Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS sau Sindrom Polichistic?!?


Recommended Posts

Uite acum am ajuns de la ecografie, iar raspunsul e astfel: "Although not completely typical, the appearance within the ovaries, given the clinical presentation, could be in keeping with PCOS, but would require biochemical correlation". Ma gandesc ca "biochemical correlation" se refera l aanalize hormonale. De ce ar mai fi nevoie pentru o confirmare sau o infirmare a diagnosticului, avand in vedere ca analizele hormonale sunt astfel: Free Testosterone 5.3 pmol/L T.S.H. 0.99 mU/L FSH 10.3 U/L LH 64.9 U/L Progesterone 4.8 n mol/L Oest-17 Beta 820 pmol/L Medicul mi-a facut si test Papanicolau, dar inca nu am rezultatele. Se poate confirma diagnostiucl? Numai luni vorbesc cu ginecologul, asa ca, pana atunci, imi rumeg mintile. Va rog sa ma luminati si pe mine, Adi [help] "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu cred ca "biochemical correlation" se refera mai degraba la analiza citologica (adica lama). Nu spuneai ca ti-a luat proba si pentru Papanicolau si inca nu a venit raspunsul? Deci ceea ce a vazut dr. corelat cu analizele hormonale si apoi cu citologia iti vor da diagnosticul corect. Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, corelarea investigatiilor de tip eco, analize hormonale, gineco sunt facute de endocrinolog, mai rar de ginecolog. De fapt ginecologul ar trebui sa te trimita la endocrinologie. PCOS este perturbare hormonala mai complexa, putin cunoscuta, investigata de zeci de ani dar fara leac. Se poate tine in frau. In alte tari este o problema considerata foarte serioasa, in sensul ca medicii se si implica. In Romania .... hmm... e mai complicat. Daca ai "bafta" sa nimeresti un endocrinolog barbat iti spune: asta e, asa-i cu femeile! [bang] La eco cauta chisturi ( desi 50% din femeile cu PCOS sau SSL nu au chisturi ), inflamare ovare dar si diverse modificari pe uter / col ( de aici PapaN). Stiu ca ar mai trebui sa-ti spuna sa-ti supraveghezi sanii cu mare atentie; corpul tau prelucreaza aiurea estrogenii si pot sa apara tot felul de probleme, majoritatea minore dar trebuie supravegheate. Analizele hormonale ridica intrebari la raportul LH / FSH ; daca-i mai mare de 1 este primul semn / prima suspiciune de PCOS. Apoi se uita ce alte deviatii hormonale au mai aparut. In mod normal, ar mai trebui sa iti faca analize legate de cortizol si insulina, determinare nivel de colesterol si.. mai era ceva dar am uitat. Importanta este diagnosticarea si simptomele cele mai suparatoare ( de la kg in plus la depresii, stari de oboseala, etc). Apoi exista programe de "stapanit" amarastenia asta. Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
mi-a dat si mie doctorul sa-mi fac dozarile hormonale pentru mastoza fibrochistica. Si mi-a dat de facut FSH si LH si Estrogenii in ziua 14-a si Progesteronul in ziua 21. Sunt bune zilele deoarece nu prea mi s-a parut de incredere doctorita la care am fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...