Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Relatia cu un partener mai tanar


Recommended Posts

quote:
Originally posted by sora2001
-
quote:
unui copil trebuie sa-i oferi tot,fara a-i cere nimic!
Pai! in afara de "Morcovel" n-are ca sa-ti dea...[sex]
v-am mai spus si repet ,nu sint in potrivaaaa,pentru ca-n familia mea am caz asemantor,,,am doar "principiile"mele poate invechite putin... Ema si Richard-Sora
Exact de genul acesta de prejudecati e plina societatea romaneasca. Si prejudecata ca un sot mai in varsta in afara de bani n-are ce sa-ti dea... Si din pacate, daca generatiiile celor de peste 50 de ani, inteleg sa fie limitati in gandire, ma asteptam ca cei sub sunt totusi mai open-minded. Sau poate au devenit purtatoarele de cuvant ale societatii doar cele pentru care doar "morcovul" conteaza?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu conteaza varsta. Dragostea si maturitatea nu tine cont de varsta uneori. Oricum barbatii sunt niste copii toata viata :). Vezi-ti de viata ta, fara sa te intereseze ce zice vecina sau prietenele "binevoitoare". Daca esti fericita cu un barbat mai tanar, da-i inainte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu sunt mai mare decat el cu 13 ani si asta nu ne-a inpiedicat sa avem 2 copii frumosi si destepti. Cat priveste prietenii si rudele ne-au luat asa cum suntem, si daca relatia va tine inca 3 ani bine iar, daca relatia va tine 50 ani f.f.bine. Asa e viata si daca e sa nu mearga o relatie, nu merge chiar daca el e cu 10 ani mai mare nu cu 10 ani mai mic.[zz] Ce ti-e scris in frunte ti-e pus, si ce e sa se intample se va intampla.[pup] adi/didi [dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus! Ceea ce nu s-a spus aici este ca o femeie care traieste cu un barbat mai tanar nu a cazut din pom, a mai avut si alte relatii si daca a ales varianta asta stie ea ce face. Iar barbatii acestor femei, dragelor, nu sunt virgini si neajutorati. O astfel de femeie este cea mai in masura sa dea sfaturi, pentru ca stie ambele variante. O astfel de femeie are o alta perceptie asupra relatiilor umane si tocmai de asta nu pune la suflet ce spune lumea. Ce au in plus relatiile cu parteneri clasici? Nimic! Doar prejudecata ca barbatul trebuie sa fie mai batran. Tine asta de cald cuiva? O relatie cu un barbat mai tanar implica atentie in plus fata de atitudinea pe care o ai vis-a-vis de viata si cred ca asta este in avantajul relatiei respective. Femeile au tendinta sa devina delasatoare si cicalitoare dupa casatorie si daca mai sunt casatorite si cu un tauras matur de la care asteapta totul, pot pune cruce relatiei. Atata timp cat ai un beculet aprins, diferenta de varsta, nu uiti ca o relatie inseamna dragoste si respect reciproc. Din cate cazuri am citit pe forumul desprecopii.com, despartiri si tot felul de tragedii, toate au avut drept cauza faptul ca barbatul era mai tanar? Sa fim seriosi! Sotul meu este cu 9 ani mai tanar si n-as da casatoria noastra pe nimic. Am avut la viata mea destui taurasi pe care i-am lasat unde i-am gasit, m-am casatorit cu cine am simtit ca-mi va fi bine. Nu l-am castigat la loto si a trebuit sa raman cu el. Cand vom scapa de prejudecati? Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by craciunitza
Servus! Ceea ce nu s-a spus aici este ca o femeie care traieste cu un barbat mai tanar nu a cazut din pom, a mai avut si alte relatii si daca a ales varianta asta stie ea ce face. Iar barbatii acestor femei, dragelor, nu sunt virgini si neajutorati. O astfel de femeie este cea mai in masura sa dea sfaturi, pentru ca stie ambele variante. O astfel de femeie are o alta perceptie asupra relatiilor umane si tocmai de asta nu pune la suflet ce spune lumea. Ce au in plus relatiile cu parteneri clasici? Nimic! Doar prejudecata ca barbatul trebuie sa fie mai batran. Tine asta de cald cuiva? O relatie cu un barbat mai tanar implica atentie in plus fata de atitudinea pe care o ai vis-a-vis de viata si cred ca asta este in avantajul relatiei respective. Femeile au tendinta sa devina delasatoare si cicalitoare dupa casatorie si daca mai sunt casatorite si cu un tauras matur de la care asteapta totul, pot pune cruce relatiei. Atata timp cat ai un beculet aprins, diferenta de varsta, nu uiti ca o relatie inseamna dragoste si respect reciproc. Din cate cazuri am citit pe forumul desprecopii.com, despartiri si tot felul de tragedii, toate au avut drept cauza faptul ca barbatul era mai tanar? Sa fim seriosi! Sotul meu este cu 9 ani mai tanar si n-as da casatoria noastra pe nimic. Am avut la viata mea destui taurasi pe care i-am lasat unde i-am gasit, m-am casatorit cu cine am simtit ca-mi va fi bine. Nu l-am castigat la loto si a trebuit sa raman cu el. Cand vom scapa de prejudecati? Nu certati copiii cand viseaza!
Foarte la obiect si foarte bine spus! Ai dreptate, multe dintre noi ne pierdem in meandrele casniciei/relatiei si adeseori uitam sa acordam timp si ingrijire propriei noastre persoane. Si totusi... acest beculet de veghe ar trebui sa stea aprins din autorespect, nu din teama...Pentru ca, orice ai zice, undeva in subconstient exista teama ca intr-o buna zi diferenta de varsta se va cunoaste. Iar atunci cand se va cunoaste, acest lucru ar putea deveni -cel putin teoretic- veriga slaba a relatiei. Iar relatia ar putea fi atacata de prejudecatile lumii in care traim... iar aceste prejudecati ne-ar putea influenta partenerul, mai tanar dealtfel...Si tot asa. Nu vreau sa devin o baba cobitoare, doamne-fereste! Nu inseamna ca daca relatia mea a luat-o razna dupa cinci ani, asta e regula. Ba dimpotriva, cunosc un cuplu, ea 80, el 63 si sa-i vezi ce-si poarta de grija unul altuia si ce se mai iubesc! Tot ce vreau sa spun e ca, oricat nu am recunoaste, undeva, foarte ascuns traim aceste temeri, oricat de lipsiti de prejudecati am fi noi si partenerii nostri. Ylena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca de ingrijit, ca femeie trebuie sa te ingrijesti oricum - atata vreme cat ai si mijloacele materiale minime necesare - indiferent daca partenerul tau de viata e mai tanar sau mai varstnic. Te ingrijesti pentru tine in primul rand nu pentru el. Vrei sa te simti tu bine in pielea ta la orice varsta nu o faci pentru ca sa nu-l pierzi pe el, ca sa te admire trecatorii sau sa te barfeasca vecinele[ups] Pe de alta parte, nu cred ca numai cele care au un partener mai tanar se gandesc ca l-ar putea pierde intr-o zi in favoarea altei femei. La cate cazuri de viata am citit numai pe forumul asta[bang] ai zice ca toti barbatii sunt tradatori - dovediti sau nu -. Insa nu diferenta vizibila de varsta intre cei doi naste comentarii - uneori se intampla sa arate cel mai varstnic mai tanar - ci preocuparea nefireasca si indecenta a celor din jur despre starea "caprei vecinului", mai mult decat despre starea natiunii. Atata timp cat nu se cunoaste faptul ca el e mai tanar nu apar nici barfele, suspiciunile si catalogarile gen morcov mai tanar etc. E vorba in fond tot despre o forma de discriminare - discriminarea gratuita a celui care este altfel decat tine si pe care nu il intelegi, il invidiezi sau, din necunoastere, te temi de el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...