Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Relatia nasi-fini


Recommended Posts

quote:
Finii isi doresc sa fie cununati de nu stiu ce oameni...notabilitati locale...afaceristi...pe care i-au cunoscut, poate chiar bine, poate chiar mult timp, dar care nu se simt atit de apropiati incit sa tina mortis sa cunune.
pai, in primul rand oful meu era legat de relatia dintre fiul meu si nasii lui de botez. Asta cu cununia si notabilitatile nu mi se potriveste. Chiar saptamana trecuta ne-am cununat si n-am vrut nici un fel de nasi.
quote:
Din pdv legislativ, cind parintii unui copil dispar, nici o institutie nu il va da spre educare nasilor. Nimeni nu ii va impiedica sa il ajute pe copil, dar nu le va fi dat in crestere. Sint privilegiati membrii familiei (deci daca nasii sint frati/surori ai unuia din parinti, atunci e o sansa), altfel ajung prin orfelinate sau mai nou la agenti maternali.
Sorry, dar te contrazic si cand o fac o fac cu cartea in mana. In caz de deces al ambilor parinti asupra coplului se instituie tutela, iar codul familiei arata cine poate sau nu poate fi tutore si mai spune codul familiei ca hotararea se ia in interesul minorului. DECI nu exista nic un text de lege care sa stabileasca o ierarhie a potentialilor tutori si deci daca nasii copilului sunt foarte apropiati de el si implicati in cresterea si educarea lor instanta poate sa le incredinteze lor tutela.
quote:
Se vorbeste de altfel de obligatia nasilor catre fini. Dar cine imi poate spune care sint obligatiile finilor fata de nasi ? (am auzit vag de niste chestii cu prosoape, colaci, cadouri etc - la fel cum se spune ca nasii trebuie sa dea copilului nu stiu ce bani la botez, sa ii cumpere trusoul intreg, prosop de baie etc... Dar parintii copilului ce trebuie sa cumpere "in retur" nasilor ?) Daca e sa tinem atit de mult la traditii haideti sa le tinem pina la capat.
Eu vorbeam de obligatii MORALE si chiar ma asteptam si astept in continuare sfaturi si pareri caci asa poate poate relatia lui David cu nasii lui va fi una ca la carte. dar cand vad nasi ofuscati ca tine mi se cam taie vantul din panze[bang][bang][bang] Si ca sa-ti raspund la intrebari: DA, le-am facut cadouri nasilor si la botez si ulterior cand s-au mutat(in sfarsit, in casa lor), de Craciu si la zile onomastice. Le-am facut cadouri pentru ca-mi face placere si le sunt recunoscatoare pentru ca l-au increstinat pe David. Ca am grestit alegandu-i pe ei, asta din pacate, devine din ce in ce mai clar. Nu au copii, sunt de-o varsta cu noi si ne cunoastem de pe vremea cand stergeam aceleasi banci cu coatele si mancam aceeasi vesnici cartofi prajiti in Grozavesti. Cam atat, ca iar m-am bosumflat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu am copil, insa nasii de cununie vor fi in mod sigur(daca vor accepta) si nasii copiilor mei, asta pentru ca sunt niste oameni minunati cu credinta in Dumnezeu si care pun pe primul loc Familia!!! Stiu sa de un sfat atunci cand il ceri si cand ai nevoie si ne-au ajutat fara sa le zicem ca asa e traditia, nici nu as fi facut asa ceva oricum, pentru ca le-am spus ca nu avem pretentii, cum nici ei nu au avut, insa si de o parte si de cealalta, fiecare si-a aratat bucuria in felul propriu. Ei au fost cei care ne-au ales pe noi, si nu invers insa nu ne pare rau. Ei sunt mici "afaceristi", in sensul ca au o mica afacere din care nu iese asa multi bani, insa nu acesta a fost principiul dupa care ne-am ghidat cand noi am acceptat ca ei sa ne cunune. Deci ei au ales sa ne cunune pt. ca ne placeau mult pe amandoi, iar noi nu le cerusem sa ne cunune pt. ca am crezut ca nu vor accepta, din lipsa de timp sau din alte motive. Pentru mine nu conteaza traditia, insa nasa mea ne-a ajutat inca din timpul in care eram doar prieteni, fiind o prietena de fam. a socrilor mei. Am acceptat atat ajutorul spiritual cat si pe cel material, insa si noi la randul nostru, am fost f atenti cu ei, si vom fi indiferent de ascensiunea mai mare sau mai mica pe scara sociala, si ii iubim pentru ca in ciuda faptului ca fac parte din lumea un pic mai "buna" d.p.d.v. material, nu au uitat sa fie oameni, si sa arate si sa daruiasca iubire, in primul rand. Si ca sa va zic asa in spirit de gluma eu chiar am zis atunci inainte de nunta, ca, cheltuiesc prea mult pentru noi si ca nu este nevoie, insa ei ne-au spus ca sunt foarte fericiti sa ne ajute, si ca nu conteaza acest lucru, ca suntem ca si copii lor, si asa ne si simtim si acum. Tot respectul pentru nasii nostrii, care cu sau fara bani vor ramane niste oameni extraordinari!!! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi nu te supara eu am inteles ce ai vrut sa spui, de aceea am si scris mesajul de mai sus, ca sa arat ca nu toata lumea isi alege nasi bogati, ca se mai intampla ca nasi de acest gen, sa isi alega finii, din placere si fara interes. Insa din pacate nu cred ca ai cum sa-i schimbi, caci trebuie sa simti niste lucruri ca sa le poti face, iar ei evident nu le simt din pacate.[flo] Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"dar cand vad nasi ofuscati ca tine mi se cam taie vantul din panze" ******************** Nu stiu de unde ai scos-o sau poate ca nu pricep eu ce intelegi tu prin asta. Eu am incercat sa explic neajunsurile unei relatii nasi - fini prin prisma celor vazute de mine pina acum. Si pentru ca vad ca m-ai inteles gresit, precizez : In relatia mea cu finul nu am asteptat nimic de la el nici de la parintii lui. Tot ce imi doresc e sa il pot ajuta pe copil, nu numai asa cum cred eu ca e bine ci si in functie de ce isi doreste el in relatia dintre noi. Faptul ca am amintit de niste obligatii materiale l-am precizat legat de faptul ca ei au vazut in mine o persoana care dispune de banii necesari pentru a finanta o cumatrie si m-au taxat sub pretextul "traditiei" : nasii trebuie sa cumpere bla bla ... nasii trebuie sa faca... De aceea, cind cineva din familie mi-a spus : "dar tie ti-au cumparat nasii... nu stiu ce ... ca asa se face ... ca asa e "traditia" am avut sentimentul ca pentru parintii copilului "traditia" era in sens unic. Ori recunosteau simplu : nu avem pe nimeni sa ne boteze copilul (pentru ca era o realitate) si sintem multumiti daca o faci tu pentru ca ... (si aici nu aveau decit sa isi spuna argumentele desi nici nu aveam nevoie de argumente din moment ce eram dispusa sa il botez ; stiam ca ma angajez MORAL sa asum tot ce tine de acel copil in caz ca parintilor li s-ar fi intilmplat ceva si m-am simtit capabila sa asum aceasta responsabilitate, chiar daca nu as obtine tutela pentru el in caz de deces al parintilor), ori daca tineau mortis la "traditie" si pretindeau ca o si cunosc, atunci cum de nu au stiut ca dupa traditie ar fi trebuit si ei sa ofere nu stiu ce cadou la nasi (oricum nu am o idee clara a acestor obligatii, si punind intrebarea in primul meu mesaj chiar asteptam un raspuns, nu o critica) Cit priveste tutela, am citit nu de mult o situatie in presa romana. Legea romana acorda tutela (sau chiar adoptie) prioritar bunicilor si dupa aceea matusilor. Asa ca unei matusi rom^nce instalate in USA ii era refuzata tutela / adoptia (nu mai stiu) nepotului sau (iar daca i-ar fi fost si fin nu avea oricum nici o importanta !) - desi avea o situatie stabila si decenta si toata lumea din familie era de acord (si bunicii si copilul etc). In schimb acordau adoptia / tutela bunicilor copilului, aflati in Ro, in ciuda virstei inaintate si a veniturilor scazute. Si mi-am dorit in acea clipa, cind am citit acea poveste - oricit de "ofuscata" ti s-a parut ca as fi ! - sa nu se intimple nimic rau parintilor finului meu pentru ca desi sint in Franta si as putea sa il intretin decent, desi ne intelegem foarte bine si el si-ar dori sa ma ocup eu de el la nevoie, autoritatile l-ar putea incredinta de exemplu tatalui meu, pe care il vede mai rar decit pe mine (desi sint amindoi in Ro), care are pensie de 2-3 mil pe luna si traieste dificil chiar el + virsta. Tonul tau razboinic sau/ si zeflemitor nu era necesar, am spus din start ca nu cautam nod in papura cuiva. Dar poate imi raspunzi daca pentru calitatile lor morale si spirituale ai ales pe nasii tai de cununie si ai copilului. In caz ca nu corespund asteptarilor tale, poate ca te-ai inselat asupra persoanelor, asa ca nu e vina lor ca nu se "achita" fata de David asa cum ti-ai dori-o. Ei pur si simplu au facut un gest crestinesc cum se spune, chiar daca nu se simt implicati in aceasta relatie dincolo de ceea ce au facut pina acum. In cazul meu, nu mi-am imaginat niciodata ca as boteza acel copil. Parintii voiau ca nasii lor de cununie (niste somitati ale orasului) sa il boteze numai ca acei nasi eludau chestiunea de cite ori era abordat subiectul. Si asa a trecut un an. Cind am ajuns o data in tara, m-au intrebat parintii copilului daca sint de acord sa fiu eu nasa (nu-l mai vazusem pe copil de cind avea trei luni), si doua saptamini mai tirziu eu ma intorceam in Franta iar copilul era botezat. Daca asta numesti tu ofuscat... If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaisiro, eu iti dau dreptate ca, in general, lucrurile satu cam asa cum le-ai descris, nasii sunt alesi in primul rand dupa potentialul financiar. Am precizat ca asta este regula generala, bineinteles exista si exceptii, fiecare isi cunoaste situatia, dar si eu am vazut in jurul meu, cam acelasi lucru. Eu chiar nu stiu pe nimeni care sa isi fi dorit nasi neinstariti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
mihaisiro, eu iti dau dreptate ca, in general, lucrurile satu cam asa cum le-ai descris, nasii sunt alesi in primul rand dupa potentialul financiar. Am precizat ca asta este regula generala, bineinteles exista si exceptii, fiecare isi cunoaste situatia, dar si eu am vazut in jurul meu, cam acelasi lucru. Eu chiar nu stiu pe nimeni care sa isi fi dorit nasi neinstariti.
Noi ne-am dorit nasi neinstariti! I-am ales pentru ca au o familie frumoasa, pentru ca se iubesc si se respecta. Noi am crezut ca nasii trebuie sa fie un exemplu pentru finii lor si de aceea i-am ales pe ei. Si am ales foarte bine, avem o relatie calda si sunt cu adevarat parinti si pentru copiii nostrii. In relatia noastra cu ei, banii nu au avut niciodata vreo importanta! Nora, mamica lui Andrei(20aprilie 1999) si a lui Victor(12 iulie 2001) http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Dar poate imi raspunzi daca pentru calitatile lor morale si spirituale ai ales pe nasii tai de cununie si ai copilului.
Am spus cred, destul de clar ca eu m-am cununat vineri fara nasi. Am rugat-o pe verisoara mea primara sa-mi fie martor. Cand a pomenit de nasi am refuzat politicos. Nu am vrut ca acea zi sa fie oneroasa pentru nimeni. Relatia noastra cu nasii lui David? Pai, am fost colegi de facultate, am stat in acelasi complex Grozavesti. Tatal lui David a fost in acea perioada si este si in prezent( e adevarat, mai rarutz) confidentul nasei lui David. Erau in relatii ffff bune. Mancau impreuna, gateau impreuna, mergeu la film sau in oras impreuna, la mare tot impreuna, erau ata de impreuna incat cei din jur il tachina pe nasul lui David (si deci sotul nasei) cum ca al meu consort este amantul ei. Eu cu sotul si cu nasul lucram impreuna. Tragem la aceleasi galere. Calitati morale?!? Zau ca nu stiu sa raspund. Am sa ma gandesc... Calitati spirituale. Ei, la capitolul asta amandoi sunt de nota 20. Nasa, cel putin, e o mini enciclopedie ambulanta iar dragostea de carte (stiu ca asta e obligatia principala a mea si ne ocupam de asta chiar de acum cand David are abia un an) as vrea sa i-o insufle si lui David, dar cand?!? Ca se vad atat de rar[bang]
quote:
Tonul tau razboinic sau/ si zeflemitor nu era necesar, am spus din start ca nu cautam nod in papura cuiva.
Razboinic da, zeflemitor nu. Poate am luat-o prea personal, dar e problema mea si arde si atunci poate am sarit calul. Chiar cautam raspunsuri si solutii iar postarea ta am vazut-o mai mult ca pe o replica.[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi parerea mea e ca pe tine te deranjeaza mai mult(inconstient) faptul ca acesti 2 oameni nu-tzi acorda TIE atentzie cata ai vrea.Deci tu ai niste asteptari de la ei pe care ar trebui sa ti le schimbi. Cat despre dragostea de invatzatura, etc, eu cred ca e de datoria parintzilor sa o insufle copilului nicidecum a nasilorr.Tu trebuie sa iei omul asa cum este si sa te bucuri de prietenia si atentzia care e in stare sa ti le ofere tzie si copilului tau(atata cat e) si nu sa te superi si sa ai pretentzii ca ei sa-tzi iubesca copilul ca pe al lor si sa se dea peste cap acum pentru el. Mie(cu tot riscul sa te supar) mi se pare ca exagerezi si in afara de tine si tatal copilului acesti oameni sa stii ca nu prea au nici un fel de obligatzie fatza de copilul tau.Si ei sunt oameni, or avea si ei problemele lor. Si daca vorbim de biserica si traditzie atunci intreaba-te cat respecti tu la randul tau cu sfintzenie toate astea. Si daca intr-adevar e asa sfant pentru tine acest rol de "nas" atunci da-mi voie sa spun ca nu e de ajuns sa mananci cartofi prajitzi cu sare in studentzie in Grozavesti pentru a te lega spiritual de o persoana pe viatza. Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Relatia mea cu nasii mei este deosebita. Pentru ca parintii nostrii au fost foarte buni prieteni si au petrecut foarte mult timp impreuna pentru mine sunt ca o alta pereche de parinti, iar copii lor imi sunt ca fratii. Si mereu intre noi a existat o vorba: NEAMURILE LE SUPORTI, NASII TI-I FACI!! Deci nu te obliga nimeni sa iti alegi niste nasi cu care nu te simti bine si pe care nu ii placi, ca ai destule neamuri de genul asta, pe care vrand nevrand trebuie sa ii duci in spate...dar cu nasii e alceva! Sinzi si DAvid http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sinzi_ana
Relatia mea cu nasii mei este deosebita. Pentru ca parintii nostrii au fost foarte buni prieteni si au petrecut foarte mult timp impreuna pentru mine sunt ca o alta pereche de parinti, iar copii lor imi sunt ca fratii. Si mereu intre noi a existat o vorba: NEAMURILE LE SUPORTI, NASII TI-I FACI!! Deci nu te obliga nimeni sa iti alegi niste nasi cu care nu te simti bine si pe care nu ii placi, ca ai destule neamuri de genul asta, pe care vrand nevrand trebuie sa ii duci in spate...dar cu nasii e alceva! Sinzi si DAvid http://community.webshots.com/user/sinzi_ana
Sanzi explica-mi si mie ca nu intzeleg cum adica "ai destule neamuri de genul asta, pe care vrand nevrand trebuie sa ii duci in spate..." ca eu sincer nu prea intzeleg ce vrei sa spui cu asta.Sa nu-tzi imaginezi ca sunt un gica contra dar ma cam depaseste treaba asta.De unde pana unde?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...