Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mofturosi in ale mancatului


Recommended Posts

Carina imi dai sperante! Sa cred totusi ca nu e un mofturos si poate doar are ritmul lui, poate cind va fi pregatit va vrea si altceva. Mai am rabdare. Poate chiar am sa fac si o pauza de la diversificare de vreo 2 sapt, sa o luam cu alte forte si alta atitudine dupa aia. Carina eu am vazut aici la tv o emisiune despre copii mofturosi, a fost descris cazul unei fetite de 2-3 ani care nu vroia sa pape mai nimic, era slabutica, bine nu exagerat dar oricum atit cit sa o streseze pe mama. Dr au ajuns la concluzia ca vina a fost a mamei care tot a incercat sa o indese, sa o pacaleasca in fel si chip sa pape. Medicii au tinut fetita 3 zile in clinica sub supraveherea lor, FARA PAPICA! Cu apa si nu mai stiu ce, dar nu mincare. Dupa 3 zile fetita tipa "mami mami mincare!!!" Si dupa trebuia sa respecte tot asa programul cind fetita ii era foame rau de tot si sa tipe ea dupa mincare abia atunci trebuia sa i se dea. Cica e o chestie mai mult psihologica decit fiziologica, refuzul asta de a papa. Stiu si eu, dar tot fac greseli. Pai cum daca 3 zile maninca bine la masa de amiaza cam 200-300 gr de iaurt/brinza cu fructe si ziua urmatoare nu vrea decit o lingurita? Pai zic sa nu-l las sa ma intoarca iar la lapte si perseverez, dar uite ca exact aici fac rau. Ca oricum mai mult de juma de borcanel tot nu reusesc sa-i dau. Da fetelor mai veniti cu sfaturi din experienta. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia] Vin, si eu, cu mofturoasa mea, Cristina(2ani si 6luni). Niciodata nu a fost o mancacioasa. In schimb, lapte ar bea toata ziua si noaptea, dar cu biberonul. [V] Nu manaca fructe, nu mananca legume. Doar un pic de mar, portocala sau mandarina. Nimic din ceea ce este nou si nu cunoaste, nu vrea sa incerce.[bang] Mai nou, nu mai mananca nici supa de legume. Se uita si intreaba ce este in lingurita. Nu mai mananca multe alte preparate pe care inainte de 2ani le manca. Abia reusesc sa o fac sa manance paiine cu pateu sau cu sunca si cascaval, o jumatate de feliuta. Nici Danonino nu-i mai place. Inainte era la ordinea zilei. In schimb, ii place pireul de cartofi cu ficat sau carnita. Oul fiert sau ochi nu-l mai mananca. In schimb, mananca omleta sau paine data prin ou. Ii mai plac cartofii prajiti cu cascaval ras deasupra, pastele cu branza si pizza, dar cate putin din fiecare. Ciuguleste cat o vrabiuta. Ai zice ca-i este de ajuns sa guste si-si astampara foamea. Voi avea 2 saptamani de concediu si am sa ma ocup mai bine de mesele ei. Va voi spune rezultatele, cand voi reveni din concediu. Pofta mare, copilasilor ! [pup] Nina, mami de [copil] Nina-Cristina (10.01.2002) [url="http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina"] web[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi pe lista. David e tare sclifosit, nu mai bea lapte, decat maxin 120 ml pe zi...si de soia, lapte praf combinat cu o masura de milumil... totul papa numai pe jumatate si prima reactie inainte sa bage ceva in gura e de scarba si voma...dupa ce gusta isi schimba parerea de cele mai multe ori. nu e deloc incantat de ceva nou... David are 17 luni... Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne inscriem si noi pe listuta! Tudor are doi ani si mananca cu placere doar lapte, cate un bibe de 3oo ml dimineata si seara,3-4 lingurite de ciorba sau alta mancarica la pranz si 2 iaurturi Cremosso cu 2 biscuiti pe la 6-7 dupa-amiaza. Ar manca, in schimb, la orice ora si in orice cantitate, Danonino sau coco( Danette duet, cu ciocolata).Si bea apa. Chiar si peste 1 litru de apa bea zilnic. Inainte ii mai placeau pastele cu sos de rosii, cartofii prajiti, ficateii... Azi a poftit la mici si chiar a mancat unul, desi stiu ca nu-i deloc sanatos pentru el... Florentina & Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vitinga,si eu am incercat sa "iau o pauza cu diversificarea",adica vreo doua saptamani nu am mai stresat-o deloc cu mancarea,adica nu i-am dat nimic altceva decat tzitzi,preferata ei.Adica speram sa o luam de la zero.Intr-adevar,prima mancarica a fost mai dorita si mami mai relaxata dar in curand,dupa 3 zile,ajunsesem la situatia de dinainte:eu speram s-o conving sa manance,ea refuza din ce in ce mai categoric.Deci,nu o poti lua de la zero,pentru ca si tu,si ea,pastrati amintirea meselor(razboaielor)anterioare.Si altceva,fetita mea a mancat doar cand nu asteptam nimic de la ea,in sensul ca i-am oferit ceva de mancare"la plesneala"(daca ma-ntelegi),fara sentimentul acela "doamne,de-ar lua si ea 2-3 linguriteeee".In asemenea situatii,a mancat cereale cu lapte,banana cu branzica,piure cu carne,ciorbita,iaurt de baut dar DOAR CATE O DATA.Adoua oara,de fiecare data,eu aveam asteptari si,ca urmare,a zis "pas".Mai vorbim,plange bb.[pup] ivonanita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai bine sa ne gandim la "retete pt mofturosi" Avand in vedere ca nu le place mai nimic,poate,impreuna gasim cateva produse care sa le placa la toti mofturosii. Mirunei ii plac sandwiciurile(unul pe saptamana[bang]) Dimineata,papara sau cereale(astea din urma la orice ora,in orice zi) maria,[mamica] de Paula [fetita] si Miruna [ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...