Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sus...in Scandinavia (2)


Recommended Posts

Buna Ziua la scandinavi!!! Umblati ca albinitele la soare, aaa???? [biz] Si eu la fel!!! Abia astept sa vaz cum imi ies deseara micii dupa reteta lu' narancea!!![pofta][pofta]...mai ales dupa ce am mincat azi toata ziua piscoturi de sampanie. Tocmai ni s-a stricat frigiderul (cre' ca din cauza caldurii mey [:D]) si a trebuit sa aruncam tot ce mai detineam pe-acolo...noroc-am salvat pasta de mici la congelator!! [^] ...si berea!!! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Katarina...cred ca la Fetele din Seuedia partea a-3-a, pe undeva...dar pot sa ti-o zic din memorie: 3/4 kg. carne tocata de vita 1/4 kg. carne tocata de miel.....cica se poate face si numai cu vita, dar eu am pus si miel. Peste carne pui usturoi, sare, piper, boia si timian (asta e cimbru) si o lingurita de bicarbonat de amoniu. Amesteci toate astea si torni si niste apa - cam atit cit sa poti modela carnea fara sa se lipeasca de degete....eu am preparat pasta aseara si acum consortu'-nicinge grillul...sa vaz ce-o iesi, ca e prima oara cind fac eu pasta!!![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam frumos,deja inghit in sec![:D]Din pacate,n-am carne de miel prin congelator.Da' cumpar maine,promit!Nu stiu insa cum se numeste in suedeza bicarbonatul de amoniu ,ca si p-ala tre' sa-l cumpar. Cu invidie nedisimulata,doresc pofta buna intregului tau familion![xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Katarina...deja sint chemata la modelat!!! Mie, ce-i drept, narnacea mi-a facut cadou bicarbonatul de amoniu... si din ala de sodiu (care comercial se numeste natron - probabil ca asa o fi si in suedeza), da' cica nu din ala de sodiu se pune la mici, ci de amoniu....Acum sper sa-mi aduc bine-aminte, ca de nu', le-am incurcat!! [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by yllen
Katarina, in loc de carne de miel se poate pune si cea de porc. Se pune bicarbonat de sodiu.
Daca te-aude narancea, te linseaza!!! [:D] sa strici tu reteta originala de mititei cu carne de porc si cu bicarbonat de sodiu!!! [:D][:D] (lucreaza in industria alimentara si, zau, le stie). Hai gata, c-am plecat...va pup si revin sa va zic cum mi-au iesit!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lalandia faci mici ma? aaaaaaaaaaaa mama ce gosdpodina esti. da au iesit buni bre ? nu ai pus zeama de oase asa cum ter-am invatzat eu sa ii faci la meserie. aaaaaaaa in sfirsit acasa printre voi. tare mi-a fost dor de voi si voua de mine, bag zeama.... eu am zis tot timpul, fetele scandinave sint cele mai bune, numai sa fie nascute romance hahahahahah hai la mici, un leu micu mic si doi lei micu mare ! rayu ela pupam, ce faceam ? ingrijeam copilasu ? adelina .............. tu ce mai invirtzi pe acolo ? mai avetzi sa ma suportatzi trei zile ( si trei noptzi) si va paraseam iar ........ plecam la romanica ......... sa mincam ciorba de burtica .....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...