Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

maternitatea cantacuzino


Recommended Posts

Am fost aseara sa vedem puiul nasel mel, e un baietel frumos si cuminte. Am intrebat-o cum a decurs nasterea si am aflat: Luni dimineata sa internat cu dilatatie 3 si apa rupta deja, nu avea contractii si de aceea au pus-o la perfuzii. A ajuns la dilatatie 6 (a simtit ceva contractii dar nu insuportabile) si i-a facut peridurala. Dupa anestezie nu a mai simtit nimik si a asteptat cuminte dilatatia 10 . Nu a asteptat mult (cca 2.30 h)si gata era pusa pe masa de nasteri. Cu epidurala nu a putut sa impinga asa cum trebuie si a fost ajutat de moasa care a impins de 3 ori pe burtica ei pana cand bb a venit pe lume(totul a durat 5 min).Mi-a spus ca nu a simtit nimik, nici o durere, nimik..totul a fost usor si ff repede A nascut cu doctorul ei (dr. Secara), a fost taiat si cusuta foarte bine. A avut ameteli dupa nastere din cauza anesteziei dar nu a fost mutata in salon imediat ci tinuta acolo sub supraveghere pana dimineata cand a fost in stare sa mearga singura si apoi a fost mutata in salon. BB nu a stat cu ea ca nu a vrut ea, ii era teama si a zis ca mai bine se reface ea 2 zile si apoi sa il lase pe bb cu ea in salon (oricum laptele in venit dupa 2 zile). A lasat destul de multi bani pe acolo, dar din cauza asta a fost si ff bine ingrijita (200 euro doctor, 1.5 mil anestezist, 1.5 mil dr neonatolog, 500.000 mii asistenta sefa, cate 300.000 asistentele din timpul nasterii, si apoi cate 50.000 la asistente cat a stat in spital). A spus ca a fost bine si i-a placut si de dr Secara. Si pe toata perioada sarcinii a spus ca a tratat-o asa cum trebuie (cred si eu la 1 mil consultatia!!). Una peste alta sunt bine amandoi si ea a avut o nastere ff usoara si a fost ingrijita bine in spital. Asta e tot ce conteaza pana la urma. Ca banii tot se duc... http://community.webshots.com/user/blanca_000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am nascut marti la Cantacuzino, prin cezariana, un bebe care s-a grabit cu vreo 10 zile. Pe scurt: medic exceptional, conditii decente (mai putin toaletele care sint mizerabile pentru niste femei care abia se misca), asistentele de la nasteri sinte oameni desoebiti -cu sau fara atentii-, iar asitentele de la copii niste scirbe imputite in proportie de 90%, idiferent daca le dai sau nu. Daca indrazneai sa le ceri ajtor cu copilul pe care ti-l trinteau linga pat si te lasau cu el plocon fara sa-ti explice nimic, bufneau si trozneau de parca le-ai fi deranjat de la ele de acasa. Ca sa nu mai spun ca miercuri seara si-a anuntat vizita in maternitate dl ministru al sanatatii si toate au inceput sa faca 13-14 prin saloane, sa stringem tot. O asitenta a indraznit sa-mi spuna sa-mi iau de pe noptiera si jucaria de plus pe care o primisem si asta a depasit orice obraznicie. Nu va imaginati ca au spalat si toaletele, ca doar nu il taia vreo urgenta pe ilustrul vizitator aflat in campanie electorala. In concluzie, daca aveti un medic bun merita efortul de a va razboi cu niste asitente care cistiga mai mult decit medicii dar sint niste animale atit cu mamele cit si cu bebelusii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nascut la Cantacuzino, dar am nascut in Ro, si din ce am citit si aici si din ceea ce am avut eu experiente proaste, ajung la concluzia ca marea majoritate a asitentelor de la noi nascuti sunt niste profitoare si niste scorpii. Si asta pe principiul ca proaspetele mamcici sunt foarte sensibile cand vine vorba de puii lor, ca nu se pricep sau se tem pur si simplu sa se descurce cu bebelusii, si de aici l-i se suie la cap ca daca te ajuta iti fac o favoare deci trebuie recompensate aceste favoruri. Pe fetita mea a trantit-o o nebuna de asistenta, pe cantar, pe motiv ca ea trebuia sa o cantareasca la ora 9 seara si eu am ajuns cu ea din camera la 9 si 5 min. Am crezut ca-i bag mana in gat, si am facut un scandal monstru de a stiut toata maternitatea, a doua zi i-am zis si d-rului meu ce s-a intamplat si la doctorita de la copii.A fost o valva ca s-au mai raspuns is alte mamici de tratamente rele la copilasi din partea si altor figuri de asitente. Dupa asta cred ca buzunarele lor au somat vre-o saptamana, timp in care le mai venise nitel zambetul pe buze. Era fals, era real,nu stiu si nici nu ma intereseaza, dar eu stiu ca puteam sa o las pe fetita mea acolo la sala bebelusilor si cate o zii intreaga, ca nu mai indrazneau sa zica nimic. Asta este sistemul, dar si oamenii il fac sa fie parsiv. Nu vreau sa sperii pe nimeni ca doar nu peste tot sunt la fel asistentele de la noi nascuti. Nasteri usoare si asitente la copii dragute! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Fetele, in primul rand buna ziua! Voi stiti cumva cam care sunnt preturile la maternitatea Cantacuzino pt. cezariana? Dr. prima mana, Dr. mana a doua, anestezist, asistenta de sala, neonatolog? Eu am mai nascut o data acolo(tot prin cezariiana), acum multi ani si nu stiu nimic de preturi. va rog frumos, daca stiti, spuneti-mi si mie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut (normal) la Cantacuzino in octombrie 2004 cu dr. Ciulcu Alexandru si am fost f.f.f. multumita, este un dr. de nota 20. Am nascut sambata dimineata la 3:15, iar dr. nu era de garda. L-am sunat pe la 1 noaptea sa-i spun ca eu cred ca nasc si mi-a spus sa ma duc sa ma vada cine este la camera de garda si sa-l sun de acolo. Dupa ce m-a consultat dr. de la camera de garda, l-a sunat, i-a spus despre ce e vorba, si eu m-am dus sa ma schimb etc. ca sa urc la sala de travaliu. Pana am urcat eu dr. era deja acolo. Am nascut destul de repede, asa ca nu a mai fost nevoie de epidurala, pt. ca pana nasteam nu avea timp sa-si mai faca efectul [:D]. Dupa ce am nascut nu am avut probleme cu cusatura de la epiziotomie (daca e facuta cum trebuie si nu stai in fund sau pe partea pe care e custura se vindeca repede si fara probleme - la mine asa a fost). Sambata dimineata a venit dr. sa vada daca sunt OK cu toate ca nu era de garda. Tot el a vorbit cu asistenta de la et. 1 sa stau intr-un salon de la acel etaj pt. ca la et. 2 nu stai cu bb in camera... Despre spital si asistente cam acesiasi parere mi-am facut si eu ca toate cele care au mai scris mai sus: asistentele de la travaliu f. dragute, asistentele de la mamici la fel, daca aveai probleme cu sanii puteai sa apelezi la ele si iti spunea ce sa faci. In schimb asistentele de la copii niste scorpii, ca nici nu-ti venea sa-ti lasi copilul acolo, cand trebuia sa stea la lampa... si abia steptam sa plec acasa ca sa nu le mai vad. Chiar in ultima zi, inainte sa plecam, au inceput sa urle la noi ca dece n-am venit sa luam copii de la ele la ora 12 - cand trebuia sa alaptam (pe maimuta mea o luasera sa-i faca analiza la bilirubina, ca nu gaseau rezultatul) cu toate ca stiau ca ne dusesem sa ne faca micro... de parca plecasem de capu' nostru si uitasem de copii (mame denaturate). Spitalul este OK, toaletele destul de muradre, dar nu era doar vina celor care faceau curat, era si nesimtirea unor mamici... Si mai greu a fost pana am gasit un dus care sa functioneze, dar l-am gasit... Eu am fost multumita si daca voi mai avea un bb (eu asa sper) tot cu acelasi doctor vreau sa nasc si tot la Cantacuzino. [url="http://community.webshots.com/user/elianacalin"][foto]Elena[/url] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu cred ca exista un tarif pentru toti medicii din Cantacuzino. Un anumit domn profesor-cu care nasc toate pirandele bogate- nu se uita la tine la mai putin de 400 de euro. Altii nici nu vor sa primeasca si oricum isi fac treaba de nota 10. Dai cit crezi ca merita fiecare si mai ales cit poti! La asistentele de la copii si daca le dai si daca nu, tot niste scorpii ramin, asa ca nu stricati orzul pe giste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O cunostinta a nascut cu dr.Briceag si, nu stiu daca din inconstienta, indolenta sau incompetenta, a pus in pericol si viata mamei si pe cea a copilului. Mama ajunse in saptamina 42 (mai avea o zi si intra in sapt 43), copilul nu se intorcea si doctorul i-a refuzat cezariana. Cind s-a declansat nasterea, copilul avea cordonul in jurul gitului, era prea tirziu pentru cezariana si totul a fost un cosmar. Mama a pierdut o gramada de singe si s-a rupt foarte urit, bebelusul a trebuit resuscitat... DIn fericire amindoi sint bine acum, dar trauma a fost mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut anul trecut in iunie la Cantacuzino cu dna dr.Niculescu. un doctor super. Am nascut foarte usor si repede. Asta nu depinde numai de doctor. Depinde si de tine,de organismul tau. Important este ca TU sa participi la nastere. Asistentele de la sala de nastere sunt adevarate. Asistente de la nou-nascuti niste scarbe incepand cu asistenta sefa dna. Vali. Merge cam 100 euro la doctor si 100.000 asistente. La sala de nasteri cat vrei tu de la 500.000 in sus. Mie nu a mai apucat sa-mi faca epidurala ca nascusem deja. Eu am stat intr-o rezerva cu 2 paturi. Super misto. Este curat si modernizat totul. Nu trebuie sa-ti fie frica. Trebuie sa ai incredere in medicul tau si in tine. Nu asculta ce spun celelalte persoane. Nasterea depinde de la o persoana la alta. Si oricum nu stai mult acolo. Eu am stat 4 zile. Am avut-o pe bebelusa langa mine si m-am obisnuit cat de cat cu ea din spital. In primele zile poate nu vei avea lapte. Du-te direct la dna care pune lapte in biberon si da-i ceva. Iti va da lapte cat ai nevoie. Eu m-am fript cu asistentele. Asistentele se schimba in fiecare zi. Eu cat am stat in spital nu a venit una de doua ori. Fac prin rotatie ca stiu ca le iese gras. Oricum, trebuie sa fi optimista ca nu este chiar asa greu. Si vei vedea ca dupa tot ce vei indura nimic nu se va compara cu zambetul copilului tau. Nastere usoara si multa sanatate Marilena si [copil] Raluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut la Cantacuzino! A fost o urgenta si mi-au facut cezariana... dupa ce am stat vreo 12 ore la travaliu. Am nascut cu dr. Hadi cu care m-am inteles foarte bine. Din pacate, inainte de a hotari cezariana, profesorul (nici nu mai stiu cum il cheama) a vrut sa ma examineze. A fost una dintre cele mai traumatizante experiente din viata mea! Nu sunt o sensibila... dar cand te consulta parca o face cu o sabie prost ascutita! Asistentele de la prematuri, fiindca acolo a trebuit sa stea bb cateva zile, nu sunt ca cele de la nou nascutii la termen... vreau sa spun ca gasesti destule omenoase...si chiar se ocupau bine de bebelusi abandonati care nu aveau mai mult de un kil jumate. Eu mai vreau un copil si tot la Cantacuzino o sa merg!! Angela [il] si [bonjovi] Licuriciul ei mic [url="http://community.webshots.com/user/davidangelatavy"]DAVID LICURICI mic (3 sept)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe profesorul care isi da acordul pentru cezariene il cheama Popa Mihai si absolut toate fetele de la terapie intensiva erau traumatizate de el. Eu am avut un soi de noroc ca am ajuns noaptea, iar acordul si l-a dat o "donsoara" doctor pe la vreo 50 de ani-nu mai stiu cum o chema- cu mina grea si fata acra. Oricum, pe linga ce povesteau fetele de ce le-a facut domnul profesor, am scapat ieftin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...