Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici, in Olanda (5)


Recommended Posts

tot eu sunt!nu-i asa ca v-am innebunit cu intrebarile,dar asa sunt eu. [:D]ceea ce vreau sa va intreb este daca acest stat olandez ne recunoaste diplomele aavute in tara,nu ca as avea mari studii dar sunt curioasa sa aflu. in rest ce mai faceti voi?nu-i nimeni dintr-un oras mai apropiat de mine? m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dragi vecine [:)] Mi-i cam jena sa scriu. nu vreau sa va simtiti agentii de turism...[:I]. caut cu disperare ceva loc de vacanta , azi dimineaza am povestit cu sotiorul sa iesim in olanda cam 1 saptamina.am fost anul trecut in calaantsoog, si ne-a placut tare mult. insa casele ce le-am gasit pe site german sint cam scumpe acuma. cineva ne-o dat adresa www.vvv.nl .. insa imi prind urechile cu cuvintele, nu inteleg decit f. putin prin comparatie cu germana. de aia, as vrea sa va rog frumos, daca aveti timp si chef sa ma ajutati cu asta. cind am fost in olanda, am vazut multe mini- hoteluri, sau niste case mai mari in care se inchiriau apartamente. nu ne-ar deranja asa ceva. in primul rind vrem sa mergem pentru copilasul nsotru, sa respire un pic de aer sarat, ca a avut probleme in iernile trecute cu racelile. va doresc zile cu mult soare! si multumesc. ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, Ce mai faceti fetelor, sper ca sunteti cu toate bine. Ana eu lucrez la Center Parc unde sunt casute de vacanta , care se inchiriaza de luni pana vineri sau de vineri pana luni.Daca vrei le poti avea pe amandoua desigur.Sunt mai multe tipuri insa depinde si de bani. Cele mai ieftine sunt foarte bune parerea mea.Au in dotare tot ce trebuie sa aiba o casa (cu aproximatie) chiar si lucruri pt. bebe cum ar fii scau inalt ,patut, etc. Sunt mai multe locuri ale care apartin acestui parc. Mai multe informatii la www.centerparcs.com Sper sa te ajute! Alina Elena pe unde mai esti ?Sper sa reusim sa ne intalnim sau daca nu sa mai vorbim caci daca esti noua poate te pot ajuta cu inprejurimile.Cati ani are prietenul tau? si de cat timp sunte-ti inpreuna daca nu cer prea mult. mari in privinta diplomelor depinde despre ce e vorba eu am trimis diploma la CWI la tradus si a fost aceptata , era o simpla diploma de liceu. Pe curand ! alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou, Mario, mie mi s-a recunoscut diploma anul acesta. Pentru mai multe informatii, ia legatura cu IDW (Internationale diplomawaardering), www.idw.nl parca. De la ei afli exact de ce documente ai nevoie si ce fel de diplome se echivaleaza/evalueaza. Chiar daca nu ai o diploma, ci doar un studiu intr-un anume domeniu poti cere opleidingswaardering (evaluarea studiilor).Succes!De tradus ti-as traduce eu diploma, dar mai intai trebuie sa primesc autorizatia pt. olandeza anul asta.Pana scap eu cu birocratia asta si examnele de specialitate... Asa ca pe viitor. Daca vrei sa iesi mai ieftin cu tradusul poti trimite actele/diploma-diplomele in Ro la cineva cunoscut si de incredere care sa le duca la tradus. In orase mari, cum ar fi Bucuresti, Cluj exista traducatori buni de olandeza. Iesi cam la 10 euro/pagina document legalizat.Daca le lasi aici la tradus platesti cam 50euro pt. aceeasi treaba. Se accepta traducerile din Ro asa ca poti face asta linistita. Asa am facut si eu.Daca ai la cine sa le trimiti in Cj iti zic si la cine sa te adresezi pt. traducere. La IDW se trimit doar copii legalizate dupa acte/diplome (nu trimite nicaieri ceva in original,doar la tradus trebuie diploma sa fie prezenta deoarece traducatorul pune o stampila pe documentul oficial pe care-l traduce,altfel nici nu accepta asta daca e un om serios-de aceea pomeneam si de persoana de incredere care iti duce documentele in numele tau), pe care le poti face la primaria unde locuiesti (ceri "gewaarmerkte kopieen". Prin CWI poti sa nu platesti aproape nimic sau chiar nimic daca ai nevoie de diploma in anumite scopuri (asta afli tot de la IDW), dar uneori trebuie sa iti trimiti diploma singura (asta iti si recomand deoarece dureaza mult mai putin - eu am primit raspunsul pozitiv dupa 6 saptamani de la trimiterea dosarului)si in acest caz costa 100 si ceva de euro (nu mai stiu exact taxa). Sper ca ti-am fost de ajutor, Mario. Succes!Pupici tuturor celorlalte fete, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Mari, cel mai simplu e cu diploma (si foaia matricola) e sa aranjezi prin persoana de contact de la primarie... in cazul meu s-au ocupat de tradus, de evaluat diploma (la nivelul din Romania mi-a fost recunoscuta !) si totul a fost gratuit. Mie mi s-a echivalat diploma prin Nuffic, un institut care se ocupa de echivalarea diplomelor straine. Adresa de internet e www.nuffic.nl Diploma pe care o trimiti trebuie sa fie a celei mai inalte scoli absolvite (cel mai inalt nivel obtinut de tine) si nu dureaza mult, la mine a durat o luna. E insa important sa ai foaie matricola, sa poata compara obiectele studiate. Nu astepta mult cu echivalarea diplomei, cu cit o ai mai repede e mai bine. Incearca intai prin primarie, eu nu am dat bani pe traducere, e dreptul tau sa ti se echivaleze gratis. Pentru fetele noi, in cursul de inburgering aveti dreptul nu doar la cursuri si carti gratuite ci si la transport gratuit, pas de biblioteca, diferite muzee, gradina zoo, etc, gratuit. Interesati-va la profesori sau la persoana de contact de la primarie. De asemenea examenele NT2 sunt platite de catre scoala. Hai ca va plictisesc, probabil stiati cu toatele, dar am zis si eu ca sa nu tac...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, din 1 ianuarie 2004, nu se mai ocupa Nuffic de echivalarea diplomelor straine, doar IDW se mai ocupa de asta si la ei dureaza cam 2 luni in mod normal (daca actele sunt trimise personal)si uneori mai mult (stiu cazuri care au apelat anul asta la CWI). Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, mea culpa, pe vremea mea (acum patru ani am venit in Olanda) asa se rezolva... foarte repede, painless si moneyless... Si cind am avut recunoasterea lor au mers si altfel interviurile pentru job, e adevarat... Insa primaria nu se poate ocupa de traducerile diplomelor si a foii matricole? Stiu ca primariile au diferite moduri de a aborda problema, asa ca merita oricum incercat...nee heb je, ja kan je krijgen...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca inca esti in procesul de integrare, probabil se mai ocupa si primaria de treaba asta, stiu ca eu m-am tot informat vreo 2 luni pana am obtinut tot ce voiam eu, la mine e un drum mai lung de parcurs pt. ca vreau sa obtin autorizatia de traducator pt. olandeza.Si eu am apelat initial la Nuffic, dar cand aveam totul pregatit nu se mai ocupau ei de asta, ei m-au trimis la IDW si mi-au zis ca la mine nu se poate apela la CWI pt. ca era vorba de consolidarea pozitiei pe piata si nu de gasirea unui loc de munca in domeniu sau de o posibila continuare a studiilor (in cazul asta rezolva CWI treaba si suporta si cheltuielile).La IDW mi-au cerut nu numai diploma universitara, ci si pe cea de bacalaureat si o adeverinta a scolii generala, precum si foile matricole aferente diplomelor de bac si faculta. Stiu ca pare idiot, cel putin in ideea echivalarii diplomei universitare, dar mi s-a explicat ca acum se urmareste o anumita legatura a studiilor, o anume continuitate a materiilor studiate si de aceea cica atatea dovezi si foi matricole. Eu am fost un caz fericit in privinta asta, deoarece am absolvit o clasa de franceza intensiv inainte de a da la LMA la facultate, deci continuitatea respectiva se vede foarte clar. Sper ca nu v-am zapacit rau de tot cu explicatiile mele, dar vorbesc din experienta proprie. O seara placuta si pupici tuturor, Daniela Veuger si bebita mica din burtica Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...