Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (15)


Recommended Posts

[:-)))] Aura, eu vorbeam de indemnitatile de intretinere, nu de salariu! 2€ pe zi de indemnitati de intretinere, adica apa, lumina, servetele, uzura materialului de puericultura si a jucariilor... Nici pe departe nu vorbeam despre un salariu de 2€ pe zi!!! Nici pe ora! In satucul meu salariul obisnuit este de 20€ pe zi (8 ore), dar mama de august nu-l lasa pe baietel decit 7 ore pe zi... Nu i-am cerut nimic, mi-a zis ea ca ma plateste ca pe cealalta "nounou", adica 20€ pe zi, de la 10-17.00. Din pacate nu e in fiecare zi... ci doar vreo 15 zile. Si pentru intretinere vroiam sa-i cer 2,35€ (fara mincare, asta mi-o aduce gata-facuta ca sotul ei e bucatar in armata :))), dar cind mi-a zis ca-mi aduce chiar si servetelele si apa potabila, si apoi pentru 7 ore normal ar fi fost sa mai scada putin din aia 20€, nu m-am mai tocmit si cind mi-a zis ca celeilalte ii platea 2€ pe zi am zis OK. E un inceput... Si baietelul are 2 ani si 5 luni, normal, daca e curat, in septembrie merge la gradinita, dar daca nu mi-l lasa pina-n ianuarie. Desi mai am o alta cerere incepind din septembrie. O sa vedem ce si cum, eventual mai cer un agrement pentru un al doilea copil, desi risc sa astept inca 3 luni si... mai vedem atunci... alte contracte. Pentru ca deocamdata am dreptul la un singur copil. Nu e cine stie ce, dar e un inceput. Si sunt multumita ca o sa am in sfirsit niste fise de plata oficiale, cit or fi ele de mici. Ca stiti si voi cum e, peste tot vor sa vada cit cistigi, cind vrei un cont la banca sau un imprumut, cind vrei sa inchiriezi sau sa cumperi... M-am saturat! Si apoi chiar daca o sa am "pauze" o sa am macar dreptul la somaj, la "formation continue" etc. Intru si eu in rindul lumii... [:)] Ca n-am fost niciodata... si am 35 de ani! Nu mai zic de pensie etc... [ups] N-am pina acum nici macar o zi de lucru acumulata!!! ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Otilia, multumesc pentru raspuns! Din cite zice si Aurelia ca platesc prietenele ei, imi dau seama ca noi sintem in top! Luna trecuta am platit aproape 400 €, 390 si ceva, in conditiile in care l-a avut doar 18 zile. Vecinii nostri sint la forfait lunar, 20 zile/luna, cu mincarea de la nounou si au platit 304 €. E o escroaca, asta e! E drept ca se ocupa bine de Alex, copilul e intotdeauna curat si se pare ca ii place la ea, nu plinge niciodata, dar totusi, chiar sa fim jumuliti in halul asta?!!! Si zici tu, Otilia, ca se negociaza contractul, aiurea, madama ne-a zis ca astea-s conditiile ei, à prendre ou à laisser... Si ce sa lasi, ca sint vreo 8 asistente maternale agreate in comuna unde locuim si toate au deja vreo 3-4 copii. O colega de-a mea avea fetita la o prietena de-a unei matusi, o platea la negru ca nu era "agreata", insa ghinion, se muta femeia de aici si nu mai are cum sa-i tina copilul. Colega e disperata pt ca trebuie sa gaseasca pe cineva pina la sfirsitul lui august si nimic la orizont. Bun, nu stiu daca mai are cineva copilul la nounou asa ca poate ca nu va intereseaza subiectul; daca mai am intrebari, Otilia, iti scriu un mail.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura, merci pentru incurajari si urari!!! [flo][flo][flo] Marox, ai platit 400€ pentru 18 zile doar salariu sau cu IE cu tot? Ca daca pe linga 400€ ai mai platit 72€ de intretinere inseamna ca nounou a ta are 22,22€ pe zi salariu (apropo, cite ore?), dar daca ai platit cu totul 400 atunci nu are salariu decit 18,22€ pe zi, ceea ce nu-i mult (eu primesc 20€ pentru 7 ore ca asa mi-a oferit prima mamica, desi si pentru 8 ore tot 20€ ar fi), sigur acum depinde si de cite ore face. Pentru cel de-al doilea baietel, care nu ar veni decit 5 ore pe zi am cerut 17€ (tinind cont ca oricum imi ocupa un timp complet si ca as prefera totusi sa lucrez mai mult dar sa si cistig ceva mai bine). Si daca in sat la tine e nevoie de AM, e normal ca preturile sa creasca... Oricum, banuiesc ca primesti si Afeama de la CAF. Asta e, si eu daca imi fac bine socoteala trebuie sa cistig foarte bine ca sa pot plati o "nounou", de aceea prefer sa ramin eu cu Adélie acasa si sa lucrez ca nounou... Pe linga salariul pe care-l primesc mai socotesc si banii pe care-i economisesc cu Adélie, iar apoi consider ca e minunat sa nu pierd nici o clipa cu ea, sa nu ratez nici un zimbet, nici un cuvintel... Sa va mai zic ca asta a fost si un excelent pretext sa ma ruinez cumparind cele mai frumoase jucarii? Sa securizez bine toata casa, sa cumpar materialul de puericultura cel mai sofisticat... Stiu, de cind am devenit mama m-am schimbat enorm. Cind am fost nevoita sa ma despart de ea citeva ore (sau chiar 30 de minute cind intram la dentist) nu va zic ce dor mi-era de ea si cum ii purtam de grija! Hehe, si sa va mai zic ca tare as mai vrea inca un bebe? [;)] Hai, va [pup] mult si va urez o noapte buna! [flo] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia mersi pentru lamuriri m-am mai luminat si eu un pic cum sta treaba, Marox ai prins in calcul si faptul ca jumatate din suma platita la nourice se deduce din impozitul anual ? Ai grija sa pastrezi bine toate chitantele de la nourice si sa completezi bine intreaga suma platita ei in declaratia de impozit . Aura&Luca,2 ani si 3luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://www.yamafoto.com/?ref=10692 http://www.yamafoto.com/?ref=6542
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor fetelor!!! Deci, in cele din urma iata-ma ajunsa in Franta si iata ca deja am dat nas in nas cu administratia franceza, mai precis cu primaria... Pe de o parte vor neaparat sa-mi ia certificatul de nastere... Eu, nu si nu, ei, da si da...Nu stiu daca voi reusi sa le conving.. Pe de alta parte... de fapt, pentru asta am nevoie de putin ajutor... mi-am adus chitante din Romania ca si justificative de domiciliu,dar din pacate (pentru ca nu am stiut ca trebuie pentru ca fir-ar nu scrie nicaieri asta) nu le-am tradus... si ei vor in franceza... nici macar nu s-au uitat.. Daca, cineva cunoaste un traducator assermente... Eu sunt la Bordeaux, dar in fine poate fi si mai departe... Multumesc mult pentru ajutor, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun veni in Franta, Ilenna! Ce sa-ti spun, despre certificatul de nastere, poti doar sa incerci sa explici ca in Romania nu-i ca in Franta, ca certificatul de nastere e unul si numai unul, poate or intelege. La primaria mea nu au inteles. Deci am lasat certificatul, ca altfel nu ma puteam casatori. Dar, fata desteapta, la primul drum in Romania mi-am luat altul de la primaria de acolo, un duplicat, pe care l-am obtinut usor de tot... Despre justificativele de domiciliu, ce sa-ti zic? Nu inteleg de ce ti le cer... Nu ajunge cartea (buletinul) de identitate? Nu-i adresa acolo? Traducatori autorizati sunt peste tot, sunt sigura ca vei gasi unul in Bordeaux sau nu prea departe! Toate cele bune, curaj si pe curand! Lulu « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenna, tocmai m-am uitat in Pages jaunes, am gasit 50 de cabinete de traducatori autorizati in Bordeaux... In mod sigur dai peste cineva care sa traduca din romana! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenna, poate ceri din România un duplicat. Cred ca eu asa am facut pt casatorie, nu mai stiu exact, in mod cert nu le-am lasat originalul de la certificatul de nastere, ca il am in dosarul cu acte. O alta faza nostima a fost ca atunci cind au vazut numele mamei pe certificatul de nastere (adica acelasi ca al tataului, ca doar erau casatoriti!) m-au intrebat daca sint rude. Stiti ca in Franta conteaza foarte mult numele de fata, mai mult pe asta se bazeaza. Asa ca a trebuit sa le spun numele de fata al mamei (nume complicat, of course!) si i-am prevenit ca n-au nici un mod de a controla daca ceea ce le-am spus e corect. Aurelia, nu stiu daca chiar jumate din sumele platite la AM se deduc din impozit. Stiu ca trimite CAF-ul o hirtie pe care scrie suma respectiva, dar n-am facut calculul sa vedem la cit corespunde. Otilia, cei 400 € includ indemnizatia zilnica. La inceput am facut contractul pe un forfait zilnic, pt o durata cuprinsa intre 8 si 10 ore trebuia sa-i platim 16 euros (2.02*8=16.16 €) brut. Asa era tiparit contractul. Problema e ca AM n-a vrut niciodata sa-l respecte, ea ne inmultea numarul de ore, tinind cont de MINUTE, cu 2.02. Astfel ca intr-o zi aveam 2.02*8h40min, in alta 2.02*9h10 min, etc. Plus procentul de 10% pt concediu. Pt fisa de salariu, din fericire, n-a trebuit sa ne batem capul, o facem pe calculator on-line, pe site-ul de la CAF. Da, beneficiem si noi de AFEAMA, acopera cam o luna din trei. Numai ca ti-o varsa in cont dupa ce se termina cele 3 luni; ca s-o platesti pe nourrice lunar, nu prea te ajuta. Dar oricum, bine ca ni-o da si atunci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetelor! Ma bucur sa intru dupa cateva zile si sa citesc discutii despre bebelusi! Anca, imi pare rau ca ai ramas dezamagita de ecografia morfologica si ca nu ai aflat ce e bebe. Eu ii multumesc lui D-zeu ca am parte de o dr de nota zece, si mai ales ca este dr cu care nasc. Sper totusi sa nu se ascunda bebe. Sunt foarte fericita ca o am pe sora mea la mine, si ca saptamana viitoare vine si cealalta (geamana ei), mai ales ca pe ea nu am vazut-o de cand am plecat. Delfinasule, iti dau mesaj cu nr de telefon. Sper sa ne vedem ca si asa vrem si noi sa mergem la Marineland. Va pup! oana si bebitza din burtica [copil] (16 saptamani) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...