Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici, in Olanda (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ancuta, ti le pot da eu pe cele pe care le-am folosit eu, doar ca nu stiu cum sa fac sa ajunga la tine. Ce pacat ca nu stai mai aproape.Dar putem sa ajungem la un consens. Cel mai fain ar fi daca ati reusi voi sa veniti la mine in vizita, asa am sta noi si la o sueta. Daca nu, o sa ti le trimit eu prin posta. Maria, bine ai venit si tu! Si eu sunt casatorita cu un olandez si locuiesc aici de aproape 2 ani. Si mie mi s-a parut limba urata la inceput (chiar daca sunt lingvist de profesie), dar am invatat-o foarte, foarte repede. Asta si pt. ca am considerat-o inca de la inceput o necesitate. A propos de vreme, mie imi place mai mult cand e racoare decat atunci cand sunt calduri toride asa ca mi-e tocmai bine aici. Sper sa aud numai bine despre toate zilele astea. pana atunci, pupici tuturor, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Nu e prea soare, speram sa mai stau si eu in gradina azi...(inca am weekend, noi lucram patru zile pe saptamina amindoi). Ancuta, daca nu reusesti sa ajungi la Danyce pentru carti, te sfatuiesc sa incerci la magazine second-hand de carti (de Slegte e in marile orase) si sigur le gasesti la preturi rezonabile. Eu am invatat cu seria Nieuwe Buren (daca o cumperi sa intrebi neaparat si de CD-uri, poti astfel exersa cu pronuntia si gramatica pe computer), am inteles ca mai e si IJsbreker si altele probabil. Eu mi-am dat deja cartile, mi-ar fi facut placere sa te ajut. Danyce, a fost cald si aici, verile trecute au fost supercalde (pentru Olanda).... eu nu sunt pretentioasa, e drept ca daca e vara vreau si eu un pic de soare... groetjes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, chiar daca o fac mai tarziu iti spun bine ai revenit si inca o data multumiri pt. carti. Noi plecam in vacanta in Romania saptamana asta. Nici nu stiu cum o sa ma acomodez cu trecerea de la vremea de aici la caldurile de acolo, mai ales ca mie nu-mi plac nici frigul si umezeala de aici dar nici canicula de acolo. Eu am dat examenul pt. limba la inceputul lui iulie numai scris si citit si nu mi s-a parut fantastic de greu numai ca la primul am fost f. stresata ca nu o sa ma incadrez in timp. Acum astept cca. sapte sapt.pt rezultat. Sper sa nu fie vreo deceptie prea mare. Altceva as vrea sa va intreb. Stiu ca traducerea pt. basilicum este in rom. busuioc, numai ca busuiocul nostru arata total diferit de basilicum. Care-i misterul ca eu nu pricep. Stiti voi cumva? Cu bine, Miana MMI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor voi ce programe tv rominesti prindeti ?" si lamuriti-ma si pe mine cu busuiocul care tare mult as vrea sa pot sa-l cumpar alta problema este urmatoarea:amarata de mine nu am stiut ca oamenii astia pe aici nu prea sunt cu gatitul asa ca nu mi-a dat prin cap sa-mi aduc niste plicuri de bors magic din romania deci intrebarea mea este cu ce acriti voi ciorbele sper sa pot invata cit mai repede limba ca sa ma pot descurca si singura desi aici unde locuiesc mai toata lumea ma intelege cind vorbesc in engleza m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut, Miana, sunt sigura ca te-ai descurcat la examen. O sa vezi ca va fi bine. Iti urez vacanta placuta in Romania si sa ai parte de temperaturi acceptabile. In ceea ce priveste "basilicum"-ul, asta e denumirea in latina a busuiocului, denumire preluata si in multe alte limbi, inclusiv in olandeza. Atata doar ca aici e cunoscut un anume tip de busuioc (exista cam 150 de variante), acelasi tip folosit in bucataria italiana, iar in Romania e mai cunoscut un alt tip de busuioc, imaginea ce imi vine acum in minte fiind a busuiocului folosit de preoti la sfintirea apei.Sper ca nu te-am zapacit si mai tare.Ia uita-te pe google. Daca scrii "basilicum" gasesti o multime de informatii si poze si poate te lamuresti. Maria, bors nu prea cred eu ca ai sa gasesti in Olanda, data fiind provenienta acestui produs care pt. ei e necunoscut. Pt. acrit ciorbele eu folosesc smantana sau/si zeama de lamaie (eventual helas). Incearca si tu. Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca aici nu vei gasi toate ingredientele din Ro la orice supermarket. E vorba, la urma urmei de o alta cultura, alte obiceiuri culinare/alimentare si nu intotdeauna de nepricepere.Gandeste-te ca nici in Ro nu sunt multe ingrediente care se gasesc la tot pasul aici. Un ex. ar fi nucsoara (nootmuskaat), foarte des folosita aici la mancarurile cu carne tocata.Multe produse folosite in bucataria romaneasca le vei gasi doar la magazinele turcesti, dar bors nu vei gasi niciodata (cred) deoarece e cunoscut doar in Moldova si la rusi.Sper ca nu te-am descurajat.Daca vrei busuioc, ceri doar "basilicum" si gata. Am mai scris mai sus despre planta asta. Iris, ultimele doua veri le stiu si eu cum au fost ca doar am fost aici. Dar tot nu a fost asa de cald ca in Ro. A fost tocmai placut si au fost si destule zile racoroase.Iar acum, la burtica mea de 28 de saptamani, imi convin mult mai mult cele 18-20 grade fata de cele 34-36 grade din Romania. Va urez numai bine si va trimit pupici tuturor, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo lieve meisjes, Sunt iarasi la servici, cu capuccino alaturi...si cu voi, desigur! Marie, am vazut doar acum mesajul tau cu busuioc (romanesc)... eu cred ca mai acasa si pot sa iti trimit si tie, daca vrei imi trimiti adresa pe privat...Bors nu garantez ca mai am, dar ma uit...te mai intereseaza altceva, ca e posibil sa mai am (suficient si pt tine) si din alte condimente? Cu televiziunea... trebuie sa il intreb pe manlief pentru ca eu nu sunt foarte tehnica... noi prindem Prima TV, Protv International, Atomic, Romania 1, Romania Cultural, Etno, OTV,Oltenia tv si Realitatea TV. Ce ciuda imi e fetelor, ieri a fost urit si azi ca lucrez e soare...uff! Voi ce reviste cititi pe aici? Si ce scriitori faini olandezi ati descoperit? Eu citesc Viva si Marie Claire, si ocazional Opzij....in rest am incercat o gramada de reviste dar dupa primele citiri am renuntat... La scriitori de proza scurta imi place Yvonne Kroonenberg (ok, e cam acida cu barbatii dar are umor) si Abdel Kader... si am mai citit recent A. den Doolaard....Si imi place Harry Mulisch. Voi ce sugestii mai aveti? O zi cu soare va doresc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt nou venita in Olanda ( nu am mai mult de 2 luni de cand sunt aici). Numele meu e Alina -Elena si locuiesc in..!! Biddinghuizen (De Bermerberg -5 km de Biddinghuizen oras).Am 23 de ani si locuiesc cu prietenul meu (cetatean olandez).Salutare la toata lumea si pentru Alina Maria din Biddinghuizen''poate o sa ne cunoastem mai bine, daca tot suntem vecine.''. O zi buna la toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...