Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medici adevarati sau.........!!!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hopsieu]Hai sa va povestesc si eu o experienta dintre cele "minunate" cu medicii! A fost la controlul in care urma sa aflu ca sunt insarcinata. Ulterior am zis ca e bine sa ma vada un doctor renumit. Zis si facut. Printr-o cunostinta am ajuns la o "somitate" de la spitalul Municipal. Dupa un control extrem de rapid mi s-a spu ca am colul scurt,deschis...iminenta de avort...posibil cerclaj(aveam 2 luni). Repede mi-a fost prescrisa o reteta cu progesteron si antibiotic (sumamed)!!! si mi s-a spus ca trebuie neaparat sa revin la cabinetul particular! Pai daca eu nu eram precauta ca de obicei, probabil ca ma aruncam si faceam repede tratamentul si cine stie ce se intampla. Dar m-am reantors la doctorul initial care n-a pomenit de nici unele din cele de mai sus. Si iata ca in urma unei sarcini extrem de usoara si fara nici un fel de probl. am adus pe lume un copil MINUNAT! mcm are dreptate ar trebui deschisa o lista cu acesti medici. Serios, poate mai deschidem ochii si altora. Sa preia careva initiativa. Astept cu interes! Sonja, Horatiu &[copil]Marc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai adus aminte una cand ati vorbit de fibrom. Mama mea la varsta de 38 de ani a avut la un moment dat niste sangerari in afara ciclului menstrual. S-a dus la un medic din Constanta care i-a pus "diagnosticul": esti insarcinata, vino maine la cabinetul particular sa te chiuretez. Mama facuse cu cativa ani inainte un echo la care i se depistase un fibrom uterin, pe atunci foarte mic (cat o nuca), asa ca s-a gandit sa ceara si o a doua parere. A venit la Bucuresti, a facut un control si un echo si s-a dovedit ca fibromul crescuse foarte mult, era acum cat un grapefruit. In final totul s-a rezolvat printr-o histerectomie totala. Va dati seama ca daca s-ar fi dus la acea doctorita la cabinetul particular si incepea sa ii chiureteze fibromul, acum puteam sa fiu orfana???[bruta] http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai adus aminte una cand ati vorbit de fibrom. Mama mea la varsta de 38 de ani a avut la un moment dat niste sangerari in afara ciclului menstrual. S-a dus la un medic din Constanta care i-a pus "diagnosticul": esti insarcinata, vino maine la cabinetul particular sa te chiuretez. Mama facuse cu cativa ani inainte un echo la care i se depistase un fibrom uterin, pe atunci foarte mic (cat o nuca), asa ca s-a gandit sa ceara si o a doua parere. A venit la Bucuresti, a facut un control si un echo si s-a dovedit ca fibromul crescuse foarte mult, era acum cat un grapefruit. In final totul s-a rezolvat printr-o histerectomie totala. Va dati seama ca daca s-ar fi dus la acea doctorita la cabinetul particular si incepea sa ii chiureteze fibromul, acum puteam sa fiu orfana???[bruta] http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by chatonel
mi se face frica cind vad atita incompetenta!!!!!Bîîîîîîîrrrrr!!!! Toulouse, la ville rose [roker]
Incompetenta, incompetenta, dar, pe linga asta, mai sint si rai la suflet, orgoliosi si mitocani! Ma refer acum la cazurile prezentate aici, nu generalizez. Iren burticoasa [grasa]& Bogdanelu nazdravanu [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi se implinesc 7 ani de cand am nascut la Constanta (din nou Constanta, se pare ca aici s-a adunat crema incompetentilor), 7 ani in care i-am multumit in fiecare zi lui Dumnezeu si dr.Malcea datorita carora copilul meu traieste si este sanatos si destept si frumos. Iata pe scurt povestea: 05.07.1997 (sambata) ma duc la control (8 luni si o saptamana de sarcina cum s-a dovedit la nastere). "esti bine, bb s-a intors, daca nu te-apuca durerile pana luni, luni vii ca nasti. Nastere normala sau cezariana? (mi-era o frica sa mor de nasterea normala). Nasti normal ca ai bazinul lat, fara probleme" OK Ma duc acasa, fac bagajul, ma pregatesc, luni (07.07.1997), imi iau bagajul, sotul si hai la spital la ora 7. Ma intalnesc cu dr.(ea s-a dovedit ca pleca in concediu si, probabil ii mai trebuiau ceva bani), ii dau plicul, internare, consult (dilatatie 2), injectie, imi rupe membranele si hai la sala de travaliu, unde imi pun perfuzie cu care stau pana la 11:30 cu aceeasi dilatatie 2! Vin fel de fel de medici care ma consulta si la un moment dat iau decizia sa ma bage in operatie , intrebandu-l pe Leo (sotul meu ce sa salveze : mama sau copilul?!) Se naste bb , frumos, Apgar 9, 3.200kg si 52cm, dar cu plamanii nematurati si la putin timp dupa nastere incepe cosmarul... si asteptarea... Sa treaca 24h sa vedem cum se simte, cum evolueaza, sa treaca 48h, 72h... In final a fost OK, a fost un copil care si-a dorit sa traiasca, a luptat din toate puterile lui, nici nu puteam sa-mi imaginez ca nu va fi bine...Am intalnit si multe gunoaie - personal medical (medici, asistente, infirmiere) care ii spuneau lui taica-su "sa vedem, ce-o vrea D-zeu", dar am intalnit si super oameni... Acum plang putin si revin cu partea a II-a
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e o frica de mor!!!!!!!!!!!!!!!!! Ar trebui sa se faca plangeri despre astfel de medici, si sa se faca o lista cu nume si oarase, ale acestor animale, ca oameni sigur nu sunt. Asa sa le ajute Dumnezeu dupa cum au ei sufletul si interesul pentru viata pacientului.Nu inteleg de ce au ajuns medici???!!! Ar trebui sa se intre muuuult mai greu la facultatea de medicina si licenta sa se dea in urma un control amanuntit, al principiilor si profilului psihologic. Si asta nu numai la medici ci si la asistente, infirmiere si moase. Ca de multe ori dr. e amabil dar dai peste niste tampite de asistente de iti vine sa le bati nu alta. Cemai sistemul sanitar (multi bani, si pierdere de timp, pt. mai nimic),functioneaza ca si cel birocratic(multa hartogaraie pt. o informatie de nimic) DUMNEZEU sa ne apere!!! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu aici am suferit din cauza medicilor, deci nu numai in RO sant astfel de medici, deci la 6 luni dupa ce o nasc pe fetita am niste dureri de cap ingrozitoare , care nu trec si tin si cate trei zile, deh cum mie nu imi place sa iau medicamente decat in caz de urgenta , hai la doctor intai sa vedem ce se intampla, fac cat scan , nimic anormal , nu se stie exact cauza durerilor de cap , asa ca la sf dr. hai sa tin un calendar sa vedem cum si cand apar , stau 2 luni cu dureri insuportabile scriu calendarul si ndin nou la doctor, eu nu mai pot vreu ceva sa treaca , imi prescrie ceva si urmeaza sa il vad peste o luna . bucuroasa ajung acasa si incept tratamentul, si de aici cosmarul...... parca eram drogata nu stiam ce se intampla cu mine , noroc ca la sugestia sotului am itrrupt tratamentul.si stupoare..........cand ma duc la doctor si ii spun ce se intampla , il vad ca se uita din nou pe fisa si pe prescriptie si se albeste la fata , se balbaie....sa vezi ca ti-am prescris si medicatia gresita si doza[xx(] stai ca-ti prescriu altceva, pai ce, am mai avut incredere.. si nici nu am mai calcat pe la cabinetul respectiv. si nu e singura intamplare , asa ca si pe aici mare grija cu doctorii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...