Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frustrarile unei tinere sotii


Recommended Posts

Slakje - "Caci are un barbat de casa si muncitor si exista iubire si casnicia nu e doar o mare petrecere?" Alina, dar ea nu a cerut "o mare petrecere", nu cere marea cu sarea. A cerut putin atentie, putin din timpul lui. A cerut ceea ce alte femei ale caror soti muncesc la fel de mult au. Un mic compromis ar putea si el face. El nu ofera nici macar minim de timp si atentie familiei lui. Daca nu e capabil sa puna familia pe primul loc in lista prioritatilor lui, macar la egalitate cu jobul sa fie. Nu pe locul doi, cum face el. E trist ce traieste acesta fata si sincer, fara suparare, nici eu nu vad ca are vreo importanta varsta ei. Slakje - "Aici intervine varsta.In momentul in care te-ai saturat de romantisme fara baze reale. Si intri in realitate: CASATORIA. Lumea in care trebuie sa invetzi sa lasi de la tine.Cand e cazul. Si aici e cazul." Sa inteleg ca putinul pe care il cere ea nu este indreptatit si ar trebui sa o punem cu botul pe labe? Ca daca s-a casatorit trebuie sa renunte resemntata la micile bucurii de dinainte? E drept ca momentele petrecute impreuna se reduc semnificativ odata cu noile responsabilitati aparute (familia si casa necesita bani si banii se aduc muncind) DAAAAAAAR nu trebuie sa dispara! De ce sa-i cerem sa renunte sa ceara ceva atat de firesc. E DREPTUL EI NU DOAR SA FIE NEMULTUMITA BA CHIAR SA SE REVOLTE! Furni - "o casnicie presupune (in plus fata de o prietenie) si lupta cot la cot pt. "cresterea" cuibului pe care l-ai format prin casatorie. Pt. asta este necesara o echipa care sa functioneze si la terase si in noptile petrecute printre hartii si probleme." Pai aici e buba, furni, ca la ei mers la terase nu exista. Si nici "In timpul liber facem orice: baruri, prieteni, stat la un frape pe terasa, mers in parc" (Furni) Voi ati gasit un echilibru: Furni- "Asta a fost negocierea mea si pana acum (de vreo 2 ani) ne tinem de ea (reciproc) si asta a adus un val mare de incredere, de destindere si de bine." Ar trebui si ea sa lupte pentru ce ai obtinut tu. Nu vad cum de esti de acord cu Slakje ( Alina,[flo] te rog frumos de tot, nu te supara pe mine, iubita, vorbesc obiectiv, legat de cazul de fata) daca ea zice ca sa aiba rabdare si as rabde. DE CE SA RABDE? DE CE SA TACA SI SA SUPORTE? DE CE SA SE RESEMNEZE? Sfatul tau cu COMUNICAREA este excelent. Intr-un cuvat eu sunt de acord cu tine. Dar obiectiv si foarte sincer nu inteleg la ce te-ai referit cand i-ai dat dreptate lui Slakje, care este genul de om foarte intelegator si tolerant si care il intelege foarte bine pe el si nu considera ca e asa important ce vrea biata Sol. dar nu toate avem aceeasi tarie si un grad asa de ridicat al suportabilitatii precum Slakje. Eu una m-as razvrati la fel ca Sol. Cipcipcip si Milia,[flo] mi-a placut foarte mult ce ati scris si subscriu. [cool] Numai bine tuturor si pupici [pup] si flori de la mine pentru toate fetele. [flo] Curaj, Sol, o scoti tu al capat. [flo][greutati] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by cami30
Ba e chestie de varsta. A ales sa se casatoreasca devreme, pentru ca s-a considerat matura si responsabila pentru o familie. Si-a ales un barbat cu care s-a maritat si a facut un copil. Au construit o familie. Acum, la numai doi ani... o vad nefericita. Cum se poate naste nefericire in urma unor decizii rationale, mature? Ea nu are dreptul de a fi nefericita pentru ca nu a trait nici macar un sfert din viatza, d-aia e grav. Si d-aia se pune problema varstei pentru ca prea multe cupluri traiesc o poveste de romeo si julieta (chiar si eu) si apoi se trezesc coplesiti de probleme si responsabilitati carora nu le mai dau de cap. In plus fiecare cauta un soi de evadare din stres care la el s-a dovedit "amica" iar la ea lacrimile . Nu mi se pare fair. sol... ce varsta are sotul tau? cami
Aici nu e vorba de nici o "amica". Cred ca ai incurcat subiectele. Si problema ei (care in definitit e problema LOR, A CUPLULUI) poate aparea la orice varsta. Vezi ce tot repete rosa_sinesis. Ca ea nu a gasit inca solutia dupa atatia ani. [bang] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chestia ca problema asta nu poate aparea la orice varsta. Ci perceptia asupra problemei poate diferi odata cu varsta (din proprie experienta, eu judec altfel la cei 30 (si ceva) de ani ai mei fata de cum judecam la 20 - sau cel putin asa-mi place sa cred[:D]) Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu cred ca o iau razana. Si ce daca "oficial" m-am maritat la 24 de ani??? Asta inseamna ca gata pana atunci mi-am trait traiul mi-am papat malaiul si urmeaza perioada in care trebuie sa ma sacrific pentru bani? Daca m-am simtit bine cu sotul meu inainte de menaj si copil acum trebuie sa tac si sa inghit ca doar am avut perioada mea de distractii? Pur si simplu nu inteleg de ce puneti totul pe seama varstei. Nu are nici o legatura cu varsta. A mai zis cineva: nu exista varsta pentru discoteca si varsta pentru pampersi, nu exista etape strict delimitate in viata din acest punct de vedere (adica de azi pana marti merg la discoteca apoi zic adio si ma asez la cratita pe o perioada nedeterminata). Imi pare rau pentru cine nu este de acord cu mine dar eu zic ca daca numai asta ar exista in vietile noastre multi ne-am lua campii si la 32 de ani nu numai la 22. Intr-adevar Sol are nevoie de sfaturi si multi au inceput s-o judece. Nu cred ca asta este tot ce poate astepta de la viata; nu cred ca ar trebui sa zica mersi ca nu o alearga sotul ei sa-i puna perna pe fata, sa zica mersi ca face menajul ca sunt altii care n-au firma si nu stiu ce e aia gatit ca manaca paine goala. E simplu sa dai din gura si sa zici asta ai vrut asta ai avut. Si chiar daca sotul ei a fost asa si inainte ce e rau in incercarea de a-l face sa se mai gandeasca si la altceva decat la munca, munca, munca si iar munca??? Ce e rau in a-l face sa-si schimbe putin prioritatile? In fond de cand a aparut copilul acestea s-au si schimbat dar numai pentru el nu. El are o singura responsabilitate fata de familie? Sa aduca bani? Nu cred. Sincer eu nu cred ca Sol nu a stiut cu cine se marita, nu cred ca a luat o hotarare iresponsabila si acum a dat de greu si nu mai vrea. Eu cred ca vrea lucruri naturale, normale intr-o casnicie. Putina atentie, putina destindere, putin aer curat, o plimbare, o discutie despre nimic etc. Nu vrea luna de pe cer. Chiar nu inteleg de ii sariti asa in cap. Pe de alta parte Sol, eu zic ca faptul ca te-a ajutat in ultimele saptamani este un semn bun. Repet, incearca sa vorbiti deschis si sa gasiti calea de mijloc. Andreea Life it's like a box of chocolates. You never know what you gonna get!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da elara.. poate aparea la orice varsta.. da parca mai bine apare la 30-35 decat la 20 si ceva de ani cand din oficiu n-ai voie sa plangi si sa fii trista da.. incurcasem subiectele.. ma gandeam insa ca sunt tinere amandoua si amandoua se confrunta cu probleme de comunicare si implicare in activitatea de familie... of... cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sol, buna, am citit si recitit istoria ta, ma doare pt ca stiu ca de pe pozitia aceasta nu putem decat sa ..facem supozitii. in primul rand as vrea sa ..spun ca in opinia mea nu e vb de varsta ta,"ca te ai maritat prea tanara ..visand un sotz cu bani, etc"! inainte femeile se maritau si mai devreme si oricum ca femeie te maturizezi mult mai devreme. io sunt oarecum intr o situatie ..nu similara dar...uite sunt casatorita de 2 ani, avem tot ce ne dorim si un bebe pe drum. sotul meu din fire e mai tacut si mai ..inchis in sine dar casatoria asta l a schimbat, e copil din nou-cami aici iar nu e vb de varsta, nici a ei si nici a lui-sol, poate aveti nevoie de timp sa va obisnuiti unul cu celalalt. cred ca sotul tau poate fi schimbat cu conditia sa existe interes de ambele parti, intr o relatie si intr un mariaj e nevoie "de doi protagonisti"! iti doresc numai bine cu respect vivi. ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca si aici e vorba de o "amica", n-ai incurcat subiectele de tot:
quote:
Originally posted by violeta69 Al meu dupa o perioada asa "de neinteles" s-a gasit o amanta care zicea el ca-l asculta si-l invata sa ma inteleaga pe mine).
I-ote, domnule, ce bune is amantele! Ii ajuta pe soti sa ne inteleaga mai bine! Draga Vio, ce fraieri sunt barbatii! Cum pot crede ei ca altcineva ii poate face sa inteleaga mai bine de ce au nevoie sotiile lor, decat ele insele! Flori de la mine pentru tine, draga mea! [flo] Of!
quote:
Originally posted by Adina iulia Nu e chestia ca problema asta nu poate aparea la orice varsta. Ci perceptia asupra problemei poate diferi odata cu varsta (din proprie experienta, eu judec altfel la cei 30 (si ceva) de ani ai mei fata de cum judecam la 20 - sau cel putin asa-mi place sa cred).
Adica eu (la 37 de ani) ar trebui sa percep altfel indiferenta lui, sa am mai putine pretentii, ca de, mi-am trait traiul, mi-am mancat malaiul? Ba noi mai mult ne plimbam acum, ca atunci (la 20 de ani) nu aveam masina! Uite, rosa saraca nu s-a resemnat!
quote:
Originally posted by cami30 Poate aparea la orice varsta, da' parca mai bine apare la 30-35 decat la 20 si ceva de ani, cand din oficiu n-ai voie sa plangi si sa fii trista.
Pai cu asta ma condamni. Definitiv! [bruta] A propos, la ce varsta ai voie DIN OFICIU sa fii trista si sa plangi? [;)] Unde e regulamentul asta, sa-l citesc si eu! [}:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CAmi eu stiu un lucru sigur: MATURITATEA NU VINE O DATA CU VARSTA!!! Nu conteaza absolut deloc varsta cand vine vorba de maturitate. Poate vrei sa spui experienta de viata!!! Eu la 25 de ani am in carca o gramada de experiente de viata...si cred ca am inceput sa ma maturizez de mult... Ba eu il condamn pe EL ca nu e destul de matur sa isi dea seama ca sotia lui si copilul au nevoie de el, de momente petrecute impreuna si de dragoste fatisa! Iar ea, la 22 de ani, destul de matura, incat sa isi accepte situatia si sa reconoasca ca are o problema!!! Sinzi siDAvid
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...