Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

menajul: ce tr. / nu tr. sa faca un barbat adev.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Diafera, eu zic sa stai de vorba cu el si sa-l intrebi daca stie ce-i ala respect. Acu sa raspund la subiect, si al meu sot face, nu se da in vant, ca lucreaza prea mult. Dar cand il rog sa faca ceva, face, si daca nu are chef, si nu e nevoie sa merg in urma lui. Iar in week-end ori face el, ori fac eu. impreuna nu ne iese, ca ne certam. Nu avem niciodata chef in acelasi timp, iar daca ma apuc eu de ceva si-i zic sa ma ajute, se stramba, si invers, eu la fel. Singurul lucru care ma deranjeaza in privinta curateniei este ca el nu intelege de ce trebuie sa se incalte cand iese afara. Si imi aduce pe talpi sau pe sosete, tot nisipul, praful, iarba, ce se mai nimereste. Cred ca i-am zis de 100 ori, dar nu-ntelege. Zice ca el e curat pe talpi, si ca e mai murdar daca se incalta. [bang] Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc lui Dumnezeu ,al meu sot face de toate si ma si ajuta.In bucatarie el e bucatarul sef si eu ajutorul dar si invers. Cine gateste nu spala vasele.Cind facem curat fiecare are datoria sa vina cu o gluma ca sa destindem atmosfera . Dar e u tipicar de felul lui si in general nu lasa nimic aruncat.Toate actele sint asezate in ordine tot de el. Cu ajutorul in bucatarie, nu a fost mereu asa.Imi amintesc in studentie ca am refuzat sa mai spal vasele pina nu a mai fost nimic de folosit.Si cind a vazut ca gluma da in foc,a spalat.In zilele alea ii spuneam ca pe diploma mea nu scrie si calificare de 'spalator de vase'.Toate se invata, asa cum tot invatul are si dezvat. Mama mea e tot tipicara ca si sotul si tatal meu nu are scapare cu ea.Imi spunea mai zilele trecute la telefon oarecum complotind cu mine ca tata a lasat cotoarele de la merele mincate de el pe masuta si ea i le-a strecurat in papucii de casa 'asa ca sa tina minte sa nu uite cotoarele pe masuta'Cind s-a incaltat tata cu papucii mama i-a spus ca acele cotoare s-au asezat singure in papuci cautindu-l pe el. La bucatarie, pe al meu iubit sot l-am incurajat explicindu-i ca e o arta sa faci mincare dar e si stiinta chimia.Si ii place sa faca experiente . Dar mereu il laud.Cred ca ajuta foarte mult. Joanna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doamnelor eu sunt o norocoasa,sotul meu imi calca deoarece eu urasc lucrul asta,tot ce fac este sa gatesc deoarece ii plac foarte mult mincarurile noastre rominesti dar vasele sunt ale lui intotdeauna iar cind nu este acasa si vine si vede ca am spalat ceva ia foc si imi spune ca miinile mele vor arata ca la o femeie din sudul africii,de curatenie ce sa va spun eu nu stiu nimic,doar pe colo pe colo si cu mari insistente,iar seara nu se culca pina ce nu vede toata casa bine pusa la punct si totul mirosind fffff bine,este obsedat ca in casa sa miroasa tot timpul proaspat si frumos.este o comoara si il iubesc din tot sufletul si dupa cum v-ati dat seama si el ma iubeste la fel m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai..citesc si ma mir de ce scrieti voi!!!Al meu nu prea face nimik..da nici nu prea are cand,ca pleaca la ora 8 dim si vine seara la 20....!!! Sambata si duminica....mai face si el cate ceva!!De ex:da cu aspiratorul....insa altceva..nu!!! Dar nu l-as lasa in bucatarie,pt ca mie imi place f mult sa gatesc!Curat....nu prea se vede ca...asta mik imediat le aranjeaza cum vrea el!!! oricum..felicitari pt cele sustinute de soti!!! Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooooooo, m-ati atins la coarda sensibila cu subiectul asta! Nici nu am avut rabdare ce au scris altii, ca ma mananca rau "limba"( adica degetele, sa scriu) A venit si momentul in care sotul meu imi spune" Daca-r sti tatal meu ca eu dau cu aspiratorul, ar zice ca-s un prost!". Prima mea idee a fost" dar nu trebuie sa stie" ca sa dea si altadata cu aspiratorul, iar la urmatoarea gandire a inceput o discutie ampla pe aceasta tema. Trecu ceva vreme in care i-am explicat frumos dragului meu sot ca : nu mai suntem pe vremea strabunicilor nostri, in care ea creste 5-6 copii, trebaluia pe langa casa, iar el mergea toata ziulica la seceris. Acum plecam amandoi la servici, venim acasa si ne ingrijim casuta. Muncim amandoi si acasa, chiar daca nu te pricepi la tot, dar cand se face curatenie faci si tu ceva, aspirator, curat la baie, ca la bucatarie nu te pricepi, si mai vrei sa si mananci. Se pare ca la vremea aceea a inteles. Toate bune si frumoase pana cand a venit bb. De atunci, se pare, ca se inclina balanta, eu trag de toate ca stau mai mult acasa, tip, urlu, incerc sa conving, dar se pare ca nu m-aude nimeni. Dra sper ca acum dupa ce face bb un an sa ma usurez si eu un pic ca sa pun regulile in vigoare. Nu-i asa, mamici????? CriXia http://community.webshots.com/user/crixia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, bun subiectu'! E f actual pentru mine, iar ieri am citit si rascitit toate postarile, si nu am avut cum sa nu spun ca si eu fac parte din categoria SLUGILOR, EDUCATOARELOR, POLITAIULUI! [bang][bang] Dupa ce am citit aici am simtit cum se umple paharul si am convocat sedinta (cu parintii!)[alcool] Sper sa isi faca temele mai bine dupa sedinta asta, si mai sper ca sa nu imi mai ies eu asa de repede din pepeni! Am gasit cateva sfaturi ff bune pe aici si o sa le pun in aplicare. Multumesc fetelor, si ma consolez ca nu sunt singura in aceasta situatie![mariaj]] In schimb am ras CU LACRIMI citind postarea Joannei :
quote:
Imi spunea mai zilele trecute la telefon oarecum complotind cu mine ca tata a lasat cotoarele de la merele mincate de el pe masuta si ea i le-a strecurat in papucii de casa 'asa ca sa tina minte sa nu uite cotoarele pe masuta'Cind s-a incaltat tata cu papucii mama i-a spus ca acele cotoare s-au asezat singure in papuci cautindu-l pe el.
Constat pe zi ce trece ca este o adevarata arta si strategie sa iti conduci consoarta pe drumul cel bun! Ferice de cele care au barbatii pe drumul cel bun![bis][bonjovi] Urmaresc cu f mare interes fiecare postare! Doar este cel mai tare subiect de pe forum! Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din cate vad eu fetele din romania sunt mai oropsite decat cele cu soti din alte tari. oricum imi place de voi ca orice-ar fi nu va pierdeti simtul umorului. si la noi e tot vorba de chef, al lui mai mult, nu stiu de ce noi, femeile, avem alta contiinta, si nu ne rabda inima sa lasam dezordine sau praf la nesfarsit, pe ei ii rabda... am mai schimbat si eu insa foaia, anul trecut ma zbateam sa fie mancarica buna, curatenie, spalat, calcat, fie ca faceam seara cand veneam de la serviciu, fie in week-end de asteptam saptamana sa ma mai odihnesc. el si cand avea timp liber nu facea nici patul, nu-si clatea ceasca de cafea, nimic. ce mi-am spus eu insa... ca si daca nu e totul perfect tot nu se sinchiseste, si oricum nu-mi ridica statuie, care oricum nu m-ar ajuta la nimic, asa ca am intors foaia si mai ramane si fara sosete curate, si de nevoie mai incalta si mai groase, de ce tre' sa am numai eu grija, ce! lui ii pasa daca am eu schimburi curate. oricum nu baga la spalat, vezi doamne ca stam cu ai mei si nu se simte pe terenul lui. Da' ne mutam noi la el si vede el, ca o sa bage numai el (nici nu stie ce-l asteapta [duel]). in fine, mai face si el cate ceva: mai vine cu mine la cumparaturi, ca m-am saturat sa mi se lungeasca mainile numai mie, mai curata si mai taie zarzavat pentru mancare. dar nu spala niciodata vase, mi-a declarat-o, ca nu-i place (curios este ca desi nu i-am spus a mai spalat, de rusinea alor mei probabil). clar este ca totul tine de chef, cand e bine dispus ma intreaba cu ce sa ma ajute, cand e obosit/ morocanos pot sa-l rog ca tot degeaba. dupa ce pune mana la treaba, imi spune "hai, ca te-am ajutat si eu" - si asta ma cam enerveaza, ca de fapt a facut si pentru el, nu mi-a facut mie un hatar, dar e un inceput... sa spunem asa: cu rabdarea trecem marea, si incet-incet sa le scoatem gargaunii din cap. Sperantza nu moare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mari_alhillo
doamnelor eu sunt o norocoasa,sotul meu imi calca deoarece eu urasc lucrul asta,tot ce fac este sa gatesc deoarece ii plac foarte mult mincarurile noastre rominesti dar vasele sunt ale lui intotdeauna iar cind nu este acasa si vine si vede ca am spalat ceva ia foc si imi spune ca miinile mele vor arata ca la o femeie din sudul africii,de curatenie ce sa va spun eu nu stiu nimic,doar pe colo pe colo si cu mari insistente,iar seara nu se culca pina ce nu vede toata casa bine pusa la punct si totul mirosind fffff bine,este obsedat ca in casa sa miroasa tot timpul proaspat si frumos.este o comoara si il iubesc din tot sufletul si dupa cum v-ati dat seama si el ma iubeste la fel m.alhillo
Buna fetelor Va multumesc mult pentru sfaturi. Voi imi dati curaj si mai multa ambitie sa pun in aplicare metode de a-l determina pe "printul" meu sa mai faca ceva in casa. Joana, ar trebui sa ma iei ucenic la tine ca sa ma antrenez [greutati] M.alhillo, nu mi-l imprumuti si mie pe sotul tau [:D]? (glumesc, bineinteles). Imi palce cum pune problema: "...iar cind nu este acasa si vine si vede ca am spalat ceva ia foc si imi spune ca miinile mele vor arata ca la o femeie din sudul africii.." . E super din tot ceea ce spui. In ceea ce ma priveste, sotul face treaba numai cand are el chef si daca il atrage munca respectiva. Ne-am mutat de curand in casa noua...si din motive financiare nu suntem la punct cu totul. Asa ca neavand mobila de bucatarie, vasele s-a spala la baie. Nu va spun ce aiurea e... le strang pe o tava le duc la baie, spal, inapoi cu tava la bucatrie si tot asa. Va dati seama ca ii displace o asemenea munca. I-am mai propus.. uite.. spala tu vasele in timp ce fac eu cutare lucru (nu mai stiu ce). Nu... vii si ma ajuti sa le spal.. de parca trebuia sa tinem amandoi de o farfurie sa o spalam. Am prins totusi si momente mai bune la el. De ex: a curatat singur cu spaclul chitul din baie, fara sa ii spun eu. Cred insa ca nu suporta sa vada ca face el singur o treaba cap-coada, ci vrea neaparat ca contribui si eu. Deci daca e sa faca ceva eu trebuie sa stau pe langa el. Adu-mi cheia.. adu-mi foarfeca... da cu carpe pe aici... aici nu ai dat bine. si tot asa. la un moment dat ama fost asa de suparat pe el din aceasta cauza , incat am rabufnit cand a veit acasa. Parca se astepta la o astfel de reactie, si atunci i-am spus care sunt indatoririle lui : gunoiul, painea, sambat dat cu aspiratorul, ajutor la piata si la cumparaturi la Carrfour. L-am asigurat ca e mai nimic fata de sarcinile mele. Si am cazut de acord. Dar credeti ca a tinut mult ? Acum am de gand sa aplic tehnica voastra. Nu mai fac nimic. Mai mult ii voi raspunde cu aceeasi moneda. va pup si va voi tine la curent [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...