Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Anticonceptionale sau spirala?


Recommended Posts

... fetele, nu vreau sa para ca fac reclama steriletului si nici sfaturi nu dau, ci va spun cum ma simt eu dupa al doilea sterilet//.. deci...cand a facut mandra mea 1 an, am mers la dr.unde am facut o serie de analize, dupa care mi s-a pus primul sterilet, pe care l-am tinut 5 ani fff bine, sigur ca faceam control la 1 an sa vad dak e ok// ... cand a venit sorocu' si-a trebuit sa-l schimb, a trebui sa stau o luna fara nik dar...nu am luat nici un fel de antibiotic si nici probleme de nici un fel n-am avut //... acum, cum am mai sps sunt la al doilea si-s la fel de bine/// ..deci, cred ca nu tre' generalizat, si anume..dak cuiva nu i se potriveste....asta nu ins. ca nu-i ok //... sigur sunt persoane carora organismul i l-a respins,sau...au avut hemoragii, dar..... nu cred ca ...tre' sa generalizam, si apoi.. dr. este cel mai in masura sa spuna exact ce si cum este steriletul ... mama mea, dupa ce l-a avut si pe fartele meu, a gasit un dr. care s-a riscat de i l-a pus si.....s-a simtit ca si mine ok
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pilulele mi le-a prescris medicul dar cum imi era rau dupa fiecare imi dadea altul si uite asa le-am epuizat pe toate. De sterilet e vorba pe aci se spune spirala, dar vad ca parerile sunt pro si contra. Medicul mi-a spus ca pot incerca. Dar spuneti-mi mai multe de acest anticonceptional care se pune pe piele?! Oare cum s-o numi pe aici? Diana mama lui Angelo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Sandrap, acela este. Stiu ca se recomanda doar daca ai un partener stabil (altfel creste riscul de infectii). Partenerul la rindul lui nu tb sa umble din floare in floare. Pentru unii e bun, pentru altii nu. Mie nu mi-a mers bine cu pastile. Copii poti avea bine merci dupa ce-l scoti, daca nu faci complicatii pe parcurs. Cam atit stiu. Unora le opreste ciclul, altora nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by copiloi
Ce e si cum se foloseste plasturele respectiv?
E un pachet cu trei plasturi care se aplica direct pe piele, timp de trei saptamani lunar , a patra se face pauza.Dar nu se obtine decat cu prescriptie medicala, e deci Verschreibungspflichtig.Discuta despre asta cu medicul ginecolog, pachetul contine si brosura informativa.Nu mai stiu cat costa, eu am folosit anul trecut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Naja, sa va scriu si eu din experienta mea (negativa) in materie de anticonceptionale: - sterilet (spirala) dupa nasterea fetei, 5 ani super bine - sterilet (cu pauza ), cu probleme, dureri, sangerari - implanon- un betzishor care se implanteaza in bratz, sub piele- ingrashat 8 kg in 3 luni, nema menstruatzie, depresii, o acnee foarte violenta cu care m-am luptat 2 ani - pilule, diverse- n-am mai avut menstra mai departe, si simteam ca nu ma simt bine, o stare asha, aiurea in general - novaring - un inel dintr-un fel de cauciuc moale, foarte fin, care se introduce in vagin si se tine 3 saptamani. faci o saptamana pauza, apoi alt inel. iar nu mi-a priit- cel mai rau a fost ca de la novaring am avut niste dureri de cap de credeam ca innebunesc - la ora actuala pentru a 3-a oara sterilet, cu care ma impac foarte bine de data asta. Ce precizez e ca steriletele pe care le-am avut au fost toate cu cupru, nu vreau sa mai aud de hormoni. sa fiti iubite Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut fetelor! eu nu sunt adepta nici a steriletului care mi se pare o metoda destul de invaziva, prin principiul ei, de a face o reactie locala de iritare sau asa ceva, si nici a pilulelor hormonale. ca si astea dau daca nu imediat, atunci in timp , efecte secundare nedorite. ca atare eu folosesc ovule PHARMATEX. acestea contin un spermicid, care nu e pe baza de hormoni, deci nu au efecte secundare in timp. se aplica local,inaintea actului sexual si atat. nu trebuie sa mai tii cont sa nu uiti pilula in fiecare zi sau altceva. mie mi se pare cea mai buna metoda, cea mai putin "traumatizanta" pentru femeie. iar eficienta ovulelor este comparativa cu cea a steriletului, de 97-99%. depinde acum de fiecare cu ce s-a obisnuit, eu insa consider ca ovulele astea sunt o metoda sigura, usor de folosit, si fara alte efecte secundare.eu le folosesc de 3 ani fara nici o problema. va pup! iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pachetul cu plasturi pe o luna costa 20 de euro,aproximativ la fel ca pastilele si chiar ca nu mai ai nici o grija si nici reactii neagtive. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai bine este sa te orientezi spre pastile sau plasturi dar numai la prescriptia medicului. Nu stiu foarte multe despre sterilet dar din cite am auzit sint multe femei care au avut tot felul de reactii negative. Cel mai bine este sa te sfatuiesti cu medicul ginecolog si poate sa-ti faci tot setul de analize necesar pentru determinarea metodei contraceptive care ti se potriveste.[biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si chestia asta cu ovulele ar fi o solutie. Am folosit vreo luna acu vreo cativa ani si a fost ok. Deocamdata folosim prezervativul, aici se dau gratis la centrul de preconceptie, dar colegu nu e prea incantat. Dar nici pilule nu mai vreau sa iau sa-mi dau peste cap ficatul. Va da-ti seama ca nici cat am fost gravida nu am varsat niciodata si de la pilule da. Am terminat cu ele. Cred ca am sa vad cat costa ovulele. va pup, mersi Diana mama lui Angelo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc pilule si am simt ok. Nu am vomitat din pricina lor niciodata si in 5 ani am folosit 3 tipuri. Si ovulele imi par foarte interesante numai ca pe mine pilulele ma si regleza hormonal ca de la 13-14 ani mereu am avut probleme cu acneea si anul asta prin ianuarie -februarie cand am facut o pauza de doua luni la pilule ma umplusem de cosuri ca nu ma mai recunosteam. Parca nici in adolescentanu eram asa grav. Acum iau iar de 3 luni, unele Janine cu mare efect antiaccneic si iar am fata fina si curata. De sterilet nu vreau sa aud. Mi-e groaza de ceva straian in corpul meu.[:0] Si daca am "norocul" sa am si dureri si sangerari mari.....[bang]Numai eu stiu cum zaceam la pat pana sa iau pilule. Ma dureau nu spatele cu burta ci burta si picioarele pana la genunchi si nu suportam nici sa imi atinga cineva patul, sa se aseze pe el. Bleaaaaaahhhh Luam la calmanteeeeeee[bang]Nici nu vreau sa-mi amintesc. Acum iau acolo un calmant(daca e cazul, ca de ex. luna asta nici nu am luat nimic) doare puuuuutin de tot ca daca sunt ocupata rau si uit ca ma doare burta (numai burta)....dureaza o ora sau doua....si apoi nimic, nici o durere. Deci fara pilule as fi nefericita. [bang][alcool] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...