Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cervicita


Recommended Posts

Am fost de curand la medic si la control a descoperit o frumoasa rana pe col. Pe mine nu ma doare nimic, dar prietenul meu care a asistat la control a zis ca s-a inspaimantat de cum arata bietul meu cervix. Cica arata exact ca o julitura de la o cazatura, cu pielea luata si sangeranda... Desigur, ni s-a dat interdictie la sex pana termin tratamentul. Doctorul m-a amenintat ca daca nu raspund la tratament .. trebuie sa-mi cauterizeze rana... ce presupune asta si cat timp dureaza vindecarea? Mi-e cam teama desi medicul meu e super fain si cu mult simtz al umorului.. cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mama mea a avut ceva asemanator.I-a facut anestezie locala si cu un fier inrosit i-a cauterizat rana(cred ca in asta consta cauterizarea de fapt).A stat in spital pana i-a trecut efectul anesteziei, vreo 2-3 ore si dupa aceea a venit bine mersi acasa.A luat si ceva antibiotice parca vreo saptamana.Vindecarea nu stiu cat dureaza, probabil depinde si de marimea ranei si de fiecare persoana in parte. insanatosire grabnica si numai bine![bis] Elena&baby girl[zana](DPN 24oct.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am vut la 21 de ani rana pe colul uterin,cam cat o fisa de un euro sau 2.....de la ce s-o fi facut habar n.am..doctorita a zis ca de la vreo raceala de jos netratata. Mi-a facut cauterizare...treaba in sine nu doare,numai ca ce groaza am avut..brrr...cand baga kestia aia te cam crispezi si te jeneaza ,normal,dar daca are doctorul mana buna merge treaba struna. Oricum ,mai bine cu cauterizare decat fara si dai in alte minuni. multa sanatate!!! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa spun ca dupa aia am facut tratament cu ovule vreo 10 zile si niste spalaturi cu nu-s ce solutie cu aparat de ala special pentru spalaturi vaginale.,dar nu mai tin minte de pastile.. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cervicita se poate trata si fara cauterizare. Eu am avut o exocervicita pe care doctorul care mi-a depistat-o, m-a si programat pentru cauterizare. Am refuzat aceasta interventie si am consultat un alt medic. Acesta mi-a prescris un tratament pe care l-am combinat cu niste leacuri naturiste. La a doua consultatie medicul mi-a spus ca colul este mult mai bine. La a trei-a consultatie colul era deja vindecat. Asta in conditiile in care primul medic mi-a spus ca nu exista alta metoda de tratament pentru problema mea decat cauterizarea. Ce bine ca nu l-am ascultat! Tratamentul pe care l-am urmat a fost urmatorul: Spalaturi in fiecare seara cu un amestec de ceai+ tinctura de marul lupului, dupa care intra-vaginal un ovul de Poliginax + crema Medacter, timp de 6 zile conseutive. Am continuat apoi irigatiile pana cand am terminat tot ceaiul si tinctura(inca vre-o saptamana). A urmat apoi consultatia la medic in care s-a constatat ameliorarea problemei, si prescrierea unui alt set de ovule intravaginale(Colposeptine) luate o data pe zi(seara) timp de 12 zile consecutive. In acest timp am urmat o cura interna cu argila(de doua ori pe zi). Dupa ce am terminat tratamentul prescris de medic am continuat cura cu argila si am inceput administrarea timp de 20 de zile a unor ovule pe baza de propolis(MiproSept) in paralel cu irigatii cu Plant-intim de la Hofigal. Asta e tot. Amestecul de ceai + tinctura de care spuneam la inceput le-am comandat online de la urmatoarea adresa: http://farmanat.go.ro/ Stiu ca tot tratamentul pe care l-am urmat pare descurajant de lung si ar fi fost mult mai simplu sa fi facut direct cauterizarea, insa inainte de toate astea am cautat si am citit multe informatii in legatura cu aceasta afectiune si cu posibilele tratamente pana sa ma hotarasc sa o tratez astfel. Dezavantajul cauterizarii este (in special pentru femeile care nu au nascut inca, asa cum sunt eu) ca acesta interventie poate lasa o cicatrice urata si poate cauza o afectiune numita Stenoza-cervicala(ingustarea canaluli cervical), care poate interfera, jena, ingreuna chiar face imposibil procesul natural al nasterii,datorita faptului ca colul nu se mai poate dilata.Am si citit lucrul acesta, si mi-a spus si cel de-al doi-lea medic pe care l-am consultat. Pentru mine acest argument a fost suficient. Iti doresc numai bine si insanatosire grabnica, indiferent de metoda pe care o vei alege. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am cervicita. In prezent urmez un tratament cu Polygynax si spalaturi vaginale cu Tantum Rosa. Cu cativa ani inainte de a naste am avut o rana pe col care mi-a fost cauterizata. Nu a fost nevoie de anestezie. E adevarat ca e putin dureros. Dupa cauterizare am facut spalaturi cu ceai de galbenele amestecat cu pelin si musetel. Am folosit si niste ovule dar nu mai tin minte exact cum se numeau. La nastere (am nascut normal) nu am avut nici o problema. Aurora, mami lui Vladut (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma avut si am fugit cat am putut de cauterizare ca mi-a fost frica. Am folosit leacuri babesti, care au durat mult, si degeaba. Asa ca in final am ajuns la cauterizare, care nu se face cu fier inrosit (Doamne fereste)se face cu un aparat electric, sau cu o substanta. Cea cu apartul se numeste- Electrocauterizare, si imi pare bine ca am facut-o. Despre cea cu substanta chimica(nu-mi amintesc cum se numeste)am auzit ca doare mai mult. Electrocauterizare nu se face cu anestezie pt. ca nu este nevoie, se face un calmant inainte(care doare mai tare ca, operatiea in sine). Si dureaza cam cateva secunde, pana la 1 , 2 min. depinde de marimea ranii. La mine cred ca a durat cateva secunde aproape un min.Si ceea ce simti este o contractie puternica a muschilor din zona ma tare ca la ciclu, insa dureaza f. putin, asa ca nu ai timp sa simti prea mult. Apoi nu mai doare deloc. Eu am urmat un tratament cu pastile si ovule, si fara sex o luna, apoi m-am dus la control si era totul OK. Daca vrei mai multe detali da cautare pe Google(in pagini romanesti) si ai sa gasesti, multe despre cauterizare si electro si chimica. Sper ca ti-am fost de folos, multa bafta si nu-ti fie teama, va trece! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la doctor. Testul Papanicolau mi-a iesit II - inflamator. Diagnosticul este de cervicita chistica. Mi s-au prescris ovule Polygynax (in continuare) alternativ cu Colposeptine. Tot azi mi s-a facut si o nitrare (sau nitratare). Aurora, mami lui Vladut (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...