Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici, in Olanda (5)


Recommended Posts

Salut, Si eu la fel ca Iris cu treaba. Adica am destule de facut si nu prea am vreme de computer. Gatesc azi si pt. maine deoarece maine vreau sa ma ocup de administratie sa-mi fie totul la zi pe luni. Iris, eu nu sunt clujeanca, sunt sigheteanca, doar studiile le-am facut in Cj. Am fost insa pe acolo la o prietena buna (fiica directoarei de la Continental) si am stat cateva nopti la hotel pe gratis. M-am plimbat, am iesit in oras seara, am facut cumparaturi (m-am dotat cu carti pt. si despre pitici, ingrediente pt. prajituri, servici de portelan super fain si complet, tot felul de chestiute pt. cea mica, etc.) si am fost la ecograf la un conf. dr., prof de-al sora-mii de la Universitatea de Medicina (am nimerit in mijlocul unui seminar si de aceea mi-a facut eco 3D pe gratis ca doar tot eram cobai).Am stat o perioada si in Sighet sa-mi vizitez rudele, apoi am mers la Mogosa (o statiune in munti in MM) si am fost cateva zile in Blaj, unde am fost nasica la nunta unei prietene din tp.-ul studentiei (sambata trecuta) si am asistat a doua zi si la botezul bebelusului aceleiasi prietene.Vacanta a fost faina, dar putin obositoare pt. mine. Alina, eu iti recomand sa nu-ti iei pantaloni de aceeasi marime acum. Foloseste vreo 2 perechi si o sa vezi ca peste vreo 1 luna/2 luni ai nevoie de altii. Asa mi se intampla mie. Haine care imi erau bune inainte de vacanta nu imi mai sunt bune acum. Sa aveti parte de un weekend placut. Revin eu cand am mai mult timp. Pupici, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna fetelor, Iris, eu nu sunt de acord cu tine in privinta hainelor. eu prefer sa mi le cumpar de aici, pt ca cele de calitate sunt mai ieftine aici decat in Romania, si imi plac mai mult. mai ales ca aici au ei ceva cu reducerile, cam prin toata Europa, si sunt foarte avantajoase. Eu, oricum, prefer sa imi fac aici cumparaturile. Hainutele de gravida mi le-am cumparat in Romania, ca eram acolo cand am avut nevoie de ele, dar am gasit dragute rau Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Goede morgen, Fetelor, ce noroc am avut ieri cu vremea de BBQ... acum ploua la mine... Danyce, acum pricep si eu cum e cu Clujul...deci am studiat la aceeasi facultate? Ancuta, stii cum e cu de gustibus... imi iau si eu de aici (de exemplu Peek en Kloppenburg imi place mult ca oferta de haine, dar si Max Mara si Laura Ashley) dar sunt scumpe...ce gasesc in Romania e ceva mai ieftin. Cu pantofii la fel...dar repet, fiecare are alt gust, eu zic cum e la mine. In iulie anul trecut am prins perioada de reduceri in Cluj si mi-am gasit rochite si costumase superbe pentru putin... si la Leonardo erau reduceri si gasisem pantofi si posete la o treime din pretul obisnuit. Evident ca daca am nevoie de ceva nu astept pina cind merg in Romania, dar daca sunt acolo sunt tentata sa imi fac provizii. Ce faceti azi, pe vremea asta ploioasa? kusjes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Astazi e intradevar o vreme nasoala iar pe diseara mergem la pescuit sper sa nu inceapa mai tare ploaia asta. In privinta hainelor si eu fac la fel ca tine Iris caci asa cum ai spus tu cum se nimereste locul asa i-mi fac si eu cumparaturile. Sper sa va revad astazi ! alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare,eu una sunt nou venita in olanda dar vreau sa va spun de la inceput ca urasc doua lucruri vremea si limba.stau in haaksbergen un frumos si curat orasel linga enschede.de asemenea sunt nou venita si pe acest forum,dar imi place si vreau sa va spun ca petrec mult timp in fata calculatorului in special pe aici citind ceea ce s-a scris pina acum,asa am descoperit si fetele mele din olanda. sper sa vorbim cit mai des. zilele trecute am avut o problema de sanatate si sotul meu mi-a spus sa mergem la doctor dar inainte cu o zi citisem ce experiente ati avut pe la acesti doctori si i-am spus ca mai bine lipsa si bine am facut ca nu m-am dus deoarece mi-a trecut si acum sunt bine. m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Marie, Sper sa fii alaturi de noi cat mai mult caci si eu sunt adepta calculatorului , i-mi place sa vad ce si cum mai sunt fetele. Eu locuiesc in Biddinghuizen am 23 de ani si sunt casatorita cu un olandez. Acum suntem in asteptarea unui bebelus asadar sunt in saptamana a 12 . Sper sa aud cat mai multe despre tine , asa ca sa pot sa-mi imaginez cu cine stau de vorva . Iti doresc tie si celorlalte fete un sf. placut de saptamana ! alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai ce sa iti spun ,sunt casatorita cu un olandez dar nu original cum s-ar spune a dobindit cetatenia olandeza deoarece este din sudan deci practic sunt casatorita cu un arab cum imi place sa spun si nu cu un olandez,sunt nou venita in olanda,inca nu am inceput lectiile pentru limba deci nu stiu olandeza practic deloc,decit citeva cuvinte esentiale.si nu cred ca ca anul acesta voi putea incepe scoala de limba aici pentru ca anul asta voi pendula intre romania si olanda,mai inca citeva probleme de rezolvat acolo si nu stiu daca voi putea incepe de anul asta. m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marie, bun venit printre noi ! Eu locuiesc in Haga, sunt casatorita cu un olandez... nu iti face probleme cu limba, doar pare grea, dar cu timpul te obisnuiesti. Daca ai intrebari sigur ca putem incerca si noi sa te ajutam... Important e sa inveti din manualele de la scoala, sa incerci sa citesti reviste/carti (ai putea sa incepi cu carti pentru copii) si sa incerci sa urmaresti emisiuni in olandeza... fara sa iti dai seama vei prinde din zbor cuvinte si expresii ! Iar vremea.... aici am invatat si eu sa imi aranjez casuta sa fie gezellig, luminari, lampi, foc in soba... si e chiar frumos sa te uiti pe fereastra la ploaie... (ok, sunt o optimista incorigibila) Alina, cum a fost la pescuit? Ai prins ceva? Pa al nostru mai pescuieste din cind in cind... eu nu stiu daca as avea rabdare, dar...never say never ! Noi tocmai am luat niste DVD-uri ca vremea nu e chiar super de iesit la mare sau in oras... asa ca o sa lenevim in seara asta, eventual o sauna...sau poate vin prieteni pe la noi ca ne mai fac surpriza de apar cu o chitara si o sticla de vin.... knuffels
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...