata si duminica[V]). Dimineata la 12:un mar la 16:30 ciorba de peste cu paine alba prajita(la restaurant, de-aia!) acum seara la 20 jumatate de kilogram de cirese...miammmmmm Asa...dupa o saptamana am dat jos 2 kilograme.De-acum inainte sa ma vad ce-oi face.... Si in alta ordine de idei m-am tuns[^][:D] si am venit acasa cu, coada in mana [:D].Deci era pana la fund, acum e pana la umeri, e ceva.dar asa usoara ma simt..is curioasa sa ma cantaresc si fara par[:D] ca si ala avea un kilogram[:D]. Of..sa si slabesc si ce bine o sa fie... 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html http://community.webshots.com/user/babee11 Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un we fara mari abateri, sunt si eu (in sfarsit) mai usoara cu un kilogram , adica am 54.Mai am un kg pana la targhetul propus, insa o sa plec cateva zile la Mila 23 la o vila cu pensiune completa si mi-e teama ca o sa mananc ceva interzisuri pe acolo...in fine, pana la plecarea in concediu trebuie sa scap si de kg ramas; astazi ma uitam in oglinda si nu-mi venea sa cred ca sunt asa de "slabutza" , asa ca sunt taare fericita. Meniul meu de azi : -dimineatza cascaval pane' -pranz muschi Stroganoff cu salata de rosii (ar fi mers cartofiori prajiti [:p]) -seara mancarica de fasole verde cu carnatzi oltenesti(cam tarziu, pe la 22) Pupici si spor la slabit!!! Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, ce vesti bune imi dai! [olala] Ma bucur tare mult pentru "liber" la mezelul degresat cu paine integrala, dar sunt in al noua-lea cer ca pot manca legume dimineata. Ma obisnuisem fara, dar numai eu stiu cat mi-a stat in gat mic-dejunul proteino-lipidic, singurel asa, fara o rosioara acolo! M-am uitat in cartea mea (eu am doar varianta electronica) si, la capitolul de care spuneai, am doar exemple de meniuri pentru pranz si cina. De ce n-or fi tradus tot?!? [haibat] In exemplele de meniuri date la alt capitol nu figurau legume la micul dejun si asa am ajuns toate la concluzia ca nu sunt permise. Ce bine ca nu este asa! [hop] Stiu ca avocado nu este permis in faza asta, am avut o abatere deliberata ca sa zic asa. Tineam post, ma durea si stomacul foarte tare in momentul ala, ii pregateam lui Cristi o tartinuta, mi s-a facut pofta...cam asa a fost. [:D] Babee, sa-ti fie de bine cu tunsul! Si eu am parul lung - nu chiar pana la fund, doar pana spre mijloc, dar totusi lung - si m-am tot intrebat cate kg as avea fara el! [:-)))] Vio.N, suna bine reteta aia de diplomat, multumim. [flo] Cat despre smantana...din cate stiu eu, cea din care se face frisca este smantana nefermentata/frisca lichida, asa ca Danone nu este buna. Mai cauta. [;)] Merita, frisca obtinuta este naturala, nu porcarie dintr-aia din tuburi, cu fel de fel de chestii in ele. [:(!] Pana la urma, in seara asta n-am mai mancat mere, ci doar pepene si o salata nu prea mare cu rosii, castraveti, ardei gras, masline, Feta si ceapa. [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur Claudia ca ti-am dat vesti bune! [:D] M-ati facut sa rid cu parul lung, si eu la fel il am pina-n talie si ma tot gindesc ca o fi si el in parte "vinovat" de cit arata cintarul! [:D] Dar pasajul asta il aveti in cartea voastra? Acelasi capitol (faza I), la subcapitolul PIQUE-NIQUE ne invata cum putem minca un fast-food acceptabil atunci cund suntem grabiti. Sandwichul Montignac e cam asa: -piine integrala, evident, daca e prajita cu atit mai bine -intre doua felii de piine puteti pune orice aliment cu index glucidic mic evitind grasimile, cu exceptia celor de peste sau a uleiului de masline. Carnea foarte slaba de pui sau de curcan e acceptata. [8D] Garnituri posibile pentru sandwich Montignac: -salata, castraveti, rosii, morcovi cruzi (bleah!), piure de linte verde, piure de naut, ceapa, ciuperci, ardei -brinza 0% grasimi, iaurt natur 0%, mustar tare, cottage chesse 0% (la vapori) -somon afumat, hareng, ton in suc propriu, piept de pui slab sau curcan, jambon alb slab Dar cica puteti totusi sa fiti preventive si sa va aduceti de acasa prinzul in cutii ermetice cu meniuri care se incadreaza in metoda, mai ales piept de pui, gryère, ton, cruditati, dar si linte etc. Daca nu ati reusit sa va faceti nici sandwich nici sa va aduceti de acasa prinzul, puteti improviza cumparind tot ce va trebuie in ultimul moment: -jambon (recomandabil jambon de Parme pentru ca e foarte fin si nu ne trebuie furculita nici cutit :))) -salam (cel mai putin gras posibil), dar aici avem nevoie de un cutit -oua tari -rosii -brinza Sau puteti face o masa de fructe proaspete (mere, pere) sau uscate (caise, smochine). Problema cu fructele este ca le digeram repede si ne este foame imediat. Ideal este sa le mincati cu ceva mai consistent, care contine proteine: migdale, alune, nuci sau lapte batut. Vio.N, merci mult de reteta de tort diplomat, o sa o incerc. Dar zi-mi, se gasesc compoturi de ananas fara zahar? Si ce fel de vanilie trebuie??? [pup] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia...of, of si iar of! [bang] Iata tot ce scrie in cartea mea la gustare/picnic: "GUSTAREA (PICNICUL) Vi se întâmpla uneori, cu siguranþã, din diverse motive, sã nu aveþi timp sã mâncaþi. În general, existã tendinþa de a sãri peste masa de prânz ºi – pentru a vã simplifica viaþa – din douã una: ori renunþaþi la masã ori vã mulþumiþi sã înfulecaþi repede un sandviº. Nu sãriþi niciodatã peste vreo masã. Este una dintre regulile de aur ale dieteticii. La limitã, mâncaþi de 4-5 ori pe zi, dacã vã face plãcere, dar nu renunþaþi niciodatã la una dintre cele trei mese principale. Este cea mai gravã eroare pe care o puteþi face. Este cel mai bun mijloc de a vã destabiliza întregul metabolism. Interziceþi-vã aceastã practica ºi blamaþi-i pe toþi cei care o adoptã. Dacã procedaþi în acest fel, organismul dumneavoastrã se va gãsi în situaþia câinelui hrãnit în mod neregulat care îºi face rezerve, de cum gãseºte ceva de ros. În stadiul la care ne aflãm, sunt convins cã aþi izgonit definitiv din minte ideea sandviºului cu unt ºi ºuncã, mâncat în localul dumneavoastrã preferat, sau a chiflei infame cu “burger” tocat. În încheierea cãrþii de faþã vã voi spune tot rãul pe care îl cred despre groaznicele obiºnuinþe alimentare care ne vin direct din þara pe care o considerãm cea mai civilizatã din lume, cu toate cã admiraþia ºi stima pe care ni le insuflã sunt în anumite privinþe (care nu au nimic de-a face cu gastronomia sau dietetica) pe deplin îndreptãþite. Prin ce vom înlocui toate astea? Dupã tot ce aþi învãþat pânã acum, este de ajuns doar puþinã imaginaþie. Iatã, la grãmadã, tot ce puteþi cumpãra pentru a lua comod o “gustãricã” la locul de muncã sau în timpul unei cãlãtorii, oricare ar fi condiþiile: – ºuncã de Praga, întotdeauna tãiatã în felii foarte subþiri, care pot fi mâncate cu mâna; – salam : aici veþi avea nevoie de cuþit. Un coupe-papier poate folosi foarte bine; – ouã tari: le puteþi cere ºi în localuri; – roºii: dacã aveþi grijã sã aveþi în permanenþã la îndemânã niºte ºerveþele, roºia este idealã. Poate fi mâncatã, efectiv, ca un fruct; – brânzeturi: toate merg, dar – pentru cã trebuie sã fim, înainte de toate, practici – voi exclude din oficiu brânzeturile de tip camembert, ale cãror manifestãri de simpatie riscã sã nu fie deloc apreciate de vecinii apropiaþi, mai ales dacã sunteþi în tren. Alegeþi, dintre ele, tipul “Babybel” sau “Vache qui rit”. Dar dacã sunteþi absolut lipsit de merinde, puteþi, aºa cum v-am mai semnalat, sã luaþi o gustare alcãtuitã numai din fructe. Mâncaþi cât doriþi, pânã vã sãturaþi. Necazul, în privinþa fructelor, este cã sunt digerate rapid. De aceea, dupã vreo douã ore, vã puteþi pomeni cu o ,,fomicã” pe care o veþi potoli uºor, cu ajutorul unui mãr, de exemplu. Chiar ºi în cazuri limitã, nu recurgeþi niciodatã la glucidele rele cum sunt prãjiturile uscate, care vã sunt interzise, sau, ºi mai puþin, la napolitane ori altele asemenea, ca sã vã taie foamea." Scuze pentru diacritice, n-am rabdare sa modific textul. Sorry! Dupa cum vezi, nici vorba de sandwichuri, fructe uscate sau nuci etc. Chiar stiam ca fructele uscate si migdalele, nucile etc nu sunt permise in faza 1. Somonul afumat este cam grasut totusi...chiar nu conteaza grasimea de peste? Din cate scrie acolo nu...hmmm [biz] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, atita am vorbit de mincare, de sandwichuri etc. ca m-a plesnit o foame... Am coborit si cum nu prea aveam ce alege am mincat o conserva de peste in sos tomat (cu zahar, desigur! [bang] ) cu piine integrala si am mai si baut putin vin de Bordeaux si un pahar de Pepsi Max (asta e fara zahar, din fericire) Tot zice Monti ca nu trebuie sa ne fie foame... Mai bine sa mincam mai des si mai putin. Doar nu era sa-mi "destabilizez intregul metabolism"!!! [:D] Claudia, am citit pasajul redat de tine si parca citeam la mine-n carte, traducerea e aproximativa... (sunca de Praga = jambon de Parme etc.) doar la sfirsit mi-am dat seama (asta pentru ca m-ai atentionat tu) ca nu zice nimic de sandwichuri si nici de alune sau migdale! Si eu m-am mirat, dar probabil ca e preferabil decit sa sarim peste o masa sau, mai rau, sa mincam la McDo burgeri cu cartofi prajiti! [:D] Oricum, la fructe precizeaza ca "daca suntem pe stomacul gol". Acum depinde si cit de grabite suntem sa slabim... si cit avem de pierdut. Eu am un pachet mare de tot de pierdut! De doi ani si jumatate am mincat la discretie piine, dulciuri, am baut tone de pepsi, limonada etc. Cu sarcina si apoi cu alaptatul, mi-am zis sa nu ma privez de nimic... Sa fie laptele dulce. [bibe] Si rezultatele sunt reale!!! Dupa ce am nascut am mai luat vreo 10 kg!!! [bang] Acuma ca sa le pierd, bonjour! Dar ce-i drept am alaptat doi ani (inca mai alaptez). Cartea ta din ce an e? Ca stiu ca de fiecare data mai face ceva modificari... (mai descopera el cite ceva [hot] ) Oricum, la tine lipseste tot pasajul in care vorbeste despre "sandwichurile Montignac". Ce ciudat!!! S-o fi grabit traducatorul??? ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...