Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bronzatul pe timp de sarcina


Recommended Posts

Buna, fetele! Sunt graviduta in 4 luni. Ador soarele si bronzul, pe tot timpul anului am fost mereu foarte bronzata, apeland la solar si creme sau stand la soare. Acum, de cand sunt insarcinata, mi-e teama sa risc, sa nu ii fac rau lui bebe. Am fost la mare si am stat numai la umbra pe plaja, numai dupa-amiaza....prin urmare, sunt imaculata... [bang] Am inteles ca si cremele auto-bronzante ar ajunge in placenta si ca nu sunt tocmai ok pe timp de sarcina. Voi ce stiti? Plizzz, da-ti-mi vesti bueee!!! [bis] CristinaM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
D-na dr mi-a zis ca pot sta la soare numai dimineata devreme sau dupa ora 16,00 si sa nu exagerez...[il] Cat despre cremele autobronzante, nu a stiut sa imi spuna prea multe, zice ca nu s-a demonstrat ca ar face rau lu' bebe, dar sigur ajung in placenta. Saru'mana mult oricum pentru raspuns si daca mai afli ceva, te asteptam! [alcool] Ti pup [biz] CristinaM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat: Fereste-te de soare pe timpul sarcinii! Soarele este vinovatul cu aparitia petelor maro de gravida care nu prea mai trec dupa sarcina. Eu zic sa folosesti din abundenta cremele ecran total si de cate ori iesi din casa, poarta o cascheta sau o palarie. Daca nu....treaba ta! http://community.webshots.com/user/delphinoi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by CristinaM
Cat despre cremele autobronzante, nu a stiut sa imi spuna prea multe, zice ca nu s-a demonstrat ca ar face rau lu' bebe, dar sigur ajung in placenta. [biz] CristinaM
Zii si mie cum ajung alea la placenta????? Asa ar trebui sa ajunga la placenta si cremele antivergeturi.....nu? Soarele nu e bun ca poate da arsuri (pielea gravidei e mult mai sensibila), pete maro. Soarele e bun ca sintetizeaza in organism vit.d, care este f.necesara atat mamei(ajuta la fixarea calciului in oase si dinti...ca sa nu te lase bebe fara) cat si bebelului. Deci tb.gasita calea de mijloc...in nici un caz nu se va sta la soare intre 11 si 17. Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003) ================================== http://www.vectornoise.com/Alex/index.html ==================================
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu sigur ca solarul poate face rau. explicatia este ca se incing foarte tare lampile alea, iar tu stai pe ele si oasele bebelusului nu sunt inca oase, ci foarte moi, si se pot deforma. Eu am vrut tare mult sa fiu bronzata, dar nu am putut sa-mi asum riscul asta. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nici io n-am prea inteles cum ajunge crema aia autobronzanta la placenta...[xx(] Oricum, si cu cremele anti-vergeturi cica numai unele pot fi folosite, aia de la Galenic-Elancyl kare e facuta pt gravidutze, in rest- si alea sunt cu semne de intrebare...naiba mai stie, mai fetelor, ce mai avem voie si ce nu... [batcap] Ce pot sa va spun eu din experienta este urmatorul lucru: eu am folosit creme autobronzante vreo 2 ani si ceva, am capatat dexteritate si ma ungeam uniform, nu se vedea ca e crema, nu m-am patat niciodata...ei bine, am incercat acum de vreo 2 ori si nu pot sa va spun cum am iesit... [:D][afro] M-am patat rau de tot si nu in zone ca genunchi, coate, glezna, etc, asa pe picior, pe maini, pe fata, deci urat de tot..ca dovada ca hormonii aia isi cam fac de cap...[bang] De-aici am dedus io ca ar fi o problema...auliuuu cat m-am kinuit sa scap de pete si cat am frecat la pielicica mea...[baie] [biz] CristinaM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baba sufera la frumusete! Glumesc![:D] Cu cremele anti-vergeturi, eu zic sa folosesti in permanenta crema hidratanta de corp si sa nu dai o caruta de bani pe cremurile alea asa zise "speciale" caci tot acelasi rezultat dau. Eu am folosit crema rafermizanta de la nivea si dove. http://community.webshots.com/user/delphinoi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, Delphin, baba sufera la frumusete...asa m-am decis io sa raman cu pielea "imaculata" vara asta, sa nu am dubii legate de bebe si ca i-as putea face ceva rau... Saru'mana de sfat, asa folosesc si eu, Dove si Nivea ala cu vit.E...de fapt eu ma ung pe tot corpul dupa dus dintotdeauna, ca am pielea uscata si se simte nevoia....acum doar mai insist pe burta, sani si coapse cu crema aia de la Galenic ...eee, vom vedea peste 6 luni cum voi mai arata... Pupix'[hot] CristinaM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...