Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Drept la replica!


Recommended Posts

"Daca am spus ca nu mai pot inseamna intr-adevar ca NU MAI POT!!!! Asta nu inseamna ca nu asi fi vrut eu sa fim iarasi o familie, nu inseamna ca nu am luptat din toate puterile mele!!! Am aflat de cincisprezece mii de dolari pe care el i-a scos din Linia de Credit si care pur si simplu au disparut!!!! Am aflat de carti de credit pe care le-a facut fara sa stiu eu si pe care le-a golit pur si simplu!!! Si toate cartiel de credit au un total de alte cincisprezece mii de dolari care si ei au disparut!!!! El tot zice intr-una ca "lasa, ca muncesc eu si ii pun la loc"! "lasa, ca o sa fie bine"... Cind? cind o sa munceasca sa puna la loc atiti bani pe care nici nu stiu ce a facut cu ei, nu vrea sa imi spuna... Duminica s-a dus la munca sa termine o lucrare urgenta. A venit acasa la 12 jumate noaptea! Dupa respiratie, dupa vorba, mi-am dat seama ca era sub influenta. I-am spus sa se duca sus si sa doarma, eram suparata, dezamagita, Sarah l-a asteptat la geam pina la 11 jumate noaptea ca un ciine... Tot el s-a luat de mine, ca eu sint o "coarda care suge .... cind sint la munca si apoi vin acasa de parca nimic nu s-a intimplat"... M-am saturat sa ma dezvinovatesc, m-am saturat pur si simplu de jigniri si de mocirla asta care este viata mea de doi ani!!! Trebuie sa folosesc farima de energie pe care o mai am sa ma refac, sa spun AJUNGE!!! Asta insemna ca nu sint puternica, ca nu lupt pentru familia mea??? Poate ca nu sint asa de puternica, nu stiu... Dar stiu un lucru: vreau o viata normala!!!! Mersi pentru sfaturi, pentru incurajari, pentru ca pur si siplu mi-ati ascultat oful!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Ciuf, nu se mai poate, nu mai pot sa mai incerc nimic!!! Admite ca are problema dar zice ca nu e asa grava, ca el poate sa se lase, ca are vointa. Se ducea la counseling si atita. Si nici acolo nu stiu precis daca se ducea, pentru ca i-am descoperit atitea minciuni de am ramas masca!!! A devenit un om pe care nu-l cunosc, cind este sub influenta are o privire rea, este incapatinat si crede ca el este buricul pamintului... Daca incerc sa il controlez imi raspunde ca el nu e copil de doi ani sa ii spun eu ce sa faca... Si asta cind il apuca pe el!!! Dupa ce pleaca si are escapadele lui si face ce face si vede ca nu are unde sa se duca vine acasa si se roaga ca un mielusel ca a gresit si sa il iert... Nu cred ca este sincer in dorinta lui de a renunta la viata asta. Zice dar nu face! Am mers in cercul asta vicios doi ani din viata mea!!! Si nu mai am putere! Trebuie sa ma gindesc si la mine si mai ales sa ma gindesc la fete. Nu vreau ca ele sa vada o astfel de viata si sa o considere o viata normala ca nu e, e un cosmar!!! Si nu vreau ca ele sa creasca mari si sa creada ca e Ok sa fie umilite asa de un barbat! Am venit in Canada ca mi-am dat seama la 19 ani ca vreau o viata mai buna pentru mine, m-am intretinut aici la facultate muncind pe brinci, m-am zbatut singura... Si am reusit. Am sa reusesc si acum sa imi fac o viata linistita, sa ofer fetelor mele stabilitate si armonie in casa!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Well, nu ii mai pot acorda o sansa! Am spus ca pun capat la casatoria asta care a devenit o tiganie mare. Am fost la avocata, actele de divort sint in lucru. Pe 7 Iulie merg sa le finalizam si apoi in cel mult o luna dupa aceea va fi servit cu divortul. Nu se mai putea! Am fost umilita, batjocorita si luata de fraiera prea mult timp. Si asta pentru ca am suflet bun, pentru ca asi fi facut orice sa nu divortez, sa imi tin familia... Dar de una singura nu se poate sa lupti, nu imi mai pot ingadui ca persoana sa fiu jignita, mintita la maxim si degradata! Pentru ce? Ca sa am un barbat linga mine? Duca-se!!! Eu m-am reinscis la facultate, la cursuri si voi reincepe in Septembrie. Ca sa imi tin mintea ocupata. Muncesc full time sa imi intretin fetele asa ca timp nu prea o sa am sa imi pling de mila sau sa ma gindesc la vreo aventura... Am sa ma ocup de fete, de educatia lor, de necesitatile lor. Ele sint prioritatea mea acum! El nu ma ajuta cu bani, cu nimic. Aveam doua masini si le-a luat pe amindoua numai sa imi faca in ciuda! Si uite, dupa atita munca, dupa ce l-am sponsorizat si pe el si pe toata familia lui, merg cu fetele cu autobuzul!... Nu m-am plins la nimeni, imi este greu ca nu asta este viata pe care am visat-o pentru fete, dar ma descurc. Ultima oara cind am vorbit cu el mi-a spus ca el nu ma va ajuta cu nimic din punct de vedere financiar si a zis sa ma ajute "amantul" sa imi cresc copii si sa ma descurc. Intre timp el s-a mutat intr-un apartament, si l-a mobilat cu canapele de piele, televizor urias, se imbraca cu haine scumpe si si-a facut si o "prietena"... Se duce in continuare si ma critica pe la cunostinte ca sint "curva" si ca eu de fapt mi-am stricat casa! Ma inteb intr-una de ce a lasat Dumnezeu sa fiu invinuita pe nedrept atita... Si de ce acum eu duc tot greul? E ca si cum raul invinge binele... Nu mai inteleg nimic!!! Cam astea sint noutatile. Deci nu mai e cale de impacare! Am in suflet un gol imens. Incerc sa ma regasesc, sa imi dau sperante ca totul va fi bine pina la urma cu mine si cu fetele mele."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta este scrisoarea mea catre un parinte de la Parohia Serban voda care m-a ajutat cu sfaturi de cite ori am fost in impas. Intr-un fel este o spovedanie a mea... "Parinte, Cu citeva luni in urma v-am scris cu sufletul greu despre pacatul avortului ce l-am facut, despre situatia grea ce o aveam cu sotul meu care este adict la cocaina. Poate va mai aduceti aminte... Atunci mi-ati dat sfaturi bune si am simtit urmindu-va sfaturile ca mi s-a mai usurat povara ce o aveam in suflet. Din pacate insa situatia cu Alin, sotul meu s-a intarutatit din nou. Am incercat toate caile, l-am dus la doctor, la consultatii de psiholog, am vorbit mult cu el ca sa il conving ca drumul pe care merge nu este bun. Degeaba!!! Am plins, m-am rugat cu toata puterea mea si tot degeaba! Lipsea de acasa vreo saptamina, apoi venea inapoi si se ruga sa il iert, il iertam cu speranta ca va fi bine, era bine cam vreo trei saptamini asa si apoi o lua iar de la capat. Invinuirile lui neintemeiate s-au indesit, ma vorbea de rau si pe la rude si pe la prieteni. La toata lumea a spus ca de fapt el este in halul ala ca eu sint o "curva", 'depravata" si "coarda penala". M-a invinuit cu toti barbatii, chiar se lua de lume pe care nici macar nu ii cunosteam si ii invinuia ca traiesc cu mine!!! Mi-e rusine sa scot capul in lume din cauza asta. Dar eu stiu in sufletul meu ca nu l-am inselat niciodata, ca niciodata nu m-am gindit macar la alt barbat si asta imi da pace. m-am invnuit pe nedrept mai bine de un an de zile. Stiu ca nu este el care vorbeste ci paranoia cauzata de cocaina. Il iert pentru toate lacrimile, pentru toata durerea pe care mi-a cauzat-o. O spun cu inima deschisa, nu doar in vorbe. Il iert pentru ca nu pot cara in suflet ura sau dusmania. Nu intreb de ce a ingaduit Dumnezeu sa fiu acuzata pe nedrept si sa sufar atit pentru ceva ce nu am facut si care nici macar prin gind nu mi-a trecut sa fac pentru ca am incredere ca Dumnezeu le rindiueste pe toate dupa cum crede El de cuviinta si poate mai tirziu voi intelege de ce... De iertat il iert pe Alin dar de reimpacat nu o mai pot face. nu din mindrie, nu din rautate, nu ca sa il pedepsesc sau sa il ranesc. o fac pentru ca am datoria mea de mama sa ofer o viata si o casa linistita fetelor mele, o casa in care tatal lor nu vine drogat si o scuipa in fata pe mama lor numind-o curva pe nedrept. Nu mai pot indura sa vad fetele asteptindu-l pina noaptea tirziu zile la rind cind el alege calea rea a drogurilor si a "lumii interlope" de traficanti si uita de ele, de comorile nepretuite ce i le-a daruit Dumnezeu. Am fost la avocata si am inaintat divortul. Pe data de 7 iulie ma voi duce sa vad documentele finale si apoi el va fi servit cu divortul. Alin deja s-a mutat de luna trecuta intr-un alt apartament. Am aflat de la o prietena ca l-a mobilat luxos cu canapele de piele, televizor urias si toate cele. Tot de la ea am aflat ca are si o prietena noua si ca spune lumii ca de fapt m-a lasat ca am fost o curva si ca el isi reface viata. De luna trecuta nu a venit sa isi vada fetele, nu a dat nici un ban pentru cresterea lor. Ba mi-a spus la telefon ca el se spala pe miini de noi si ca sa aiba grija de fete amantii mei ca el nu imi va da nici un ban. A luat din banca treizeci de mii de dolari imprumut si s-a apucat si el de trafic de cocaina. Tot de luna trecuta nu se mai duce la munca deloc si nimeni nu mai poate da de el. A spus ca el s-a saturat de munca si ca va deveni bogat, se va imbraca luxos si va conduce masini scumpe numai ca sa imi arate mie ce proasta am fost sa ma despart de un barbat ca el. Ma cunoaste prea putin daca totusi crede ca asta ma va impresiona pe mine... Mai mult m-asi bucura sa il vad pe drumul bun, muncind si cistigind un ban cinstit si un pic umil. Am spus toate acestea de mai sus nu ca sa il vorbesc de rau ci ca sa va arat ce m-a indemnat la despartire. Nu pot sa imi cresc fetele in primejdia e s-a bagat el cu traficul de droguri! Nu am de gind sa imi gasesc pe altcineva, deci nu acesta e motivul pentru care ma despart. Am sa imi dedic viata cresterii fetelor, educatiei lor. Am sa fiu exemplu bun pentru ele. Pentru ca stiu faptul ca el nu mai munceste cinstit ci traieste de pe urma traficului nu imi pot permite sa accept nici un ban de la el pentru cresterea fetelor. Ar insemna sa aprob si eu ceea ce face. Ce sa fac? Am o munca buna care imi permite sa le cresc singura uitindu-ma la fiecare dolar cheltuit si fiind foarte chibziuta. Deci va fi mai greu dar nu imposibil. Ce ma sfatuiti sa fac? Ciudat este faptul ca toate greutatile pe care Alin mi le-a aratat m-a apropiat mai mult de Dumnezeul lui (el fiind crestin si eu musulmanca). De ce oare s-a intimplat asta? Gasesc refugiu si alinare in invataturile lui Isus Christos, citesc biblia si am credinta. Stiu ca Dumnezeu ii apara pe cei acuzati pe nedrept, si am incredere ca ma va ajuta sa imi cresc fetele cu demnitate. E tirziu aicu, trecut de miezul noptii asa ca am sa ma opresc aici, deja am spus cam multe! Va rog sa va rugati pentru mine, pentru fete si pentru sanatatea lor. Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru fete, pentru sanatatea lor si a mea, pentru faptul ca am o munca decenta, pentru inca o zi pe care mi-o da de trait ca sa am grija de ele, pentru piinea cea de toate zilele... Va multumesc ca m-ati ascultat si va urez numai bine!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Parinte, Am gasit mesajul abia acum, tirziu. Azi a fost Ziua Canadei si nu am fost la munca pentru ca e sarbatoare nationala. Am profitat de ocazie si am facut curat in toata casa in timp ce fetele se jucau in curte cu copiii. Apoi le-am imbracat si am mers la matusa mea in vizita. Am stat pina seara de vorba in curtea lor, Sarah a ramas la ea sa doarma iar eu m-am intors cu Maya acasa. Am pus-o sa doarma si am intrat pe e-mail sa vad daca am primit ceva si am gasit mesajul... Daca trec printr-o perioada grea?... E cea mai grea si neagra perioada prin care am trecut vreodata in viata mea!!! Este cea mai grea incercare, nu ii inteleg rostul si sensul... Am sufletul amar de atita durere si imi simt toate organele zdrobite in mine... Am plins in mai bine de un an riuri, adorm plingind si ma trezesc plingind si nici macar plinsul asta nu imi face bine. In loc sa imi racoreasca si sa imi usureze sufletul mai mult mi-l umple de durere... Zilele trecute am citit un citat de Winston Churchill " If you are going through Hell, keep going" adica "daca treci prin Iad, mergi inainte". Asta si fac... Am trecut prin Iad de mai bine de un an. Nu a fost viata normala, a fost un chin atit de ingrozitor ca ma simteam ca ma afund intr-o groapa fara scapare... Din disperare am cazut in deznadejde si spun cu rusine ca am fost la un milimetru e sinucidere... Nu mai puteam suporta durerea, mizeria ce fara vina se arunca in mine, nu mai puteam indura cuvintele ce ma injoseau, singurul refugiu, singura solutie mi se parea ca e moartea... Am avut puterea sa spun AJUNGE si sa aleg drumul despartirii pentru ca altfel nu se putea! In e-mailul anterior m-ati intrebat daca am bagat divortul inainte de a pleca el... Nu. Si nu divortul il deschid impotriva lui ci ceea ce aici se numeste separare legala. Adica ma separ de el din punct de vedere legal. prin acest act se hotaraste ca fetele stau cu mine, ca el trebuie sa imi plateasca pensie, ca are voie sa vada fetele numai supraveheat (nu am incredere in el acum ca stiu ca si face trafic)... Daca vrea el sa dea divort nu are decit, eu vreau sa ma protejez pe mine si pe fete legal. E trist ce s-a intimplat cu mine, cu familia mea. Dar in acelasi timp trebuie sa nu ma mai uit inapoi. Stiu in suflet ca nu am gresit cu nimic! M-am reinscris la facultate si incepind din Septembrie voi fi din nou studenta la University of Toronto. Voi lua cursuri la seral, numai un credit pe semestru pentru inceput pentru ca voi continua sa lucrez "full time", va trebui sa am grija de fete si de educatia lor asa ca am timp minim de studiu. Dar tot e ceva si asta! Mai am cinci credite si termin B. Comm iar dupa aceea vreau sa dau la Drept. Trebuie sa le ofer fetelor un viitor mai bun, trebuie pentru ele sa fiu o stinca!!! Si faptul ca voi fi ocupata peste masura ma va feri sa ma gindesc cit de trista sint sau mai rau sa ma gindesc la cine stie ce aventura!!! Trebuie sa ies o persoana mai buna din toate incercarile acestea! Cam atitea despre mine. Va multumesc pentru mesaje si va urez numai bine!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint obosita sufleteste... Nu mai am energia sa ma dezvinovatatesc la nesfirsit de lucruri care nici prin gind nu mi-au trecut sa le fac!!! Am venit pe acest Forum in Noiembrie 2003 cerid un sfat unei probleme dureroase: faptul ca eram insarcinata si sotul era adict la cocaina... Am gasit aici intelegere de la prietene virtuale, sfaturi si o vorba buna!!! Pentru ca am fost acuzata in public si intre cunostinte, ma limitez la viata de munca-casa sa evit privirea curiasa si birfele cunoscutilor. Fetele sint viata mea si de dragul lor trebuie sa fiu tare si sa le tin departe de mizerii... Apoi am cerut un alt sfat, mesajele postate de mine le-am copy-paste mai sus. Tot mai sus am pus si scrisorile mele catre Parintele de la Parohia Serban Voda care m-a indrumat de multe ori sa aleg calea cea buna. Sint intr-un fel spovedania mea... In nici unul din mesajele mele nu mi-am vorbit de rau sotul, am incercat sa adun din sfaturile de pe Forum si sa ii fiu de ajutor... M-am saturat pur si simplu de tiganie, de murdarie, de tot ce inseamna invinuire pe nedrept... Am senzatia ca innot la deal si am obosit enorm sufleteste si moral!!! Ma retrag de pe Forum pentru ca mi-e rusine pur si simplu!!!! Multumesc celor care m-au sfatuit, multumesc prietenelor mele virtuale pentru tot! Ma rog la Dumnezeu sa iasa adevarul la lumina si sa imi usureze sufletul chinuit pe nedrept. Stiu ca El ajuta pe cei neindreptatiti si mai ales stiu ca Maica Domnului ajuta femeile singure care se chinuie sa isi creasca copii singuri. Va multumesc inca o data tuturor si va urez numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alice,nu pleca!!!!!!!! Nimeni nu te judeca,nimeni nu are dreptul asta!!Dumnezeu ne cunoste sufletul cel mai bine,El,de acolo de sus,ti-a vazut fiecare lacrima pe care ai varsat-o,El stie cat ai suferit si cat te zbati pentru familia ta,pentru fetele tale. Nu renunta,stiu cat iti este de greu,dar capul sus,ridica-te si mergi mai departe,Dumnnzeu te va ajuta,roaga-te sa-ti dea puterea sa razbesti si sa fii fericita,tu si fetele. Iti doresc multa putere si nu uita,noi,prietenele tale virtuale te iubim,si ne rugam pentru tine. Cei care te-au judecat si te-au barfit nu merita nici macar o lacrima din partea ta,pur si simplu nu are de sa-ti fie rusine. Tu ai incercat din toate puterile sa-ti ajuti sotul si sa fie bine,mai mult nu aveai cum sa-l ajuti. Din pacate,el a ales calea asta!Lupta impotriva drogurilor este - de cele mai multe ori - sortita esecului.Tu nu ai nici o vina.... Capul sus,vei reusi!!! Sorina. "If you respect others,they will respect you!" [foto]http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stimate Alin, Initial am vrut sa iti raspund ieri. Am avut norocul de a nu-ti raspunde din considerente de timp. Scriu norocul pentru ca acum am citit si recitit atat mesajul tau cat si al Alyssei. Te rog sa imi permiti sa ma adresez direct Alin. Ceea ce voi scrie aici este in nume strict personal. Ceea ce voi scrie aici vine doar din partea mea. Tin sa fii constient ca am 36 de ani si doi copii, poate hazardul face sa fie tot doua fete. Tin sa spun ca si eu(noi) am luat-o de la zero. Poate un pic semanam la situatie. Deci vei avea parerea unui barbat, casatorit cu doua fete. Voi fi insa foarte direct. Alin. Tu ai o singura problema mare de tot. Alin TU stii acest lucru in spatele oricaror cuvinte. Alin e un drum gresit si tu stii asta. DOAR TU SI NUMAI TU poti sa mergi, sau SA NU MERGI pe acest drum. La capatul acestui drum este MOARTE. Ai dreptul sa iti vezi copiii. Si copiii tai au dreptul sa te vada. Si fetele te asteapta. Nu le oferi MOARTE. TU DECIZI! Aline nu iti pierde copiii! Aline te striga copiii! Du-te pe drumul lor - acolo e drumul tau. Aline te striga copiii tai. Cauta drumul. POTI! Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca tot citesc si citesc, dar deja nu mai rezist si trebuie sa imi spun opinia. Rufele murdare se spala in familie, asta e valabil pentru amandoi. Nu mi se pare deloc normal sa te apuci si sa povestesti intregii lumi prin ce treci, ca nu se intampla altceva decat un nou subiect de barfa. Sotul vine aici si cere, defapt ce cere sa va judece? sa va impace si divorteze oamenii de aici de pe seit? Nu stiu ce familie ati fost voi timp de 10 ani dar ceea ce se intampla acum da dovada ca nu aveti respect unul de celalalt. Vine Alice si se plange, cere un sfat, apoi vine si sotul si se plange si el, vrea si el un sfat :))) Parca am fi in telenovele, oricum eu cred ca in acest mariaj vinovati de esecul lor sunteti amandoi, chiar daca probabli Alin mai mult pe undeva si Alice a participat... asta e doar parerea mea Va doresc o zi buna si sa va de-a Dumnezeu intelepciune sa faceti ce e mai bine pentru cele doua fetite lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by loredanaiascu
Hai ca tot citesc si citesc, dar deja nu mai rezist si trebuie sa imi spun opinia. Rufele murdare se spala in familie, asta e valabil pentru amandoi. Nu mi se pare deloc normal sa te apuci si sa povestesti intregii lumi prin ce treci, ca nu se intampla altceva decat un nou subiect de barfa. Sotul vine aici si cere, defapt ce cere sa va judece? sa va impace si divorteze oamenii de aici de pe seit? Nu stiu ce familie ati fost voi timp de 10 ani dar ceea ce se intampla acum da dovada ca nu aveti respect unul de celalalt. Vine Alice si se plange, cere un sfat, apoi vine si sotul si se plange si el, vrea si el un sfat :))) Parca am fi in telenovele, oricum eu cred ca in acest mariaj vinovati de esecul lor sunteti amandoi, chiar daca probabli Alin mai mult pe undeva si Alice a participat... asta e doar parerea mea Va doresc o zi buna si sa va de-a Dumnezeu intelepciune sa faceti ce e mai bine pentru cele doua fetite lore
Cand scrii un mesaj,ai doua optiuni:il trimiti ori renunti...tu ai ales sa-l trimiti,chiar cu riscul de-a rani[:(] Atunci cand problemele te coplesesc simti nevoia sa ceri sfatul unora pe care-i consideri prietenii tai virtuali. Mesajul tau da dovada de cinism,sincer,mai bine te abtineai.Nu-ti doresc sa treci vreodata prin ce trece Alice cu Alin!!!! Un mesaj,ca cel de sus,dat de Marius,le poate schimba viata. Il poate face pe Alin sa deschida ochii...nici n-ai idee ce mult conteaza un sfat dat la momentul potrivit. Te rog frumos sa realizezi lucrurile astea si respecta pe cineva care are nevoie de-un sfat.... Un mesaj,venit in necunostinta de cauza face mult rau. [xx(] Inchei aici......... Si eu,cu ceva timp in urma am avut nevoie de-un sfat,l-am primit de la cineva care mi-a schimbat viata....daca in momentul acela as fi primit un mesaj ca cel scris de tine,poate ca alta ar fi fost viata mea. Sorina. "If you respect others,they will respect you!" [foto]http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...