Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Drept la replica!


Recommended Posts

Un om pe care viata il incearca rau, simte ca nu mai poate de unul singur si spune si altora prin ceea ce trece pentru ca ii este greu, greu de tot. De ajutat efectiv nu putem, dar o vorba bun, un sfat, o incurajare putem da. Nu e frumos sa intorci spatele cuiva aflat intr-o situatie pe care nu i-o doresti nimanui. O felicit pe Alyssa ca a avut putere sa impartaseasca durerea prin care trece, sa analizeze situatia si sa ia o decizie. Alin are de fapt o singura mare, dar mare problema: drogurile. Cu asta trebuie sa se lupte, sa recunoasca ca asta e problema lui, si sa se lupte cu ea, pana invinge.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Alin, ar trebui sa incerci sa o iei de la capat, sa renunti la vicii, sa iti gasesti un loc de munca si sa o lasi pe Alyssa in pace." AlinaPopa , Alin spunea in mesajul lui ca a reusit sa se inscrie la scoala, a gasit job.Omul nu vrea decat iertare din partea sotiei si doreste sa fie tata pentru fetele lui.Este chiar atat de greu sa-l credem? Nicoleta si [copil]Mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personal consider ca o dependenta cere f mult timp pt a te considera vindecat. Si faptul ca Alin frecventeaza o scoala, e un inceput si e ceva de admirat. Oricum, nu am incercat sa judec pe nimeni prin mesajul anterior, nu am vrut decat sa imi spun parerea. Iar a sti cine e sau nu de vina, nu ii ajuta pe copii. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru parerile dumneavoastra, indiferent ca au fost pro sau contra mea. Faptul ca v-ati pierdut putin timp pentru a citi mesajul meu, imi dovedeste ca va pasa si ca nu va este indiferenta soarta noastra. Imi pare rau ca Alyssa s-a retras de pe forum si nu am avut nici o intentie de a o jigni sau denigra. NU eu i-am dat numele pe net, el exista deja din adresa ei de mail si nici nu mi-am pus problema ca i-as putea pricinui vreun rau. Nu am vrut decat sa fiu deschis si sa arat ca nu am nimic de ascuns. Multumesc celor care au incercat sa priveasca situatia obiectiv. Sunt totusi foarte trist ca, asa cum reiese din mesajele postate de Alyssa, e ca si cum copiii nostri ar fi numai ai ei si eu nu am nici o contributie in viata lor. Nu eu sunt acela care nu vrea sa-si vada copiii, iar Alyssa n-are nici o dovada ca as fi un individ periculos, toate acuzatiile ei intemeindu-se pe vorbe, adunate de la oameni care cred ca ma cunosc si care o alimenteaza cu informatii trunchiate sau complet neadevarate. Nu cred ca am facut nimic atat de reprobabil, incat sa fiu complet indepartat din viata fetitelor mele. Timpul le va demonstra ca nu au de ce sa le fie rusine cu tatal lor. Nu am lansat nici o vendenta, departe de mine gandul. Am vrut sa aflu doar parerea celor pe care Alyssa ii pretuieste, ascultand si punctul meu de vedere. Constat ca o data pusa o eticheta unui om, el decade din orice credibilitate morala. Suficient sa spui ca "cutare" este drogat de un an si parca el nu ar mai fi existat inainte de a avea acea problema. Parca toata lumea lui se reduce la o greseala si nu ar fi facut nimic bun cu viata lui pana atunci. Multumesc celor care m-au incurajat sa elimin aceasta problema din viata mea, au dreptate si fac tot posibilul sa le urmez sfatul. Orice s-ar intampla, am sa merg in continuare la scoala, am sa lucrez si am sa-mi vad de treaba, muncind cinstit cateva ore la unul din renumitele magazine din Toronto, unde incerc sa-mi imbunatatesc vocabularul si atitudinea generala. Sper ca pana in noiembrie sa pot ajunge la o intelegere cu Alyssa, sa imi pot vizita copiii. Nu ei sunt cei care trebuie sa sufere de pe urma disensiunilor dintre parintii lor. Astept in continuare sfaturile dumneavoastra sau intrebari, in cazul in care anumite chestiuni nu au fost suficient de clare. Trebuie sa intelegeti ca nu e usor sa-ti pui sufletul pe masa si sa astepti linistit ca ceilalti sa-l disece pe toate partile. Am incredere totusi ca va veti pastra echidistanta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La ce scoala mergi Alin? Inteleg ca ai avut o problema cu drogurile, probabil datorita situatiei tensionate din viata de zi cu zi, dar acum problema aceea s-a rezolvat si ai inceput sa lucrezi? Inainte sa ai problema ai lucrat? Ai pierdut cumva serviciul din cauza aceea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Miau-Miau, Nu vreau sa fiu nepoliticos, dar daca ai fi avut rabdare sa citesti mesajele postate in legatura cu acest subiect, ai fi vazut ca am muncit din greu si nu ne-a lipsit nimic nici noua si nici copiilor nostri, in cei 10 ani de cand suntem in Canada. Urmez niste cursuri de vara, clase de limba engleza si computer. Nu mi-am pierdut serviciul din cauza drogurilor, dar m-am retras intr-o lume a mea, ca sa nu mai dau nastere la discutii. Incerc un nou mod de viata si sper sa reusesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alin, Sper din tot sufletul sa reusesti ce ti-ai propus.Crede-ma,te inteleg,o persoana draga mie a trecut prin aceiasi situatia prin care treci si tu acum....drogurile sunt cel mai rau lucru posibil,la inceput ai impresia ca este distractiv si ca-i ceva nou..insa nu,ele distrug totul in calea lor.trebuie sa inveti sa-ti controlezi dependenta si sa fi puternic. Nu ceda ispitei....nu merita sa-ti distrugi viata din cauza unei iluzii trecatoare!Nu ceda cand vei trece prin chinurile stari de sevraj. Te felicit pentru decizia de-a incepe o noua etapa din viata ta,iti doresc sa reusesti si sa le oferi copiilor tai dragostea de care au nevoie. Chiar daca intre tine si Alice nu mai poate fi nimic,sper sa reusiti sa pastrati o relatie frumoasa de prietenie,in amintirea vremurilor bune si pentru copii. Multa bafta! Sorina. "If you respect others,they will respect you!" [foto]http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aline, Din punctul meu de vedere ACUM TREBUIE SA VEZI DOAR DE TINE. Ai mai lucrat 16 ore din 24 sau cate au fost deci stii cum e sa tragi din greu. Ai in tine visul ca TU sau AFACEREA TA sa fie RESPECTATE. Stii gustul succesului. TU esti locomotiva ta. TU POTI DEVENI locomotiva COPIILOR TAI. Ai puterea daca vrei. Ai puterea NUMAI DACA MERGI PE ACEST DRUM. DOAR PE ACEST DRUM. Du-te Aline! Acesta e drumul tau! Acesta e drumul vostru! POTI! Just do it! Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mesajele Alyssei si ale lui Alin si, sincera sa fiu, m-au marcat. O poveste trista. Mi-au placut f. mult mesajele lui Marius. Stie foarte bine sa spuna exact ceea ce trebuie. ---------- Despre faza cu "spalatul rufelor in familie" nici eu nu sunt de acord. In fond, de aceea suntem stransi pe acest forum, sa ne putem spune problemele unor prieteni, care ne asculta si care ne pot ajuta cu parerile lor. Doar nu si-au "strigat" problemele oriunde si oricand! E usor si bine sa-ti descarci sufletul prietenilor, iar faptul ca sunt prieteni virtuali este de ajutor. Cel putin eu asa simt. ----------- Oare cine stie cum am reactiona fiecare dintre noi daca am trece prin asemenea situatii ?! ----------- Alin, incearca sa te lupti cu dependenta, e cel mai bun lucru pe care-l poti face IN PRIMUL RAND PENTRU TINE, dar in acelasi timp si pentru cei din jurul tau, pentru fetitele tale, pentru toti cei care tin la tine. Iti doresc putere si vointa ! ----------- Alyssa, nu trebuie sa te retragi. Aici ai prieteni ... si in viata avem atat de multa nevoie de prieteni sinceri si dezinteresati, asa cum gasesti pe acest forum. Eu te admir f.f.f. mult. Dupa parerea mea ai luptat enorm de mult pentru familia ta. Ai tot respectul meu! ------------ Cred ca intre Alin si Alyssa au fost sentimente puternice. Asa se explica dorinta ei de a indrepta lucrurile si eu asa imi explic si interventia lui Alin aici pe forum, din dorinta de a fi alaturi de cei care conteaza pentru Alyssa, deci de a fi cumva alaturi de ea. Acum, insa, sunt multe rani, multa oboseala si de o parte si de cealalta. Timpul va decide ce se va intampla mai departe. Daca Alin va reusi sa iasa victorios din lupta pe care o duce cu drogurile, probabil ca situatia va putea fi altfel analizata de ei doi. Deocamdata e bine ca fiecare sa o ia pe drumul lui, sa se linisteasca si sa-si rezolve problemele. Numai bine pentru amandoi ! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...