Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Relatia nasi-fini


Recommended Posts

Da, cam ciudata exprimarea [bang][bang] Vroiam sa spun, ca neamurile nu ti le poti alege, trebuie sa le iei ca atare. Pe cand un prieten il alegi dupa gustul si asemanarea ta! Iar cu nasii e la fel! Sunt singurele "rude" pe care ai posibilitatea sa le alegi. Adica...daca ai un unchi alcoolic de care nu iti place, asta e! Sau o sora certareata! Dar ai destul timp sa cunosti niste oameni care vrei sa iti devina nasi, si sa refuzi daca nu te intelegi cu ei! Sinzi si DAvid
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns
A da...am intzeles acum ce ai vrut sa zici, sper ca nu te-am suparat. Oricum "nasii" sunt niste oameni care au facut un act crestinesc si l-au botezat pe micutz(micutza) ,sau au cununat pe cutarica, mai departe daca acestia isi dedica viatza copilului, etc, fiind niste "parintzi" spirituali sau al doilea "set" de parintzi tzine mai degraba de alte conjucturi, de norocul de a gasi pe lume un PRIETEN,si alte lucruri(care tzin si de caile vietzii) pentru care poate ar trebui un topic separat. Principalul e ca atunci cand vezi ca ai prea multe asteptari de la un om care nu ti le poate satisface si vrei totusi sa te consideri "prieten" atunci iti cam schimbi asteptarile. Sa nu o mai lungesc: Bibi :exagerezi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut norocul sa ne alegem nasii. Am auzit de mai multe cazuri in care nasii au fost impusi de familie, mai ales din partea viitorului sot. O familie de prieteni ne-au fost nasi de casatorie si i-am ales datorita faptului ca sunt un cuplu reusit si fara probleme, si niste oameni deosebiti. Singura obligatie a constat in flori din partea lor si cadouri din partea noastra. Nu am fi acceptat mai mult, nu a fost cazul, nu am facut nunta in sine, ci numai cununiile si gata. Cu toate acestea, in momentul actual, distanta si preocuparile de zi cu zi isi spun cuvintul si corespondam mai putin decit ne-am dori. Dar cind vorbim la telefon, sunt aceiasi dintotdeauna, gata de un sfat bun si o vorba calda. Pe de alta parte, la insistentele unor cunostiinte, a trebuit sa fim si noi nasi, desi nu ne-am dorit in mod special. Am incercat sa-i refuzam la inceput, politicos, dar poate stiti cum este, cind te vezi cu cineva zi de zi si te bate la cap... "dar de ce nu ai vrea? e ok, fara obligatii, nu va cerem nimic! nu are cine sa ne fie nasi! voi ne sunteti dragi!"... Am acceptat, am fost nasi... fara si mai ales cu o anume obligatie, deoarece nu am vrut sa mergem cu miinile in buzunare. De dragul unei relatii nasi - fini, am continuat sa ii ajutam, am fost nasi si la cele 2 botezuri, pentru ca nu demult sa remarcam un fapt trist. In ciuda atitudinii noastre prietenoase, finii uita tot mai adesea sa ne spuna "La Multi Ani!" de zilele de nastere, ca sa nu mai spun de multe alte... nimicuri semnificative. Dar... ne facem ca nu remarcam, acestia sunt oamenii uneori! [bang] Acest [bang]bang[bang] isi spune cuvintul si probabil ca nu vom mai accepta sa fim nasi prea curind. Oricum, nu la cunostiinte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasii mei de cununie nu sunt aceeasi nasi si pentru fetita mea. Nasii mei de cununie sunt oameni destul de instariti, mult mai in varsta decat noi, dar relatie se bazeaza pe respect. Si noi pe ei si ei pe noi. Si in Romania eram departe unii de altii dar cand ne intalneam nu se ridicau niciodata pretentii materiale sau mai de stiu eu ce fel. Nasii fetitei mele sunt doua prietene bune de ale mele, una cu sotul ei si una cu prietenul, care ulterior dupa ceva timp s-au despartit, dar eu ii consider pe ambii nasi chiar daca nu mai tinem asa de mult legatura cu el, mai bine zis el cu noi, pentru ca nu se stie timpul si viata unde ne vor intalni si aduce pe fiecare. Dar indiferent cat de bine sau de rau ne intelegem cu nasii in general, faptul ca noi am plecat din Romania si distanta este asa de mare face ca oricum fetita mea si noi sa nu avem nasii in apropiere, dar ne vorbin cu placere la telefon si ne intalnimc cu drag cand mergem in tara. Faza ca nasii copilului trebuie sa-i fie aproape , sa-i insufle fel de fel de aptitudini, este nitel cam prea mult! In viziunea mea. Pentru ca in ziua de azi cand toti alearga dupa servici, casa si alte probleme, nu prea ai timp special pentru finii tai. Intrebarea este noi ca nasi ai unor copii reusim sa stam zi de zi sau ma rog, foarte des cu finii nostrii????? Eu una nu, din pacate, si de aceea nu am nici pretentii. Finii mei majoritatea sunt in Ro. si nu am cum sa fac asa ceva, am unul si aici, ne intalnim cu parintii lui si cu finutul nostru bineanteles, ma joc cu el, il dragalesc si il fac sa rada,ma bucur ca ii merge bine, creste frumos(chiar azi am vorbit cu mamica lui la tel. si mi-a zis ca i-au aparut dintisorii!), si este sanatos. Parerea me ca orice exagerari sunt de prisos, chiar daca traditia spune ca nasii sunt parinti spirituali! No offesnse! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra Eu chiar nu stiu pe nimeni care sa isi fi dorit nasi neinstariti.
hai sa facem cunostinta :)) nasii nostri nu au platit absolut nimic la nunta noastra, iar cadoul pe care ni l-au dat a fost pur simbolic. Mihiasiro, cred ca ai zugravit corect situatia, cam asa se intampla. o curiozitate: exista vreo posibilitate sa te dez-nasesti de cineva? adica sa se dezlege legatura nas-fin, in biserica ma refer? [flo] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Bibi parerea mea e ca pe tine te deranjeaza mai mult(inconstient) faptul ca acesti 2 oameni nu-tzi acorda TIE atentzie cata ai vrea.
Esti depaaaaaaarte de a fi inteles situatia. Atentie mie?!!? Nu merci, n-am nevoie! Dar daca ai fi citit un picut mai atent exagerarile mele ai fi vazut ca noi, parintii lucram in aceasi firma cu nasul. Suntem parteneri deci stam impreuna de dimineata si pana seara tarziu 5 zile pe saptamana si uneori si in we.Cu nasa ma vad de cel putin doua ori pe saptamana la ea acasa sau in oras. Ce ma deranjeaza este ca desi nu au copii iar ea nu are serviciu de cand s-a nascut David si pana acum, cand a implinit un an, nasii ne-au intrat in casa si deci l-au vizitat pe David de exact 2 ori. Prima data de Craciu, cand i-am invitat la masa si a doua oara de ziua lui. In tot intervalul asta de 6 luni de zile, desi stam la numai 4 kilometrii distanta unii de altii de fiecare data a trebuit sa iau copilul cu biberoane, pampersi, premergator/carutz si alte acareturi necesare ca sa-l mai vada pe micutz. Dar daca exagerez,exagerez si gata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bibi
quote:
Bibi parerea mea e ca pe tine te deranjeaza mai mult(inconstient) faptul ca acesti 2 oameni nu-tzi acorda TIE atentzie cata ai vrea.
Esti depaaaaaaarte de a fi inteles situatia. Atentie mie?!!? Nu merci, n-am nevoie! Dar daca ai fi citit un picut mai atent exagerarile mele ai fi vazut ca noi, parintii lucram in aceasi firma cu nasul. Suntem parteneri deci stam impreuna de dimineata si pana seara tarziu 5 zile pe saptamana si uneori si in we.Cu nasa ma vad de cel putin doua ori pe saptamana la ea acasa sau in oras. Ce ma deranjeaza este ca desi nu au copii iar ea nu are serviciu de cand s-a nascut David si pana acum, cand a implinit un an, nasii ne-au intrat in casa si deci l-au vizitat pe David de exact 2 ori. Prima data de Craciu, cand i-am invitat la masa si a doua oara de ziua lui. In tot intervalul asta de 6 luni de zile, desi stam la numai 4 kilometrii distanta unii de altii de fiecare data a trebuit sa iau copilul cu biberoane, pampersi, premergator/carutz si alte acareturi necesare ca sa-l mai vada pe micutz. Dar daca exagerez,exagerez si gata.
Scumpa da-mi voie caci vad ca tu chiar esti suparata rau.Da-mi voie sa-tzi spun.Oamenii astia din punctul meu de vedere reactzioneaza perfect normal.Asa as face si eu.De ce? Pentru ca voi va vedetzi zilnic deci poate in mintea lor relatzia dintre voi exista, tinetzi legatura, daca se intampla ceva cu copilul afla si ei si pot sa dea o mana de ajutor daca e nevoie.Mai mult poate ei considera(eu asa as considera) ca nu este necesar sa ti se bage in familie si casa, atat timp cat voi va vedetzi zilnic poate ar fii exagerat sa iti mai si vina pe cap toata ziua nu? Si apoi au si ei casa lor, familia lor, problemele lor nu-i asa? Relatzia lor cu copilul tau daca pe tine nu te satisface din punctul lor de vedere poate e normala pentru ca poate ei considera ca tu esti parintele si nu-tzi convine sa ti se bage nimeni prea mult in viatza si in relatizia ta cu copilul tau.Eu asa as considera. Daca tu ai alte asteptari de la ei...de ce nu discutzi asta cu ei?Spune-le ce te doare si apoi vezi daca ai motive sa fii sau nu nemultzumita. Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am postat subiectul asta am facut-o cautand solutzii. Stiu ca alegerea nu a fost cea mai buna dar stiu ca si aceasta relatie se poate cultiva. Am postat subiectul in asteptarea unor sfaturi, plecand de la genul: lasa copilul la ei cateva ore sub un pretext oarecare sau solicita-le parerea mai des, etc....pana la cel dat de tine
quote:
Scumpa da-mi voie caci vad ca tu chiar esti suparata rau.Da-mi voie sa-tzi spun.Oamenii astia din punctul meu de vedere reactzioneaza perfect normal.Asa as face si eu.De ce? Pentru ca voi va vedetzi zilnic deci poate in mintea lor relatzia dintre voi exista, tinetzi legatura, daca se intampla ceva cu copilul afla si ei si pot sa dea o mana de ajutor daca e nevoie.Mai mult poate ei considera(eu asa as considera) ca nu este necesar sa ti se bage in familie si casa, atat timp cat voi va vedetzi zilnic poate ar fii exagerat sa iti mai si vina pe cap toata ziua nu? Si apoi au si ei casa lor, familia lor, problemele lor nu-i asa? Relatzia lor cu copilul tau daca pe tine nu te satisface din punctul lor de vedere poate e normala pentru ca poate ei considera ca tu esti parintele si nu-tzi convine sa ti se bage nimeni prea mult in viatza si in relatizia ta cu copilul tau.Eu asa as considera. Daca tu ai alte asteptari de la ei...de ce nu discutzi asta cu ei?Spune-le ce te doare si apoi vezi daca ai motive sa fii sau nu nemultzumita.
Multzumesc pentru sfat. Am sa stau de vorba cu ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am dorit sa ne alegem ca nasi un cuplu cam de varsta noastra tocmai in ideea ca putem fi mai apropiati si sa avem mai multe in comun.nu le-am cerut absolut nimic.am considerat ca sunt si ei la inceput de drum,nu sunt pe roze din pdv financiar si deci nu am vrut sa simta ca pe o povara toata povestea asta.ba mai mult,le-am daruit noi cadouri,atat cat am putut si noi,am mai scris pe forum. cu toate astea relatiile sunt cat se poate de austere.nu am reusit sa ne apropiem sufleteste.ei nuau timp de telefonae,vorbesc numai si numai despre cat de ocupat este fiecare dintre ei cu jobul lui,nu intreaba de cea mica decat asa de complezenta.ma gandesc ca poate nu inteleg ce inseamna un copil,nu sunt asa de interesati de progresele lui... recunosc,nu am facut nici noi mari eforturi pentru a schimba lucrurile,dar ne-am purtat omeneste de fiecare data. acum,la mot,au stat bosumflati si exilati,nu tu dragalasenii,nu tu timp petrecut cu copilul...trei costumase si bani pusi pe tava si gata,asta fuse tot! am gresit!puteam alege nasi mai mari ca varsta dar care sa aiba simtul asta in vene...ne-am luat teapa!big time! Alexandra mare si Alexandra mica... www.jester.ro/alex/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, la noi, din fericire, relatia cu nasii copilului e una extraordinara. Noi am ales un cuplu necasatorit, unul dintre ei - ortodox, celalalt - catolic,de varsta noastra, in ciuda sfaturilor...pentru ca ne intelegeam f.bine cu ei, iar nasii de cununie divortasera. Au stat la spital cat a durat travaliul,au fost f. emotionati si pana acum nu ne-au dezamagit asteptarile...In decembrie vor avea si ei un bb, iar la anul se vor casatori. Ce am facut noi ca relatia asta sa "functioneze"? I-am tot invitat sa mergem impreuna la plimbare, am sarbatorit in fiecare luna data de 13 impreuna,am organizat plecari din localitate comune, cu alte cuvinte, am incercat sa le oferim prilejul sa petreaca cat mai mult timp cu Vladut.Si a "functionat"...
quote:
Initial creeata de bibi
Botezul. Ce minunatã ºi dumnezeiascã lucrare este sfîntul botez! Cata emotie si cata grija arata fiecare in pregatirea acestui act crestinesc si dintre toate cele, cea mai importanta alegere este cea a nasilor. Nasii sunt cei care mai tîrziu trebuie sã dea pildã ºi îndrumãri frumoase finului sau finei lor sunt cei care, cel putin crestineste, trebuie sa fie gata sa-i suplineasca pe parintii in cazuri extreme. Fiecare dintre noi viseaza la o relatie frumoasa intre copii nostri si nasii lor de botez. Fiecare spera ca cei pe care i-au ales sa fie vrednici de aceasta sarcina si sa gaseasca intotdeauna timp, rabdare si intelegere pentru cei pe care i-au adus in lumea crestinilor.
slakje, eu nu cred ca exagereaza cu nimic Bibi. Cum te-ai asteptat tu sa evolueze relatia dintre nasi si copilul tau, in momentul in care ai optat ca ei sa-l boteze? Marta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...