Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frustrarile unei tinere sotii


Recommended Posts

nu... maturitatea nu vine cu varsta dar experienta Da... ca de aia ne-a lasat Dumnezeu pe lume sa invatzam si invatzam si invatzam... Eu la 15 ani m-am trezit matura. Imi pierdusem tatal, traiam o drama de familie, mama era complet debusolata iar eu ramasesem mesterul casei...schimbam sigurante,montam prize si dadeam cu var in casa. Se numesc astea experiente? Da. Eram matura? Nu. In timp am invatzat mai multe? Da. Am ajuns la vorba celor batrani pe care nu i-am ascultat? Da. Stiu mai multe acum? Da. Stiu totul? Nu. Pot sa invatz mai multe? Da. Ascult de cei din jur? Da, din ce in ce mai des. cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by cami30 Poate aparea la orice varsta, da' parca mai bine apare la 30-35 decat la 20 si ceva de ani, cand din oficiu n-ai voie sa plangi si sa fii trista.
Pai cu asta ma condamni. Definitiv! [bruta] A propos, la ce varsta ai voie DIN OFICIU sa fii trista si sa plangi? [;)] Unde e regulamentul asta, sa-l citesc si eu! [}:)] [/quote] DAAAA, DAAAAA. Si eu sunt curioasa foc sa vad unde scrie asa ceva si ce ii da atata valoare unei astfel de teorii. Adica daca m-as fi maritat si eu la 20 ani si eram nefericita trebuia SA TAC SI SA INGHIT? Dece sa nu postez pe forum si sa cer sfaturi? Adica ii luam noi dreptul asta? Chiar nu pricep. [bang][bang][bang] Cu alte cuvinte unele dintre voi o cam luati pe biat fata la suturi. Ca adica, ce tupeu, d-le, pe capul ei sa o gaseasca maritisul la 20 de ani si acum ca nu e totul chiar cum si-ar dori ea si ca vrea o casnicie NORMALA!!!!!!sa vina pe desprecopii sa ne sacaie pe noi cu treburi de-astea, cu fite! Sa-i dam la cap, d-le! [haibat][neand] Nu o lasati!! [neand] [B)][mariaj] [B)]Parca s-ar fi marritat la 5 ani! nu la 20, era totusi majora, nu avea nici 16 si nici 15 ca cele care se marita cu dispensa de varsta. CE AVETI, FRATILOR, CU VARSTA EI???????[?][?][?][bang][bang] DACA SE MARITA LA 50 DE ANI PUTEA SA SE PLANGA? [alcool][^] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sanziana din fericire sau nefericire nu pot sa afirm nici la 30 de ani ca sunt suficient de matura, ca sunt completa si ca le stiu pe toate ( desi in acte si pe diplome asa scrie). Tocmai asta ma face uneori mai prudenta... cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stii de ce nu ma supar pe fetele astea tinere care se enerveaza asa tare cand vine cineva mai in varsta sa le arunce "experienta" in nas? Pentru ca si eu am fost ca ele...si n-as fi acceptat in veci sa-mi spuna cineva ca eu nu am dreptate sau ca sunt mica si trebuie sa mai cresc, ca n-am trecut inca prin adevarate probleme... ca sunt suficient de coapta.. Fereasca sfantu sa-mi fi spus cineva asa... Timpul si experienta proprie te invatza...de cele mai multe ori cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Milia
quote:
Originally posted by Adina iulia Nu e chestia ca problema asta nu poate aparea la orice varsta. Ci perceptia asupra problemei poate diferi odata cu varsta (din proprie experienta, eu judec altfel la cei 30 (si ceva) de ani ai mei fata de cum judecam la 20 - sau cel putin asa-mi place sa cred).
Adica eu (la 37 de ani) ar trebui sa percep altfel indiferenta lui, sa am mai putine pretentii, ca de, mi-am trait traiul, mi-am mancat malaiul? Ba noi mai mult ne plimbam acum, ca atunci (la 20 de ani) nu aveam masina! Uite, rosa saraca nu s-a resemnat!
Cred ca ai inteles bine ca nu e vorba de trait traiul si mancat malaiul, ci de faptul ca ce ti se parea odata "un capat de tara" in realitate nu este. Tine de maturizare, ce are loc continuu. Probabil ca la 50 de ani o sa gandim altfel decat la 30 si o sa ni se pare puerile atitudini si idei pe care le avem acum. Este absolut normal. In alta ordine de idei, nu stiu cine ar putea delimita ce inseamna "suportabil" si ce inseamna "nesuportabil" intr-o casnicie. Pentru fiecare persoana limitele sunt altele. Important este ca acel echilibru sa fie convenabil pentru amandoi. De exemplu (dau un exemplu stupid): mie nu-mi convine ca in casnicie sa faca femeia de mancare. Sotul meu este de acord cu asta. Ne-am inteles perfect. Asta inseamna ca eu nu sunt o sotie buna? Asta inseamna ca trebuie sa fie valabil la toata lumea? Asta inseamna ca militez pentru asta?Nicidecum. Ce putem noi este sa ne dam cu parerea, judecand prin exemplele proprii. Dar nu se si potriveste intotdeauna si nu inseamna ca exista undeva acel adevar absolut despre ce ar trebui si nu ar trebui sa faca cineva intr-un cuplu. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stii de ce nu ma supar pe fetele astea tinere care se enerveaza asa tare cand vine cineva mai in varsta sa le arunce "experienta" in nas? CAmi, dar cele "batrane" nu se pot supara? Nu mai face te rog discriminari... Pentru ca fiecare dintre noi are o experienta, faptul ca avem varsta pe care o avem nu inseamna ca experienta noastra nu are valoare... De ce te tot legi de varsta? Sinzi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CAMI - "stii de ce nu ma supar pe fetele astea tinere care se enerveaza asa tare cand vine cineva mai in varsta sa le arunce "experienta" in nas? Pentru ca si eu am fost ca ele...si n-as fi acceptat in veci sa-mi spuna cineva ca eu nu am dreptate sau ca sunt mica si trebuie sa mai cresc, ca n-am trecut inca prin adevarate probleme... ca sunt suficient de coapta.. Fereasca sfantu sa-mi fi spus cineva asa... Timpul si experienta proprie te invatza...de cele mai multe ori" Cami, fara suparare dar DIVAGHEZI rau de tot de la subiect. Sa o luam punctual: - nu s-a deschis subiectul ca sa ne dam noi cu parerea daca ea e destul de matura si daca are sau nu DREPTUL sa se planga pe forum si sa ceara ajutor. - nici ca sa ne luam la concurs care din noi e mai matura sau mai exeperimentata. Pana la urma eu la cei 26 de ani ai mei (aproape 27) am priceput mai clar decat tine care esti mai experimentata si mai matura care e esenta problemei. Chiar te rog frumos de tot sa-mi raspunzi daca esti sau nu de acord cu mine asupra a ceea ce se discuta la acest subiect si ce ar trebui sa se discute. Adica problema reala a cestui cuplu (pe care o are si rosa, desi are alta varsta decat Sol). Deci sa renuntam odata la polemica asta si sa analizam situatia facand abstractie de ce varsta au cei doi!!! E vorba de un cuplu cu probleme de comunicare SI ATAT! O putem sau nu ajuta pe Sol cu un sfat? Hai ca m-ati innebunit cu VARSTA asta!Mi-ati facut capul calendar.[mariaj][mariaj][mariaj] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...