Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Constanta (9)


Recommended Posts

Salutare fetele!!! Tatiana...ce mai asteapta bebica? Da-i drumu!!! Si fara anestezie inainte! Cred ca nasti mai repede asa! Eu in 2 ore nu aveam ce face! Am stat pana tarziu in parc si suntem obositi, mai degraba mami decat fiul... Eu tocmai am primit o veste cam pietroaie...se pare ca concediul meu se apropie de sfarsit cu repeziciune si imi vine sa spun un nnnuuuuuuuuuu sa se auda pana in Luton!!!! sinzi si david http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
July, ce inseamna "reactie meningeala" ? Tatiana, de cand n-ai mai fost la control? Cum te-ai inteles cu dr., il suni cand te apuca contractiile? Si eu am intirziat cu 1 saptamana si 2 zile peste termen si mi-a indus-o pana la urma. Sanziana, ce fel de servici ai tu acolo in Anglia? Roxi, di ce taci ma?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Oana, stie Paul ca-i ziua lui maine? realizeaza? Am si eu o curiozitate. Te rog sa-mi spui cum este un copil de la 1 la 2 ani. Asa in linii mari. La ce performante sa te astepti, sau boroboate. Eu acum, la aproape un an, am tendinta sa definesc perioada, dar totodata sunt curioasa ce se va intampla in urmatorul an. Stie cineva, ceva de Roxana???? Intru la banuieli! Cumva a luat-o inaintea Tatianei? Daca pana diseara nu intra, cred ca pun mana pe telefon si o sun. Sau ne testeaza din umbra![8D] CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by July Oana,chestia cu soacra cam exigenta este cu du-te,vino.Oare-ti va permite Paul sa-ti manifesti exigenta?Ca-n ziua de azi nu prea mai au sanse soacrele astea!...[:D]
July, stii, eu as vrea sa fiu prietena cu el sa imi povesteasca mai tarziu despre fete, care ii place, de ce ii place, vreau sa nu aiba retineri fata de mine si sa fim apropiati, asta vreau. Cred, sper, ca isi va da si el singur seama daca o fata e potrivita pt. el sau nu si sa fie el insusi exigent, inainte sa intervin eu. Cam asta e opinia mea despre capitolul asta. Poate e cam devreme sa ma gandesc la asta dar eu am inceput deja!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul control l-am facut acum o saptamana. Doctorul se pare ca asteapta sa ma apuce contractiile. De fapt asa a si ramas, sa-l sun de indata ce se anunta ceva activitate. Daca nu nasc cred ca saptamana viitoare ma duc din nou la control. Nu cred ca este tarziu. Saptamana asta noi facem 39 saptamani, deci am mai avea inca o saptamana. Dupa asta poate sa-mi produca nasterea, dar sa fiu eu impacata ca am lasat-o sa stea acolo cat este normal. Una peste alta suntem bine si acum iesim putin la plimbare. Va pup pe toate si sa ne vedem sanatoase cu bb nostrii cei frumosi! PS. Sinzi, nu poti pleca pana nu se naste Bia. Eu ma tin de promisiune, n-am uitat! Tatiana, cea inca [gravi].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tatianaS
Ultimul control l-am facut acum o saptamana. .....
Eu pe ultima suta de metri am facut control saptamanal. Cred ca ar fi bine sa mergi si zilele astea la un control. Iti face si un eco, vede dr. ce face fata acolo, cat lichid este. CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by CRIXIA Oana, stie Paul ca-i ziua lui maine? realizeaza? Am si eu o curiozitate. Te rog sa-mi spui cum este un copil de la 1 la 2 ani. Asa in linii mari. La ce performante sa te astepti, sau boroboate. Eu acum, la aproape un an, am tendinta sa definesc perioada, dar totodata sunt curioasa ce se va intampla in urmatorul an.
Rectificare: maiine, pe 2 e ziua Mariutei, poimaine pe 3 e a lui Paul. (Cornelia, mai stii, acum un an te vizitam cu Laura la spital!) Cristina, nu realizeaza ca e ziua lui. I-am spus marti ca e ziua lui, eu vorbesc intr-una cu el, dar nu stiu cat intelege din ce ii spun, uneori sta si reflecteaza mai ales daca simte din tonul meu ca ii spun ceva important, simte si el imediat si devine mai atent, de asemenea percepe starile emotionale, daca eu sunt vesela si rad si el e la fel, daca eu plang si el incepe sa planga imediat. Ieri a mai zis 2 cuvinte "pitici" (din parc evident, il duce mama in timpul zilei), si "Almette" adica i-a zis lu' mama sa-i dea branzica. Nu face inca propozitii, baietii sunt mai lenesi la vorbit, spre deosebire de fetite (vezi Teodora a lui July care deja face propozitii si e mai mica decat Paul cu cateva luni). Asa el povesteste multe si cu intonatie dar nu se intelege ce zice, trebuie sa fii f. atent, ceea ce mi-am si propus sa fiu ca sa inteleg cuvintele. Despre perioada de la 1 an la 2 ani ce sa iti spun, a fost mult mai relaxanta decat cea din primul an, am terminat cu alaptatul, a inceput sa mearga, am renuntat la carucior, trebuie sa fii atenta la ei pe strada sa fugi dupa ei sa nu se departeze. Deci e bine ca nu mai trebe sa impingi la carut dar apar alte griji sa nu fuga in strada la masini, etc. Acasa, cotrobaie scoate tot din dulapuri , sertare, trebuie sa muti tot ce ai mai important pe rafturile de sus. In cele de jos sunt numai jucariile lui. Acum eu pot sa spun ca am doar 2 probleme mai importante cu el: faptul ca nu maninca atat cat cred eu ca ar trebui, si ca nu am reusit sa-l obisnuiesc inca cu olita. Ma intreb pana cand o sa mai dau banii pe pampersi?!? Astea sunt problemele, dar poate tu nu o sa ai probleme cu Alexia, poate ea o sa manince mai bine si poate o sa vrea sa stea mai repede la olita, fetitele stau mai repede la olita. Se pare ca in toate fetitele sunt mai harnice si mai docile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Oana, cred ca si pentru mine OLITZA va fi o mare realizare. Fii-mea are un obicei: face kk din picioare. Exista o olita la care sa faca din picioare??? Avem o olita normala, cred ca o am de pe la 5 luni, ca atunci am zis ca o pun cate putin cand va sta in fund. Am pus eu fata, dar nu sta in ea cand ii vine sa fca, doar sa stea asa degeaba. Ma bate gandul sa fac o investitie majora si sa-i cunpar una care se adapteaza mai tarziu la wc. Nici nu stiu cum o sa trec de capitolul asta. CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

July, mersi pentru pont, esti o draguta, dar cred ca o sa mai asteptam. Sor'mea tine mortzish sa vorbeasca mai intii cu anestezista noastra, ca cica sa nu se supere bla-bla - ea ne-a aranjat initial cu Badarau, care stie cazul, i-a facut si extensia de rigoare - chestia aia primitiva, cu pironul batut in picior si ocale care atirna... Tipa vine din concediu saptamina viitoare, deci o sa vedem atunci. Da' la Eforie, la dr.Nicolae, cum se ajunge, iti trebuie o trimitere sau care-i procedura? Oana, iti vine sa crezi ca au trecut doi ani? Parca ieri piticul tau avea doua luni, iar eu tocmai nascusem si iti povesteam detaliile. Eu nici acum nu m-am dumirit bine cum de am reusit sa fac un copil atit de reusit si nu prididesc sa-i multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru minunea asta. Cred ca "reactia meningeala" e durerea aia de cap turbata care nu trece cu nimic si care m-a "onorat" si pe mine vreo trei zile dupa cezariana. Suferinta e cumplita, ma innebunea, nici nu puteam tine ochii deschisi, si mai aveam si un bebe care ma solicita permanent. Eu am citit inainte sa nasc, si am ramas chitita pe asta, ca inainte de doi ani jumate te stresezi degeaba cu olita, copilul nu-si poate controla sfincterele si, chiar daca vrea saracu' sa-ti faca pe plac, nu reuseste - sau nu de fiecare data. Nu e decit un razboi al nervilor, tu il pui pe oala, el face alaturi sau in pantaloni, uneori mai nimereste si te bucuri, dar a doua zi o iei de la cap... Asta e, eu mai astept rabdatoare inca vreo sase-sapte luni si pe urma o sa incep sa-mi fac probleme - daca o sa fie cazul. Deocamdata, stiu ca face sigur doar dupa ce se trezeste, in rest... cind se mai potriveste. Crixia, pune-i o pilnie ca sa ajunga kk unde trebuie, [^][^] mami & alisia (21 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Si noi ne confruntam cu aceeasi problema ca si Crixia. Maria tot asa a inceput sa ,,procedeze,, foloseste olita pentru pishu si apoi se ridica, pleaca intr-un colt si face din picioare caca. E de ris, dar trebuie sa iau masuri. Inca nu am ajuns la plaja, poate in acest weekend ajungem. In schimb mergem in fiecare dupamiaza in ,,Tara Piticilor,, Va pupam. Ionela, Maria & Elena http://community.webshots.com/user/ionela_si_fetele icraciun
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...