Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dupa o drama, mami exagerat de excesiva cu bebe!


Recommended Posts

Adi, o admir pe sotia ta care a avut puterea sa mearga mai departe in ciuda a tot ce-a fost. Este o femeie puternica daca a reusit sa treaca peste aceasta tragedie si sa dea viata unui alt copil. Eu nu mi-as putea reveni niciodata dupa asa ceva si n-as putea s-o iau de la capat, stiu sigur lucrul asta. Lasa-i timp, se va convinge si singura ca fetita nu este in nici o primejdie. Fii alaturi de ea ca si pana acum, mergeti la un psiholog si vei vedea ca totul va fi bine. In nici un caz n-o acuza ca prin atitudinea ei prea posesiva ii face rau fetitei, deocamdata ea retraieste copilaria micutului Bogdan si sta cu inima stransa ca intr-o buna zi s-ar putea intampla o nenorocire. Gandeste-te ca si-a pierdut copilul, lucrul acesta este cel mai ingrozitor din cate exista si inevitabil raman urme care nu pot trece vreodata definitiv. Stiu ca o intelegi pentru ca o iubesti, dar ai rabdare cu ea pentru ca deocamdata e prea devreme sa uite tragedia intamplata. Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adi, eu te sfatuiesc sa discuti serios cu sotia ta si sa planificati al doilea copil, si, intre timp, eventual sa urmeze si niste sedinte la un psiholog bun. Venirea unui al doilea copil va atenua destul demult aceasta posesivitate, sint convinsa. In plus, copiii se vor avea unul pe altul ca parteneri de joaca, familia voastra o sa fie de 2 ori mai fericita ! Succes ! [gravi] 28 sapt si [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scumpe mãmici, Vã multumesc din suflet pentru sfaturile si raspunsurile pe care mi le-ati dat. Conteazã enorm pentru mine. Nici sã nu vã gânditi cã nu am sã fiu alãturi de fetite, ele sunt pentru mine lumina ochilor si “groaznica” iubire pentru ele mã va ajuta sã reusesc. Am listat tot ceea ce mi-ati rãspuns si i-am arãtat sotiei. Nu stia ce subiect am postat si a rãmas foarte surprinsã (plãcut). Am stat de vorbã foarte mult pe acest subiect si a fost de acord sã mergem la un psiholog. Am hotãrãt, ca o prioritate, sã ne cumpãrãm un calculator, iar în scurt timp sã ni se alãture si ea pe forum. Cât despre al doilea bebe, nu stiu, sunt multi factori care tind cãtre nu (vã rog sã nu ma întrebati care). Iubesc sã... IUBESC! Cu respect, Adi. [hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, transmite-i sotiei tale din partea mea numai bine [flo]. M-am gandit mult la voi si speram sa va decideti sa va cumparati calculator [bis]. Sincer, abia astept sa o avem printre noi. Felicitari pentru deciziile luate! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, Asa cum au spus cateva stimate doamne, indicat ar fi al doilea bebe. Eu am un var care si-a pierdut fetitza la 5 anisori (operatie pe cord). Au trecut cativa ani dupa tragedie, au nascut alt copil, si... acesta a murit la cateva luni. Acum au 2 copii. Baiatul clasa a XI-a si fata clasa a IX-a ( pe fata am anuntat-o chiar azi ca a intrat la liceul pedagocic cu media 9.80) Cred ca ai inteles ce a fost in sufletul acestor oameni DAR, nimic nu i-a oprit sa continue, sa lupte, sa-si gaseasca fericirea, pe care dupa ani, au gasit-o. Ce minunat ar fi daca barza i-ar aduce gargaritzei tale un fratior sau o surioara. Va urez sanatate si impliniri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adi.Avem cumva aceeasi situatie . In 1998 s-a nascut Alex. In 2001,ianurie 3, s-a stins dupa 3 saptamani.Avea 2 ani si jumatate(leucemie !!)"accident genetic"- te consoleaza, pe mine nu. . S-a dus...iar noi am ramas singuri. Nu pot sa iti spun ce greu a fost dupa.Anul trecut a venit Andrei. Are 11 luni acum. E o bomboana de baiat. La fel cum spui e si sotia mea. Si e psiholog. Cred ca pe undeva s-a intamplat ceva. Si nu cred ca se va mai repara vreodata. Si in privinta grijei pentru copil - care este exagerata si in privinta noastra.Decesul unui copil este in topul cauzelor imbolnavirilor psihice. La fel sunt si eu si sotia mea cu Andrei, mai mult decat grijuliu, exasperez medicii cu intrebarile, analize de la 3 luni, etc. Nu ai ce face. Cine nu a trecut prin asa drama nu stie cum este. Nu pot decat sa iti spun decat ca trebuie sa te impaci cu situatia si sa o iei ca atare, sa incerci sa consideri ca ce s-a intamplat a fost mai bine pentru el si nu s-a chinuit. Poate sunt mai dur, dar asa am ajuns sa gandesc. Altfel innebunesc !!! ( anul viitor ar fi mers la scoala !!)Cornel Agapi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, eu o intleg pe sotia ta, chiar foarte bine. Nu amtrecut prin ce a trecut ea, si totusi, mi-este tare frica sa nu i se intample ceva bebelusului nostru. Sau sotului meu. Am cosmaruri multe, chiar si treaza, tot timpul am in cap numai accidente, intru in panica.... P.S. Aveti o fetita superba, cu niste ochisori imensi. Multa sanatate. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by corge
Draga Adi.Avem cumva aceeasi situatie . In 1998 s-a nascut Alex. In 2001,ianurie 3, s-a stins dupa 3 saptamani.Avea 2 ani si jumatate(leucemie !!)"accident genetic"- te consoleaza, pe mine nu. . S-a dus...iar noi am ramas singuri. Nu pot sa iti spun ce greu a fost dupa.Anul trecut a venit Andrei. Are 11 luni acum. E o bomboana de baiat. La fel cum spui e si sotia mea. Si e psiholog. Cred ca pe undeva s-a intamplat ceva. Si nu cred ca se va mai repara vreodata. Si in privinta grijei pentru copil - care este exagerata si in privinta noastra.Decesul unui copil este in topul cauzelor imbolnavirilor psihice. La fel sunt si eu si sotia mea cu Andrei, mai mult decat grijuliu, exasperez medicii cu intrebarile, analize de la 3 luni, etc. Nu ai ce face. Cine nu a trecut prin asa drama nu stie cum este. Nu pot decat sa iti spun decat ca trebuie sa te impaci cu situatia si sa o iei ca atare, sa incerci sa consideri ca ce s-a intamplat a fost mai bine pentru el si nu s-a chinuit. Poate sunt mai dur, dar asa am ajuns sa gandesc. Altfel innebunesc !!! ( anul viitor ar fi mers la scoala !!)Cornel Agapi
Cornel,[ruga] pentru copilul pierdut si sa dea Dumnezeu sa va fie bine de acum inainte alaturi de bebe Andrei! Eu ma intreb cum mai merge viata inainte pentru parintele care a patit asa ceva, cum poate Dumnezeu sa le dea putere sa se mai trezeasca a doua zi... Va felicit pentru puterea voastra de a continua si va urez sa va fie bine (si tie Cornel, si tie Adi, alaturi de sotiile voastre dragi)[flo][flo][flo]! Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adi, M-ai pus pe gânduri, mai ales cã sotia ta este psiholog. Nu te descuraja, si eu sunt psiholog dar mai inainte de toate sunt om. Psihologii nu sunt mai protejati decat altii de suferinta. Stii zicalele alea cu "electricianului nu ii merge lumina in casa...", e cam asa e si cu noi. E mai usor sa ii ajuti pe altii decat sa te ajuti pe tine. Asa ca nu renunta la ideea de a consulta un psiholog, mai ales daca sotia ta este deschisa ideii. Este foarte usor sa lucrezi cu persoane cooperante si care isi doresc sa schimbe ceva in bine in viata lor. Mult succes si sunt convinsa ca impreuna veti reusi sa treceti peste orice. Iubirea si sustinerea reciproca ajuta enorm in astfel de cazuri. Adela http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...