Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Constanta (10)


Recommended Posts

Blanca, bun venit alaturi de noi ! Nu stiu nimic despre Casa Prahoveana dar despre florarie iti recomand si eu, din suflet (ca si roxi), City Flowers, pe B-dul Tomis, langa Miga. Face tipa aia de acolo niste aranjamente absolut senzationale ! Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am revenit si am citit pe bucatele. Blanca, recomand si eu floraria City Flower. Vad ca a strans deja ceva voturi. Despre celelalte nu prea stiu ce sa iti zic. Roxana, incep sa cred ca eu o sa pierd pariul. Ziceam de wk-ul asta. Vreun semn ceva? Galarina (Cristina) nu ne mai zici nimic? Liris, eu cand ii cautam Mariei rochita de botez nu prea gaseam nimic sa imi placa pe aici. Se gasesc si la noi rochite frumusele, dar eu tot mai mult ma bucur cand primesc de prin tari straine. Sunt mai bune calitativ. Parerea mea [:D]. E adevarat insa, ca se gasesc hainute mult mai frumoase de fetite decat de baietei. Roxana, pana nu nasti, poate ne scrii si noua reteta la tarta cu piersici ca ii e pofta Mariutei [:-)))]. Catalina, mie toata lumea imi spune ca am facut-o singura pe Mariuta. Si cam asa e, ca eu am aflat ca sunt insarcinata dupa ce am venit dintr-o excursie din Grecia in care am fost singura. Tati chiar spunea ca daca zice kalimera cand se naste, e cam albastra situatia[am]. Dar Mariuta a fost cuminte si a spus oaaaaa [zz]! Va pup Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello si de la noi gagici. am venit din periplul spitalicesc. am vorbit cu anestezistul, mi-am luat trusa, si am coborit si 2 etaje mai jos la doctorita mea care mi-a mai controlat o data colul. concluzia: e deschis, dar e tare beton si nesters, asa ca ne vedem peste o saptamina la controlul programat. am si stabilit ca daca nu-l apuca pe individ vreun chef de iesit afara, cel mai probabil in 2 saptamini ma prezint dimineatza la spital, imi trinteste o perfuzie cu ocitocina si nasc cu tot "alaiul" [:D] de asistenti cu mine. orice bet este binevenit....sa vedem ce hotaraste individu' Ghindu. acum stau un picutz cuminte ca dupa control am o mica hemoragie si nu am chef sa-l fac azi.....cu toate ca toti ar fi pe pozitii dar.... scriu imediat si reteta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CHEESECAKE CU PIERSICI BLAT: 175-200 g de biscuiti (un pachet normal) sfarimati marisor, 50-75 g margarina topita, o lingura zahar, un strop de esenta de migdale. biscuitii se sfarima (in robot e ff bine), se amesteca cu margarina topita, zaharul si esenta si framinta un pic. nu se omogenizeaza mare scofala asa ca nu intrati in panica. chestia asta se apasa cu degetele pe fundul unei forme rotunde cu diametrul de 26 cm, cu bordul detasabil ( nu e musai, dar e fff folositoare la taiatul prajiturii). se formeaza un strat de 1 cm si se da la rece. intre timp se face crema: CREMA: 500g brinza de vaci (sau 2 cutii de brinza fagaras, merg la fix!), 4-5 linguri de zahar (depinde de cit de dulci sunt fructele sau de cit de dulce o vreti), 500g fructe moi (piersici, caise, capsuni, merge extraordinar cu fructe de padure congelate sau proaspete. a NU se folosi fructe tari - mere, ananas, struguri, ca nu iese mare scofala), un plic gelatina. brinza de vaci se freaca cu zaharul, se adauga fructele pasate sau facute piure si se incorporeaza bine. intre timp se topeste gelatina in 4-5 linguri de apa sau suc de fructe si se adauga la crema. se toarna peste blatul din forma si se da din nou la frigider cel putin 4-5 ore, peste noapte cel mai bine. se orneaza cu fructele ramase. la servit isi face treaba forma cu bordul detasabil, ptr ca se desface fff usor, apoi prezentarea e buna si nu se rup feliile. pofta buna!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cornelia
Liris, eu cand ii cautam Mariei rochita de botez nu prea gaseam nimic sa imi placa pe aici. Se gasesc si la noi rochite frumusele, dar eu tot mai mult ma bucur cand primesc de prin tari straine. Sunt mai bune calitativ. Parerea mea [:D]. E adevarat insa, ca se gasesc hainute mult mai frumoase de fetite decat de baietei.
Cornelia esti la fix ca Mariuta ta e cam de virsta fetitei care-mi va fi fina. poate nu stiu eu unde sa caut pe aici , dar nu am gasit! am cautat intr-o zi ca disperata. aici , impresia mea a fost ca se gasesc mai mult de baietei.e drept ca am vazut unele pe Internet, dar de obicei prin State, si nu fac shippment in afara SUA, sau daca fac, conditiile nu-s avantajoase, baga olandezii taxe de ma sparg (am comandat de la Victoria's secret de 100 de euro si taxele olandeze mi-au venit de 60 de euro ...asa ca am trimis pachetul inapoi). pe unde sa ma uit cind voi veni in tara? vreau ceva dragut, dar nu vreau foarte scump. vreau sa-i iau si o bijuterie frumoasa, eventual scumpa,ca aia-i ramine amintire de la mine. ma gineam la niste cercei de aur cu perlute.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liris incearca sa ii iei ceva de pe amazon.uk...au shippment in toata lumea. Nici eu nu prea am vazut ceva foarte dragut in Ro si m-am uitat si de fetite...in Bucuresti cred ca ai ceva sanse!!! Poate la Crido Kids in Mall in Constanta, sau la Tomy's ceva interesant de fetite... Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...