Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Relatia cu un partener mai tanar


Recommended Posts

Country girl,trebuie sa lamuirim ceva,tu cind ai deschis acest subiect vroiai sa fie lumea de acord cu tine? Daca vroiai asa ceva trebuia sa postezi de la inceput!" relataia cu un partener mai tanar,numai cine ste de acord sa scrie cine nu:sa nu scrie ,tu nu vezi?te contrazici singura,spui ca nu-ti pasa gura lumii,dar iti pasa .ba chiar te doare,suferii nu?Stiam eu ca asa este!Eu am spus "nu sint impotriva" dar eu nu pot avea o relatie cu un barabat mai tinar(doar sexsual nu stiu n-am avut niciodata pina acum).Spui ca sint "agresiva veabal"?Stai putin ,mi-am spus parera nu,si daca am glumit putin eu cu Adela99 nu te-am jignit si nici intenia n-am avut-o,voi ati inceput cu "morcovi tineri" etc.Tu esti o fata" fina" si cu faculate posrd nimic din astea doua ,dar eu am "scoala vietii" care- mult mai importana decit orice ti-o spun din experienta Ema si Richard-Sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by sora2001
Country girl,trebuie sa lamuirim ceva,tu cind ai deschis acest subiect vroiai sa fie lumea de acord cu tine? Daca vroiai asa ceva trebuia sa postezi de la inceput!" relataia cu un partener mai tanar,numai cine ste de acord sa scrie cine nu:sa nu scrie ,tu nu vezi?te contrazici singura,spui ca nu-ti pasa gura lumii,dar iti pasa .ba chiar te doare,suferii nu?Stiam eu ca asa este!Eu am spus "nu sint impotriva" dar eu nu pot avea o relatie cu un barabat mai tinar(doar sexsual nu stiu n-am avut niciodata pina acum).Spui ca sint "agresiva veabal"?Stai putin ,mi-am spus parera nu,si daca am glumit putin eu cu Adela99 nu te-am jignit si nici intenia n-am avut-o,voi ati inceput cu "morcovi tineri" etc.Tu esti o fata" fina" si cu faculate posrd nimic din astea doua ,dar eu am "scoala vietii" care- mult mai importana decit orice ti-o spun din experienta Ema si Richard-Sora
Draguta mea, nu te aprinde ca de obicei. Tot in gluma ti-am scris si eu, la un alt topic unde imparti sfaturi glumetze cu aceeasi amabilitate si unde pui pe seama practicarii qigongului capacitatea ta deosebita de a-i intelege pe ceilalti [quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by sora2001 -Vreti sa pricepeti felul indirect de comunicae al oamenilor? -Eu il pricep bine, cred de cind practic "Qigong" Ema si Richard-Sora -------------------------------------------------------------------------------- schimba maestrul la qigong ca nu esti pe drumul cel bun. pentru un practicant de qigong esti cam agresiva (verbal) si Tao nu incurajeaza agresivitatea.]), faptul ca practica qigongului adevarat are o influenta linistitoare asupra psihicului uman si nu dezvolta agresivitatea nici macar verbala. Probabil practicam qigong cu maestrii diferiti (chinezi adevarati, dupa cum spui tu ca trebuie sa fie)din moment ce eu nu am reusit sa ajung la aceeasi capacitate de a intelege umorul tau uneori agresiv. Si repet nu ma refeream la postarile tale la acest topic unde mi-ai raspuns. Nu am deschis topicul cautand aprobare dar se poate presupune ca apreciez mai degraba experienta unor femei care traiesc o relatie similara decat glumele tale vegetale uneori nesarate si deja demult fumate. Cu toate astea imi ramai simpatica si dupa cum ai vazut, m-am ferit sa-ti raspuns atacurilor vegetale. Nu am pretentia sa fiu inteleasa de oricine si inca mai sper ca toleranta care nu caracterizeaza societatea in marea ei majoritate va prinde teren in timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, Sora....haide, nu este adevarat ca "scoala vietii " e mai importanta decat orice altceva. Este important si cum te exprimi, si cum te comporti, este importanta toleranta si intelegerea. Fara scoala, fara "finete ",fara pregatire am fi toti "baieti de baieti " si "fete de fete"...care tine cat tine in cartier si pe strada...dar atat. Iar cu lemele tale despre barbati....mai e de povestit. Numai bine, Criss
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by criss
Buna ziua, Sora....haide, nu este adevarat ca "scoala vietii " e mai importanta decat orice altceva. Este important si cum te exprimi, si cum te comporti, este importanta toleranta si intelegerea. Fara scoala, fara "finete ",fara pregatire am fi toti "baieti de baieti " si "fete de fete"...care tine cat tine in cartier si pe strada...dar atat. Iar cu lemele tale despre barbati....mai e de povestit. Numai bine, Criss
Criss,merci pentru compliment. Ema si Richard-Sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca a ajuns in halul asta subiectul asta! Oricum ideea e ca varsta nu influenteaza buna intelegere intre doi oameni.Acum..referitor la certurile iscate mai sus....asa cum unele prefera barbatii mai "copti" eu am oroare de ei..brrr..sa le vad pielea flescaita la gat....sa fie morocanosi...brrr..ma rog..asta nu se discuta.Dar nu incercati sa va impregnati parerile voastre celorlate! Fiecare face alegerile care le doreste.Pe mine una..nu m-a interesat nici o parere a diferitzilor "binevoitori"..am o casa frumoasa,un barbat frumos si tanar 2 copii minunati...sunt pe deplin fericita! Asa ca treaba cu partenerul mai tanar functionaeza foarte bine. Insa..iarasi va spun...fiecare face cum simte si cum se simte mai linistit ,mai fericit....mai implinit..fie el tanar ori batran! Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ylena
quote:
Originally posted by jojo
Cind sunteti tineti e ok,dar mai tirziu ?Bine ,ca depinde de persoana dar cint tu ai 50 si el 40 de exemplu s-ar putea ivi totusi niste probleme si tot doar in capul unei femei.Daca esti increzuta in relatia ta si in tine nimic nu va poate desparti[cina2] A,si inca ceva nu credeti ca intr-o oarecare masura este vorba si de un complex matern ??Mie asa mi se pare.
Dragelor si dragilor Pot sa va spun in cunostinta de cauza cum e si fata si reversul medaliei. (A nu se intelege de aici ca asta e regula dupa care se desfasoara o astfel de relatie! Totul depinde de cei in cauza, de maturitatea si intelepciunea de care dau dovada nu doar la un moment dat, ci dea lungul intregii lor evolutii, si in cuplu si in afara lui ...) Deci: intre mine si Domnul 'Morcov' este o diferenta de 11 ani batuti pe muche. Minus o luna minus o zi. Ne-am cunoscut cand eu aveam 36 si el 25, am trait impreuna un an de dragoste nebuna, am mai avut inca doi ani extrem de buni si fericiti, am fost o adevarata familie multa vreme, ne gandeam sa legalizam relatia noastra, ba chiar aveam in proiect un bebelus. Am avut si certuri si neintelegeri, ca orice cuplu pe lumea asta, dar am reusit de fiecare data sa trecem peste. Am avut parte si de barfa lumii dar si de invidie, pentru ca ne iubeam, ne statea bine impreuna (pentru cine nu crede am poze la indemana[:D]) si eram foarte uniti. Si cu toate astea, iubitul meu sot-barbat-iubit-amant-copil-prieten-partener a avut un soc cand eu am implinit 40 ani si mi-a spus verde in fata ca nu se mai poate! Si cum ar fi copilul nostru (cel din proiect) peste zece ani cu o mama de 50 si un tata de 40?! (cu asta cred ca am raspuns in totalitate nedumeririlor lui jojo) Si uite asa ne-am despartit, eu am murit putin, ne-am impacat, am vrut sa plecam in Canada s-o luam de la capat, tara noua viata noua, iar ne-am despartit, iar s-a intors la mine cu dor de cocoloseala, de mancare buna si de iubit ca pe nicaieri altundeva si tot asa. Concluzia e ca o astfel de relatie implica multe riscuri, si trebuie sa le ai in vedere pe fiecare in parte atunci cand ti-o asumi. Pentru ca vine o vreme, dupa 40 de ani, cand e greu sa mai accepti singuratatea si te complaci in tot felul de lucruri gandind ca rau cu rau, dar mai rau fara rau. Oricum ar fi eu va doresc sa fiti iubite si fericite! Ylena
In cazul meu, dintre noi doi, eu sunt aceea care constientizeaza ca el inca nu a implinit 30 ani sau ca eu voi implini 40 iar el va fi inca sub 35! De obicei cu ocazia trecerii unor asemenea praguri mai mult psihologice simti mai acut varsta "sociala". Si recunosc ca de teama asta nici nu ma inghesui sa oficializez relatia printr-o casatorie. Divergentele de opinii si de perceptii sunt favorizate de aspecte sociale: eu sunt in plin apogeu al carierei, pentru el abia acum apar adevaratele oferte profesionale; eu sunt realizata material, el simte ca nu prea ar mai avea ce sa aduca semnificativ necesar din acest punct de vedere in cuplu; eu poate incep sa ma gandesc ca 3-4 ani inseamna o amanare lunga pt conceperea unui copil, lui i se pare ca mai este suficient timp... Stiti ce vreau sa spun. Nu pledez pentru acest gen de relatie, nici nu condamn relatiile in care el aduce maturitatea si siguranta materiala iar ea entuziasmul tineretii si prospetimea sentimentelor. Nu doream sa fac o comparatie intre aceste tipuri de relatii. Mi-ar fi placut insa sa pot lupta cu aceste intrebari/nelinisti/nesigurante [numiti-le cum vreti] opunandu-le experienta celor care traiesc o relatie similara. In nici un caz nu m-am gandit ca voi starni o polemica vegetala. Si da, probabil daca as fi mama unui baiat si eu as avea o mica strangere de inima daca as sti ca aleasa inimii lui e mai mare cu cativa ani decat el. Dar nu pentru ca m-as teme de exeperienta pe care i-ar putea oferi o femeie mai matura, ci de suferinta pe care i-ar putea-o provoca gura lumii si discrimanarea mediului social.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by korinna
Pacat ca a ajuns in halul asta subiectul asta! Oricum ideea e ca varsta nu influenteaza buna intelegere intre doi oameni.Acum..referitor la certurile iscate mai sus....asa cum unele prefera barbatii mai "copti" eu am oroare de ei..brrr..sa le vad pielea flescaita la gat....sa fie morocanosi...brrr..ma rog..asta nu se discuta.Dar nu incercati sa va impregnati parerile voastre celorlate! Fiecare face alegerile care le doreste.Pe mine una..nu m-a interesat nici o parere a diferitzilor "binevoitori"..am o casa frumoasa,un barbat frumos si tanar 2 copii minunati...sunt pe deplin fericita! Asa ca treaba cu partenerul mai tanar functionaeza foarte bine. Insa..iarasi va spun...fiecare face cum simte si cum se simte mai linistit ,mai fericit....mai implinit..fie el tanar ori batran! Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
BRAVO KORINUTOOO!!!![bis][bis][bis] asa este peste tot.....in loc sa ne limitam la a ne spune stricta parere noooooo domne dam cu pietre...........asa suntem mai umani, mai intelegatori.......suntem........da oare cati or fi psihologi mama , dintre noi??? ca-s tareeeeeeeee corioasa cu respect andreea mami de theo si de florin http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta de varsta..este in primul rand in capul femeilor..ca daca barbatii s-ar gandi la asta..nu ar mai fi facut din start nici un pas in relatia asta! country girl..recunosc ca traiesc o situatie similara si suntem linistiti,o familie obisnuita cu copii,cu greutati si bucurii.Fizic nu se vede nici o diferenta....dacat eventual in mintea mea si recunosc ca intre noi 2..eu ma gendesc cel mai des la asta.Insa in timp am invatat sa ma detasez de ideile astea. Ma simt fericita..nu pot spune ca eu sunt mai implinita profesional decat el.Sau ca priveste cu superficialitate vreodata rezolvarea problemelor aparute.Ba chiar..e mai clar si mai limpede in gandire. Acu..despre lume..sa-ti zic sincer..mie mi se pare personal o mandrie ca m un barbat tanar,frumos si destept.Asa ca ce ar putea ei sa vorbeasca??? In plus noi am oficializat relatia la 6 luni de la momentul cand ne-am intalnit pentru prima oara.Si bb-ul face azi 1 an si 2 luni.E un tatic fericit..o familie perfect normala...traim normal... In septembrie facm nunta....cununia religioasa.Am cumparat deja rochia..pantofii..am inchiriat restaurantul.Sunt bucuroasa de alegerea pe care am facut-o atunci in nebunia primelor zile. Dumnezeu mi-e martor ca nu exagerez cu nimik! Corina mamika de 2 baietzi !!! http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...