Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frustrarile unei tinere sotii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns
v-am spus,cand te afli intr-o stare naspa simti nevoia sa ceri sfaturi si sa crezi ca sunt,poate,si altii in situatia ta si poate ai de unde invata ceva folositor. sunt o fata desteapta,citita si implicit i know stuff,dar doar asa,din auzite. sper sa am o vacanta frumoasa alaturi de sot,care a inteles cate ceva si se straduieste.sunt convinsa ca unde e iubire si un gram de intelepciune se nasc minuni! bebe 2?hmmmm....nu inca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga sol, eu te inteleg ce simti; eu locuiesc cu prietenul meu de un an; avem planuri sa ne casatorim, de indata ce divortul lui este gata (sunt despartiti de 8 ani, dar abia acum divorteaza). Inainte de a ma muta in casa lui, cum eu lucrez de noapte (intr-un bar), venea si statea cu mine, pana la 2AM, cand se inchidea barul, isi lua zile libere cand eu ramaneam noaptea in casa lui, doar ca sa petreaca timp cu mine; acum se poarta de parca prietenii lui si serviciul ar fi mai importanti decat mine; am vorbit deschis cu el, i-am spus ce simt si singurul raspuns ce l-am primit a fost ca se simte foarte confortabil cu mine, ca s-a obisnuit cu mine intr-un an cat nu s-a obisnuit cu fosta nevasta in 7 (cat au fost casatoriti), ca parca am locui impreuna de o viata; ca vrea sa petreaca timp cu mine, dar trebuie sa-l inteleg cand vrea sa iasa la baseball sau la golf cu prietenii. Si-l inteleg, ce sa fac? Ca si eu daca vreau sa ies la cu prietenele la cumparaturi sau sa luam masa in oras, el nu se supara. Am programat cu prietenele sa iesim maine la plaja si e ok. Desi avem piscina in curte si as putea face plaja si inota in propria curte, n-a zis nimic ca vreau sa ies sa fac asta in alta parte; ca stie ca nu ies pentru plaja, neaparat, ci sa petrec cateva ore cu prietenele, la plaja si la un restaurant dragutel. Nu stiu daca ce ti-am spus te ajuta cu ceva... dar sper ca da. Fa-ti si tu planuri cu prietenele tale, iesiti impreuna, o data pe luna, macar si o sa te simti altfel. Daca nu ai prietene, inteleg ca soacra ta e o femeie intelegatoare; atunci, iesi cu ea, la cumparaturi, la plimbare, unde o fi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Sol, poti profita de aceasta iesire si sa porti cu el o discutie de suflet (fara ton certaret si plans), accentuand ceea ce ti-ai dori in plus in casnicia voastra." Furni sincer, personal, nu cred ca ar trebui sa vorbesti cu el despre ceea ce te macina cat sunteti plecati; doar sunteti acolo sa va relaxati; eu zic sa lasati acasa problemele si doar profitati de timpul pe care-l aveti impreuna, astea cateva zile... si apoi, o sa prinzi ocazia, cand va intoarceti acasa sa vb. cu el de ce te deranjeaza, ce te doare sau ce astepti de la el. BAFTA si distractie placuta.[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar ma intrebam unde ai disparut, sol. In astea 7 pagini ai un mesaj la inceput si unul la sfirsit... ceea ce ar trebui sa dea de gindit fetelor care s-au aruncat ca la un os de ros... Vacanta placuta alaturi de sotul tau si incearca sa reduci perfectiunea la o atitudine umana... incearca sa fii mai toleranta cu el (sotul) si ai sa vezi ca atunci cind nu-ti mai faci nervi pentru orice nimic viata e roz :) Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sol[bis], imi place optimismul cu care ai tratat problema si mai ales maturitatea de care dai dovada la cei 22 de ani ai tai. asa vor vedea si cei "maturi"ca nu e nevoie sa te incununezi cu ...o multitudine de ani ca sa ..judeci ce e bine si ce nu pentru tine. un pupic apasat pt tine si petrecere frumoasa in vacantza![bis] vivi[cheers]. ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Sol subscriu la penultimul tau mesaj.Vreau sa-ti spun ca m-am regasit in mesajele tale.Eu m-am maritat la 21 de ani si avem o fetita de un an si aproape 4 luni.Situatia este aproappa identica:sunt stuednta(ultimul an la ASE...deci in septembrie am licenta)am un sot ABSOLUT MINUNAT(desi acum ne-am cam ciondanit....tot de la copil..)o situatie materiala de exceptie,sprijinul neconditionat al parintilor.Si eu imi doresc ca el sa se implice mai mult in cresterea copilului si in treburile gospodariei dar uneori ma lovesc de lenea lui(momentan nu lucreaza pt ca invata pt rezidentiat)....si culmea tot el e cel care vrea si al doilea copil[alcool][alcool]. Toti trecem prin greutati mai mici sau mai mari important e sa stim sa trecem peste ele.....desi eu uneori o cam iau pe aratura.... Ideea este ca nu trebuie sa iti para rau ca ai postat acest subiect.Si eu incerc sa-l fac pe sotul meu sa comunice mai mult,sa-mi spuna ce are pe suflet....dar este mai greu pt ca este alta fire.Spre deosebire de sotul tau ,al meu este tipul pupacios,lipicios si romantic dar vezi...nimeni nu-i perfect Raluca si Ioana mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Draga mea,stii tu ca fiecare om isi exprima diferit sentimentele ,iar dificultatea de a co;unica e specifica barbatilor.Al tau cred ca isi manifesta dragostea si devotamentul muncind .Qr fii bine sa iti schimbi tu atitudinea ,sa nu mai ;uncesti zi lumina .Ia-ti liber ,lasa copilul la parinti,du-te si relaxeawa-te,chiar si singura.Oricum s-ar putea ca sotul tau sa se considere prea neindemanatec pt a avea grija de copil iar tu tre sa-l faci usurel sa ia contact cu placerea de a fii parinte.Eu am patit ceva de genul asta ,dar l-am dat pe brazda cu multa rabdare,aratandu-i cat de mult ii apreciez eforturile atat la servici cat si acasa,dar si acceptand sa nu ;ai trag de ;ine ca la jug.pa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna sa stii ca eu m-am casatorit la 20 de ani si acuma am o fetita de 2ani. aceeasi situatie am avut-o si eu , si stii cum am procedat....!!!! cand a avut fetita 5 luni mi-am angajat o bona si m-am imlicat in firma pe care o conducea sotul meu, pt ca asa a facut si el, venea noaptea tarziu si zicea ca avea foarte multa treaba. Intradevar asa era si m-am lamurit de ce statea asa de mult. asa ca incearca sa-ti lasi bebe putin la mama sau la soacra si du-te si tu la firma. Iti mai pun o intrebare. Este singur la parinti? daca da sa stii cu nu ai cum sa-l intorci de la egoism pt ca asa sunt ei crescuti sa nu stie sa imparta cu nimeni nimic. si sotul meu este singur la parinti si chiar la inceput nu stia sa imparta cu nimeni pana nu i-am explicat ca s-a casatorit si asta inseamna sa imparti totul cu sotia si cu copilul, s-a terminat cu burlacia. iti urez succes si sa mai dai de veste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...