Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (17)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by mamicaluitheo
Ok o sa incercam. in primul rand iar aseara abatere una bucata berica carlsberg::(( azi am asa: dim. 2 felii ceafa afumata + 2 felii bacon + 2 felii cas + 1 rosie + 1 castravete la pranz ciorbita de legume cu multe rosii, leustean si olecuta de tarhon verde / miammiam seara salata de rosii + ardei + castraveti cu cas de oaie va pup si ne reauzim sa aveti un we excelent andreea
hello! masa de dimineata e super buna. tre sa ai grija sa nu abuzezi de acest gen de masa. adica maine ai putea sa treci pe iaurt degresat si paine graham prajita. eu asa fac. imi prajesc painea acasa si in drum spre serviciu imi iau si iaurtul si gata micul dejun...sau in alta dimineata poti sa maninci ou fiert cu semipreparate de carne (pastrama, sunca, muschi...). eu fierb oul tare si il tai cubulete, peste ou tai si semipreparatele si la urma pun si niste cascaval sau cas, tot cubulete. arunc un strop mic, mic de ulei si sare si am pus-o de-o masa super... prinzul e cam saracut....numai zeama aia nu-ti tine foarte mult de foame si o sa fii tentata sa bagi si alte chestii in gurita...mai baga si un felul doi - o carnita, un peste....ai grija in ciorbita sa nu pui nici cartofi nici morcovi.... cina e ok! esti pe druul el bun si noi pe linga tine.... we placut! bibi si [zana] - plecata in vacanta....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, chiar nu va atingeti de computer in weekend fetele??? Ca eu tot dau refresh-uri aici in speranta ca mai zice una ceva... Eu astazi am papat de dimineata paine de secara cu gem fara zahar si cafeaua mea zilnica (dicaf+asparam+lapte0%) si la pranz am impartit cu fiica-mea un lighenash de salata de rosii, castraveti, ridichi, ardei, salata verde si ceapa pe care am garnisit-o cu niste pui prajit. Dar diseara e nashpa ca tre' sa mergem la o petrecere la un restaurant thai si asta nu e chiar bine pentru mine... sper sa ma pot abtine - asta inseamna ca tre' sa mananc NIMIC! Maine am frantzujii la masa si sotul meu a comandat sarmale (clar ca nu ma pot atinge) si voi face si tort de ciocolata... deci preconizez niste abateri grosolane duminica asta. Tineti-mi pumnii sa nu sar calul chiar asa de tare, ca altfel se duc pe apa sambetei cele 2 kile de care am reusit sa scap. Promit sa fac si eu o pozica in weekendul asta sa va arat si suncile mele. Acu ma duc la bucatarit, ca sarmalele astea iau ceva timp. Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bibilica
quote:
Originally posted by mamicaluitheo
Ok o sa incercam. in primul rand iar aseara abatere una bucata berica carlsberg::(( azi am asa: dim. 2 felii ceafa afumata + 2 felii bacon + 2 felii cas + 1 rosie + 1 castravete la pranz ciorbita de legume cu multe rosii, leustean si olecuta de tarhon verde / miammiam seara salata de rosii + ardei + castraveti cu cas de oaie va pup si ne reauzim sa aveti un we excelent andreea
hello! masa de dimineata e super buna. tre sa ai grija sa nu abuzezi de acest gen de masa. adica maine ai putea sa treci pe iaurt degresat si paine graham prajita. eu asa fac. imi prajesc painea acasa si in drum spre serviciu imi iau si iaurtul si gata micul dejun...sau in alta dimineata poti sa maninci ou fiert cu semipreparate de carne (pastrama, sunca, muschi...). eu fierb oul tare si il tai cubulete, peste ou tai si semipreparatele si la urma pun si niste cascaval sau cas, tot cubulete. arunc un strop mic, mic de ulei si sare si am pus-o de-o masa super... prinzul e cam saracut....numai zeama aia nu-ti tine foarte mult de foame si o sa fii tentata sa bagi si alte chestii in gurita...mai baga si un felul doi - o carnita, un peste....ai grija in ciorbita sa nu pui nici cartofi nici morcovi.... cina e ok! esti pe druul el bun si noi pe linga tine.... we placut! bibi si [zana] - plecata in vacanta....
nici morcovi? poi atunci din ce o fac? roshii ,ardei , ceapa, leaustean si asta e? hai mey biby fara cartofi/ok/ da fara morcovi? fie-ti mila de mina pt. inceput. bibi ok asa am sa fac in leg. cu micul dejun / sa traiti. pupici a si era sa uit aseara m-am cantarit si cu tot cu berica am mai dat jos 1 kil::)) i'm so happy andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamamariana, nu esti chiar singura!!!! e drept ca suntem mai putine, dar nu cantitate neglijabila!!!! ce se maninca la restaurantul "thai", de nu gasesti nimic pe plac? scuza ignoranta....eu iti urez bafta la intilnirea cu frantujii (zapaceste-i cu bucatele noastre...) si putine greseli pentru tine....e pacat sa pui intr-o seara ce ai chinuit doua saptamini.... mamicaluitheo, morcovul cind este fiert isi dubleaza (aproape...) indicele glicemic, de aia nu e bun....in zeama....sfatul meu este sa-l ocolesti. ia gindeste-te: la ce poti renunta mai usor? la morcov fiert sau la bere?....eu as renunta la morcov si incet incet si la bere...incearca sa renunti la chestiile care stii ca nu fac bine, macar pentru faza I. despre kilu' pierdut - s-auzim de mai multe....dar sa nu te culci pe urechea asta....abia atunci esti sigura ca s-a dus cind te cintaresti trei zile la rind si ai aceeasi greutate...si pe mine ma pacaleste cintarul - azi am 62, maine am 63, dupa aia ma intorc la 62,5....si daca ai citit ce am mai scris eu pe aici, ai vazut ca nu prea am calcat strimb.....nu te descuraja, da-i-nainte cu tupeu! bibi si [zana] - plecata in vacanta....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pe aici in week-end! Mai ales cand sotiorul lucreaza si nu mergem nicaieri. [q] Pe undeva este bine, ca asa nu prea sunt tentatii. Maine insa va fi acasa, dar eu o sa fiu cuminte ca am de recuperat jumatatea aia de kg. [:(!] Caroline, ma bucur ca nu esti suparata, asa mi s-a parut si mi-ar fi parut tare rau. [pup] Mamicaluitheo, poti sa mai pui in supa/ciorba si telina, albitura, dovlecei sau ce legume-ti plac si merg la zemuri. Este super meniul tau, vezi ca nu-i greu? [;)] Felicitari pentru kg-ul pierdut! La mai multe! [:)] Bibilica, ti-am vazut zana, este draguta foc. Daca tot ne-ai dat un deget acum vrem toata mana. [:D] So, cand te vedem si pe tine? Karina, mi-am amintit! In prima faza alimentele glucido-lipidice trebuie sa fie evitate. Si mie imi pare rau dupa unele. [:)] Mamamariana, distractie placuta la restaurat, trebuie sa gasesti si tu ceva potrivit, ca doar n-o sa salivezi cu ochii in farfuriile celorlalti! [:0] Da-le papa bun francezilor, sa se minuneze si ai grija sa faci ceva si pentru tine! Sunt multe variante a la Monti. [;)] La cat mai putine abateri ca ar fi pacat sa dai inapoi. Astazi: dimineata - 2 pitta bread cu iaurt 0%, marar si sare; iaurt 0% cu gem de zmeura fara zahar si o cafeluta cu lapte degresat pranz - sufleu de dovlecei, ciorba de pui seara - legume cu orez brun (ce-a ramas de alaltaieri) - limonada cu fructoza si menta Apropos, au iesit mancabile legumele cu orez, asa ca nu le-am dat dusmanilor. [:D] Asa, doar cu putin orez parca nu mai simt la fel de mult lipsa uleiului. In afara de ce-am spus atunci, am mai pus si un praf de curry. [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simpatica ideea cu Clubul Monti! [cool] Insa am impresia ca nu suntem imprastiate doar in toate colturile lumii, ci si ale tarii (cele din Ro). Eu o sa vin in august in vacanta, dar in Bucuresti. De-abia astept. [hop] Poate, cine stie, reusim ne intalnim mai multe intr-o zi, la o masa Monti, de pilda. [;)] hihihi Oricum, deocamdata ma bucur ca ne intalnim si virtual si ca ne sustinem una pe alta. [grup] [pup] [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic ce-am descoperit de curand in legatura cu distantele intre mese. Undeva prin carte scrie ca intre o masa lipidica si una glucidica trebuie sa treaca 5 ore. Asta se poate aplica intre pranz si cina, normal. Alaltaieri am avut cina glucidica, la fel am si astazi si am grija sa aplic regula asta. Este drept ca asa am mancat ceva mai tarziu, dar nu cred ca este bai mare. Astazi de ex. voi lua cina pe la 19. Aveti grija ca am bagat de seama ca si unele dintre voi mai aveti cate o cina glucidica. Invers este nevoie doar de 3 ore, cum stiam de la inceput. [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, vreau si eu buturuga mea!!![q][q][q] M-am saturat de apartamentul asta pe caldura asta. Nu pot sa ies pentru ca mi se face rau, asa ca visez la o casuta cu buturuga aferenta. Claudia, felicitari pentru prichindelul frumos. E dulce foc.[flo] Zizica, bafta la slabit. So, meniul meu de azi, adecvat la vremea de afara: dim.- 3 piersici pranz- ciorba rece de legume, salata de rosii, castraveti, ardei, branza cina- cred ca inca o salata cu toate cele. Mi se spune deja salatareasa[:D]. Asta e. Pupici.[pup] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...