Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici, in Olanda (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hallo meisjes, Cum mai sunteti? Inca o zi de munca si e weekend... ce planuri aveti pentru sfarsitul de saptamina? Noi avem o masina nou-nouta si vom face o excursie in Belgia... probabil Antwerpen si Gent, care mie imi place de numa`.... Alina-Elena, pe la ce cluburi va distrati voi in Haga? Eu am fost pe la Havana, care imi place mult, in rest iesim de obicei la restaurant.(sau in locuri in care nu se fumeaza prea mult, ca al meu nu poate respira cu fum de tigara, are o forma usoara de astm)... Marie, eu am scris cam ce cursuri cunosc eu, Het groene boek, Nieuwe Buren si IJsbreker... le gasesti la magazine de carti vechi, cum ar fi De Slegte.... in rest, multa muzica olandeza (chiar,ce va place voua, eu sunt fan Frank Boeijen, Doe Maar, de Poemas..) si emisiuni la televizor... fijne dag !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetelor, Si eu tot aceleasi carti te-as sfatui sa le utilizezi, Mario. Dar de ce nu poti anul asta sa incepi scoala? Eu am venit aici acum 2 ani, la sf. lui iulie si m-am si interesat de curs, iar la mijlocul lui septembrie incepeam cursul direct cu nivelul 3. Eu zic sa te mai interesezi si poate reusesti sa mergi mai devreme la scoala. Nu ca te-ar ajuta nespus "profesorii", dar esti obligata sa vorbesti in olandeza, asa ca iti dai vrand nevrand drumul si o sa vezi ca ajuta foarte mult la conversatie. Daca inveti sistematic, adica faci treptat exercitii de gramatica (invatand in paralel si teoria) si citesti ziare, reviste, carti in olandeza, o sa vezi ca o sa te surprinzi pe tine insati cu rapiditatea pe care o vei avea. Mult succes! Scuze ca m-am intins atata, dar asa-s eu[:D] Ancuta, inca n-am ajuns la posta deoarece am observat ca-mi lipseste gramatica (Klare taal) pe care trebuie mai intai sa o recuperez zilele astea. O sa-ti trimit o copie a acesteia (eu pastrez cartea ca referinta) si Nieuwe Buren. Scuze pt. inconveniente. Si noi plecam de acasa in weekend-ul asta, ca de obicei. Mergem mai intai la Breda si apoi in Zeeland, la mare. Sper sa fie vremea mai placuta maine si duminica sa ma pot plimba pe malul marii ca eu la asta visez de ceva vreme.Asa ca mai scriu duminica cand ma intorc. Acum ma pregatesc de drum. Pupici multi si weekend placut, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina Elena e din Biddinhuizen, eu sunt din Haga.Pai nu prea am iesit in cluburi pana acum. In perioada "neagra", adica inainte de a ma intoarce in tara, mai mergeam in Crems si Jukbox -parca asa se scrie :)), acum asteptam beach-party-urile...daca va fi vreme frumoasa. Si noi aveam de gand sa mergem sapt viitoare in Belgia.Sa imi povestesti cum a fost,ok? Week end placut tuturor. Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, Mario. Dar si in noiembrie incepe un nou modul. Intereseaza-te oricum.Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Tu ai deja un coordonator (trajectbegeleider) la primarie? Sau la CWI? Daca da, acesta te poate ajuta. Sau nu ai inca toate actele in ordine si de aceea trebuie sa te intorci in tara? Scuze ca ma bag, dar vreau doar sa te ajut cu ce stiu eu. Pupici, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi ati facut vreodata sarmalute invelite in frunze de tei? Am descoperit niste tei pe aici si mi-a venit o idee. Am auzit in Romania ca se pot inveli si in frunze de tei. Acasa le mai faceam in frunze de loboda, sfecla rosie, fasole bineinteles foi de vita, dar pe aici de unde sa procur asa ceva? Ca de ardei umpluti m-am saturat, as incerca si altceva. Si alta intrebare, ce fel de masina folositi pt a macina nuca, ca eu nu mi-am luat clasica mea masina sin Romania si acu asa as face prajitura mea preferata... Numai bine. Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, Frunze de vita de vie gasesti la magazinele turcesti, dar sunt in saramura de obicei. Asa ca iti recomand sa le speli sau sa le lasi putin in apa sa mai iasa sarea. La Huls (aici au intotdeauna) sau alte magazine cu produse de bucatarie gasesti o masina mica (eu am botezat-o morisca deoarece macin repede ce imi trebuie cand mi-e lene sa-mi scot robotii de bucatarie la iveala) cu vreo 12 euro (e din plastic, a mea e portocaliu cu galben - nu mai stiu cum o cheama- de la Moulinex) cu care poti macina nuca, cascaval, biscuiti, etc.(are un capacel exact ca cel de la masinile de gen din Ro si cilindrul acela cu orificii marune e tot cam la fel). Asta e bineinteles cea mai la indemana si ieftina varianta. Nuca poate fi macinata si in robotii de bucatarie gen Philips/Kenwood, dar astia costa peste 75 de euro (sunt foarte buni si fac de toate). Mult succes!!! Acum chiar ca nu mai scriu. Plec. Pupici, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sunt FERICITAAA!!! Mi-a venit hartie sa ma duc sa-mi ridic permisul de sedere de la primarie. Nu ma asteptam asa de repede. Si vestea si mai buna e ca nu trebuie sa platesc cei 430 euro. [:D] Asta pt ca e sotul meu si neamt, si noi am aplicat cum ar veni de acolo. Acum tre sa plec, ca am treaba, dar revin mai tarziu sa va citesc, ca vad ca ati scris o groaza pe-aici. Pupici tuturor, Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo hallo, Vad ca ati fost harnicute la scris... Danyce, weekend placut...si mie imi place mult marea, dar e adevarat ca daca e aproape (10 min cu masina) te obisnuiesti cu binele... au prevazut vreme buna, asa ca sper sa ai noroc ! Mie imi place cel mai mult sa ma plimb pe plaja in Kijkduinen sau Monster, si Scheveningen e super dar druk druk druk.... Iulia, vecina, pe unde locuiesti tu in Haga? Eu in Wateringseveld, tinea de Wateringen inainte, acum e o parte din Haga... O sa iti povestesc de Belgia, mie imi place, si Antwerpen e la o aruncatura de bat. Unde mergeti voi saptamina viitoare? Ancuta, van harte... cred ca sarbatoriti acum !!!! Si mai ales super ca l-ai avut gratis, de banii aceia cumperi un bilet de avion spre Romania... Eu ma intorc la munca... groetjes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...