Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Anticonceptionale sau spirala?


Recommended Posts

Dragele mele! M-am intors de curand din Romania unde am stat 2 luni si jumatate fara colegu´doar cu fiul meu. Asa ca am renuntat in aceste luni sa iau anticonceptionalele. Dupa ce m-am intors am inceput sa reiau pilulele, dar surpriza mi-a fost rau de n-am stiut de mine asa ca am renuntat din nou. Nu va spun ca am incercat vreo 5 feluri de pilule si cu nici unele nu m-am dat bine. Acum ma gandesc sa-mi pun spirala. Nu contine hormoni ca pilulele dar ma gandesc ca si astea au ceva contraindicatii. As vrea niste sfaturi din partea voastra daca cineva are spirala m-ar ajuta parea ca sa ma hotarasc. Va pup Diana mama lui Angelo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pilulele pe care zici ca le-ai tot schimbat,ti-au fost prescrise de medic? Pentru ca e normal ca atunci cind incepi sa iei un anume tip de pilula,sa ai si efecte secundare.In mod normal,totul se regleaza dupa prima luna. Spirala banuiesc ca este steriletul.Eu una nu mi-am pus pentru ca intotdeauna am avut probleme cu ciclul ,abundent si cu dureri de burta.Se pare ca steriletul da singerare in plus,iar unele persoane au dureri de burta.Depinde de organism,unele il suporta foarte bine,altele nu. In orice caz eu una as sta de vorba cu medicul si i-as cere parerea,el stie mai bine ce se potriveste corpului tau. Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e sterilet..asta se pune pe 10 ani sau pe 5.. eu am renuntat demult la ideea steriletului/spirala/chestii pe sub piele/injectii anticonceptionale/pilule etc in favoarea plasturelui anticonceptional. pana acum,nici o reactie negativa! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Steriletul se monteaza pe peretele interior al uterului.Actiunea lui contraceptiva consta in faptul ca fiind un corp strain provoaca la nivelul mucoasei uterine o iritatie si astfel ovulul fecundat nu se mai fixeaza in peretele uterului deci nu mai apare sarcina. Ceea ce putina lume stie e faptul ca steriletul nu previne aparitia sarcinilor extrauterine (ovulul se fixeaza in alta parte decat in uter) si ca acest dispozitiv intrauterin predispune la diferite afectiuni ale uterului. Cele care au avut un astfel de dispozitiv stiu probabil ca dupa ce si l-au scos au facut un tratament cu antibiotice si ca dupa aceea li s-a recomandat o pauza inaintea introducerii altuia. Toate acestea din cauza efectelor secundare. Indiferent de generatia steriletului, de cat de performant poate fi modul de actiune se bazeaza pe acelasi principiu motiv pentru care eu nu sfatuiesc pe nimeni sa apeleze la acest mijloc de contraceptie decat atunci cand nu mai exista o alta varianta si atunci cand nu se mai vor copii pe viitor. Oricum sfatul medicului e necesar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as opta pt.sterilet, nu cred ca toata lumea il suporta, dar nici pilule, ca am avut probleme cu ficatul.Iar in caz de voma sau diaree nu mai au efect.Plasturele anticonceptional de care pomenea mamica dulce mai sus mi se potriveste cel mai bine;contine ceva hormoni dar in doze infime.Dezavantajul folosirii lui in Ro ar fi ca este destul de scump si trebuie aplicat saptamanal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...