Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (15)


Recommended Posts

Cred ca suntem cele mai vorbarete fete de pe forum... [hippi][hippi][hippi] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai sa fie! Am lipsit si eu un pic si ce au mai scris fetele...Cand sa postez la "La France" 14, na ca s-a inchis...[bang] Bine ca a inceput Otilia alt capitol... Nadine, ce rau imi pare...ai mare grija de tine!!! Otilia draga, daca crinul ala da semne ca vrea sa moara, eu zic asa: scoalte-l din pamant ACUM repejor, taie-i frunzele, lasa-l intr-un borcan cu apa pana maine si bulbul palnteaza-l maine intr-un paman bun , afanat, in gradina si vezi daca vrea sa invie...Bulbul e mai rezinstent...poate are ceva la radacina care nu ii place. O sa iti trimit niste poze cu crinii din gradinile din fata blocului, o frumusete...sunt pline de crini portocalii...trebuie doar sa ai putintica rabdare sa se inmulteasca... Eu visez sa imi pun in gradina de la Nice magnolii...vai cat de mult imi plac! Am citit tot ce au scris fetele aici dar lucrez sa termin Lucrarea de diploma si sunt contra cronometru. De ea depinde plecarea mea in Franta...deci nu pot sa scriu prea mult... Michaela draga, cand te intalnesti cu fetele..poate ma pui si pe mine pe lista aia...[:D] sau ne intalnim toate pe la Nice in centru..ce ziceti?[grup] Ce faceti peste 2 saptamani?[:D] [cina2] Vai Otilia ce rau imi pare ca nu stai pe Coasta[V], ce week-end-uri am fi facut...[bis][bis][papica] [roker][:D] Va pup pe toate si o saptamana frumoasa![flo][flo][flo] PS. V-ati uitat pe pozele mele de la absolvire? Am avut roba neagra...tata m-a filmat si mama a plans o gramada cand si-a vazut "odorul" ca a terminat facultatea. Ce o sa imi fie dor de ai mei in Franta...macar de as fi realizata pe plan profesional si de as reusi sa am o familie fericita... MUNAI BINE SI SANATATE TUTUROR![cheers] http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000 "In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu "Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele, pentru a face salata de vinete, eu le coc pe aragazu' cu gaz (diiinggg pleonasm!!!) In prealabil pun folie de aluminiu pe aragaz ca sa nu se murdareasca. coc vinetele direct pe flacara si cand termin, strang folia de aluminiu si aragazu (cu gaz) e ca nou. o alta varianta arfi sa le coc la BBQ, afara. Dar cu ploilea astea... nu prea reusesc sa aprind focu :D Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc pentru raspunsurile privind pretul biletelor de avion. Si noi le-am luat tot de pe Internet, Go voyages, m-am uitat pe mai multe situri si pina la urma asta ne-a convenit. Sa speram ca la anu' o sa stim mai repede datele de concediu si o sa le luam din timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox - in ce perioada ti-ai luat biletele, cat ai dat pe un bilet? e cu escala, si prin ce firma? Poate ma oftic.. Eu am luat prin Hora Voyage - Tarom, fara escala, 30.07-28.08..si am dat 395eu/bilet Lumy [mamica] si David [copil] "Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geo, nu se pune problema! Esti binevenita, faci parte din grupul Cote d'Azur dar trebuie sa te botezam la un pahar de visinata romaneasca pe care sper ca Debby a avut bunavointa sa o aduca din Romania! Apropo de magnolii, o sa iti dau adresa unui gradinar care mi-a vandut si mie (are in fiecare an magnolii pe care le poti cumpara direct inflorite). A mea a murit, din pricina caniculei, dar o sa imi cumpar alta cat de curand. Cand am terminat liceul in Romania, am mers special la Curtea de Arges unde era un plantator de magnolii. Am cumparat pe bani grei, din primul meu salariu, doi copacei pe care i-am dus la Bucuresti cu trenul: e mai aventura! Una din magnolii am daruit-o, cealalta a plantat-o tata in gradina! Chiar daca nu am dat eu cu sapa, consideram ca eu am sadit magnolia si ma gandeam la citatul acela cu "acela care intr-o viata intreaga n-a sadit un copac, nu a scris o carte sau nu a adus un copil pe lume nu a trait cu adevarat" (ceva in genul acesta). Cartea am tot amanat-o si nu cred ca o voi mai scrie vreodata, sau poate am scris-o in franturi imprastiate pe la unii si altii. Dar am indeplinit sadirea copacului si am adus pe lume o fetita. Nu stiu cum s-a facut insa ca magnolia nu a inflorit decat in cel de-al treilea an, iar eu nu am apucat niciodata, dar niciodata sa o vad in floare. Mi se dadea vestea infloririi sale de catre parinti, de care eram departe, ca si cum mi-ar fi vorbit cu adevarat de un copil care e departe printre straini, dar despre care trebuie sa stiu ca este fericit si implinit! Astfel a devenit acest copac splendid un fel de membru al familiei pe care il sarbatoresc cu totii in fiecare primavara (acum si vecinii care se mandresc cu florile fantastice). Tata a fost un fel de paznic al magnoliei, a ingrijit-o, a ferit-o de frigurile iernii,de hoti, a infasurat-o si a dragalit-o ca pe un prunc firav! Astazi el nu mai este, si de cate ori privesc o magnolie in floare gandul meu ma duce la parintele meu drag si la copacelul (crescut mare azi) care infloreste in continuare doar in lipsa mea. Asa se face ca m-am hotarat sa adopt o alta magnolie, pe care sa o duc cu mine pretutindeni, intr-un frumos ghiveci, daca va fi sa ma mut. M-a incantat cu 19 flori la cateva luni dupa ce am adus-o acasa, si dupa aceea a murit...si ea. Ii spusesem si eu, ca Nichita Stanescu , copacul Gica. Nu o sa credeti (deja ma vor trata unii poate in gand de "putin intr-o ureche") dar pana si pisicuta noastra se indragostise de magnolie! Se aseza cu labutele pe ghiveci si mirosea tacticoasa florile pe rand. Mai sa fie, mi-am zis, iata ca si felinele sunt sensibile la parfumul florilor, daca nu la frumusetea lor! Dar indiferent din ce motiv facea acest lucru, ca un tabiet, zilnic, ma amuza scena de fiecare data! Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...