Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (11)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by copiloi
Monica, merci mult. Eu sunt in Mannheim, ma gandesc ca trebuie sa gasesc un astfel de magazin si aici. Am intrebat de o doctorita aici si mi-a spus ca ea nu cunoaste pe aici un astfel de magazin. Am sa mai fac cerecetari si asta pana luni cand plecam in tara. Are vreun nume magazinul asta? Poate dau o cautare pe internet. Alina
Sper sa te ajute: http://www.sanitaetshaus-reul.de/index.html?main=home.html Irinusha & [copil] Cris ( 3 Mai 2004 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alina, incearca sa te uiti pe situl de mai jos Das Gesundheitshaus Fuchs+Möller E 2, 4-5 · 68159 Mannheim (Sanitätshaus) Hasenackerstr. 13-17 · D-68163 Mannheim Tel.: 0621/835988-0 · Fax: 0621/835988-99 Internet: www.dasgesundheitshaus.de und www.fuchsundmoeller.de Mai caut si revin cu amanunte. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, incearca sa te uiti pe situl de mai jos. Das Gesundheitshaus Fuchs+Möller E 2, 4-5 · 68159 Mannheim (Sanitätshaus) Hasenackerstr. 13-17 · D-68163 Mannheim Tel.: 0621/835988-0 · Fax: 0621/835988-99 Internet: www.dasgesundheitshaus.de und www.fuchsundmoeller.de Pe site scrie ca au si carje de toate felurile, deci trebuie sa fie si metalice. Adresa magazinului: Der Weg zu Fuchs+Möller öffentliche Verkehrsmittel Ladengeschäft in E2, 4-5 Straßenbahnhaltestelle Paradeplatz zentral in der Innenstadt Mannheims gelegen, von dort aus 2min. zu Fuß und Sie sind im Sanitätshaus Fuchs+Möller Verwaltung und Werkstätten Hasenackerstraße 13-17 Straßenbahnhaltestelle Lettestraße am Beginn der Neckarauer Straße, hinter dem BMW-Haus gelegen, ca. 1min. zu Fuß Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus Peca Referitor la carnetul de soferi. Daca vrei sa te dumiresti mai mult cu privire la "luatu"/"ne-luatul" carnetului ro, te poti duce pe site-ul celor de la ADAC-undeva in stanga pe "Recht u. Rat"-Führerschein-Geltung ausländischer Führerescheine in Deutschland. Sau poti sa mai intri pe site-ul miniserului transp. Da pe google cautare la BMVBW (Bundesministerium f.Verkehr, Bau- und Wohnungswesen)si mai poti gasi si pe acolo ceva despre carnet. Eu am cautat pt ca ma intereseaza cat la suta risc sa am probleme cu carentul meu romanesc daca conduc acu in drum spre ro (austria, ungaria).Stie careva? De mentionat ca am dreptul de sedere in germ. insa carentul e ro.(aici nu conduc dar in exterior)? ciao si .... astept un rs si eu la "baiul" meu Lavinia-mama si micutza Hanna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by LaviB
Servus Peca Referitor la carnetul de soferi. Daca vrei sa te dumiresti mai mult cu privire la "luatu"/"ne-luatul" carnetului ro, te poti duce pe site-ul celor de la ADAC-undeva in stanga pe "Recht u. Rat"-Führerschein-Geltung ausländischer Führerescheine in Deutschland. Sau poti sa mai intri pe site-ul miniserului transp. Da pe google cautare la BMVBW (Bundesministerium f.Verkehr, Bau- und Wohnungswesen)si mai poti gasi si pe acolo ceva despre carnet. Eu am cautat pt ca ma intereseaza cat la suta risc sa am probleme cu carentul meu romanesc daca conduc acu in drum spre ro (austria, ungaria).Stie careva? De mentionat ca am dreptul de sedere in germ. insa carentul e ro.(aici nu conduc dar in exterior)? ciao si .... astept un rs si eu la "baiul" meu Lavinia-mama si micutza Hanna
mersi...o sa caut..... legat de condusul ungaria-austria.....cineva spunea ca "legal" nu ar fi voie...dar totusi...tinand cont ca tranzitezi tara...ar fi voie...ca cica alea 6 luni se aplica doar in tara de rezidenta... eu nu am condus niciodata...si nu din acest motiv...ci pur si simplu din comoditate...dar daca as fi fost nevoita sa ma urc la volan...conduceam.... caci: am carnet ro. care imi da dreptul sa conduc(in tranzit) in toata lumea...iar la stabilirea in alta tara...drept de condus atat cat iti permite legea respectivei tari..(cam asa cumva parca suna explicatia prof. de la scoala de soferi) deci eu as fi tranzitat ungaria si austria...si aici in de. respect cele 6 luni! asa vad eu problema bafta si drum bun!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A calatorit cineva singura cu bebele spre ROmania? A avut nevoie sa arate la aeroport o hartie de la tatal copilului cum ca-l lasa pe acesta sa paraseasca tara impreuna cu mama-sa? Noi plecam la inceputul lui Sept.in Ro,eu cu Lara cu aveonu´ si Papy vine pe sub noi cu masina si bagajetul. Ma intreb daca-mi cer astia vreo foaie din asta... Aha,si pt. bebelina ce document de calatorie sa am?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Peca....merci la randu-mi. Initial exact aceeasi chestie o stiam si eu (tranzit-kein problem) insa acu cu intrarea si a ungurilor in EU, imi faceam griji. Lauraa-nu stiu acum cu ce fel de statut esti tu aici si cum e cu bebelina ta insa a mea are un "kinderausweis" pe care a trebuit sa ni-l facem cand am fost in Italia (desi nu ne-a controlat nimeni,insa tre sa-l ai ca si tu pasaportul) cioa pa si o zi buna Lavinia-mama si micutza Hanna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
A calatorit cineva singura cu bebele spre ROmania? A avut nevoie sa arate la aeroport o hartie de la tatal copilului cum ca-l lasa pe acesta sa paraseasca tara impreuna cu mama-sa? Noi plecam la inceputul lui Sept.in Ro,eu cu Lara cu aveonu´ si Papy vine pe sub noi cu masina si bagajetul. Ma intreb daca-mi cer astia vreo foaie din asta... Aha,si pt. bebelina ce document de calatorie sa am?
Lauraa, fa-i un Kinderausweis (la Passamt). Dureaza o saptamana - barem asa a durat ptr. Cris. Am inteles ca ptr. tarile EU nu-i nevoie de poza - in Kinderausweis - a intrebat tata si in Ro. si cum sunt cu pluta nu prea stiau ... dar cica ar merge si fara. Daca faci KA fara poza e valabil 10 ani, cu poza doar 1 an. Inca nu stiu daca ai nevoie de adeverinta de la tatal copilului ... nu a stiut nimeni sa-mi spuna, dar eu in locul tau as face una la un notar (mai mult de 15 euro sigur nu costa si esti asigurata) ... dar ai grija sa fie si pe germana si pe romana sa nu spuna romanii ca nu inteleg. Mi-ai facut pofta ... mh, ce as merge si eu! :) Irinusha & [copil] Cris ( 3 Mai 2004 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...