Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Drept la replica!


Recommended Posts

Buna Alyssa! Nici nu stiu cum sa incep...Cert e ca am trait ce traiesti tu acum si sfatul meu este LASA-L SI FUGI!!! CAT MAI DEPARTE!NU INCERCA O REIMPACARE!NU VA AVEA NICI UN FINAL,MAI MULT, TE VEI CHINUI PE TINE LA NESFARSIT!!! O sa iti spun si de ce iti dau acest sfat...dupa cum am spus, am trait aceeasi experienta nefericita, cu toate ca nu am fost casatoriti, dar am suferit si eu un avort si multa, multa suferinta!!!Ne-am cunoscut cand aveam 18 ani si totul a fost ca cea mai frumoasa poveste de dragoste.Nu m-am uitat , nu am deschis ochii la ceea ce era el de fapt...eram prea indragostita...nu m-am uitat la anturajul dubios, la procesele in derulare pe care le avea,la parintii lui care plangeau in fiecare zi pentru soarta fiului lor, nu mi-am pus intrebari..de ce doarme intodeauna cand ajunge la mine, de ce are ochii rosii cu toate ca nu miroase a alcool,nu m-am intrebat de ce sunt zile in care nu ajunge la mine si am crezut toate pretextele lui de doi bani.Am fost acuzata de infidelitate(paranoia e specifica drogatilor!!)am fost batuta si brutalizata psihic,am iertat de n-ori in speranta unei relatii mai fericite!am gresit prin asta, stiu, dar iti spun toate acestea..si ar mai fi foarte multe de spus ca sa te fac sa intelegi ca un astfel de om NU MERITA!!!E UN BARBAT SLAB, CARE NU ARE CONTROL ASUPRA VIETII LUI MACAR!!E UN RUINAT SI NU-L LASA SA TE RUINEZE SI PE TINE! Iti spun din experienta ca un astfel de om nu se va schimba niciodata...oricat ar incerca el!Timpul o va arata!si daca va fi altfel decat spun eu acum, ALIN VEI FI O EXCEPTIE DE LA REGULA SI BRAVA TIE, TE ADMIR!!! Ai incredere in Dumnezeu ca te va ajuta sa iesi din cosmarul asta! Pe mine m-a ajutat si ii multumesc in fiecare zi!Ma simt impacata sufleteste!Ca si tine, stiu ca nu am gresit un minut in relatia mea cum am vazut ca a fost si in cazul tau, tu ai vrut o famile normala si fericita... ca si mine, o relatie fericita cu un final si mai fericit...(greseala a fost ca nu am deschis ochii cand trebuia si din acest motiv a urmat un avort...care ma va urmari toata viata si sper ca Dumnezeu sa ma ierte) Nu pleca de pe acest forum, accepta iubirea si compatimirea nostra!Te va ajuta sa treci peste toate si sa ajungi la capatul tunelului!NU MAI E MULT!!! Te pup si iti sunt alaturi cu tot sufletul pentru ca stiu prin ce treci!!!iti spun cu mana pe inima!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stiu ca e o diferenta mare intr-o casatorie si o relatie de prietnie(care tinde spre casatorie)dar, per ansamblu,situatiile sunt similare si stiu ce simti acum Alyssa!Eu ti-am dat un sfat bazat pe experienta mea nefericita dar, pana la urma , tu-voi esti/sunteti cei care decideti cum se va sfarsi povestea !Eu sunt cu sufletul alaturi de tine, cum am mai spus si sun gata sa te sustin moral in orice minut!Te pup mult de tot!Draga de tine...mi se face inima cat un purice numai cand ma gandesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la ce a spus Marius, problema ta, Aline, sunt drogurile. Chiar si alissa este de acord ca inainte sa incepi cu asta, erai un barbat extraordinar. si nu ma indoiesc ca in adancul sufletului, mai esti. insa drogurile, ca si alcoolul si multe altele, dezumanizeaza. desprinde-te, lasa-le pe ele acum in pace, si ocupa-te de tine. ai nevoie de 1-2 ani sa-ti revii, ia-ti timpul asta si daca o sa fii "curat", o sa poti recupera timpul cu familia ta. daca nu, nu faci decat sa murdaresti si sa distrugi totul mai departe.gaseste-ti o preocupare, un hobby, fa ceva care sa te ajute, mergi la medic, fa TOTUL ca sa-ti revii. doar tu poti- asha cum a spus si Marius. Nimeni n-are responsabilitate pentru viatza ta si pentru dependentza ta decat TU INSUTZI! lasa trecutul si concentreaza-te asupra prezentului, e cel mai important acum. Alissa, si eu ca si fetele: dispari cumva o perioada. incepe o viatza noua, curata, si ocoleste-l pe Alin. Este cel mai bun sfat cu putintza momentan. Mi s-a rupt inima citind prin ce ai trecut. Dumnezeu sa aiba grija de voi. Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Drogurile si adictia provocata de ele altereaza echilibrul chimic al creierului. Iti schimba complet personalitatea, caracterul, faci si gandesti lucruri pe care inainte nu le faceai, nu le gandeai. Mintea este sub puterea unui " virus " care a pus stapanire pe toate conexiunile nervoase. Totul in creier se invarte in jurul adictiei, orice gand are legatura cu "substanta" fie cum sa o gasesti fie cum sa te lasi de ea, fie cum o stapanesti fie cum te stapaneste ea pe tine. Exista, mai ales in Occident, anumite instrumente, sa zicem , de lupta cu adictia : terapeuti, clinici de dezintoxicare, grupuri de sprijin, etc. Este nevoie insa ca persoana sub influenta adictiei sa vrea cu adevarat sa se lase, ceva sa faca 'click' in mintea lui pentru a putea incepe procesul. Drumul este insa atat de anevoios ca foarte multi nu reusesc, iar cei ce o fac ies din aceasta poveste ca alti oameni. Nu mai sunt niciodata ce au fost, uneori mai puternici alteori mai vulnerabili, dar in mod cert marcati pe viata. De cele mai multe ori ca sa iesi la suprafata trebuie sa atingi fundul prapastiei si in aceasta cadere autodistructiva persoana sub adictie va trage dupa sine si pe cei dragi. Alyssia, ai 2 optiuni : 1) sa ii fi alaturi in speranta ca totusi candva va reusi sa scape de sub influenta 'mortii albe', PRO : sprijinul moral este foarte important in acesta lupta CONTRA : victima s-ar putea sa devi chiar tu si prin tine si ficele tale 2) sa te indepartezi total (alaturi de fetele tale) si sa il lasi sa atinga singur fundul prapastiei, din care se va ridica sau poate nu. PRO : sigurana ta si a fetelor tale. CONTRA : este extrem de greu sa o iei de la inceput si sa le explici fetelor de ce nu isi pot vedea tatal Cred ca deja ai ales, iti doresc din toata inima sa iti gasesti linistea si pacea alaturi de fetele tale. " You must be the change you want to see in the world" Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyssa, sunt total de acord cu tine, te-am admirat si te admir in continuare pentru vointa, daruirea si straduinta ta de a-ti tine familia unita, cu pretul suferintelor enorme prin care ai trecut si asta nu din solidaritate feminina. Nu pleca, noi suntem prietenii tai, e adevarat ca oricine este binevenit aici la [dc]. In ceea ce-l priveste pe Alin : -am avut multe suspiciuni de la prima postare a lui si mi s-a dovedit ca-i adevarat. Poate ca undeva in adancul sufletului sau inca o mai iubeste (sau ii place sa o chinuie pe toate caile: telefoane, Internet etc.?) -nu-l judec dar nu-l pot ierta pentru umilintele la care si-a supus omul de langa el, starea de tensiune si teroare pe care a creat-o in casa; -pentru el cel mai bine este sa-i urmeze sfaturile lui Marius. Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu am avut sansa sa o cunosc ceva mai mult pe Alyssa. Am comunicat periodic pe email, am tinut legatura, am incurajat-o . Eu sunt prietena la care ea a trims acele mailuri scrise mai sus. Initial am contactat-o in dorinta de a o ajuta cu ceva sfaturi in legatura cu adictia, pentru ca aveam experienta si vroiam sa o incurajez. I-am zis ca oricine poate scapa de adictie, singura conditie e sa vrea cu adevarat, sa spuna acel NU final, i-am explicat cam ce etape ar putea trece, in sfirsit cam ce stiam despre acest fenomen. Doar ca in timp am realizat ca ea este de fapt cea in mare pericol! Aici sunt numai citeva frinturi, discutiile noastre au fost mai lungi. Am fost de-a dreptul ingrozita..! I-am spus atunci ceva ce pare ca a ajutat-o, i-am spus ca e o mare greseala sa-si puna inima si viata pe tava ca dar unui barbat care nici de la viata lui nu stie ce vrea! Eu cred cu desavirsire ca un om poate scapa de adictie si ca poate redeveni unul normal, poate mai altfel dar nu in rau, ba din contra dupa ce treci prin iad stii sa apreciezi apoi altfel darul minunat al vietii. Dar chiar nu cred ca o persoana poate convinge un adict sa se lase, renuntarea trebuie sa vina din adincul constiintei adictului. Din frecventele schimburi de mesaje dintre noi va spun cu mina pe inima ca Alyssa este cu adevarat o femeie exceptionala, e desteapta, are un stil frumos, un caracter pe masura, o mama buna, o sotie de care Alin ar fi trebuit sa se mindreasca, a vorbit intotdeauna frumos despre el, stia ca din cauza drogurilor e asa cum e....doar ca in final si-a distrus si ultima picatura de putere de a lupta. La urma urmei care lupta? Lupta asta trebuia sa fie a lui Alin nu a ei. Ea i-a vrut doar binele, pacat ca el si-a indreptat armele exact impotriva ei...... Pentru cei care au dubii ca aceasta e o poveste contrafacuta, va asigur ca nu e. Pentru ca intre noi doua s-a strins o prietenie frumoasa, am avut un placut privilegiu si anume sa o vad in poze, alaturi de frumoasele ei fete. Sunt absolut superbe, i-au furat amindoua zimbetul Alyssei! Eu am fost tare curioasa sa o vad, mai ales dupa asa mult timp de corespondat, mi-am imaginat-o in fel si chip, am vazut-o si mi-a intarit impresia deja facuta! E o femeie linistia cu ochi blinzi si sinceri si cu un zimbet deschis si cald, are o singura vina...e frumusica! Si mai rau e ca nici nu e constienta de asta, toate problemele si acuzatiile lui au facut-o sa puna capul in pamint. Inca am pozele pe birou aici linga mine[flo] Alin tit doresc din tot sufletul sa-ti revii, sa fii acel om care ai fost odata, sa te regasesti si sa vezi adevarata frumusete a vietii! Pentru cel care i-a scris mesajele, pot sa spun ca pacat de inteligenta care pare sa o aiba, pacat ca-si vinde asa serviciile... Alyssa draga mea prietena, cind ajungem si noi sa vorbim asa ca fetele de rujuri?![pup][pup][pup] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca v-am gasit pe acest site. Ma bucur ca, oriunde ati fi in lume, sunteti de fapt impreuna in lumea virtuala. Ma bucur ca Alyssa a gasit prietenie si sfaturi aici, atunci cind a avut nevoie. Stiu ca e de neimaginat ce i s-a intimplat. Si stiu ca i-a fost greu sa povesteasca prin ce a trecut. Inteleg ca a incercat mult timp sa reziste linga Alin, pentru fetitele ei. Dar sunt sigura ca lor le va fi mai bine fara "spectacolul" oferit de prezenta unui consumator de droguri prin preajma, fara sa aiba mereu in fata exemplul negativ. E greu sa iti vezi copiii asteptindu-si cu ochii in geam tatal care nu mai vine pentru ca, orice alta tentatie pentru el e mai puternica decit intimitatea caminului lui. Alyssei ii doresc din tot sufletul sa aiba putere si credinta in Dumnezeu ca sa o ia de la capat, desi stiu ca e puternica, a dovedit-o tot timpul acesta, si sa constientizeze ca locul ei si al fetelor ei este undeva intr-o casuta linistita, cu flori si cu zimbete si chiar cu desene pe pereti...... undeva departe de violenta, umilinte, imagini obsesive..... Fiecare isi traieste viata cum vrea si daca Alin a hotarit sa le scoata din calcul pe ele, si sa traiasca altfel, e doar vina lui pentru ce va urma.... MB
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alyssa, inca o data iti spun, nu-mi vine sa cred cat ai putut sa suporti si cat de puternica simt eu ca esti de ai putut sa treci prin asa ceva si ma bucur enorm ca ai avut puterea sa spui: "Ajunge!". Te admir si iti doresc o viata linistita si fericita alaturi de fetitele tale. Lasa in urma trecutul si tot ceea ce tine de el! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...