Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Frustrarile unei tinere sotii


Recommended Posts

sanziano..fara interpretari.. nu am discutat despre valoare si nonvaloare Elara de acord cu tine. Eu mi-am spus parerea sper ca Sol sa aiba mintea luminata si sa faca ce-i mai bine pentru ea. Androix- accept orice afirmatie dar sa fie argumentata si experimentata... cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ocebine da-mi voie sa-tzi spun ca din pacate realitatea zilnica din ROMANIA e mult mai dura decat cea din America.De multe ori copii desteptzi, inteligentzi, scolitzi si istetzi pentru o bucata de paine nu mai au timp nici sa mearga la .Nu se pot face comparatzii.Intzelegi? Intre tinerii casatoritzi din America si cei din Romania.Nu-mi spune ca nu stiu caci intamplator stiu foarte bine.
Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic (si nu poti stii realitatea mea-te rog nu generaliza). Eu si sotul muncim pe brinci de la 16 ani. Ne-am cunoscut la 18, ne-am casatorit la 20. Mergeam la facultate amindoi si aveam 2 servicii fiecare sa ne putem intretine. Eu aveam de mers cu masina 4 zile pe saptamina 115km dus si 115 km intors, dupa care mergema la servici. In we aveam al doilea servici. Sotul meu lucra pina noaptea la 4:00am si mergea a doua zi la scoala. Asa am dus-o 4 ani de zile. La 23 l-am avut pe Nick si mergeam tot atita drum (aproape nu mai incapeam la volan) gravida. Mi-am dat ultimul examen cu Nick dupa mine la 2 luni (alaptam si nu puteam sa stau prea mult timp departe de casa). Nu a fost o zi in viata mea in care el a refuzat sa petreaca timpul cu noi. Mie nu mi se pare ca a petrece timp cu familia este o corvoada (cum pentru multi serviciul este) ci un prilej de destindere, de afectiune, de apropiere. Nu conteaza daca speli vasele (si barbatii pot face asta fara sa le cada laurii) daca ai un zimbet pe buze. Diferenta esentiala este reciprocitatea si respectul. Eu am fost atenta la cea a scris Sol: isi roteste ochii in cap cind e vorba de o plimbare duminica cu familia. Nu iti trebuie experienta si nu trebuie sa inghiti atita lipsa de respect din partea celui cu care te-ai unit pe viata. Casatoria este in doi si nu doar pentru beneficiul barbatului. Am vazut multe fe acest forum si inca nu imi vine sa cred cum multe fete tinere acepta a multime de magarii din partea barbatilor iar sfaturile vin catre ele de genul: darga, fii rabdatoare, flirteaza, cumpara lenjerie, iarta.....Pai sintem in secolul XIX sau XXI? De unde atita neapreciere pentru femei? Putin respect pentru noi insine ca doar nu sintem inferioare barbatilor!!!! Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ati ajuns la un numitor comun: VARSTA NU ARE IMPORTANTA uite un Gica contra [:D]( scuze, nu o fac ca sa umplu pagini de reactii pro si contra, dar asta e parerea mea)
quote:
E vorba de un cuplu cu probleme de comunicare SI ATAT!
Nu cred ca au probleme de comunicare, ci mult mai grave. Sa ai probleme de comunicare e atunci cand sa zicem el vrea la mare, el la munte si pentru ca nu reusesc sa-si impartaseasca foarte clar dorintele ajung fie la mare , fie la munte, unul multumit si unul bumbutzat. Aici, el nu vrea nicaieri. Nu vrea in parc, nu vrea in vizite, nu vrea sa stea cu copilul,e el si munca lui. Limitele universului lui sunt foarte clar stabilite si nu-i este de loc pe plac sa iasa din el(vezi reactiile la propunerile din partea sotiei de a face si altceva). E foarte devotat in ceea ce face (munceste pana noaptea tarziu si in we) iar cand ajunge acasa se relaxeaza asa cum ii place lui. Daca atitudinea asta a lui ar fi asa numai fata de sotie atunci mai ca poti sa spui ca au o problema de comunicare, ca ea nu stie cum sa-l ia, dar el are aceeasi pozitie fata de toti si toate:
quote:
nu se gandeste la dorintele mele,la asteptarile mele.de cele mai multe ori lui i se cuvinetotul.si nu numai cu mine,ci cu toti ceilalti.toti suntem datori sa stam drepti in fata lui,sa-i facem toate poftele,in timp ce el...
Zau ca raman la parerea mea: oamenii astia, desi se iubesc, nu sunt pe aceeasi lungime de unda. Au fiecare alte idealuri si asteptari de la viata. Si mai cred ca si la 50 de ani, ditai directorul ce-o sa fie, tot noaptea o sa vina acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ocebine! [cool][cool][cool] Asta am tot incercat si eu sa subliniez si vad ac nu se intelege. Am si spus: ce-i aia plimbare in jurul blocului? PLIMBA CATELUL?[bang] Sol, ai face bine sa-i arati si lui raspunsurile astea poate- PRICEPE ca CEVA E IN NEREGULA CU EL si implicit CEVA scartaie in cuplu. Ca daca ii spui doar tu nu pricepe, dar daca vede ca si altii gandesc la fel...poate pricepe. "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine punctat, Bibi. Eu am subestimat problema. Sau nu, nu am subestimat-o doar incercam sa exprim ca NU E VORBA DE VARSTA (chiar daca subiectul se numeste "frustrarile unei tinere sotii" problema lor e, din nefericire, si a altor femei nu la fel de tinere). Si stii ce mai cred eu? Mai cred ca omul acesta desi crede ca o iubeste nu o iubeste CU ADEVARAT. Nu-si iubeste nici copilul cu adevarat. Sol - " dar cu copilul nu sta deloc.nu are rabdare,nu are dorinta asta de a o invata ceva,sau de a ajunge la inima ei,de a-i face jucarele...copilul plange cand e singura cu el,nu are nici ea rabdare sa stea intr-un loc asa cum ar vrea el,ca sa nu il solicite prea mult din punct de vedere fizic" Pentru el e doar comoditate si ideea de a fi in randul lumii, de a fi insurat si cu nevasta si copil acasa. Dar nu asa se iubeste. Iubirea nu e o stare ed fapt. Exista sau nu. IUBIREA SE DARUIESTE. Iar el nu daruieste nimic. El e "insurat" cu munca lui. El nu stie ce inseamna o casnicie adevarata! [V] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca te incurajez si-ti spun ca eu sint casatorita doar de un an, si nu la 20 de ani ci la 36. Cam asa este viatza barbatilor care au afaceri si aduc bani frumusei acasa. Din punctul meu de vedere, spre norocul tau ai un bebelus, ceea ce e minunat. Itzi dai seama cum ma simt eu fiind intr-o tara straina, cu putzini prieteni, deocamdata. Stii ce vroia sotul meu, sa facem vacantza in Romania ca are de rezolvat niste afaceri. Nimic de spus, mi-e dor de casa, dar mi-am pus in evidentza cornitzele mele de taur si am spus un "NU" categoric, vacantza e vacantza afacerile sint afaceri. Duminica stii ce face iubitul meu sotz, vrea sa se odihneasca pentru ca a muncit toata saptamina, dupa prinz ma echipez si-i spun "la revedere am plecat", sa-tzi spun cu ce viteza se echipeaza[bicla]. Spre norocul meu am un sotz minunat si cind vede ca am cornitzele afara ii place sa-mi faca surprize, bineintzeles frumoase. Nu stiu ce sfat sa-tzi dau, cred ca ar trebui sa discutzi cu el un pic mai dur[box], sa-i spui ceea ce gindesti, dar sa te faci intzeleasa, nu sa vorbesti ca televizorul singura[ttv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...