Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cura de slabire medicalizata


Recommended Posts

Stiti cumva unde se facein Bucuresti? Eu stiu ca la Vilcea se facea parca la sectia endocrinologie??!!! Nu sint sigura de asta, dar parca asa era. Sa explic: mama are diabet, colesterol si un fel de hepatita din cauza faptului ca maninca prea mult si are o greutate mult mai mare decit ar trebui (nu-s de ce ma ascund dupa deget, e obeza). Ca sa scape de bolile astea ar trebui sa slabeasca, nu stiu cit pt ca doctorita familiei i-a facut analizele, i-a spus ce are dar NU I6A SPUS NIMIC IN PRIVINTA CUREI DE SLABIRE [:(] iar mama sau se preface sau chiar a uitat ce inseamna sa manince sanatos :( cind am sunat-o mi-a zis ca maninca brinza cu smintina si era bine cica, conform regimului .... Deci ... cum eu nu am cum sa o supraveghez de la distanta, ma gindeam sa mearga la o cura de slabire medicalizata. Dar unde se practica???? Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Anul trecut, mama mea a fost internata doua saptamini la Institutul Ana Aslan - Otopeni. Acolo a tinut un regim alimentar strict pentru bolile de care sufera. Fiecare pacient e supravegheat alimentar si medical in functie de particularitatile sanatatii lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chatonel, nu stiu ce medicatie are mama ta , insa eu am auzit ca virgula combinatia liv 52 + redigest face minuni cind e vorba de ficat. si am mai auzit ca aceasta combinatie face minuni cu metabolismul lipidic, adica ajuta la scaderea in greutate....daca vrei aduc maine prospectele si ti le trimit pe mail, sa vezi si tu despre ce e vorba.... bibi si [ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by zizica
Anul trecut, mama mea a fost internata doua saptamini la Institutul Ana Aslan - Otopeni. Acolo a tinut un regim alimentar strict pentru bolile de care sufera. Fiecare pacient e supravegheat alimentar si medical in functie de particularitatile sanatatii lui.
m-am uitat pe net si am vazut ca este o cura de infrumusetare???? Nu e rau, dar nu e ce-i trebuie mamei mele, dar iti multumesc pentru raspuns... e vorba sa slabeasca URGENT 10kg + inca alte 15-20 apoi..... Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bibilica
chatonel, nu stiu ce medicatie are mama ta , insa eu am auzit ca virgula combinatia liv 52 + redigest face minuni cind e vorba de ficat. si am mai auzit ca aceasta combinatie face minuni cu metabolismul lipidic, adica ajuta la scaderea in greutate....daca vrei aduc maine prospectele si ti le trimit pe mail, sa vezi si tu despre ce e vorba.... bibi si [ispita]
multumesc, dar nu e nevoie... caut in continuare p cura de slabire medicalizata... Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chatonel, mama nu a fost acolo pentru cura de infrumusetare. A fost pentru tratament sub stricta supraveghere. Obezitate, ulcer, cardiopatie ischemica, artroza, sa continui? Si tratamentul a dat rezultate, altfel nu iti scriam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok, zizica, te cred pe cuvint :)) din pacate pe net nu scrie mare lucru... Poti sa imi spui cit a slabit in timpul asta si daca crezi ca in doua saptamini o persoana nemotivata poate sa isi faca un obicei in a minca cam in acelasi stil? Problema cu maica-mea e ca ar vrea medicamente, alte chestii, dar nu sa nu mai manice, adica nu dieta!!! :(((( (ma enerveaza tare rau cu chestia asta). ps am vazut pe net si niste tarife, ceva de genul 500€- 2 sapt,dar era tot la cura aia de infrumusetare... pe mama ta cit a costat-o? Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind mama a avut trimitere de la medicul de familie. Apoi a dat telefon la institut pentru programare. Si cu toate astea a platit cam 2 milioane. Institutul e organizat ca un hotel, daca nu suna prea pretentios. Are camere cu doua paturi, grup sanitar propriu cu cada. Arata foarte curat si nu miroase a spital. Acolo a refacut toate analizele. De slabit a slabit ~ 7 kg in 14 zile. Pentru ca mincarea e de regim: fara sare, fara gust. Dar fiind izolat nu ai de unde sa cumperi "prostii". Asa ca trebuie sa maninci la orele fixe de masa si meniul pe care-l primesti. Nu ai cum sa trisezi. Sa nu intelegi de aici ca mincarea era proasta. Nu. Pentru un om bolnav era tocmai corespunzatoare. Si eu de cite ori am fost in vizita la mama, nu i-am dus nici macar un suc. Pentru ca daca s-a dus acolo sa realizeze ceva, n-am vrut sa o ispitesc. Si mi-a multumit pentru asta. Impreuna cu mama s-a internat si sora ei, mult mai obeza ca mama. A slabit ~ 10 kg. Regimul ei a fost mai drastic. Dupa ce au iesit "fetele" de la "infrumusetare", au luat retetele de mincare permisa si au continuat acasa regimul. Pe linga regim alimentar se face si gimnastica sub indrumare medicala. Mie mi-a placut extraordinar de mult acolo. Ma gindeam ca mi-ar trebui si mie asa ceva. Nu am nici un interes sa fac reclama institutului. Mama se va interna iar la toamna. Iti tin pumnii sa gasesti altceva mai bun pentru mama ta. Sanatate multa si sper ca ti-am descris cit de cit corect conditiile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...