Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dâmbovitza nu apare nimeni pe aici ?


Recommended Posts

Sper sa ajungem si noi acolo anul viitor. Sa vada si fata mea garla, padurea, livezile si sa-si cunoasca barem o parte din multele neamuri pe care le avem in zona. Sunt intr-adevar locuri foarte frumoase, greu de descris de cuvinte! [flo] va multumesc ca mi le-ati reamintit! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cele mai frumoase amintiri pe care le am din Dimbovita sint : mersul pe jos prin padure peste deal de la Valea Lunga la Virfuri, de la Pucioasa (sat Glodeni - unde s-a construit o super biserica a adventistilor) la Valea Lunga... sondele petrolifere de la Moreni... Padurea de aluni la marginea gradinii... prunii in care ma agatam nu pentru ca imi doream sa maninc o pruna ci pentru ca erau in calea mea iar fructele erau (incostient) un mod de ma confunda cu natura... descoperirea merelor "parmen auriu" de care doar prin carti auzisem... laptele de capra (care nu imi placea iar de cind sint in Franta brinza de capra e preferata mea)... "bizidelul" (un curs de apa) cu puntea pe care imi era teama sa trec pentru ca se clatina (structura elastica) si era lunga de zeci de metri iar ca "balustrada" nu avea decit o fringhie !... satul Glodeni in care jum'ate de strada era locuita de familia bunicilor mei (unchi/matusi si veri ai tatalui meu)... gara I. L. Caragiale (fosta Haimanale) unde schimbam trenul cind mergeam de la Iasi la Moreni... Ma bucur ca s-a deschis acest subiect pentru ca, citind mesajele voastre, toate localitatile imi rasuna in minte ca un ecou al copilariei. Nu mergeam des acolo dar poate tocmai de aceea mi s-a intiparit in memorie putinul pe care l-am trait intens. Mai scrieti ! If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihiasiro< eu sunt nascuta crescuta in Moreni . Pina la virsta de doi ani am locuit si eu cu familia mea in com.I.L.Caragiale ,chiar acolo linga penetenciar .Cind am citit ce ai scris .mi-au dat lacrimile ,dar nu stiu de ce ,de bucurie , de dor ,sau poate si una si alta.Sodele de care poveste-ai l-e am si acum in ochii mei .Cit de frumoasa este Elvetzia si Zürich ,ptr. mine tot Moreni va ramine coltzul meu preferat din lume ,asa cum este el . Totul este bine când se termina cu bine ! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Si eu sunt din Dambovitza!!!!!! Am facut treapta I la Targoviste la Liceul 6 (nu stiu cum se mai numeste acum), iar treapta a II-a la Gaesti, la "Vl. Streinu", fostul Nr. 2. Acum locuiesc in Capitala, dar merg f. des in Dambovitza (in apropiere de Gaesti)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Aurasa Ti-am raspuns si pe privat Eu sint din Brezoaele nu-i prea departe de Gaesti Am mers des si pe la Gaesti dar acum de aproape 2 ani n-am ajung pe acasa. Ultima data cind am fost acasa am fost si pina la Gaesti cu mama la un tirg pe acolo. Va pupici Dana si Joshua http://members.rogers.com/joshuas/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, nici nu stiti ce fericita am fost cand am vazut deschis acest subiect, eu sunt o membra noua si am fost extrem de emotionata la cuvintele pe care le-ti scris. Eu sunt din com.I.L.Caragiale si merg acasa la fiecare 2 saptamani , cateodata simt ca nu mai pot respira in Bucuresti si fug la tara, acolo ma regasesc intodeauna. roxy r
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...