Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Relatia nasi-fini


Recommended Posts

Botezul. Ce minunatã ºi dumnezeiascã lucrare este sfîntul botez! Cata emotie si cata grija arata fiecare in pregatirea acestui act crestinesc si dintre toate cele, cea mai importanta alegere este cea a nasilor. Nasii sunt cei care mai tîrziu trebuie sã dea pildã ºi îndrumãri frumoase finului sau finei lor sunt cei care, cel putin crestineste, trebuie sa fie gata sa-i suplineasca pe parintii in cazuri extreme. Fiecare dintre noi viseaza la o relatie frumoasa intre copii nostri si nasii lor de botez. Fiecare spera ca cei pe care i-au ales sa fie vrednici de aceasta sarcina si sa gaseasca intotdeauna timp, rabdare si intelegere pentru cei pe care i-au adus in lumea crestinilor. Ce faci insa in cazul in care acestia considera ca, odata implinita aceasta sarcina, odata copilul scufundat in cristelnita si crezul rostit, odata petrecerea terminata si banii pusi pe masa, obligatiile lor s-au terminat ? Cum faci sa-i apropii mai mult de mogaldeatza aia mica dupa care toata lumea ta se invarte ? Cum ii faci sa-si priveasca finul ca pe propriul lor copil( sau ma rog, pe aproape) ? Cum faci sa nu te mai doara atunci cand vezi ca zilele si lunile se scurg si nici unul dintre ei nu da macar un telefon ? Cum faci sa le aduci aminte ca rugamintea expresa a parintilor a fost sa se poarte fata de copilul inca nenascut ca niste parinti spirituali ? Cum faci sa le amintesti ca singurele tale pretentii au fost de apropiere si de caldura sufleteasca, nu de haine, jucarii si alte cadouri ? Refuz sa cred ca am facut o alegere atat de proasta pentru David. Merita mai mult. Mult mai mult ! Sunt convinsa ca nu sunt singura care ma confrunt cu aceasta problema si-mi place sa cred ca undeva exista o rezolvare. Au mai trecut si altii prin asa ceva? S-a ameliorat relatia? Sau ati ingropat-o de tot?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, din pacate ai ales gresit nasii... si eu am gresit cand mi-am ales nasii de casatorie care mai apoi au devenit si nasii baietelului meu. Atat de rar discutam la telefon ca nici n-au stiut ca am ramas insarcinata a doua oara si drept urmare, mi-am ales alti nasi. Nu avem cum sa schimbam situatia. Ma doare si pe mine, dar nu fac valva in jurul acestui subiect. Nu vorbim in casa de fata cu cel mic, mai rau e ca nasa fetitei vine foarte des si din fericire ii aduce intotdeauna ceva si baietelului si eu chiar i-am zis sa-i spuna nasa. Asta e! Nu pune la suflet, nu merita ei tristetea ta. De ameliorat situatia eu n-am stiut ce sa fac. Poate citim si invatam de la altii. Astept si eu alte pareri referitor la subiect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate. Dar cred ca botezatul si nasitul mirilor a devenit in ziua de azi cu totul altceva. Majoritatea privesc acest lucru ca o datorie a nasilor de a sprijini financiar finii/parintii finului la momentul evenimentului. Putine nunti/botezuri am auzit la care nasii sa nu trebuiasca sa "cotizeze". Ca bine spui: hainute, cadouri simbolice - sunt perfect de acord. Nu sunt insa de acord cu banii. Vorba vine ca nu sunt de acord, cand a fost de dat i-am dat (cu placere); insa am refuzat sa-i iau. Si atunci intreb si eu: ce a mai ramas din traditia cea frumoasa, de "parinti spirituali"? Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de bibi
Botezul. Ce minunatã ºi dumnezeiascã lucrare este sfîntul botez! Cata emotie si cata grija arata fiecare in pregatirea acestui act crestinesc si dintre toate cele, cea mai importanta alegere este cea a nasilor. Nasii sunt cei care mai tîrziu trebuie sã dea pildã ºi îndrumãri frumoase finului sau finei lor sunt cei care, cel putin crestineste, trebuie sa fie gata sa-i suplineasca pe parintii in cazuri extreme. Fiecare dintre noi viseaza la o relatie frumoasa intre copii nostri si nasii lor de botez. Fiecare spera ca cei pe care i-au ales sa fie vrednici de aceasta sarcina si sa gaseasca intotdeauna timp, rabdare si intelegere pentru cei pe care i-au adus in lumea crestinilor. Ce faci insa in cazul in care acestia considera ca, odata implinita aceasta sarcina, odata copilul scufundat in cristelnita si crezul rostit, odata petrecerea terminata si banii pusi pe masa, obligatiile lor s-au terminat ? Cum faci sa-i apropii mai mult de mogaldeatza aia mica dupa care toata lumea ta se invarte ? Cum ii faci sa-si priveasca finul ca pe propriul lor copil( sau ma rog, pe aproape) ? Cum faci sa nu te mai doara atunci cand vezi ca zilele si lunile se scurg si nici unul dintre ei nu da macar un telefon ? Cum faci sa le aduci aminte ca rugamintea expresa a parintilor a fost sa se poarte fata de copilul inca nenascut ca niste parinti spirituali ? Cum faci sa le amintesti ca singurele tale pretentii au fost de apropiere si de caldura sufleteasca, nu de haine, jucarii si alte cadouri ? Refuz sa cred ca am facut o alegere atat de proasta pentru David. Merita mai mult. Mult mai mult ! Sunt convinsa ca nu sunt singura care ma confrunt cu aceasta problema si-mi place sa cred ca undeva exista o rezolvare. Au mai trecut si altii prin asa ceva? S-a ameliorat relatia? Sau ati ingropat-o de tot?
[si-eu] Se mai intampla in viata, in virtutea inertiei, sa luam si decizii gresite, din pacate! Eu mi-am pus o ambitie (prosteasca[batcap], dovedita ulterior) sa botez copilul aici, (tocmai cum spui si tu), sa isi aiba nasii aproape, sa fie prieten cu nasicul mic, sa se joace impreuna.....am dorit sa aiba o relatie de suflet, de bunuri materiale nici nu s-a pus problema, le-am spus din capul locului: fara obligatii. Si acum regret pana in panzele albe....hmm, de fapt nu regret nimic, nici macar nu imi pasa[indecent], de fapt chiar ma bucur ca bb al meu nu e in relatii cu nasii. YUPIIIII[bum] Macar alegerea ta a fost proasta pe langa a mea, care mai proasta nu se putea[bang] Stiu, ciuda iti este pe tine ca nu ai putut prevede ce va urma. Bibi, eu zic sa te linistesti, sunt oameni ptr care nu merita sa te consumi, le faci pur si simplu asa[bruta] Priveste in jurul tau si vei ramane uimita ca mai exista si oameni de suflet, nu doar brute.[xx(] Al meu baietel are o alta nasica (care ii va taia si motul) care il iubeste tare mult( 100% sunt convinsa, si dealtfel si noi o iubim si indragim tare mult)[bis] Asa ca nu te mai crapona, cauta si vei gasi[flo][bis] Mada, mami de Antonia****06.01.2001 Lukas******14.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasa baietelului meu, Alina (necasatorita 24 ani), o dulce...am ales-o dintre multi ofertanti...A fost o intamplare foarte haioasa... Ea e "de vina" pentru venirea lui David pe lume... Stai sa nu intelegem gresit... A venit la noi in vizita in UK si ne-a intrebat ce ne trebuie din Ro, si noi am spus ca prezervative...ca acolo scumpe!!! Si ea...le-a uitat in Bucuresti (dupa ce luase o punga!!!!). Mi se parea foarte logic ca ea sa boteze copilul!!! Oricum simbolic, ca noi puteam sa ne cumparam si singuri...dar ne-a bazat pe ea si nu ne-am facut "stoc"!!! Ne amuzam si acum pe tema asta! Si chiar ieri vorbeam cu ea, se pregateste de nunta si l-a pus in tema pe viitorul sot, ca daca cumva murim noi (sau disparem subit) ea va avea un copil de crescut...s-a cam speriat bietul de el...dar pot sa mor linstita, va fi pe maini bune copilul meu. Sinzi si DAvid http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of..of, mai Bibi...Relatia nasilor nostrii cu noi si implicit cu Maya este relativ ok....ei locuiesc in Austria. dar vin destul de des.cateva zile /luna cel putin...ne vedem aproape de cate ori vin...dar relatia nu este asa cum as vrea eu....ei sunt mai in varsta decat noi, traiesc la un super standard si nu au copii...si nu prea avem multe in comun....ei, ca oameni sunt super ok iar cu noi s-au purtat tot timpul ireprosabil, nu am nimic sa le reprosez.....chiar in seara asta am fost la ei sa mai vorbim despre petrecerea de 1 anisor a Mayei..i-au cumparat o groaza de hainutze si bijuterii..dar si eu simt ca nu o iubesc asa de tare cum ar trebui.. Ma gandesc ca suntem noi prea pretentioase...ca vrem ca toata lumea sa se invarta in jurul copiilor nostrii( nu ca nu ar fi normal sa fie asa)..iar ei poate ii iubesc in felul lor...sau poate nu se pricep sa arate asta...nu stiu Pe de alta parte, si noi suntem nasii unui baietel...nu stiu daca ei sunt multumiti de alegerea facuta...nu ne vedem prea des...poate ar trebui sa ma gandesc mai serios la asta.... In ce priveste comportamentul nasilor lui Davidutz...eu nu cred ca se vor schimba...mai ales daca au copii..daca vroiau sa il accepte ca pe unul de-al lor..simteai asta deja...iar daca nu au facut-o pana acum...greu de crezut ca vor simti sa o faca mai tarziu...sper sa ma insel. Oricum Davidutz nu are nevoie decat de dragoste curata si din toata inima....nu "din obligatie" asa ca nu te mai enerva gratuit...nu merita! Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, bibi, din pacate ai mare dreptate. Si noi suntem in situatia asta, relatia cu nasii nostri de cununie si de botez ai Clarei, nu decurge deloc asa cum as fi vrut si cum imi imaginam. Pt. noi ca pt. noi, dar pt. Clara m-a durut de multe ori indiferenta lor. Si mi-am facut tare mult sange rau si multi nervi. Dar, intre timp, m-am mai resemnat si incerc sa iau lucrurile asa cum sunt, nu am cum sa le schimb, din pacate. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca si intr-o relatie: nu stii niciodata cum evolueaza lucrurile. Eu am nasi de cununie o prietena si al ei sot. Ne cunosteam din primul an de facultate, tocmai ce s-au implinit 15 ani de cand suntem bune prietene si nu am de ce sa imi fac griji. Regula a fost ca prima care se casatoreste o naseste pe celalata, adica ea a fost mai harnica decat mine, asa ca eu sunt fina si ea nasa. Atat doar ca noi am emigrat in america anul asta si sper sa poata veni nasa si prietena mea draga s-o boteze pe bebelina din burtica (6 luni). Si cand eram in tara ne vizitam si vorbeam la telefon foarte des. Asa relatie nasi-fini as dori tuturor. Numai bine tuturor, Carolyne si bebelina din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasii nostri de cununie au fost si nasii micutlui. Am avut ca nasi o pereche de tineri necasatoriti alesi tocmai pentru a avea o relatie de prietenie, pentru a avea pe umarul cui sa ne "plangem"...Treaba sa in felul urmator: ei s-au despartit in luna septembrie, in ciuda faptului ca urmau sa se casatoreasca dupa 5 ani de prietenie...Nasa e prietena mea cea mai buna, imi e ca si o sora, ne stim de vreo 10 ani, iar el mi-a fost coleg de facultate si prieten doar datorita faptului ca au fost ei impreuna... Acum nasul vine la noi ca sa-l vada pe micut o data-n pasti si atunci abia se uita la el si-mi vine sa-i sparg capul, iar nasa vine tot a doua zi si ma bucur enorm ca de cand vine si pana pleaca sta numai cu Raul si il iubeste ca si cum ar fi al ei...Eu sunt intr-un fel linistita ca (Doamne ferste) s-ar intampla ceva cu noi, stiu ca ea nu l-ar parasi pe Raul si nu l-ar lasa singur...Nici noi nu avem pretentia sa ne aduca nimic ci doar sa vina sa-l vada, sa-l pupe, sa-l iubeasca cat de cat, sa simta ca are si nas nu doar nasa... Ei, totusi suntem multumiti ca alegerea noasrta a fost buna doar pe jumatate...E bine si asa, nu??? Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos http://www.bebelusi.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce am intilnit pina acum (in familia mea sau in jurul meu) ma face sa cred ca atunci cind relatia nasi-fini nu merge acest fapt se datoreaza unei alegeri gresite a nasilor de catre fini. Finii isi doresc sa fie cununati de nu stiu ce oameni...notabilitati locale...afaceristi...pe care i-au cunoscut, poate chiar bine, poate chiar mult timp, dar care nu se simt atit de apropiati incit sa tina mortis sa cunune. Daca e sa recunoastem, putini isi aleg viitorii nasi pentru calitatea morala si potentialul spiritual al acelor persoane. Ii prefera pentru ca au bani sa finanteze evenimentul (pentru ca recunosc e o mare investitie, al carei pret nu tine cont de salariul mediu pe economie). Iar nasii o fac dintr-un fel de obligatie, nu stiu sa spuna nu. Si de aceea dupa ce faptul a fost consumat isi vad de treaba. Singura relatie nasi-fini care sa functioneze corect e cea in care cineva isi doreste sa fie nas si se ofera unui cuplu sau unor parinti(fie pentru casatorie fie pentru botez).Dar recunoasteti ca e rar. Alta greseala. Exista tendinta generala de a se considera ca nasii de la cununie trebuie sa fie nasii primului copil. Deja parintii copilului nu sint multumiti de relatia pe care o au ei cu nasii, in plus le mai forteaza mina, sub un pretext fara fundament. Citi dintre cei care au un copil cauta ca nash o persoana cu valori morale inalte ? Majoritatea vor probabil sa stie ca nasii dispun de mijloace materiale sau financiare pentru a-l face "fericit" pe copil. Citi parinti de copii se simt incintati sa vad pe nash jucindu-se cu copilul ore intregi, invatindu-l lucruri noi, ducindu-l la plimbare... atit timp cit acel nash "vine cu mina goala" si nu aduce "macar niste dulciuri sau o jucarie la copil" ? Alta greseala in modul de a aborda problema e ideea din strabuni ca "in caz de ceva copiii vor fi pe miini bune". S-a modernizat si Ro in ultimii ani. Din pdv legislativ, cind parintii unui copil dispar, nici o institutie nu il va da spre educare nasilor. Nimeni nu ii va impiedica sa il ajute pe copil, dar nu le va fi dat in crestere. Sint privilegiati membrii familiei (deci daca nasii sint frati/surori ai unuia din parinti, atunci e o sansa), altfel ajung prin orfelinate sau mai nou la agenti maternali. Decit sa criticam pe nasi ca nu fac de-ajuns, mai bine ne-am clarifica ceea ce asteptam de la ei in momentul in care ii alegem. Poate ca asteptarile noastre depasesc capacitatea lor de asumare a ceea ce vrem sa numim "obligatii sau responsabilitati" de nasi. Nu am scris aici pentru a polemica si sper sa nu luati ca pe o critica cele de mai sus. Dar parca uneori avem tendinta de a privi lucrurile din perspectiva care ne convine si nu e intotdeauna cea mai obiectiva. Haideti sa privim la noi inainte de a-i critica pe acei nasi care nu se "achita de obligatii" asa cum ne asteptam. Se vorbeste de altfel de obligatia nasilor catre fini. Dar cine imi poate spune care sint obligatiile finilor fata de nasi ? (am auzit vag de niste chestii cu prosoape, colaci, cadouri etc - la fel cum se spune ca nasii trebuie sa dea copilului nu stiu ce bani la botez, sa ii cumpere trusoul intreg, prosop de baie etc... Dar parintii copilului ce trebuie sa cumpere "in retur" nasilor ?) Daca e sa tinem atit de mult la traditii haideti sa le tinem pina la capat. Chiar as vrea daca cineva cunoaste raspunsul adica traditia, sa le spuna. Eu am facut ce mi s-a spus sa fac, nu am asteptat nimic in schimb dar am fost putin dezamagita cind am aflat ca "traditional" parintii copilului ar avea si ei niste obligatii. Nu mi-e ca nu mi-au dat nimic, dar m-au batut la cap atit de mult cu chestii de genul : vrem sa respectam traditia - si conform traditiei tu trebuie sa platesti si aia si aia... Copilul pe care l-am botezat stie ca sint o persoana care are o foarte buna relatie cu el si la virsta de sase ani a descoperit cu mirare ca sint si nasa lui si matusa lui. Iar ceea ce am facut pentru el (el fiind in Ro) as fi facut si daca nu il botezam. If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...