Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (13)


Recommended Posts

Karina, eu folosesc Sucrazit ca indulcitor. Nu shtiu care e mai bun...Eu pun decat in cafea 1/2 pastila, si poate in cate vreun dulce, dar rar.Am cautat fructoza dar n-am gasit...altceva, poate "Zaharul" Diamant e mai bun...nu shtiu ce sa zic...Chiar ashteptam shi eu sa vad cu ce indulcesc fetele.... Andrada, ashtept si eu sa ne spui cum e cu fazele lunii Eliza si Mara (24.01.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by geliza
Karina, eu folosesc Sucrazit ca indulcitor. Nu shtiu care e mai bun...Eu pun decat in cafea 1/2 pastila, si poate in cate vreun dulce, dar rar.Am cautat fructoza dar n-am gasit...altceva, poate "Zaharul" Diamant e mai bun...nu shtiu ce sa zic...Chiar ashteptam shi eu sa vad cu ce indulcesc fetele....
Eliza, cum zaharul "Diamant", ce-i aia ? Mie Sucrazitul nu-mi place. Am vazut undeva indulcitor lichid. A probat cineva ? Karina+ [copil] Bogdanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sora2001
Bibilica iti multumesc mult,si ceea ce am citit la "Dieta in functie de grupa sanguina "este super adevarat.Te pup si ia[flo][flo] Ema si Richard-Sora
cu multa placere! sa ai bafta sa ajungi unde vrei (la kilograme....)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza la fete! Ia sa incep cu meniul; comentariile vin si ele, dupa:) Azi vreau sa postesc, m-am gandit dimineatza, asa ca - 6.15 o mana de cirese +1 caisa - 8.00 –4 felii grau expandat si-atat. - 14.00 salata cu rosii, ardei, castravete si azi rad si ½ dovlecel pste + sare.fara ulei, otet sau altceva. - La 18 plec la Pitesti, deci dispar din peisaj pana luni, asa ca am sa mananc sigur pe putin un kil de visine din gradina, mmmmm deja mi-e pofta. - Acum, comentarii la postarile de ieri+azi: - Zizica:sigur are sa iti placa Inka.Da, bananele sunt interzise, asta ii si spuneam lui Babee, dar ea era intr-o faza intermediara, asa ca o iertam si cand trece la Monti curat o punem sa se cuminteaca:) Addicted, ma alatur lui She_wolf, intreb si eu:ce fel de exercitii sunt acestea? Unde spui ca le putem “vizualiza”? Inca ceva: stii ceva si despre Tae-bo? Ma bucur ca iti plac ciresele, ajuta mult si la slabit, au vitamine, sunt diuretice, nu se depun pe nicaieri si sunt si satioase. Eu le pastrez si usuc si coditele, pentru ceai, am facut deja cateva pungutze, am inceput sa le fac si cadou:), pe la colege, fiindca este un ceai bun pentru rinichi..Depurativ. Geliza. Nu fii dezamagita, fii rabdatoare.sigur este un prag. Dar trebuie sa ai grija in weekend, insa tu stii asta.. Crisia, sper din tot sufletul sa iti ajute.Am sa mai pun si alte sfaturi ref la aceeasi problema, fiindca sigur mai am, le-am intalnit, in timp. :) Cat despre cirese, eu NU ma uit cand le inghit, dar in gramada din care iau ma uit sa arate foarte bine si ii ocolesc pe cei care scriu mare: cirese fara carene, ca alea sigur au! :)Si eu am cumparat ceva hainutze in care am fost suuuper surprinsa ca intru asa de usor!! Ca tare buna mai este senzatia asta de bine care vine gramada peste noi, cand vezi rezultate..palpabile:) Bravo, Crisia,iti doresc inca de pe acum o vreme superba la mare!! Si eu am 80B:), cum aveai tu in fac.. Claudia:) Bacon, da,ehm am gresit, insa eu am extras esentialul:sparanghel.ce, crezi ca mi-a trecut pofta? Nici pomeneala.. Dupa cate spui tu, se pare ca preturile la fructe sunt cam piperate acolo..intr-un fel, e si normal, dar au macar gustul celor de aici? Gustul care trebuie? Si Bravo! Pentru sotul tau. Pai mai fetele, daca si baietii se tin de regim, noi nu avem NICi macar ½ de motiv sa nu o facem! VioN Am o idee.Daca tot o cunosti asa de bine pe sefa de acolo, ce-ar fi sa o rogi sa iti dea si tie retzeta de prajituta fara faina? Ii spui ca suntem o gramada de nerabdatoare aici, in asteptare:).cu ocazia asta, o verifici si pe ea cu “ nu au faina deloc” si ne facem si noi cu o retzeta Monti, si inca una miam miam, ce spui? Adriana, :)intreaba ori de cate ori ai nevoie de ceva, ca deschid “ ceaslovul binefacator” si te dadacesc cu toata placerea, da?valabil pt toata lumea. Of, of, napolitanele alea..eh, cred ca tu esti exceptia pt care Monti are o febletze, te pomenesti ca iar ai sa ai ceva minusuri la cantar din cauza de dulciurele:) Patru(4) cremwursi mici nu-s asa de multi, mai ales ca stim bine ca aia mici sunt cat un degetzel, cand ii termini te intrebi cand i-ai inceput!:) Chatonelule, ce ne facem cu coctailul tau cu rom? Il punem pe domnul Monti sa schimbe regulile?:) zambesc. Ma bucur ca esti pe aici si ca esti ok. Oboseala se “repara”, nu-i o problema. Te pup. :) Draga Laura, si mie imi plac mult de tot capsunile, dar am fost dezamagita anul asta, ba prea apoase, ba dintr-un kilogram alegeam numai jumate bune, ba mari si frumoase si in interior gaunoase.. In fine, nu o sa fiu nedreapta, ca la inceput am mancat ceva caspuni, am prins si bunutze, dar ciresele le-am mancat pana la ultima si mi-a placut tot ce am luat.:)Acum trec la visine.Urmeaza caise, piersici, pepeni ….o sa o ducem bine vara asta cu Monti, il iubesc fiindca ne lasa sa ne indopam cu fructe! Inca nu am mancat zmeura pe anul asta, mi s-a parut mult prea scumpa si apoi, cineva a spus ca nu are gustul pe care te astepti sa il aiba,este adevarat? Gata, pupam pe fete si pe cele prezente si pe cele care ne urmaresc, ne citesc, ne cauta.pupam si pe Caro care nu e pe aici si o astepta cu drag. Numai bine, dragelor. Sper sa mai am timp sa trec pe aici. Andrada34 si misiva ei kilometrica:) PS nu ma certati ca n-am trecut fazele cu luna, cum am promis, dar a luat o colega articolul sa il citeasca asa ca voi ati ramas in ziua de azi:), pentru citit Ok, ma intorc, fie si numai sa va scriu asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karina, "Diamant" exista si sub forma de pastile si sub forma de granule; arata exact ca zaharul si este o cutie marisoara, cred ca are 0.500 g daca nu 1 kg...am vazut la Billa... Ba cred ca ma insel...iarta-ma cred ca se cheama Equal...nu mai stiu exact, oricum le-am vazut pe toate la Billa, unde am vazut si lichid... Eliza si Mara (24.01.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, eu am trecut in fuga doar, sa va pup ca tare sinteti dragute cind comentati la abaterile mele, mereu ma faceti sa rid :))) Acum plec haihui, e perioada de oferte, poate imi gasesc saboti? As vrea ceva gen Leonardo, pentru cele care-s mai de virsta mea, stiu despre ce vorbesc :) Meniul? De dimi: un iaurt cu cereale si apoi nu stiu.... Pupiciosi Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korinna, copiii mici vomita adeseori cand au rosu in gat (de multe ori, vomatul e un simptom de rosu in gat). Nu-ti face probleme, e normal. Va trece si asta, cu timpul. Claudia (she-wolf) si Vio.N, vreau sa va intreb despre snitelele alea din piept de pui date prin ou si cascaval ras: cascavalul nu se imprastie in tigaie, in uleiul incins? Ma gandesc ca se topeste la temperatura aia… Am copiat de pe unul din vechile topicuri Montignac o reteta a lui teo1970 de prajitura Diplomat, facuta dupa regulile Montignac. Nu stiu unde sa va trimit exact, asa ca o postez mai jos, ca vad ca intereseaza. O puteti face fara fructe, ca sa fie in concordanta absoluta cu regimul. Mentionez ca toate completarile si adaugirile ii apartin autoarei: DIPLOMAT Montignac (teo1970) Din start va spun ca, dupa cum bine shtitzi, diplomatul contzine fructe (care ar trebui mincate separat), dar parerea mea este ca, totushi, daca chiar vretzi sa mincatzi ceva dulce/prajitura, tortul asta poate fi considerat o abatere f. mica shi care poate fi tolerata. Din punctul de vedere al contzinutului cred ca putem incadra tortul acesta la Lipidice. Bun, acum retzeta shi mai fac comentarii pe parcurs (am mincat prima oara facut de cineva pt. un diabetic - f. reushit; shi a 2-a facut de mine, mai putzin reushit - asha ca o sa va mai impartashesc din experientza mea). TORT DIPLOMAT – Montignac Ingrediente: 2 kg. portocale, 7 oua, 1 kg. frisca/ smintina, indulcitor (lichid, praf, termorezistent sau nu), 1 lamiie, ananas (din conserva)/ kiwi, 4 pliculetze gelatina (nu shtiu cit are un pliculetz, cred ca 8 gr.), intaritor de frishca (facultativ) Mod de preparare: Se amesteca ouale intregi cu indulcitorul (numai daca e rezistent la temperatura) lichid sau praf. Daca indulcitorul nu e rezistent - se adauga la sfirshit, dar numai praf (daca e lichid adaugindu-l la sfirshit subtziaza compozitzia). Separat se pune gelatina la inmuiat in apa caldutza (250 ml.). Se stoarce lamiia shi ceva din portocale, in total avem nevoie de 250 ml. suc fructe. Dupa ce gelatina s-a desfacut bine, se adauga peste oua, impreuna cu sucul de fructe. Se pun pe foc. Din momentul in care au aparut primele clocote - se mai tzine cam 2 minute, pina se ingroasha ca o smintina. (fetele care au mai facut diplomat poate shtiu mai bine; la mine a fost prima oara - asha ca s-ar putea sa va bat la cap cu amanunte pe care voi le shtitzi deja mai bine; daca avetzi comentarii de facut - plizzz feel free, caci prima mea productzie nu a fost chiar asha de reushita!). Se adauga indulcitor (daca nu atzi facut-o deja), dupa gust. Se lasa la racit. Mi s-a recomandat atentzie la indulcitor, caci daca se adauga peste un anumit punct, poate da un gust amar. Intre timp - se captusheshte o forma de tort/cratitza cu celofan shi se tapeteaza cu felii de portocala pe fund shi peretzii laterali (taiatzi feliile subtziri, cam 0,5, maxim 1 cm.; eu am pus pe peretzii laterali felii de kiwi). Se bate frisca (atentzie mare - eu nu am gasit frishca fara zahar, nici naturala, nici vegetala; o varianta este sa luatzi frishca de la cofetarie - exista in Buc. una care are frishca naturala - shi sa-i rugatzi pe cofetari sa nu va puna zahar; sau mai comod - putetzi folosi smintina mai grasa - eu am cumparat Danone 20% grasimi. Eu una am adaugat la smintina intaritor de frishca (dupa am vazut ca el este, de fapt, un amestec de amidon cu zahar ; un pliculetz are 8 gr. shi se pune la 250 ml. frishca; putetzi incerca shi fara intaritor, nu cred ca e absolut necesar. In orice caz, frishca trebuie batuta bine, pina se intareshte, impreuna cu indulcitor (dupa gust); sa nu fie, totushi, prea dulce, nu uitatzi ca am mai indulcit shi restul compozitziei. Se adauga compozitzia gelatinoasa peste frishca, cite putzin (nu toata odata), se amesteca bine; se mai adauga restul de fructe (ananas - dar scurs bine, ca la cutie are zahar; portocale, kiwi) taiate bucatzele; sa nu fie totushi prea multe, ca mai lasa suc shi inmoaie tortul (eu asha am facut, am zis ca daca pun mai multe fructe iese tortul mai bun shi nu prea a fost inspirata decizia mea - ca s-a cam lasat gelatina). Se toarna totul in forma shi se da la frigider (mai sus, linga congelator, dar nu in congelator!) pina a doua zi. Se rastoarna shi se scoate folia de celofan. Apropo de cantitatzi - eu am facut retzetarul pe jumatate shi mi-a ieshit un tort destul de mare - diametru 30 cm., inaltzime 8 cm. Eu v-ash recomanda, mai ales penrtru cine n-a mai facut Diplomat, dar chiar shi pt. fetele mai experimentate, dar care n-au mai lucrat cu indulcitor, sa facetzi prima oara retzetarul pe 1/2, chiar shi pe sfert, ca sa vedetzi cum iese, cum va impacatzi cu indulcitorul etc. Shi apoi, cu cât e mai mare tortul, cu atât vom fi tentate sa nu ne lasam pâna nu-l terminam! E adevarat ca nu contzine zahar shi e de regim, dar totushi nu e cazul sa abuzam, nu?! Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by chatonel Acum plec haihui, e perioada de oferte, poate imi gasesc saboti? As vrea ceva gen Leonardo, pentru cele care-s mai de virsta mea, stiu despre ce vorbesc :)
Care varsta? [alcool] La profil nu scrie nimic... [xx(] Indulcitori pentru diabetici se gasesc si la farmacii, Diamant am vazut sigur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, sint darimata. Sotul nu are infectie urinara, se pare ca totul e de la ficat. I-au facut analize de hepatita, dar rezultatele abia saptamina viitoare. Acum imi pun problema daca puiul meu e vaccinat anti hepatita. Am facut toate vaccinurile obligatorii si plus unele optionale (antimeningita de ex) si are un an si jumatate. Stiu ca nu aici tb sa scriu, dar voi imi sinteti mai aproape. Si mai ramin si singura in we... doar cu puiul meu Karina+ [copil] Bogdanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...