Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici, in Olanda (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Biddinghuizen e la aproape 35 km de Lelystad..vreo 10 de Elburg(asta e cev amai mic decat Lelystad)la vreo 15 km de Dronten.Sper ca am dat unele indicii ca puncte de reper pe harta. Cu siguranta ca fetele de aici sunt fantastice si abia astept sa le cunosc mai bine.Multumesc pentru raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Marie, am adresa, cred ca sambata iti trimit pachetelul ca ajung prea tirziu acasa (dupa 5) si e inchis la posta. Miana,o vacanta frumoasa !!Toata vara esti in vacanta? Norocoaso!!! Fetelor, chiar nu e nici una printre voi care are carti/reviste preferate in Olanda??? Sau sunteti la job cu toatele.(si eu, dar printre picaturi mai intru pe forum). Alina-Elena, care e prima impresie in Olanda? Cum merge cu olandeza? doeeiiiiii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, revistele ce le citesc eu aici sunt Marie Claire si toate revistele cu si despre bebelusi. Cartea mea preferata in olandeza e De Passievrucht, dar imi place mult Harry Mulisch in general. Nu cunosc inca foarte bine literatura olandeza, asa ca, daca ai idei de lectura, te rog spune-mi si mie ce as putea sa citesc. Inainte eram o cititoare neobosita (in timpul studentiei). Si aici am citit destul de mult, dar in limbi diferite (franceza si engleza cel mai mult pt. a nu-mi pierde cunostintele si olandeza - majoritatea cartilor bune fiind de fapt traduceri si acestea nu intotdeauna foarte reusite). L-am citit pe John Grisham si in engleza si in olandeza, dar mesajul nu se pastreaza in totalitate, farmecul nu e acelasi. Cam atat acum ca ma cam grabesc. Pupici tuturor, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor, Ma bucur foarte mult ca v-am descoperit dragi prietene. Va citesc de ceva timp dar nu am avut "curajul" sa intervin. Si eu sunt nou venita in Olanda.In august fac un an, cu o pauza ce-i drept de cateva luni, cand am revenit in Romania. Acum locuiesc in Haga si mi-ar face mare placere sa mai fie vreo intalnire cat mai curand. Va salut cu drag.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Sunt asa de somnoroasa ca am avut nevoie de doua capuccino ca sa ma trezesc azi... Danyce, si mie imi place Karel Glastra van Loon, si editorialele i le mai citesc prin reviste... de Passievrucht a fost si filmat, nu am vazut filmul dar am inteles ca e foarte reusit. O sa scriu mai detaliat ce mai citesc eu, acum nu am foarte mult timp. Iulia, bun venit printre noi !!! Si eu locuiesc in Haga, suntem vecine... Va las ca am muuuuuult de lucru... liefs
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,din nou! Despre acomodarea mea aici ...paaaii inca sunt in ''pregatiri'' :)) cat despre limba olandeza abia la inceputul ''pregatirilor'' :)) Dar sunt increzatoare ca o sa fie bine.Va pup pe toate ! Iulia, draga mea , ma bucur ca esti si tu printre noi , vechea mea prietena.Oare are legatura cu discutia de la telefon despre repetatele mele vizite si interventia pe site? te pup .draga mea si abia astept sa ne revedem in week end.MERGEM SA NE DISTRAM.NU? O zi buna la toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...