Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jignirile venite de la “jumatate”


Recommended Posts

Da,din pacate eu l-am jignit si-mi pare rau.Mi-am cerut iertare dar cuvintele nu le poti lua inapoi.Nu e genul meu dar m-a enervat fff. tare,de fapt m-a jignit si el pe mine,nu in acelasi mod,nu vorbindu-mi "urat" ci negandind o fraza.M-a ranit si eu am gasit de cuviinta sa-l injur..Scurt pe doi.Nici nu stiu cand a iesit porumbelu. A iesit si dus a fost.Nu-l mai iau inapoi dar incerc sa fac cumva sa nu se mai repete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Inainte sa ne casatorim, mama sotului meu a tinut sa stea de vorba cu amandoi si printre multe sfaturi si povete ne-a spus asa: "La suparare sa nu va spuneti cuvinte urate, va muscati limba dar sa nu va jigniti, pentru ca un cuvant spus nu il mai poti lua inapoi, asa ramane..." Recunosc nu am pus mare pret atunci pe ce ne-a spus ea, dar acuma ma uit in jur si vad si eu cata dreptate a avut. Acu' sa nu se inteleaga ca imi musc limba zilnic [:D] dar asa in viata de zi cu zi vad oameni in jurul meu care au spus sau au facut un gest si pe care din pacate nu il mai pot indrepta... si au copii si tare greu le este. Asa ca noi nu ne jignim si nu ne-am jignit niciodata [;)] Numai bine, Katink
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu consider ca ne-am jicnit vreodata!!! Uneori ne place sa mai vorbim "dirty", dar o facem ca pe un joc, si ne amuza! Si cred ca intr-o relatie adevarata nu au ce cauta jicnirile. Ca uneori exista o gluma mai ironica, dar gustata nu mi se pare o ofensa, decat daca o spui din suflet, cu adevarat... Sinzi si David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu suntem casatoriti cu patalama la mana, locuim impreuna de 6 ani zi de zi si ne consideram casatoriti. De la inceputul relatiei am discutat despre acest lucru si am considerat ca nu este deloc benefic relatiei noastre, sa nu ne vorbim urat chiar si in momente mai tensionate si am reusit cu succes. nici macar in gluma nu am zis (nici el) ceva care l-a un moment dat sa fie interpretat ca jignire. consider ca este necesar ca intr-o relatie sa nu se foloseasca cuvinte care dor, spuse la un moment mai tensionat sau in gluma, nu folosesc la nimic, nici de amuzamnet macar, deorece regretele sunt tardive. Desi se intampla sa avem prieteni (familie) care folosesc astfel de cuvinte "grele" cand suntem impreuna, efectiv ma simt ingrozitor, ei zic ca in gluma...am incercat sa vb. cu EA si sa-i spun ca nu-i bine, ca mai tarziu vor fi greu de suportat astfel de cuvinte si pot degenera in ceva mai grav. probabil ca este vorba si de mediul in care fiecare a copilarit, grupul de prieteni si mai ales de fiecare in parte de a sti sa retina numai ce este bun din jur. va doresc casnicii fericite si copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu ne jignim nici in gluma. Dar eu nu cred ca e vorba doar de anturajul in care au crescut cei care se jignesc in cuplu ca adulti. Cred ac e vorba si ed propria vointa si de autocenzura. Eu nu am crescut intr-un mediu ferit ed astfel de "exemple" si totusi nu le-am adoptat si nici nu intentionez. Ranesc prea mult. Si nu vrem sa ranim chiar omul iubit indiferent cat suntem de nervosi. Si in plus trebuie sa ne gandim ca NIMIC nu doare mai mult decat un lucru rau pe care ti-l face OMUL PE CARE IL IUBESTI. "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,nu m-a jignit niciodata si nici n-as concepe asa ceva..cum adica sa ti se adreseze cu "proasto, vaco, atat te duce mintea...[bang]" (mi s-a intamplat sa aud la cunostinte) si apoi sa vina si sa vrea [xinpat]; oare cum se simt femeile astea ? cum de pot sa se lase asa umilite.... Am citit un caz (inainte de '89), nu mai stiu cum se numea revista, era vorba de un cuplu care urma sa aiba cununia civila; din cauza emotiei sau neatentiei urcand pe trepte la brat cu viitorul sot, ea se impiedica;cel care avea sa-i fie alaturi si la bine si la rau...ii spune:"esti proasta nu vezi pe unde mergi"; nu cred ca e o poveste pentru ca si eu as fi facut acelasi lucru si anume a anulat cununia (ea bine-nteles); De ce sunt asa categorica ? pentru ca parintii meu se jigneau foarte tare...isi spuneau lucruri grele ( de fata cu noi); sufeream enorm, ma durea acest lucru .... Nu-mi jignesc sotul, nu-mi jignesc copilul, nu-mi jignesc prietenii( nici macar ironiile,luatul peste picior sau "datul cu bata in balta"-nu le agreez); Sa aveti o zi frumoasa! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate gresesc, dar eu cred ca trebuie definita notiunea de jignire. Si este foarte relativ. Si tine de structura intima a fiecaruia, de educatie si de persoanele cu care interactionezi. Sunt persoane sensibile (sau f. sensibile) pe care le poti jigni fara sa vrei (felul in care se percepe un cuvant/fraza este diferit). Sunt altele care intra in joc raspunzand eventual cu aceeasi moneda si totul imbraca alte forme (dar nici unul nu le considera jigniri). Sunt exemple chiar si din cele postate aici. In cuplu, daca fiecare isi cunoaste jumatatea, simte cand este jignit si cand nu (inclusiv dupa tonul/conjunctura in care spune anumite cuvinte). Dar, din afara se poate vedea altfel. Eu sunt genul de om care "tine la tavaleala" si chiar imi face placere cate o discutie mai acida (parca ma invioreaza). Si totusi, chiar de curand am asistat la dialogul unui cuplu (pe care il vedeam pt. prima oara - am tinut sa precizez asta pt. a se intelege ca nu le cunosteam modul de a comunica). Acest cuplu, rude cu niste prieteni de-ai nostri: aveau un mod de-a se lua la misto si de a-si vorbi care si pe mine m-a socat; asteptam sa se lase cu circ dar m-am linistit cand am vazut ca ceilalti radeau destinsi si am concluzionat ca asa erau ei. De aceea, este o arta sa poti interactiona cu toti oamenii si sa "iesi cu fata curata". Exemple sunt si pe forum cu duiumul.[bang] Dar un simplu "scuza-ma nu asta a fost intentia [pup][flo] mea" rezolva multe. Va pup. http://community.webshots.com/user/furni001
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu l-am jugnit si inca destul de rau si nu o data...intr-un fel am facut-o voit, am avut o perioada mai dificila in viata noastra si nu stiu de ce dar ne indepartasem unul de altul, parca dragostea noastra s-a transformat in ura si ne jigneam reciproc de fiecare data cand prindeam ocazia...ne jigneam reciproc si voit...Intradevar si acum dupa mai bine de 1 an regretam ca am fost amandoi 2 prosti cu bube-n cap si cu raie la stomac...oricum important e ca am trecut cu bine peste tot, doar ca a ramas ceva acolo si cred ca e din reflex sa ne spunem cuvinte grele, nu jigniri ci mai degraba oncercam sa ne ranim cu ceva si asta din cauza ca sunt fff orgoliosi si incapatanati[batcap][batcap][batcap] Claudia[mamica] si Raul(01.04.2004) [copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos http://www.bebelusi.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...