Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sus...in Scandinavia (2)


Recommended Posts

Katarina, nu stiu ce fel de bicarbonat de amoniu sau de sodiu se pune la mici si Salmida (si ea chimista [;)]) e plecata in Romania si n-am pe cine intreba, dar fugii la bucatarie si-ti citesc ce scrie pe bocanashu meu - plin de praf pe dinafara de atata neintrebuintare, si si pe dinauntru tot cu praf numit natrumbikarbonat(asta o fi al de sodiu [?]). Acuma stiu ca unii vor riposta - s-a discutat intens pe tema asta pe alocuri - ca praful asta alb al meu s-ar folosi doar la prajiturele. Si eu va zic, ca merge cu succes si la mici si chiar si la ...sniff...sniff P.S.Daca pregatesti compozitia si consumi in aceeasi zi poti folosi apa minerala. lilanda, Pofta buna! [pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Yllen,nu stiu cum privesc ei,da' pot sa-ti spun c-am trecut printr-o experienta traumatizanta[:D],in calitate de invitat la o masa suedeza.Acum nu stiu daca bucatele servite sunt traditionale pt bucataria suedeza,da' pot sa-ti spun cu siguranta ca gazda era o tanara din neamul asta de vikingi. Intr-o sambata,acu vreo doua luni,o zi care parea perfecta,caci se anuntau zorii unei schimbari in bine in ofilita mea viata sociala,aterizai si eu plina de speranta si vesela nevoie mare, drept in fata unei supe cu scoici,servita de amabila mea gazda.Gust din ea (din supa,nu din gazda)[:D],la prima "sorbire" imi place, ma grabesc sa laud bucatareasa si sa ma minunez ca nu m-asteptam sa aiba gust de peste.Se uita suedeza lung la mine,zambeste complice celor din jur si-mi spune pe-un ton compatimitor ca alt gust nici n-ar putea sa aiba.Hait c-am pus-o!,zic eu in gandul meu.M-am facut de rusine!Ingaim repede ceva de genul ca mama nu mi-a gatit pana acum supa de scoici,ma fac mai mica in scaun cand imi aduc aminte c-am 36 ani si nu mai depind de polonicul mamei.Imi zic iar in gand cateva cuvinte de "alean" in legatura cu IQ-ul meu redus si imi afund cu furie lingura in zeama.Numa' ca e stiut ca viata poate rezerva surprize,fapt dovedit din plin in situatia de fata.Cam la a treia lingura incep sa dau de adevaratul gust al supei si al scoicilor.O senzatie de greata imi coboara incet prin intestine.Sunt intrebata inca o data daca-mi place supa,la care afirm cu indarjire ca-i minunata si dau sa si arat asta,sorbind inca si mai cu pofta.Simt cum mi se intoarce stomacul pe dos,saliva mi-e" grea" si umpluta cu cu-n gust scarbos de scoici.Gura mi se-ncovoaie si mi se stramba intr-un fel ce prevesteste voma,da' ma abtin si cer repede o bucata de paine.Ufff,in sfarsit un aliment care-mi va pune capat chinurilor! Uit de toti ceilalti de la masa, si-ndes in gura paine in nestire,in timp ce intestinul ma privea cu ura de fiecare data cand cadea in el o alta lingura de supa.Si cum totul are un sfarsit,reusesc sa termin supa.Multumita de mine insami,ca am salvat onoarea mea si-a gazdei,(ca de,doar ea se straduise sa gateasca) ,ridic usor privirle spre cosul de paine ,pe care ca prin ceata vad ca-i gol.Indraznesc sa ma uit la comeseni si observ priviri stupefiate indreptate asupra mea.Chiar daca imi jignisem nivelul de inteligenta cu putin timp in urma,totusi reusesc sa inteleg ca eu am mancat toata painea.Ranjesc tamp spre toti,devin nesimtita si multumesc frumos pt supa. Se mai bea putin,se mai rade si vine timpul pt felul doi.Intreb cu oroare in glas care e acesta.Un glas linistitor imi spune ca e peste la cuptor si sigur imi va place.Da' nu-mi zice nimic de sosul cu care se serveste,adica "saffran",in traducere "shofran",dupa cum zice dictioanrul in care ma uitai la intoarcerea acasa.Drept care, pun cu incredere sos peste mancarea aburinda si incerc in sfarsit sa arat ca stiu bunele maniere.Deci nu ma ating de paine si nu mai zic ca mama nu mi-a dat "saffran" acasa.Prima inghtitura,viata mi se deruleaza prin fata ochilor,incercand sa-mi gasesc dusmanul ascuns care m-a blestemat sa nu-mi gasesc linistea pe pamant.Aceleasi senzatii ca mi se rupe stomacul in doua si ca gura vrea s-o ia la fuga,departe de locul ororii.A doua inghititura,nu mai rezist.Prind deodata un curaj nebunesc si-i zic gazdei in fata ca eu nu pot manca asa ceva.Fara alte menajamente.Un zambet fals si-un raspuns amabil incheie armistitiul[^]:nu mai mananci,nu-ti mai dau. De atunci n-am mai fost invitata la suedeza mea.Oare de ce?[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iete ce dezmatz pe la nordici mey!!deja mici ,bere,alea alea... io am fost cu cupilu la plimbare si spre marea mea mirare doarme,ceea ce nu prea ii sta in caracter. Ieri am beut si io o bere si vaz ca nu s-a intimplat nici o nenorocire[alcool].Aualeo,era sa ma imbat nu alta,dupa doo guri. Va pupez si mai terminati cu micii aia ca-mi ploua in gura deja[:D] Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buni micii mei, dar nici pe departe ca cei romanesti - adevarati!!! Ilie insa e satisfacut, consortu' i-a apreciat...ashea ca sint oarecum multamita!!! [^] Adela, cin' s-a suparat pe tine si ti-a zis sa pui bicarbonat in poale-n briu???? [:D] Katarina, trece-ma si pe mine la lista de traumatizati: o data in Suedia si a doua oara, in Danemarca. Tin minte ca eram de doua zile in Suedia si am fost invitata sa petrec o zi in barca unor colegi. Am luat noi ceaiul la bord, dar cum ni se facuse foame, merseram la restorantul de la debarcader. N-am ce face si spun ca vreau meniul zilei, ca ala mi se parea mie traditional. Ce-am servit???...supa de fasole, da' din aia scirboasa cu caltabos prin ea si cu un gust pe care de muuuult vroiam sa-l uit (mai incercasem gustul asta la o supa tortilla mexicana..bleahhh). Dupa aia cind trecui prima data la danezi, pe la Helsingor, iar n-am ce face si comand dishul zilei, intr-un restaurant cochet...era niste friptura de porc - greeeea de si-acu o simt la stomac, cu cartofi fierti si cu sos rosu, iar deasupra erau niste bucatele mici de carne(la prima vedere) despre care colegii mei suedezi imi spueau ca e delicu de deliciu....erau, de fapt, jumari!! Iar acu' sa zic si ce-mi place la ei. La suedezi imi place la nebunie Wasa,in special aia cu susan, iar la danezi, cartofii lor copti (au un gust aparte) cu unt si cu sos de usturoi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-sh ce sa zic,da' toate sosurile si mirodeniile de pe-aici ,imi dau o profunda stare de deprimare.Nu sunt obisnuita cu ele si ma uit ca matza-n calendar,ca nu stiu sa le folosesc.Imaginati-va o sarmana femeie,cu dictionarul in fata in bucatarie, citind pe etichete si injurand de mama focului.Drept ii ca nu-mi prea place bucataria,dar nici ea pe mine.Na![zz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...