Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aici, in Olanda (5)


Recommended Posts

Alina, multumesc frumos ca intrebi.[flo] Iris, multumesc pentur site, este f. f. fain, nu il gasisem pina acum [flo]. azi mai toata ziua am stat si cautat( prin google) de deja ma doare capul. dar siteul de la tine e f. fain. Ma duc cu avint sa caut! mersi inca o data! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Haideti c-am revenit si eu. Vad ca ne-am inmultit tare, dare multe din fetele mai vechi nu mai scriu deja. As vrea sa fac din nou listuta aia, sa o pun la partea urmatoare. Dar, asta cand oi avea timp, sau poate are altcineva inaintea mea. Eu am catelusul mofturos sau bolnavior, nu stiu care din doua, ca deja am ajuns la al 5 lea fel de mancare de catei pe care o respinge, dupa ce mananca cateva zile. Nu stiu ce sa mai fac cu el. In rest, stau si pierd vremea, ma joc cu cei doi bebici ai mei (bebe si catel) si ma enervez incercand sa invat olandeza. Asa ca va intreb acum, pe voi, ca nu am reusit sa inteleg: e vorba de participiul verbelor am inteles ca exista "weak verbs" si "strong and irregular verbs". Apoi, la acele "weak verbs" am inteles cum se formeaza participiul, dar nu inteleg care e criteriul dupa care imi dau seama. Si apoi, la cele "strong and irregula verbs".....nu inteleg ceva: sunt unele "strong" si altele "irregular"? Sau sunt "strong and irregular"? Nu mai am chef sa ma uit in carti, ca ma doare capul. Am facut, insa, ceva progrese la olandeza, imi mai vine sa si vorbesc....unii nu-si dau seama ca nu-s nativa, si vorbesc de zor.....alteori ma blochez ca nu stiu un cuvant, si incep in engleza. Dar, daca nu intleg ceva dpdv gramatical, ma blochez. Nu pot sa merg mai departe si sa incep sa ghicesc. Asa ca, poate deslusiti si pt mine enigma asta. Pupici tuturor Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit: Lo-femenal= 0.3 mg norgestrel+ 0.03mg ethinylestradiol, iar Rigevidon= 0.15 mg levonorgestrel + 0.03 mg ethinylestradiol. Deci nu au aceesi compozitie. Ce fac acu? Le iau una in continuarea alteia? Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit. - Franz Kafka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sun inca aici Alina Maria.Ti am trmis un mes pe privat(sau asa cred eu[detectiv]ca nu ''umblu'' de mult pe site si inca nu m-am familiarizat cum sa folosesc toate ''chestiutele''pe aici[olala]. Oricum ,macar o data la cateva zile citesc forumul,inca nu am ajuns la''turci'' pentru condimente (tot cu paprika am facut sarmale-ardei umpluti)[hippi],pentru ca depind de al meu''iubit'' cu transportul deocamdata si cred ca cel mai probabil o sa ajung sambata. Iulia ,ma bucur ca fetele te au putut ajuta putin cu informatiile despre anticonceptionale.Ti am spus deja ce si tu stiai cand ti-am dat numarul doctoritei aleaia din Romania ca nu stiu cate informatii iti va da prin telefon dar merita sa incerci. V a pup si o zi minunata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mari In fiecare oras sunt diverse organizatii care inchiriaza case. Cel mai bine e sa te uiti pe pagina primariei orasului in care locuiesti/vrei sa te muti. Daca nu te descurci cu olandeza, spune-mi orasul si iti caut eu pe pagina primariei. Mai sunt organizatiile cu case de la particulari, care sunt mai scumpe, gen www.directwonen.nl , www.rotsvast.nl P.S. Am vazut ca stai langa enschede. In enschede, probabil ca stii functioneaza loteria, si depinde de noroc. Iti recomand organizatia care se ocupa de inchiriat case in Hengelo, dureaza mult mai putin gasirea unei case, si te pune pe o lista de asteptare, nu e loterie: http://www.hureninhengelo.nl/hureninhengelo/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot eu sunt,spuneti-mi agentii de inchiriat din zona voastra adica dan haag cum imi dicteaza sotul adica cred ca vrea sa spuna haga pe romaneste,vrea sa ne mutam din zona asta pe acolo sper ca nu v-am torturat cu intrebarile,daca da imi cer scuze de pe acum m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Haga, informatii luate de pe Gemeente Den Haag (www.denhaag.nl): Woningcorporaties WoonInvest Leidschendam Zaagmolenstraat 98 2265 WV Leidschendam tel 070 30111000 Vidomes Leidschendam-Voorburg Weigelia 8 2262 AB Leidschendam tel 070 3172200 -------------------------------------------------------------------------------- Vestia Den Haag Zuid-West Zichtenburglaan 16 2544 EB Den Haag tel 070 321 5353 www.vestia.nl Vestia Den Haag Zuid Oost Leeghwaterplein 45 2521 DB Den Haag tel 070 3654762 -------------------------------------------------------------------------------- Staedion Wonen Woonbedrijf West Stadszijde 5 2543 VZ Den Haag tel 0800 5505505 www.staedion.nl Staedion Wonen Woonbedrijf Oost Zinkwerf 5 2544 EC Den Haag tel 0800 5505505 -------------------------------------------------------------------------------- Informatiecentrum Den Haag Zuidwest(Haagwonen en Staedion) Leyweg 649A Haagwonen/ St. Beheer Sociale Woningen Haaglanden kantoor Zoutkeetsingel 40 2512 HN Den Haag tel 070 3880388 en kantoor Zichtenburglaan 39 2544 EA Den Haag tel 070 3218418 www.haagwonen.nl DUWO Kamerwinkel Huygensstraat 2 2515 BC Den Haag tel (070) 3051400 ma t/m vrijdag 08.30 tot 17.00 uur e-mail: info@duwo.nl http://www.woonnet-haaglanden.nl/ Sociale huurwoningen http://www.woondomein.nl/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...