Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

fetele, am citit mesajele voastre cu peripetiile cu diplomele si mi s-a facut parul maciuca. La Arbeitsamt am fost si eu si e ingrozitor aici in Frankfurt ca peste tot... Eu mi-am trimis CV-ul (am facut o bewerbungsmappe cu hirtii, scrisori de recomandare, diplome, etc) si l-am trimis la firme. Am auzit si de altii care au facut asa... Unde pui ca nici nu aveam drept de munca. Ma rog, aveam Wartezeit-ul ala de 2 ani, asa ca daca imi gaseam firma sa ma vrea, capatam si permisul. Si am gasit firma, ei au facut un antrag pt mine la Arbeitsamt si aia mi-au dat drept de munca. A durat cam 2 luni... Acuma am drept de munca numai pt firma asta, pina primesc permis pt sedere nelimitata. Va pup pe toate, dragelor, C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mersi frumos Alina abonamentul nou la net se numeste SLAT RADE, 30 euro pe luna si acces nelimitat (nu sunt sigura 100% caci a vb sotul meu) cum vine sotul acasa il pun sa-mi explice si i-ti spun sau o sa scrie el dar numai in lb germana (el nu stie ro)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor, se pare ca v-ati aprins cu recunoasterea studiului.Eu am incercat sa fac un subiect separat acum 2 luni luni pe tema asta si a joburilor si atunci nu ati fost in preajma sa ma sustineti. Eu mi-am facut in 2002 recunoasterea diplomei in Düsseldorf, Ministerium für Schule,Wissenschaft und Forschung des Landes NRW. Am primit un formular de la ei,am mai atasat copie legalizata dupa diploma si foaia matricola traduse in Germania de un traducator autorizat. Dupa o luna cred a trebuit sa trimit in contul lor 100 eur, apoi am primit acasa recunoasterea faptului ca am studiat in Ro si titlul de Farmacist (ro). Pe urma a trebuit sa fac un dosar imens, cu foarte multe acte, dar asta difera in functie de ce facultate ati facut in ro, la Bezirksregierung Köln. De aici am primit (dupa un an) dreptul de a profesa ca farmacist sub supraveghere .Farmacist cu drepturi depline pot sa primesc dupa ce fac un an de ausbildung in farmcia nemteasca si dau licanta la ei. Am facut practica 5luni, pe urma am ramas insarcinata si urmeaza sa continu restul echivalarii dupa ce creste bebe. Bafta cu echivalarile! Sfatul meu este ca fiecare sa se intereseze in Landul unde locuieste cum sta treaba cu echivalarea findca difera in functie de land si de facultatea terminata de fiecare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la factura telefonica, va rog pe cele care platiti 120 de eur sau mai putin sa scrieti detailat ce abonament telefonic aveti, internet... Noi platim regulat 150 , rar 140 eur , la Deutsche Telekom, internet avem de la freenet, vorbim numai cu prefixe...01015 si totusi avem o asa factura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catrinel 17, se pare ca locuim prin aceeasi zona. Poate reusim intr-o zi cu soare sa ne intalnim la o cafea. Bineinteles ca toate fetele care stau pe aproape sunt invitate. Referitor la nota telefonica noi platim urmatoarele: t-ISDN 300 - 24,75 EUR T-DSL am T-ISDN - 11,19 EUR Grundgebuer T-DSL flat- 25,81 EUR, preturi fara TVA (toate sunt la Deutsche Telekom). Pentru convorbiri interne si in Romania folosesc si eu 01051. Nici eu nu scad factura sub 100, desi am incercat sa-mi mai limitez convorbirile in tara, caci acolo se aduna cel mai mult. Cami-alex, am vazut subiectul acum cateva luni, dar din pacate nu eram inregistrata asa ca nu am putut sustine discutia. Aici in Hessen recunoasterea se face la Hessisches Ministerium fuer Wissenschaft und Kunst, Postfach 3260, 65022 Wiesbaden. Am primit si eu formularl acasa, dar nu am mai trimis diploma, caci mi-a spus o cunostinta care deja facuse recunoasterea ca pe hartie scrie ca-mi recunoaste titlul de Dl. Oekonomin, dar ca hartia respectiva nu valoreaza prea mult. Nu stiam ca dupa ce ai recunoasterea trebuie sa mai faci inca un dosar la Bezirksregierung si sa afli conditiile pentru a profesa aici. Ar fi super sa scap de facultate ca nu mai am nici un chef sa mai invat 2-3 ani. Am incercat sa gasesc ceva informatii pe google, dar nu m-am lamurit inca unde trebuie sa sun. O sa mai caut maine. Seara placuta, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@cami-alex: amanuntit nu pot sa iti spun si cu multe date...fiindca nu tin niciodata factura la dosar si asa din cap nu stiu eu am scris ca am pe we. telefonul in germania, egal de regiune gratuit am internet 24 din 24, uite ca am gasit la cos un rechnung si arata asa: 1. monatliche beträge: 38,15€ T-ISDN standartanschluss T-ISDN xxl sunday T-DSL 2. verbindungen D. Telekom (pe iunie am avut 3,5€), de atat am vorbit 3. Beträge anderer Anbiter tot pe iunie 10,67€ 01015-ferngespräche 0,02€ 01015-mobilfun 2,20€ (daca sun aici pe händy pe cineva, de pe fix formez tot cu 01015 si este 17 centi minutul) 01015 auslandverbindung 8,45€ 4. [b]grundgäbur T-DSL flat 28,52€[/] tote au venit 80,84 € dintre care 11,17€ au fost convorbirile noastre, la care 80€ se adauga 12,77€ MWS de 16%, total factura 93,61€, mie mi se pare destul de mult... si de aceea am spus ca as vrea un serviciu de net, daca e posibil 24 din 24, si destul de rapid.dar care sa nu ma coste asa de mult[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci mult fetelor pt amanuntele date referitor la factura telefonica. peca, iti trimit eu maine un model daca nu ti-e urgent. Tocmai a facut azi sotul una ( impreuna cu un coleg neamt)dar vine tarziu acasa si o are la serviciu.Si noi tocmai vrem sa dam preaviz proprietarilor si sa ne mutam. O intrebare, noi am vrut sa dam preavizul azi dar inca nu gasisem apartament.Ne gandeam sa nu ajungem in situatia sa platim doua chirii.Am mai meditat si o trimitem cred la inceputul lunii viitoare. Toate anunturile de apartamente pe care le-am gasit sunt peste o luna sau doua din cauza asta am vrut sa facem asa. Voi dati preaviz dupa ce gasiti noul apartament?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi pot astepta pana maine fara problema... noi acum construit...si speram ca pana la mijlocul lui oct. sa fin gata, deci vrem sa iesim in 1 Noiembrie, deci dam acum si se calculeaza asa: 1 August - 1 Septembrie si 1 Oktombrie,(cele 3 luni in care mai ai voie sa stai) si in 1 Noiembrie, in cazul nostru, trebuie sa fie deja predata cheia sau sa o predam. am inteles ca se poate face inscris pe aceeasi foaie de kündigung sau pe alta..daca si vermietreul este de acord...ca sa poti prelungi cu o luna. trebuie sa fi atenta ce scrie pe contractul tau...caci unele se fac cu 3 luni altele cu 6 luni....si normal, dupa lege (din auzite spun asta), ca cica daca ai deja 5 ani de cand stai acolo, chiar daca in contract scrie ca trebuie sa faci kündigung cu 3 luni inainte...trebuie facut cu 6 luni, ca cica este vorba de timpul lung de chirie si alte lucruri[?] tot cineva in spunea ca trebuie sa il dau pana in 15 a fiecaruei luni ca sa se poata calcula asa cum spun eu 1 August - 1 Sept. 1 Okt...ca cica daca il dau dupa 15 ian se calculeaza: 1 Sept. - 1 Okt. - 1 Noiem. ...nu stiu daca e asa sau nu, mi se pare absurd....voi vedea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...