Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac : ce am mancat azi? (18)


Recommended Posts

Iara eu [hot] ... Trebuie sa ma felicitati, ca am rezistat aseara ca un erou [bis]. Am fost la film, la Spiderman2, iar sotiorul meu si-a luat pizza... Ma rog, de pizza am trecut cum am trecut, dar cand am ajuns pe palierul cu popcorn, unde mirosea de ma scotea din minti, taaare greu m-am abtinut sa nu ma smiorcai ca vreau si eu popcorn... Dar, am reusit! Yupiiiii!!!! [bis] Si ca sa ma rasplatesc, cand am iesit de la film am mers si mi-am cumparat 750 g de capsuni si le-am halit acasa, impreuna cu o jumatate de mandarina. [harp] Acum ce m-am cantarit (da, mi-am cumparat ieri cantar) si va informez ca la inaltimea de aprox. 1.63, am 57.5 kg [bang][bang][bang]. Prin urmare [grasa], telul meu e sa ma scap de vreo 10 [ispita], dar cred ca si daca raman fara 7 o sa fiu fericita[zana]. S-au inregistrat datele, asa-i?!? [flo] Acum ma duc sa imi incep ziua de Monti [yum] ... Va doresc succes, cu mine in frunte [:D] "Where there's a will, there's a way!!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by bibilica
andreea, n-am vrut sa ma rastesc, dar m-ai scos din minti cu regimul ala.... de ce zici tu ca nu poti sa maninci cu monti? eu de multe ori ma gindesc ca maninc prea mult...sotul meu ride de mine ca fac cura de ingrasare....ia gindeste-te tu oleaca: ai voie: lapte, carne (de orice animal, gatita cum vrei tu), semipreparate de carne, brinza (cu toate derivatele ei, mai putin brinza topita), oua (gatite in ce forma vrei), peste, ulei, sare, fructe, legume, paine neagra, paste integrale, orez integral nu ai voie: fainoase (paine alba, spaghete, biscuiti, covrigi, gogosi), faina alba in diferite combinatii (sosuri), cartofi, orez alb, zahar (si derivate sau produse care au zahar in compozitie), amidonuri, alcool care-s mai multe? alea de care ai voie sau ale interzise? daca-ti pui oleaca imaginatia la treba, maninci de nu-i adevarat.... bibi si [zana] - ruginite de atita ploaie
Mey bibi ce ai mei cu mine? ca ma sperii::)) am pricipit nu-ti zisei odata? azi am asa dim. un iaurt + o feliuta de branza + o cafea pranz sunca + rosii + 3 felii piane de secara prajita seara ardei umpluti va pupaceste andreea mami lui theo si florin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,fetelor!Pana acum mi-a fost usor cu regimul,dar de vreo 2 zile cred c-am dat de greu.A inceput sa ma supere stomacul,colita mea fiind deranjata probabil de atatea legume si fructe si mai am si tot timpul o senzatie de lesin,o fi scazut glicemia,cine stie,dar eu sunt atre pe pozitii ca vad cum scade sunca de pe burta!Sper numai sa nu-mi fie rau de tot,ca atunci nu stiu ce-o sa ma fac. Andreea,ce cauta feliile alea de paine cu sunca?Nu e voie! Meniul de azi: ora 7:cafea cu indulcitor si doua oua fierte cu doi crenwursti ora 12-13 doua piersici ora 14:30-15 mancarica de varza si ardei umplut fara orez ora 19-20 fructe(pepene rosu sper) ora 22 telemea cu rosii Fetele,mananc oare prea tarziu seara,are nenea Monti ceva impotriva sa mancam mai tarziu?Ca eu altfel nu pot sa bag si fructele in meniu,iar o masa numai de fructe nu reusesc. Avem voie racituri? Si inca ceva,cat timp ati ramas voi la aceeasi greutate?Sau ati slabit constant mereu? • Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata silfidutele lui Monti ! Azi dimi cintarul arata tot 54.5, deci mai sint sanse sa ies decent pe plaja in august. Sint curioasa daca si luni imi va mai arata tot atita. Aseara am avut ceva abateri, nu prea mari la modul ca m-am dus in piata si am gasit zmeura si pina mi-a pus vinzatoare in punga eu tot am ciugulit, iar cind am ajuns acasa si le-am spalat am ciugulit din nou, de bune ce erau nu ma puteam abtine. Apoi imediat am papat eterna mea salata cu telemea. Sper sa nu se supere Monti prea tare pe mine. Pt. mine asta e cel mai greu respectarea distantelor dintre masa normala si cea de fructe. Sa vezi in CO ce greu o sa fie !!! Fetele, spuneti-mi si mie, WASA aia la ce raion e la Billa, sa vad si eu despre ce e vorba, poate mai fac o variatie ca m-am plictisit de iaurt si fulgi. Zizica, multumesc pt. sfaturile cu fulgii. Astazi i-am terminat si am trecut pe fulgi de secara. Sincer, sint la fel de nasoi, asa ca n-o sa mai cumpar de aia de griu germinat, ca sa fiu sigura. Pe asta nu scrie nimic de glucide, are doar lipide 3g/100g. Sincer nici eu nu inteleg de ce insista cu brinza aia cu 0%, ca oricum eu nu gasesc [:D] Si reteta n-are nimic gen piine, faina. Ca doar altfel brinza poti s-o combini cu altele. Si ouale contin lipide, asa ca... Andreea, tu pe unde stai mama ? Si de ce insisti sa papi piinea cu sunca. Piine nu ai voie decit dimi, cu brinza 0% sau iaurt 0.1%. Capish ? Ah, si ardeii umpluti, fara orez, da ? Claudia, de ce trebuia sa inversezi prinzul cu cina ? Sint bulversata total. Fac si eu ca Andreea, pina la urma n-am inteles nimic din Monti[bang] DD, norocul meu ca sotului eu nu-i prea place si eu nu cumpar niciodata gata fiert (decit la mare). Asa ca pina-l cumpar, pina-l fierb, am totusi sanse sa ma razgindesc. Adi, bravo mama pt rezistenta la ispite. Dar unde vrei sa slabesti tu 10 kg ? Eu zic ca esti deja OK. Vrei sa te faci Adi-scindurica ? Chiar 13-15 kg mai putin decit inaltimea-100 mi se pare muuuuuuuuuult. Eu sint curioasa, in mod normal cu Monti n-ar mai tb sa slabesti prea mult. Poate inca cel mult 4 kg. Sint tare curioasa daca reusesti sa ajungi la 50. Ai grija, sa nu cazi in extrema cealalta. Am calculat IMC-ul la 50kg si ar fi 18.36, deci slab. Acum vezi si tu. Rosa, incearca sa schimbi masa de la 22 s-o pui pe la 17-18, iar fructele sa le papi pe la 21-22, ia vezi nu-i mai bine ? Monti nu spune nimic de orele de papa, doar de distanta intre mese. Ti-as mai recomanda Redigest de la Hofigal. Cica e un produs natural care printre altele regleaza procesele de digestie si absorbtie. Incearca la un Plafar, citeste prospectul si incearca-l. Am auzit multa lume multumita de el. Vio, eu prajituri nu prea papam nici inainte, eram fan cioco. Apropo, o reteta de cioco cu indulcitor nu aveti ? Ca decit sa pap de aia amaruie, mai bine ma lipsesc. Pt. mine dulcele tb sa fie dulce. Nici trufele nu-mi plac, nici macar alea normale, ne-Monti. De fapt la cioco, in afara de zahar mai e vreo pb ? Ca poate fac eu o reteta. Dar reteta mea e cu lapte praf si ala parca are zahar, nu ? Hai dragutele, o parere va rog. Ca sincer nu stiu daca mai rezist un we in care sotul sa pape inghetata si eu sa ma uit ! Meniul meu de azi: dimi: iaurt degresat cu fulgi de griu germinat si fulgi de secara prinza: rosii, castraveti si ardei gras seara: eterna mea salata si mai tirziu fructe la greu (mai am inca 1 kg de zmeura) Caro, ce faci mama ? Apari asa de putin pe aici ! Ai multa treaba ?! Wekend placut si cit mai putine kg raportate luni [:D] [pup] Karina+ [copil] Bogdanel
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamicaluitheo azi am asa dim. un iaurt + o feliuta de branza + o cafea pranz sunca + rosii + 3 felii piane de secara prajita seara ardei umpluti va pupaceste andreea mami lui theo si florin
ce mai faci, mai andreea, mai ? ce fac puii, ca nu mi-ai mai dat nici un tel/msj ! uite ca ma bag shi io la subektu' asta caci am tziut monti de vreo doo ori pin'acu; daca ai intrebari despre regim - be my guest ! 1. monti cam contraindica iaurtul/ adica ne recomanda sa-l consumam moderat, shi doar pe cel "natural" (exclus cu fructe sau alte combinatatzii); cel mai bun e iaurul fara grasimi (0,1%), consumat desigur fara piine (evt. doar cu brinza 0%)cafeaua cre' ca a fost cu zaharina, nu?! 2. piinea (glucid), chiar integrala (deshi personal nu cred ca exista asha ceva in .ro, asha ca mai bine o excluzi de tot) nu se poate asocia cu shunca (lipid); asta e principiul de baza in regimul disociat 3. sper ca ardeii sunt umplutzi cu ceva fara orez ! daca chiar vrei sa tzii monti, io cre' ca ar trebui sa-tzi reconsideri regimul pe ziua de astazi ! te pupa tare, teo [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamicaluitheo
quote:
Originally posted by bibilica
andreea, n-am vrut sa ma rastesc, dar m-ai scos din minti cu regimul ala.... de ce zici tu ca nu poti sa maninci cu monti? eu de multe ori ma gindesc ca maninc prea mult...sotul meu ride de mine ca fac cura de ingrasare....ia gindeste-te tu oleaca: ai voie: lapte, carne (de orice animal, gatita cum vrei tu), semipreparate de carne, brinza (cu toate derivatele ei, mai putin brinza topita), oua (gatite in ce forma vrei), peste, ulei, sare, fructe, legume, paine neagra, paste integrale, orez integral nu ai voie: fainoase (paine alba, spaghete, biscuiti, covrigi, gogosi), faina alba in diferite combinatii (sosuri), cartofi, orez alb, zahar (si derivate sau produse care au zahar in compozitie), amidonuri, alcool care-s mai multe? alea de care ai voie sau ale interzise? daca-ti pui oleaca imaginatia la treba, maninci de nu-i adevarat.... bibi si [zana] - ruginite de atita ploaie
Mey bibi ce ai mei cu mine? ca ma sperii::)) am pricipit nu-ti zisei odata? azi am asa dim. un iaurt + o feliuta de branza + o cafea pranz sunca + rosii + 3 felii piane de secara prajita seara ardei umpluti va pupaceste andreea mami lui theo si florin
te rog sa ma scuzi daca am fost prea insistenta...exces de zel....[:)] azi am asa: dim - ceai, graham si iaurt prinz - salata cu ton seara - nu stiu bibi si [zana] - ruginite de atita ploaie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teooooooooooooooooo[pup][pup][pup][pup][pup][pup]eu am crezut ca esti suparata pe mine pentru ca de trimis ti-am trimis si pm-uri si te-am si sunat .da cucu..nika si nu am mai insistat asa ca .......be my guest si scrie-mi sau suna-ma cand ai timp de o palavrageala::)) despre monti daca ai timp nu vrei sa-mi creezi si mie cate un meniu pe fiecare zi draga mea teo???? pupici si sa stii ca si mie imi este dor de tine. BIBI cum pot sa ma supar vreodata pe tine sau pe oricare in ceea ce priveste insistenta? kiar ma bucur sa ma traga cineva de "par" ( la figurat bineinteles - ca altfel il omor::))) cine sa ma stimuleze si sa ma ambitineze, daca nu voi? asa ca nu ai de ce sa-ti ceri scuze absolut deloc. va pup pe toate cu drag pentru fiecare andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, aseara iar abatere cu cativa pufuleti din punga fie-mii...apropo Karinasa-mi fie rusine ca i-am luat mancarea de la gura...ea nu prea mananca asa ca o "ajut"eu din cand in cand pesmeti Wasa la Billa gasesti la raionul de paine in plus am mai mancat pepene, salata de vinete cu rosii si branza, si o feliuta de sunca de pui azi dimi pepene, apoi cafea decof cu zaharina, apoi trei feli Wasa cu gem dietetic acum niste piersici si niste caise mai tarziu mancarica de fasole verde cu o rosie si 2 castraveti seara...problema...ca plec la tara unde ispitele curg...dar sper sa se sale si cu gratare... Am scapat de ceva kg depuse in concediu...dimineata aveam 54 kg...sper sa mai scad pana la raport Un weekend placut va doresc, fara abateri si fara ploi... Eliza si Mara (24.01.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit la fete![pup] Incep, ca de obicei, cu meniul de azi (e vineri, asa ca postesc) Pe la 7.40 doua maini de corcoduse mari cat prunele, care trosneau in gura!+ 3 caise 8.30 – patru felii grau expandat 14.00 o salata cu rosii, ardei, castraveti +pastai fierte Seara: bors de legume + varza calita, mancate in ordine inversa:) Ma vezi, Carolinule, ce ascultatoare sunt? [:)] PS N-a mai intrat ciorba dupa papica de felul doi, ieri dupa-amiaza. E vineri, asa ca de acum stiti: evadez la Pitesti:) iar gradina, vrabiutze gurese dimineatza, motan curios si sforaitor si rasfatzat, castraveti culesi din gradina si papati cu pofta, facut prajitura pentru ai casei si neatins de ea, cu fruntea sus si fara pofte, plimbat prin minunatia aia de oras curat si plin de flori, program de voie si de visat cu ochii in nori si ochelarii de soare pe nas, nelipista buturuga si masutza joasa de lemn, pe care sa taie familionul carnitza facuta la gratarel, in curte, nepot care vrea sa-i faci o mie de castele din nisip ca sa le distruga el, fericit, cu tractorul, mama care sa-ti faca un masaj moale pe spate si sa te simti ca si cand ai fi din nou copil, muncit in gradina si simtit relaxata, plivit buruieni si mandra de ce au facut manutzele tale, urcat in pod si tolanit in flori de fan si citit pana te striga nepotu’ sa vii sa-i faci avioane, scris o scrisoare de dor si dragoste, sunat rude si prieteni si sperat in intalniri cat de curand, pus o floare si un gand acolo unde tatal se odihneste cuminte, de mult timp, jucat fotbal cu picii de pe strada, facut dus in curte, cu apa incalzita la soare, eeeii, cum as putea sta in Bucuresti cand weekendurile mele sunt asa de vii si de colorate? Numai pentru intalnirile cu voi as renunta la toate astea si as veni cu drag sa ne hlizim, plimbam, povestim, impartasim o mie de ganduri si zambete..Monti[:)] si nu numai. Assaaa..si mai sunt cateva cuvinte pe care le am de adaugat: Vio draga, Multumesc pt informatiile pretioase. Zona de care spui tu nu-mi este deloc la indemana, dar banuiesc ca ar trebui sa gasesc in orice Mega Image, nu? Fii sigura ca am sa ma uit si ca daca gasesc, are sa-mi apara in meniu:) Ref. la ce se spune prin cremwursti si toata carnea asta care este introdusa in membrane de nu stiu care fel, si mie mi-a spus o verisoara, care lucra la o astfel de fabrica de mezeluri cu ceva timp in urma, in ce hal se fac amestecurile si cate tone de coloranti se toarna sa le dea culorile astea roz sidefii, rosu de nu mai stiu care fel, marouri pt salamuri uscate si mai stiu eu ce.De asta nici nu ma omor cu ele.Am avut o perioada in care luam si eu sunca presata, de curcan, dar mi-a trecut repede, aveam sentimentul ca mananc hartie.Si cremwursti am toot mancat.Mai scap,din cand in cand.. Cat despre deserturi[:)] nu le mai indemna la prajituri, lasa-le, mai bine sa manance fructe! Ce prajitura mai buna sa fie decat pepenele rosu? Plus ca e voie si ciocolata 70%! Pai ce, e putin lucru? Chatonel sigur se da hutza pe meleaguri in care se simte super rasfatzata si cu sufletul plin de bucurie si frumos .Si mie imi este dor de ea, dar las’ ca vine ea inapoi si nu o lasam pana nu spune tot![:)] Sa ai un timp super, Chatonelule, pe oriunde ti se plimba piciorusele in clipa asta! Korinna! Fruntea sus! pai se poate? Nu te descuraja, toate am trecut prin momente de descurajare in regimul asta, toate am stat cu sufletul la gura inainte de a ne urca pe cantar, toate ne-am pus mainile in cap, la inceput, ca ni s-a parut ca nu-i pricepem regulile, sau am oftat gandindu-ne:ce mai gatim azi? Sau “de ce din asta nu am voie?” Rontaie o bucatica de ciocolata; pe langa ca te indulceste:), elibereaza si hormonul fericirii si ai sa te simti bine.Ia nu mai fii suparata, pai tocmai tu, care ai slabit o gramada si care esti o puternica? fazele astea de “nu mai pot!” au sa mai vina.Ce, renunti tu la frumusetze de mamica ce esti numai pt ca daca da, poti sa manaci o pizza sau paste carbonarra sau frisca de pe savarina? Lasa ca ai sa treci la faza doi, vorba lui She_wolf, si are sa iti fie mult mai usor, acum este doar un moment de descurajare, papa pepeni, fructe parfumate, pe care sa arate bine si sa it placa sa le vezi si sa le atingi, fii fericita ca tot ce ai facut pana acum a dat rezultate si esti sanatoasa si uite-ne, suntem toate alaturi de tine si te vrem aici. De ce spui “mai putin cantitativ, ca sa nu ma umflu?”Pai Monti nu te restrictioneaza cantitativ, iar tu ai scapat de pragul de 70! Fa-ti meniuri mai bogate si nu renunta, chiar daca uneori e greu! Vorba Karinei:gateste Monti pentru ai tai, ies niste minunatzii de ciorbitze, borsuri, mancarici de legume, tare gustoase,varza calita, vinete in tot felul, salate de nu mai stii ce n-ai pus, oua in toate felurile cu carnitza si garnituri de legume..maaaai, pai la pilaf oftezi tu? Si eu il fac, daca ai mei vor cand ma mai duc prin we, dar nu as papa nici sa-mi dai bani! Zizica Ma bucur sa-mi spui ca pesmetii Wasa sunt gustosi, inca nu i-am testat.Probabil luni, la prima ora.da’ nu cu gem.Ca era el de piersici, dar sincer, nu m-am omorat prea tare dupa piureul ala din borcan.Poate ca o dulceatza ar mai merita, dar nu este inca momentul. Imi place retzeta de sufleu, suna tare bine, am sa o fac si eu, si-asa am vazut la un pret convenabil branza cu %grasime, dar n-am luat ca era o juma’ de kil si m-am gandit:ce naiba fac eu cu atata branza?ei, uite ca mi-ai spus tu ce pot sa fac.Thanks! MamicaluiTheo Nu stiu:) daca suntem vecine, dar daca nu, ne facem!:).Curand.Tu mai spune din cand in cand, (valabil si pentru tine, Karina draga), cam cand aveti asa, cate un gand de dat fuga prin Billutza si am sa incerc sa tzop si eu! Macar iaurturi si tot iau! Da’ eu pentru voi vreau sa vin! Sa ne sustinem la studiatul etichetelor:) Zambete si pupici de aici, pentru tine, pt voi, vecinele mele stiute si nevazute. Claudelule, Oricand, numa’ vino tu , ca daca acolo nu dam de tine, pai aici ar fi chiar culmea sa nu gasim o ora de stat la povesti si sa chemam si gasca, ca doar tre’ sa vedem cine pune umarul aici, la greu:), nu? Eu am un timp plin plin, dar in august as vrea si eu sa ma “racoresc”. DD Ma alatur tie.Si eu am constatat ca nu ma mai bantuie foamea in nici un fel, mananc fiindca este ora de masa, trece intervalul orelor Monti si papam. Chiar vreau sa respect asta, chestia cu 3 mese/zi.Cred ca ideea este ca organismul si-a gasit un ritm si de aia nu mai avem senzatia aia imbecila de “ce foame mi-eeee!”, fiindca dam cand trebuie si ce trebuie. Nici eu nu simt deloc nevoia sa manac mulr, dar mananc atat cat sa stiu ca e ok si ca masa urmatoare mi-o iau eu fiindca ca este timpul potrivit si nu pt ca imi chioraie burta.Sigur ca nu e rau ca nu mai simtim nevoia sa bagam in noi de toate, pai cum? Este excelent, fii sigura! Adimercedes Felcitari pentru rezistenta! Bune capsunile alea? Mmmmiam? Ca mi-a venit apa-n gura, eu nu m-am saturat anul asta de capsuni.Au si acolo gustul celor de aici? Cat priveste greutatea ta, nu stai deloc rau, numai ca nu prea am inteles”aprox 1.63”- cred ca ar trebui sa stii exact:). Oricum, 10 kilograme date jos ar fi prea mult, fii sigura! Nu, eu zic daca slabesti 6-6,5 kilograme e foarte ok, sub 50 o sa arati ca un scheletzel si nu e ok. Si-apoi, lasa-l si pe omul acela de langa tine sa aiba si el pe ce pune mana, nu sa te intrebe daca mai esti pe acolo, ca nu te vede! Succes in continuare,Adi, sa papi Monti si sa nu cedezi ispitelor in weekend. Ia sa fug eu inapoi la scris raport interminabil, nu inainte de a va pupa [pup][pup]pe toate.Sper sa mai vin. Zambind, Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...