Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum se inteleg socrii cu parintii?


Recommended Posts

De cand s-a nascut buburuza noastra, bunicii (parintii mei si mama lui Razvan) si-o revendica care mai de care...copilul sta numai cu noi..nu a dormit niciodata fara noi...am lasat-o doar de cateva ori cu ei, 2-3 ore...si nu pentru ca nu as avea incredere, ptr. ca am...dar ne-am obisnuit prea tare cu ea langa noi(acum are 1 an) Problema este ca incep sa simt o oarecare tensiune intre ei....atunci cand ne intalnim totzi, efectiv se inghesuie care sa o tina mai repede si mai mult in brate. Altfel, ei nu s-au inteles niciodata stralucit, dar nici nu a existat nici cea mai mica discutie..relatia este politicoasa fara sa se apropie prea mult unii de altii... Razvan tot insista sa ne intalnim cu totzii cat mai des pentru a se apropia relatiile. Acum parintii se vad cel putin 1 data /luna. Mie mi-e clar ca niciodata nu se vor intelege mai bine de atat, ba dimpotriva ca daca se vad mai des...se vor intelege si mai prost decat acum. Toate astea nu ar conta mai deloc daca eu si Razvan nu ne-am certa la sfarsitul acestor intruniri familiale, pe probleme de genul.."ai vazut ce a zis taica-tau?" "da' maica-ta de ce face tot timpul pe desteapta?" "crede ca le da lectii alor mei?" si tot asa... Eu una m-am cam saturat sa stau tensionata la intrunirile astea , sa vad ce zice unu, ce raspunde celalalt..sa vad cum pot detensiona atmosfera. Din partea mea ar fi perfect sa se vada totzi pe Paste, de Craciun si de ziua Mayei. Aaa, cand ne intalnim noi singuri separat (cand cu ai mei, cand cu mama lui Razvan ) este super bine. Parintii vostrii cat de des se vad cu socrii vostrii? Ce relatie au? Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parintii mei inca nu s-au vazut cu socrii [:D] si poate e mai bine asa.Pana acum doar salutari si gata.Si pe mine ma bate gandul la ce va fii ,cand va veni mama aici in octombrie pentru prima data, cand trebuie sa nasc[:D][:D]?!Si mai ales nu stiu cum s-or intelege ::socrii cu araba, mama cu romana [:D][:D][:D]. hai ca socrul vorbeste engleza, dar mama vorbeste italiana [}:)] nu stiu zau ce va fii.sper numai sa ca nu [box]. pupici Elena&baby girl[zana](DPN 24oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei s-au vazut cu socrii inainte de nunta pentru a aranja tot pt nunta, la nunta si la botezul lui Raducu. De atunci sa tot fie cam 2 ani de cand nu s-au mai vazut. Intre ei sunt relatii reci din cauza diferentelor sociale(cultura si finante). Socrii sunt scoliti si cu 2 facultati(socrul) si instariti dpdv al banilor si nu prea au "chef" sa vorbeasca cu ai mei de nivel social mediu care impreuna au din pensii 6 mil. De cand s-a nascut Raducu nu prea au dat buzna sa stea cu el(ma refer la socrii) fiindca dupa spusele sotului "au frica de mine"[:0] Dar asta e, m-am impacat cu ideea si important e ca in casnicia noastra nu s-au bagat si ne merge bine(doamne ajuta la toata lumea). Ce m-a deranjat la soacra mea a fost faptul ca ea e de parere ca "copilul trebuie sa stea cu parintii ca de aia l-au facut, nu ca sa-l creasca altii". Dar nu asta e subiectul. Scuze pentru deviere. In concluzie relatiile sunt distantate. Nici de Craciun, Paste sau ziua lui Raducu nu se intalnesc. Anul trecut i-am serbat ziua piticului(care e la sf lui august) la parintii mei la curte fiindca era mai racoare. I-am invitat si pe ei. Bineinteles ca nu au venit. A trecut tatal sotului meu sa lase cadourile si a plecat. Trist dar adevarat. Ce as putea sa fac sa-i mai apropii? Mamica lui Raducu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUn subiect!!! De actualitate pentru mine!!! Chair azi am avut o discutie cu sotul meu pe tema asta... Socrii mei nu prea dau pe la noi (mentionex ca noi stam cu ai mei), nu se inghesuie sa stea sau sa vina sa-l vada pe piticul familiei... Ai mei nu au nimic cu ei, dar e un mic conflict din auza faptului ca nu suntem de aceeasi religie...noi, adica eu si sotul meu am ales sa ne casatorim la ortodocsi, iar socrilor mei nu prea le-a convenit treaba asta... Ai mei si ai sotului parinti nu suna, nu vorbesc decat cand e ziua vreunuia dintre ei...in rest pace si prietenie...au ei ce au cu mine mai degraba.... Cu toate ca mi-ar fi placut sa aiba o relatie mai apropiata, dar vad ca nu se poate... Asta e, vorba aia "mai rarut ca-i mai dragut!" [pup] Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos http://www.bebelusi.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmenutza, parerea mea este ca ar fi spre binele vostru si mai ales spre al lor sa-i intalnesti cat mai rar, astfel esti scutita de discutiile neplacute cu sotul, si cu cat se vad mai rar cu atat timpul mai sterge din nemultumirile si pretentiile dintre ei. asa ca mergi pe principiul: vizitele scurte sunt cele mai placute!, deci viziteaza-i tu si intalneste-i de sarbatori: paste, craciun si ziua Mayei. sa fii iubita de cine iti este drag tie! olga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mama mea (ca tata nu mai traieste) nu se intelege stralucit cu socrii mei. Au avut chiar discutii in decursul casniciei noastre de 8 ani, intotdeauna generate de maica-mea, care e mai dificila. Se intalnesc la evenimente de familie, aniversari si uneori la sfarsit de saptamana. Eu si Alex am renuntat sa ne mai reprosam comportamentul alor nostri pentru ca e o cauza pierduta din start. Dar tensiunea despre care vorbesti, cand stai stresata ca urmeaza o replica taioasa sau insinuanta din partea cuiva, mi-e foaaaarte familiara inca. In cazul nostru, parintii isi revendica fiecare cate un copil si nu intotdeauna este asa de bine precum pare pentru ca au inceput sa faca diferente, comparatii intre copiii nostri pe care nu le consider cu rost. Avantajul din toata povestea asta este ca, din concurenta, fiecare face cat mai mult posibil pentru ei (pentru copii). Date fiind relatiile dintre ei, votez pentru varianta in care sa se vada doar la ocazii si n-au decat sa vada copilul pe rand, abia ca au exclusivitate la Maya si stie fiecare o treaba. Tu stai relaxata, ei sunt fericiti ca nu le sufla nimeni copilul si nu le sta nimeni in coasta, iar Maya nu mai devine centrul revendicarilor si tensiunilor. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by elena_ltd
Nici mama mea (ca tata nu mai traieste) nu se intelege stralucit cu socrii mei. Au avut chiar discutii in decursul casniciei noastre de 8 ani, intotdeauna generate de maica-mea, care e mai dificila. Se intalnesc la evenimente de familie, aniversari si uneori la sfarsit de saptamana. Eu si Alex am renuntat sa ne mai reprosam comportamentul alor nostri pentru ca e o cauza pierduta din start. Dar tensiunea despre care vorbesti, cand stai stresata ca urmeaza o replica taioasa sau insinuanta din partea cuiva, mi-e foaaaarte familiara inca. In cazul nostru, parintii isi revendica fiecare cate un copil si nu intotdeauna este asa de bine precum pare pentru ca au inceput sa faca diferente, comparatii intre copiii nostri pe care nu le consider cu rost. Avantajul din toata povestea asta este ca, din concurenta, fiecare face cat mai mult posibil pentru ei (pentru copii). Date fiind relatiile dintre ei, votez pentru varianta in care sa se vada doar la ocazii si n-au decat sa vada copilul pe rand, abia ca au exclusivitate la Maya si stie fiecare o treaba. Tu stai relaxata, ei sunt fericiti ca nu le sufla nimeni copilul si nu le sta nimeni in coasta, iar Maya nu mai devine centrul revendicarilor si tensiunilor. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Elena, ai punctat super bine problema...cred ca ai dreptate. Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai nostrii se inteleg mai bine dupa ce am plecat noi in Belgia! Ai mei se mai duc pe la ei in vizita( ei sunt extrem de comozi si abia ajung la piata, daramite in vizite) si vorbesc despre noi. Cand venim acasa iarasi e motiv de revedere, se bucura de copii, etc. In general, parintii mei sunt cei care au lasat de la ei, dar eu cred ca e mai bine asa si ca ranchiunele si neintelegerile sa fie lasate deoparte. Pupici, Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Raducu,credeam ca sunt singura care nu prea agreaza intalnirile de genul parinti - socrii.Ai mei parinti s-au intalnit cu socrii mei pentru a stabili detalii pentru nunta, apoi la nunta si ultima data la botezul lui Mihnea.Acum ca noi am plecat din tara, slabe sanse de a se mai intalni.Soacra mea este putin cam ciudatica si de aceea am incercat sa evit astfel de intalniri.Chiar si noi ajungeam acasa cam odata pe an la una din sarbatori - Paste sau Craciun si chiar si atunci plecam de acolo `uneori` nemultumita. Nicoleta si [copil]Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...