Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Slabire cu balon endogastric?!?


Oaspete

Recommended Posts

Draga Androix,
quote:
In plus fata de asta, Adela draga, sunt persoane obeze care ajung asa nu numai din cauza obiceiurilor culinare sau din cauza lipsei de miscare. Incearca sa te gandesti si la asta inainte sa te sochezi in halul asta.
Nu este intentia mea sa ma cert. Forumul nu este pentru cearta, este sa ne ajutam; cu sfaturi, cu experienta noastra, cu avertizari... Chiar nu vreau sa fiu inteleasa gresit. Nu vreau sa ma cert cu nimeni. Tot ce vreau este ajut. Pentru ca aici am gasit ajutor cand am avut nevoie. Sa stii Androix ca imi dau seama ca sunt persoane la care metabolismul nu conlucreaza sau nu raspunde asa cum normal ar trebui. Dar eu cred cu tarie ca toate acestea au o cauza endocrina, care daca o determini poate fi remediata. Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nici intentia mea nu a fost sa starnesc vreo controversa. Imi pare rau daca asta a parut... Sunt de acord cu tine Clopotzel cand spui ca "esti ceea ce mananci". Dar ce te faci cand alegerea initiala nu a fost a ta??? Si ma refer la primii ani de viata. Sunt atatia parinti de-a dreptul inconstienti, care nu isi dau seama ca isi chinuie copiii pentru toata viata indopandu-i. Exact asta e situatia persoanei pentru care incercam sa aflu informatiile: in copilarie parintii l-au indopat cu mancare gatita "ca la mama acasa" si cu suplimente de vitamine care probabil ca nici nu erau necesare. Apoi comportamentul de tip "iti mai pun o portie, hai ca vad ca ti-a placut!!!" presupun ca a intensificat problemele. Probabil ca numarul de celule adipoase s-a marit in progresie geometrica si se stie ca obezitatea achizitionata in copilarie e cea mai nenorocita. A fost un copil obez, apoi cand a crescut si a realizat cat pierde din cauza asta (copiii radeau de el, nu il luau in grupurile lor de joaca pentru ca nu putea fugi la fel de tare ca si ei, la fotbal il puneau in poarta pentru ca umplea poarta, etc) a incercat sa faca ceva pentru el, impotriva parintilor din nou inconstienti. S-a apucat de sport (in urletele mamei care nu intelegea "la ce ii trebuie") si a devenit chiar campion national. Uneori chiar a exagerat vazand ca excesul da roade in ceea ce priveste recapatarea imaginii visate. O perioada indelungata a fost totul OK, imagine de atlet, psihic beton. Dar este o chestie demonstrata prin studii ca la pubertate si in prima tinerete corpul este avantajat din punct de vedere hormomal si obezitatea poate fi tinuta sub control mai usor. Apoi a inceput sa munceasca, sa aiba din ce in ce mai putin timp pentru el, pentru odihna, pentru mese regulate si controlate, etc. Si greutatea a revenit la loc ca un bumerang. A incercat diverse regimuri sanatoase (si nu vorbesc de dietele miraculoase ci de comportamente sanatoase adoptate pe perioade lungi de timp - luni, ani de zile) insotite de sport. Si tot degeaba....De mentinut s-a mentinut la o greutate aproximativ constanta, dar de dat jos....nimic. V-am povestit cazul nu pentru a ma justifica, ci pentru a creste gradul de constientizare cu privire la alimentatia copiilor, pentru ca stiu ca majoritatea de aici de pe forum suntem mamici sau viitoare mamici si nu cred ca isi doreste vreuna sa faca rau copiilor ei. Am fost in weekend la mare si am fost socata de cati copii obezi am vazut pe plaja. Mai mult decat atat, exista o diferenta clara de "comportament alimentar" defectuos: cei care erau normali beau apa plata, mancau fructe, etc iar cei deja obezi rontaiau snacksuri si beau sucuri dulci...... http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela,
quote:
am fost socata de cati copii obezi am vazut pe plaja.
Asta este concluzia care o trag si eu de fiecare data cand merg la plaja, la piscina, la mare... Unde oare va ajunge generatia de astazi?!? Ce se va intampla cu "specia" umana?!? hai ca am deviat de la subiect. Ref la subiectul nostru, sper ca prietenul tau sa gaseasca o cale de rezolvare pentru problema lui cat mai putin agresiva pentru corpul lui, si care sa il ajute cat mai mult. Am inteles ce ai spus tu, si intr-adevar o problema endocrina purtata poate zeci de ani ... nu stiu cum si cat de usor poate fi anihilata. Da, e mare lucru sa ai parinti cu capul pe umeri si cu o educatie culinara buna. Mare lucru. Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Eu am inel la stomac si nu regret o clipa decizia luata si micile incizii. In doua luni am slabit 15 kg. FARA PREA MULTE EFORTURI. Si nu am fost obeza doar supraponderala si doctorul a acceptat sa ma opereze nu pentru bani ci pentru motivatia si nefericirea mea. Mi-am recapatat increderea in mine, am gasit un job extraordinar si ma bucur de fiecare clipa. Salutari de bine, Adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo: balonul in Belgia nu se mai foloseste de ani buni! Doctorul meu a spus ca era o metoda periculoasa care afost chiar interzisa; Nu pot sa dau detalii, nu m-a interesat subiectul la ora aceea. Pupici pe burtici, Adina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!!!! Nu poti sa-mi dai mai multe amanunte?
quote:
Originally posted by adina1
Buna fetelor, Eu am inel la stomac si nu regret o clipa decizia luata si micile incizii. In doua luni am slabit 15 kg. FARA PREA MULTE EFORTURI. Si nu am fost obeza doar supraponderala si doctorul a acceptat sa ma opereze nu pentru bani ci pentru motivatia si nefericirea mea. Mi-am recapatat increderea in mine, am gasit un job extraordinar si ma bucur de fiecare clipa. Salutari de bine, Adina
4 ani - februarie 2004 http://community.webshots.com/user/cristinat7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Tocmai am raspuns la aceste intrebari la "liposuctia pro sau contra", imi cer scuze ca nu am timp sa repet povestea, insa impachetez, maine plec in Romania la mama!!!!!!!!!! Daca chiar va intereseaza raspunsul meu va va lamuri multe semne de intrebare. Va pup si promit ca marti(atunci ma intorc) va voi scrie mai mult. Pupici la mamici, Adina si Alessia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...